Izolace Ruska selhala: Summit BRICS v Kazani je vítězství Moskvy.

Petr Akopov vysvětluje a dává do souvislostí význam summitu BRICS v ruské Kazani, který je přelomovou událostí v sebeobraně svobodných zemí proti zločinnému globálnímu řádu, jenž chce násilím světu vnutit imperiální Západ v čele se Spojenými státy

Protiproud

V Kazani se tento týden uskutečnil přelomový summit BRICS – největší mezinárodní akce v Rusku po zahájení Speciální vojenské operace na Ukrajině. Jde tak současně o jasný důkaz, že všechny západní pokusy „izolovat Rusko“ selhaly. To se ale ukázalo již v roce 2022.

Po izraelské genocidě v Gaze a nyní v Libanonu, bylo všem jasné že výzvy Západu „sjednotit celý svět k potrestání agresora“ jsou směšné (a pouze chtějí ospravedlnit válku Západu proti Rusku ukrajinskýma rukama, pozn. PP).

Americký hegemon má problém

Symbolický význam faktu, že hlavy 24 zemí přijely navštívit Vladimira Putina, je zásadní především pro samotný Západ: tuto skutečnost nemohou západní představitelé ignorovat. Snaží se jí vysvětlit různými důvody, od svých vlastních chyb při spolupráci s globálním Jihem až po ruskou protikoloniální a protizápadní rétoriku. Rostoucí popularita BRICS je však ve své podstatě naprosto objektivní a nelze ji chápat izolovaně od transformace celého světového řádu a vzpoury svobodných zemí proti západnímu hegemonovi.

BRICS vznikl před necelými dvěma desetiletími, ale už tehdy, v roce 2006, bylo jasné, že svět vstupuje do nové éry. Začínalo formování nového světového řádu a ačkoli ještě nebyla jasná rychlost tohoto procesu, ani intenzita zápasu, všichni pochopili, že rozsah změn bude obrovský a univerzální. Jen pár měsíců po vzniku BRICS (tehdy ještě sdružení sestávalo ze čtyř zemí) vystoupil Vladimir Putin v Mnichově s projevem, ve kterém varoval před zbytečností pokusů Západu (a především Spojených států amerických) „ovládat národy“.

Ve skutečnosti to bylo prohlášení o selhání stavebních plánů unipolárního světa. Následující rok, 2008, vypukla globální finanční krize, vinu za ni nesly výlučně Spojené státy a vzhledem k tomu, že to byly ony, kdo ovládal světový finanční systém, musela celá planeta zaplatit účty za americkou chamtivost. V té době se už Spojené státy točily kolem Iráku, jako klíčové země na Blízkém východě, takže „arabské jaro“, které začalo o tři roky později se svými hroznými důsledky pro celý region, bylo vlastně předurčeno.

Nikoli konec dějin, ale kolaps

Od roku 2011 zbýval už jen krůček k roku 2014, kdy Rusko vstoupilo do otevřeného geopolitického konfliktu se Západem kvůli pokusům o ovládnutí Ukrajiny zorganizováním a zaplacením státního převratu v Kyjevě. Pak už to gradovalo až do roku 2022, kdy (po pokusech kyjevského režimu o genocidu ruskojazyčného obyvatelstva v Doněcku a Luhansku) konflikt nabyl vojenskou podobu.

Celá ta léta Západ oslaboval, zatímco globální Jih posiloval. Oslabení Západu bylo objektivním procesem s geopolitickými, historickými, ekonomickými a dalšími vysvětleními. Skončila půltisíciletá éra západní dominance. Projevuje se to v podobě krachu globalizačního projektu podle anglosaských pravidel, v němž měly hlavní podíl USA a Evropská unie. Globalizaci se totiž ani násilím (převraty atd.) nepodařilo dotáhnout do konce. Naopak se začala hroutit, nikoli jen proto, že se proti ní vzbouřilo Rusko a mnohé země globálního Jihu, ale pro chyby v jejím samotném plánu.

Prostě se nepodařilo přimět celý svět, aby žil podle pro Západ výhodných a Západem stanovených vyděračských pravidel (politických, finančních, ekonomických, obchodních, kulturních a ideologických). Anglosaský úspěch zprvu výrazně podpořila sebevražda SSSR, po které na Západě většina elit skutečně věřila v „konec dějin“ (jak napsal Fukuyama, pozn. PP) a nástup éry „globální vlády“. Přibližně před dvaceti lety se však ukázalo, že Západ roli globálního architekta, dodavatele a stavitele nezvládl, a vše mu pod rukama kolabuje.

