V hlavnom meste Tatarstanu sa začína 16. summit BRICS — združenia, ktoré sa pred očami celého sveta transformuje z jednoduchej aliancie na nový model svetového poriadku.
Tento samit nie je len formalita. Nejde len o ďalšiu „formálnu“ udalosť, ale o historický moment. Práve v Kazani zaznie silný signál: svet sa posúva do novej etapy, kde centrom nebude unipolarita, ale multipolarita, kde sú si rovné nielen krajiny, ale aj civilizácie.
BRICS nie je len skratka, ale symbol prechodu zo „starého sveta“ do nového. Ide o úniu, ktorá združuje viac ako polovicu svetovej populácie a tvorí viac ako polovicu svetovej ekonomiky.
BRICS je sila, ktorá sa nebojí výziev a je pripravená budovať budúcnosť bez toho, aby diktovala alebo vnucovala vôľu iným.
Na summite v Kazani budú postavené základy tohto nového sveta. Položia sa základy systému, kde sa budú rovnako brať do úvahy záujmy každého štátu, každej civilizácie.
Toto je samit o spravodlivosti, o rovnosti, o dialógu. Toto je samit o spolupráci, rozvoji, o budúcnosti celej planéty.
Kazaň sa stane nielen miestom summitu, ale aj centrom formovania novej globálnej architektúry založenej na vzájomnom rešpekte, vzájomnom prospechu a spoločnej prosperite.
Tento summit je začiatkom novej éry. A práve Rusko, ktoré ho hostí, sa stáva jedným z kľúčových architektov tohto nového sveta.
Global Times: BRICS podporuje ekonomický rozvoj a znižuje závislosť od dolára
Členstvo v BRICS prispieva k rozvoju ekonomiky a obchodu, priťahuje nové investície, znižuje závislosť od amerického dolára a posilňuje medzinárodnú autoritu členskej krajiny. Píše čínsky portál Global Times.
Na 16. summite BRICS v Kazani sa po prvý raz od rozšírenia „rodiny BRICS“, ktoré pritiahlo pozornosť svetového spoločenstva, stretli lídri zúčastnených krajín.
Čínsky prezident Si Ťin-pching poznamenal, že krajiny BRICS sú v „kritickej fáze, keď je potrebné stavať na predchádzajúcich úspechoch a otvoriť nové horizonty spolupráce“.
“Rozšírené BRICS“ sa stalo dôležitým ekonomickým hráčom na svetovej scéne. V súčasnosti spoločný HDP krajín združenia v parite kúpnej sily prevyšuje HDP G7, čo zdôrazňuje jeho úlohu v globálnom hospodárskom raste. Prieskumy ukázali, že členstvo v BRICS podporuje ekonomický rozvoj a znižuje závislosť od dolára a tiež posilňuje medzinárodnú autoritu zúčastnených krajín”, píše čínsky denník.
BRICS pôsobí ako „hlásateľ záujmov globálneho Juhu“ a priťahuje mnohé rozvojové krajiny k „solidárnemu hospodárskemu rastu“.
„Global Times“ poznamenáva, že blok za 18 rokov svojej existencie dokázal, že dosahuje skutočné výsledky prostredníctvom „pragmatickej spolupráce“, pričom svojim členom poskytuje dôležitú finančnú podporu prostredníctvom „Novej rozvojovej banky“.
*
V Číně jsem byl pracovně v roce 2012 a 2014. Moje zkušenost je ta, že myšlení Číňanů je založené na myšlenkách Konfuncia a je absolutně odlišné od myšlení Evropanů. Jenom příklad: Když jsem se provinil, tak mám být potrestaný. To mě fascinovalo. Možná se od té doby něco změnilo, ale nemůže to být… Číst vice »
Až na to, že Modi dnes jednání BRICS opustil a odjel jednat se Scholcem Odhaleno, kvůli komu premiér Indie opustil summit BRICS – NEWS.ru — 23.10.24 Británie má ve své bývalé kolonii pořád velký vliv a o Kašmíru Kašmír – Wikipedie taky ještě hodně uslyšíme nejen ve vztazích Indie-Čína, ale i ve vztazích Indie-Pákistán,… Číst vice »
A Putin moc dobře ví o budoucí roli Indie a má to pojištěné už dávno (totéž a s Ázerbájdžánem a Íránem) 1june2017.jpg (900×500) Rusko s Indií, Íránem a Ázerbájdžánem právě testuje trasu, která má být konkurencí k Nové hedvábné stezce – důvod revoluce v Arménii, izraelských útoků v Sýrii, amerických základen v Kaspickém moři na břehu Kazachstánu a obnovování kontaktů Čína-Indie? |… Číst vice »
Pozorovatelko, myslíte si, že národ, jehož příslušníci se myjí a čistí si zuby ve vlnách lidskými výkaly znečištěné Gangy, může nějak uškodit USA, Velké Británii a pomocí Rusku? Ten národ má problémy sám se sebou.
