Americké volby a moje reforma demokracie

Za mého života se mi zdálo absurdní, že k tomu, aby moudří lidé prosadili za prezidenta vhodného člověka, musí pro něj hlasovat i nadpoloviční většina hlupáků.

Ludvík Vaculík
Ludvík Vaculík

Jednou za několik let jsme diváky veliké slavnosti demokracie: volby amerického prezidenta. Bývá to veletrh, někdy thriller, vždy však veliká show. Za mého života se mi zdálo absurdní, že k tomu, aby moudří lidé prosadili za prezidenta vhodného člověka, musí pro něj hlasovat i nadpoloviční většina hlupáků. A pak se to absurdní divadlo začalo hrát i u nás.

Bez ohledu na to, koho si moudří či mocní vybrali za svého kandidáta, hloupé voliče je vždy třeba obelstít či ohlušit tím, že se v kampani zdůrazňuje víc to, co je jim pochopitelné, než to, co je opravdu důležité. Je to tak, jako kdyby příští sonda k Marsu směla vyletět, až my všichni, co tu sedíme, se shodneme ve výpočtu její dráhy.

→ Pokračování na serveru Blogosvět.

1.7 3 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci

Pana Ludvíka Vaculíka, životního partnera paní Lenky Procházkové, si pamatuji jako velkého fanouška předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga a vůbec politiků ODS, KDU-ČSL, Strany Zelených, TOP09 a STAN. Na politicích typu Schwarzenberga, Kalouska, Topolánka, Dalíka, Julínka, Nečase, Rakušana, Fialy, Wolfa, Melčáka atd. ho něco fascinovalo. Jsem si jistý, že dnes by ze všech… Číst vice »