Amerika se pere sama se sebou

Proto vznikl BRICS. Zpočátku jako nástroj koordinace mezi nezápadními zeměmi, které pochopily, že Západ jde špatným směrem a táhne s sebou do propasti celý svět. Za poslední roky se Západ ještě více oslabil, a to se týká nejen jeho postavení na světové scéně, ale také jeho vnitřního stavu. V polovině minulého desetiletí vstoupily Spojené státy do období zvýšených turbulencí. Nejenže se z nich nedokážou dostat ani ve střednědobém horizontu, ale zároveň jim hrozí, že upadnou do vážných vnitřních nepokojů.

To neznamená, že Amerika už nemá sílu bojovat o udržení pozice světového hegemona, ale znamená to, že si musí vybrat mezi pokusy o obranu této hegemonie na světové scéně a hlubokými vnitřními reformami. Současný americký establishment se však nechce a nemůže vzdát svých nároků na světovládu, což znamená, že bez velkých vnitřních otřesů se geopolitická strategie a praxe Washingtonu nezmění.  Znamená to, že Amerika se bude snažit hrát na několika šachovnicích současně, a omezovat ty, ve kterých vidí skutečnou nebo potenciální hrozbu pro svoji hegemonii.

BRICS jako kladivo na hegemona

Co to znamená pro BRICS? To, že se blok bude muset stát stále více protiamerickým, není způsobeno tím, že jeho cílem je konfrontace se Spojenými státy, ale proto, že samotné Spojené státy to jen tak nenechají. Pro Ameriku jsou kategoricky nepřijatelné jakékoli projekty na vybudování alternativní globální architektury (finanční, obchodní či vojenské), zejména ty, které spojují klíčové země nezápadního světa – Čínu, Indii, Rusko, arabský svět a Latinskou Ameriku. Spojené státy zvýší tlak na země BRICS, aby zabránily nebo alespoň zpomalily jejich směřování k integraci společných finančních systémů.

BRICS nastolil otázku rozšíření až v roce 2022, a teprve poté začalo sdružení přijímat nové členy. Ze šesti pozvaných (a hlásících se) jedna země okamžitě vypadla. V Argentině se totiž za pomoci USA dostal k moci  proamerický a protičínský prezident Milei. Svůj vstup mírně přibrzdila Saúdská Arábie. Princ Mohammed si dal pauzu – ale vstup do BRICS, může být potvrzen právě na aktuálním summitu v Kazani.

Írán, Egypt, Spojené arabské emiráty a Etiopie se však ke skupině BRICS připojily, Organizace se tak z „pětky“ stala „devítkou“. Touto expanzí se BRICS stal skutečně globálním sdružením, protože předtím v něm dvoumiliardový islámský svět neměl zastoupení. Nyní jsou tam už tři islámské země. A několik dalších velmi důležitých zemí islámského světa čeká na přijetí. i když otázka vstupu Saúdské Arábie je stále otevřená, zájem o vstup projevily mnohé další muslimské země, od Turecka po Malajsii.

Buď s ním, nebo proti jeho vůli

Samozřejmě, mezi jednotlivými zeměmi BRICS je také mnoho nedořešených otázek. Nejvíce pozornost pochopitelně přitahují ty čínsko-indické. Právě proto – na okraj aktuálního summitu – se uskuteční první oficiální setkání Si Ťin-pchinga a indického prezidenta Modiho po čtyřech letech. Nejednali spolu od pohraničního konfliktu v Himalájích na jaře 2020. A právě na ně se Anglosasové snaží zatlačit, zejména ve vztahu k zemím, na které už nemají sílu vyvíjet přímý nátlak.

Stávající rozdíly však nejsou ničím ve srovnání s tím, co země BRICS spojuje: Především pochopení, že Západ nemá právo a už ani možnost vnucovat svůj „obraz světového řádu“ všem ostatním. V rámci BRICS budou vždy debaty o rychlosti a metodách usnadnění procesu „úpadku Západu“, ale nikdo nezpochybňuje skutečnost, že konec hegemonie Západu je v zájmu všech zemí konsolidujících se kolem BRICS.

To paradoxně vychází vstříc i zájmům samotných západních zemí včetně USA. Jenže ty už natolik zabředly do parazitického a protinárodního globalistického projektu, že nedokážou bránit ani své přirozené národní zájmy. Pokud jejich vlastní stále více se bouřící a vzpěčující veřejnost přinutí zkorumpované elity, aby našly sílu vzdát se tohoto sbevražedného postoje, může s nimi BRICS v budoucnu spolupracovat při vytváření pravidel a budování rýsujícího se přirozeného a spravedlivějšího světového řádu. Který se v každém případě vybuduje.