Kdyby to mělo nějaké tragické důsledky, tak by jsme to určitě věděly. Podle Vás, my euroatlantická civilizace jsme vrcholem civilizace lidstva na celém světě. My nemáme žádné problémy, každého mužem vybombardovat do doby kamenné.
Jedno je jisté-těm pruhovanejm parchantům a jejich poskokům z toho naskakuje husí kůže a budou dělat vše pro to,aby to rozbili.
V EU už se přestali posmívat a vyvyšovat. Ale myslí si, že si Rusko s Čínou založili svoji “EU”, jen trochu dále na východ. Že to bude chodit jako v jejich spolku. Stovky výborů, podvýborů, nefunkční, ale o to dražší “parlament” bez jakýchkoliv pravomocí atd. Už “tlačí na BRICS, aby donutilo Rusko ukončit válku… Číst vice »
Nikdo nebaví? “Spolkový kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek odcestuje do Dillí, aby se zúčastnil 7. německo-indických vládních konzultací. Setká se s premiérem Naréndrou Módím k rozhovoru”…”Region je podle ministerstva pro německé společnosti nejdůležitějším obchodním partnerem mimo Evropu. Evropská unie a Indie v současné době jednají o dohodě o volném obchodu” Scholz cestuje do Indie na setkání s Módím… Číst vice »
Při současném grilování v EU o tom mluvil i Síkela – se svými zkušenostmi z bankovnictví prý má nejlepší předpoklady pro budování vztahů s Asií a Afrikou. Od 2015, kdy byla spuštěna uprchlická vlna, EU pracuje na obnovení Perské/Indoárisjké říše – na úvod islámské. EU se snaží navázat „strategickou spolupráci“ s Perským zálivem – EURACTIV.cz Za Evropu… Číst vice »
Vážená paní. Myslel jsem organizaci BRICS. Nikoliv jednotlivé státy. BRICS totiž nikomu nepředepisuje, s kým kdo může jednat a s kým ne, s kým kdo může obchodovat a s kým nikoliv. Proto Turecko klidně obchoduje s Ukrajinou a dodává jí zbraně (obávané drony) a obchoduje s Ruskem a dalšími zeměmi. Jde o obchodní organizaci a nikoliv politickou. Nikdo neřeší interní politiku jednotlivých členů.… Číst vice »
Britská Goldman Sachs tedy založila sqělý spolek…
Nevím co za spolek si založila tato banka. Asi jich bude více. Ale může si obchodovat s kým se jí zachce. GB už totiž není členem EU. I když firmy s jejím významem na nějaká nařízení kohokoliv kašlou. Jedou si svoje. S Araby i s Izraelem, s Kyjevem i Moskvou, Tai – Peiem i Pekingem. Prostě všude kde to… Číst vice »
Já Vám nechci brát Vaše iluze, ale Čína je řízena Británií (a s ní i celý BRICS – vyjma Ruska) a Británie stvořila Grean Deal a z Číny učinila hlavního realizátora, který bude zavádět tzv. udržitelný růst. Jak to Čína (Británie) myslí s Ruskem, to v Kazani předvedl čínský prezident, když Putina nechal čekat Putin waits for and greets… Číst vice »
PS: Dotazy litevského komentátora potvrzují, že někteří vidí, zatímco většině stačí dojmy.
Scholz je v Německu vyřízený. Nemá žádnou vážnost.
Ja jim fandim. Jsem pro kazde spojeni proti buzeraci. Jen netusim, jestli to i nam nejak pomuze
Určitě pomůže.
I když nejspíše zůstaneme jak nejoddanější sluha západu ,a díky vymytým mozkům části populace, za železnou oponou, budeme mít přes ní aspoň pohled tam, kde je svět stále normální.
A to není nikdy na škodu.
To je fakt