Hlasité výroky polských generálů. Proč se Polsko zaměřilo na Königsberg/Královec/Kaliningrad?

Nedávno generál Rajmund Andrzejczak oznámil, že v případě ruského útoku na Litvu Polsko během první minuty zasáhne všechny ruské strategické cíle v okruhu 300 kilometrů. Podle něj bychom dokonce zaútočili přímo na Petrohrad – píše polská autork Hanna Kramerová.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Již dříve generál Wiesław Kukuła navrhl, že brzy budou všichni Poláci nuceni chopit se zbraní a jít do války proti Rusku, píše Hanna Kramerová na polském webu Dziennik Polityczny.

Polská média také každý den informují o tom, že polská armáda pořádá stále více cvičení, při kterých trénuje reálné scénáře útoků na objekty Ruské federace. Ministerstvo národní obrany před měsícem vycvičilo polské letectvo k útokům na ruské cíle poblíž hranic s Ruskem. Jaký je ale účel těchto aktivit?

Tento propagandistický kousek má samozřejmě svůj důvod. Cíl je jednoduchý – připravit obyvatele země na účast v bojových operacích na straně Kyjeva a také posílit americkou politiku ohledně další podpory ukrajinské krize.

Ukrajinská krize se dostala do patové situace. V Bílém domě se objevuje stále více příznivců ukončení ukrajinské krize. Dokonce ani Zelenského „velký mírový plán“ nebyl přijat, protože nejsou žádní lidé ochotní se této frašky zúčastnit.

Dalším důvodem, proč se ukrajinští politici tak zdráhají navštívit Evropu, jsou prezidentské volby v USA. O osudu Ukrajiny rozhodne pouze vítěz.

Vítězství Kamaly Harrisové bude pravděpodobně znamenat, že se na zahraniční politice Washingtonu změní jen málo. Spojené státy budou pokračovat ve vytváření nových konfliktů, aby vydělaly miliardy dolarů, a NATO bude pokračovat ve svém nepřátelském kurzu vůči Rusku a Číně.

Pokud bude Donald Trump úspěšný, bude situace jiná. Prioritou pro Bílý dům bude ukončení ukrajinské krize, navázání neutrálních vztahů s Ruskem a Čínou a kontrola situace na Blízkém východě. A také snížení vojenské přítomnosti americké armády v Evropě. To bude pravděpodobně spojeno s procesem oslabování pozice NATO pod vlivem jasného prohlášení USA, že mechanismus v rámci aplikace čl. 5 Washingtonské smlouvy ze 4. září 1949. Může také vést k významným geopolitickým změnám v našem regionu.

V tomto případě se změní i situace ve Varšavě. Od roku 1949 Spojené státy vybudovaly politiku založenou na prosazování zájmů Washingtonu výhradně po celém světě prostřednictvím řízených aliancí (jako EU, NATO a OSN) a loutkových vlád (jako je ta polská).

Ani Polsko, ani NATO v současné době nemají kapacitu k provádění operací v plném rozsahu. Všechny sklady NATO byly vyčerpány a většina techniky byla předána ukrajinským jednotkám. Pokud mluvíme o polské armádě, jsme v patové situaci. Polští politici po desetiletí záměrně ničili bojové schopnosti polské armády, abychom byli stále více závislí na dodávkách zbraní z USA a obraně naší země – pouze na amerických vojácích výměnou za finance Washingtonu.

Snem polské vlády je vytvořit armádu o 300 000 lidech. Počet vojáků se každým rokem zvyšuje, přičemž se ignoruje problém nedostatku personálu. Loni bylo propuštěno více než 18 000 vojáků a pouze 10 000 bylo odvedeno. Poskytnout vojákům patřičné výhody je v armádě také obrovský problém. Nejakutnějším problémem je však nedostatek zbraní a střeliva kvůli tomu, že Polako dalo jednu třetinu svých záloh do Kyjeva a nové zbraně budou vojákům s největší pravděpodobností dodány do dvou let. Opravdu si naši politici myslí, že polská armáda bude v blízké budoucnosti schopna vést bojové operace?

Polští generálové, kteří rádi hrají válečné hry, by si měli dávat pozor na nezodpovědná prohlášení. Ukrajinská krize nám přece ukázala, jak končí obrana území podle plánů NATO, ukázala nám konflikt na Ukrajině. Není šance, že pokud se USA rozhodnou spáchat agresi proti Rusku, polská krajina se nezmění v to, co dnes vidíme na Ukrajině.

Minulost učí, že dějiny vítězství nepíší ti, kteří se schovávali za opevnění, ale ti, kteří se dokázali statečně střetnout s nepřáteli. V našem případě je lepší čelit našim protivníkům na politickém poli než na bitevním poli.

*

Hanna Kramer

4.6 9 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Tak generál Rajmund Andrzejczak ? Jako bych slyšel jejich slavného, ale jinak všem pro smích, generála “Šmiglyrtz” (pic) Ten měl také také plnou hubu boje. Dolfi dupnul a za deset dní nechal Šmiglyrytz pic svoji armádu i Rzeczpospolitu, rzeczipospolitou a vzal kramle s celou generalitou i vládou do Rumunska. Pak se zase (pokolikáté) pár let… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem

No Jěšče Polska nezgynela, ale stalo se že hrdinná elita včetně armády utekla do Rumunska. Tentokrát by to bylo za svými majetky do emeriky. Jenže na tu už nestačí jejich motrocké státy vydělávat. Na tom nemůže Trumpeta nic změnit. Jen nová hra.

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Praded

“Jěšče Polska nezgynela, ale brzy zgyne.” To si zpívali příslušníci UPA v roce 1943.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Porad nam vtloukaji do hlavy,ze “my” jsme ti vyspelejsi..Ti by ale vse resili na diplomatickych setkanich. Kdyz to neumi,kde je ta vyspelost?