Buď se Západem nebo proti jeho vůli.

4.5 11 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
29 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny

Tak tohle není perla dne ale snad perla roku: Zelenskyj odmítl přijmout šéfa OSN Guterrese, protože navštívil Rusko https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-zelenskyj-odmitl-guterrese-40494621 Uwauu – konečně Zelenskyj porazil Putina… cha, cha, ale co už s hlupáky…. Zelenskyj se pasoval na šéfa zeměkoule a ještě by to podobné gesto chtělo i od našich dvou Petrů a Pekarové a spol –… Číst vice »

Naposledy upraveno před 5 dny uživatelem Pozorovatelka
Primak
Primak
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Co je na tom divného, že ho nepřijal? Přece si to nechce rozházet se svým přítelem stejnověrcem (údajným), který prohlásil Gueterresa “Persona non grata”…

Primak
Primak
před 5 dny

Nejen že Lavrovovi dupli na bolavý palec a Xi nebral schody po dvou, navíc byl Putin ještě izolován…
https://shorturl.at/UBPuX

maxim
maxim
před 5 dny

BRICS nastolil otázku rozšíření v r. 2022 …, vypadly z rozšíření Argentina -zvolila Mileyo, a Saudská Arábie -princ Mohammed si dal pauzu, otazka muslimských zemí Saudské Arábie, Turecka, Malajsie, je tak stále otevřená .., členství získaly jenom Spojené Arabské emiráty -finanční konkurent London City … Nooo …, asi to BRICS dooppravdy šefuje Ruská… Číst vice »

maxim
maxim
před 5 dny
Odpověď uživateli  maxim

Princ Mohammed v Saudské Arábii si nedal pauzu, ale dostal čas na reformy nutné k přijetí do BRICS, hlavně v oblasti otroctví žen a vahabistické útrpné úchylné justice .., musí se srovnat na civilizovanou úroveň přibližně jako Spojené Arabské emiráty.. Vyšinuté státy Západu s židovskými, protestantsky nekřesťanskými a ateistickými úchylnostmi vraždění dobytka (košer židé) a vraždění debilizovaných… Číst vice »

Naposledy upraveno před 5 dny uživatelem maxim
maxim
maxim
před 5 dny
Odpověď uživateli  maxim

K té ženské otázce … na konci společného jednání BRICS řízeného Putinem měla nejdelší projev ruská ministryně pro ženskou otázklu, která vypadala a dávala všem lekci jako domina (ale v bílém), a pánové tvorstva jenom čuměli …

kolokol
kolokol
před 5 dny
Odpověď uživateli  maxim

V minulém století se Buddha vyjádřil, že přichází věk ženy.
A asi půjde o to, které že to aspekty onoho věku budou mít navrch. Zatím to vypadá spíš katastrofálně.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  kolokol

Nevím, v jakém smyslu Budhu myslíte – on totiž žil cca 600 let před Kristem a byla to doba, kterou filozofové označují “osou dějin” a dosud neumí vysvětlit, proč se v té době najednou z davů postupně vynořovali takové postavy, jako Budha v Indii, Konfucius a Lao´ce v Číně, Sokrates v Řecku. Byla to doba, kdy svět přecházel od… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Jo, díky za delší odezvu. S tím Buddhou minulého století jsem to ovšem myslel doslova, protože onon konkrétní výrok nepochází od Buddhy Gótama Siddharthy. Ale to jen na upřesnění.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  maxim

Saúdská Arábie je jasná – pro ni je Írán větší nepřítel než Izrael (a na její podporu Izrael právě velmi spoléhá, když už ho i USA házejí přes palubu) a Írán už je členem BRICS. A Turecko – proti jeho přijetí je Indie, a to kvůli jeho vztahům s Pákistánem, ale nejlépe Erdogana okomentoval Oleg Carev:… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Další důležitá věc ze summitu: Byla představena bankovka jednotné měny BRICS Gutteres přijel BRICS podpořit, otázkou ovšem je, jestli ta nová jednotná měna nebude digitální… On nám ten podzim totiž jede: 22.října BRICS a hned za měsíc summit G20 v Brazílii (je pochopitelné, že brazilský prezident jeho pořádání upřednostnil před BRICS), ale… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

V Rio de Janeiro 1992 se objevila i první “Gréta”
comment image;w=960;h=640;bgcolor=000000
https://www.timescolonist.com/life/before-greta-there-was-severn-the-bc-girl-who-silenced-the-world-4675949

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

“Pakt pro budoucnost” detailně https://osn.cz/pakt-pro-budoucnost-co-prinasi/ Rusko v tom, bohužel, nemůže jinak, než “Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti”. Že vlci odepisují Západ (a Izrael), to neznamená, že pro Rusko je to výhra – pro Rusko to znamená, že v této zlomové době nesmí zůstat opodál. A to se týká i digitalizace https://edwardslavsquat.substack.com/p/russias-digital-transformation-come (v odkazu doporučuji… Číst vice »

Naposledy upraveno před 5 dny uživatelem Pozorovatelka
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny

Probritští poskokové ale jedou – nejdříve čínský prezident nechal čekat Putina Putin waits for and greets China’s Xi for bilateral talks on sidelines of BRICS in Kazan, Russia – YouTube (a baví se tím i český msm Kdo je tady šéf? Putin na své “akci roku” čelil trapné situaci s čínským prezidentem – Aktuálně.cz… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

A že “Americký hegemon má problém”, to je výsledek procesu, ve kterém vznik BRICs už je pouze začátkem finále konce Západu. Teď už se čeká jen na americké volby a ty ať dopadnou jakkoli, proces bude završen.

mikkesh
mikkesh
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Ano trvalo to dvacet vteřin, z toho je jasné, že někdy okolo dvanácté vteřiny viděl Putin hosta přicházet. Zbytečně s panem Pjakinem naskakujete na zoufalství západu, co už neví co by. Myslím, že zrovna tihle dva si na nějaké šéfování mezi sebou, nehrají. Nebo snad měl čekat host? Dohledejte si přílet Obamy… Číst vice »

Primak
Primak
před 5 dny
Odpověď uživateli  mikkesh

Viděli jste někdy, jak dlouho čeká ten vrchní v Bruselu přivítat ty ostatní vašnosty? A když Macron čeká v Élyseé, když vítá poddané z Afriky?

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  mikkesh

Putin je známý tím, že všechny nechává čekat na sebe, v jeho případě to proto nemusela být náhoda. Ale jestli jste si nevšiml, tak tuto část komentáře jsem uvedla jako konspirační srandu – vůbec nic tím tedy netvrdím.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Chybička se vloudila – tu “konspirační srandu” jsem napsala až v komentáři výše a myslela, že na Vás reaguji pod ním. Ale i tak platí, že tím nic netvrdím.

mikkesh
mikkesh
před 4 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Já jsem zase přehlédl tu konspirační srandu. Tak se za to trojčení omlouvám.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 4 dny
Odpověď uživateli  mikkesh

V pohodě 🙂

Praded
Praded
před 5 dny

Natolik zabředly do parazitického a globalistického projektu, že nedokážou ani bránit ani své přirozené zájmy. To se týká i všech našich dobroserů od 68 roku.

orinoko
orinoko
před 5 dny

Ať je to jak chce. Nevím, jak komu, ale mě osobně fascinuje ta okopávana obří emero prd@l , která otřásá takovými lejny uvnitř jako je FOOLteen a jeho hromadný mocenský sliz v Podřipsku.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 6 dny

Souhlasim s nazory autora

Ludvik
Ludvik
před 6 dny

Tisková konference po XV summitu BRICS
V Kazani se konala tisková konference prezidenta Ruska po XV summitu BRICS.
24. října 2024, 19:20, Kazan

http://kremlin.ru/events/president/news/75385

Primak
Primak
před 5 dny
Odpověď uživateli  Ludvik

Zde ten už kolikátý pokus mnohaletého BBCisty v Moskvě Steve Rosenberga vyprovokovat Putina. Tak jako vždy mnohokrát před tím, moc si tu odpověď za klobouk asi nedal, BBC video: https://www.bbc.com/news/videos/c9vn8z2wwy9o V záznamu nahoře kremlin.ru je ta otázka bez udání Rosenbergova jména, je to ta další pod otázkou z Cameronu, začíná: “Question: I have read… Číst vice »

Primak
Primak
před 5 dny
Odpověď uživateli  Primak

Jestlipak někdy pozvou na Bidenovu konferenci zahr. novináře, zvláště ty z Ruska? Vlastně, dělá ten Biden vůbec nějaké Q&A?

Primak
Primak
před 5 dny
Odpověď uživateli  Primak

Teď jsem to porovnal. BBC vynechala prvních asi 5 odstavců, co je možno číst v záznamu Kremlin,ru