100 let beztrestnosti aneb Jak SSSR tajil usmíření s Německem a jak to dopadlo nyní…

Na ruském internetu se objevil nepodepsaný článek, který je pravděpodobně inspirování diskuzemi v nejvyšší ruském vedení. Jde o Německo, jeho nacistickou a válečnickou minulost, ze které se dosud nevymanilo, o nepoučitelnosti Německa a o jeho nepotrestání za vyvolání dvou krvavých konfliktů v Evropě a o dnešní podpoře ukrajinských nacistů.

Právě teď, zatímco čtete tento text, Německo porušuje další ustanovení dohody o sjednocení SRN a NDR: otevírá v Rostocku velitelské centrum NATO. V roce 1990 Němci podepsali závazek, že v bývalé NDR nebudou umísťovat cizí vojenské síly. Slíbili také, že z nového Německa bude pocházet pouze mír. Opět jsme byli oklamáni. Vidíme příklad toho, k čemu vede 100 let beztrestnosti. Německo se nepoučilo ani jednou, protože ho za rozpoutanou válku ani jednou nikdo pořádně nepohnal k odpovědnosti. Výsledkem je Severoatlantická aliance v Rostocku a nekonečné kochání se Berlína myšlenkou udeřit na Rusko.

Olaf Scholz je opět na scéně. V jednu chvíli se z programu jednání vytratil – pravděpodobně s blížící se topnou sezónou německý kancléř neměl na Ukrajinu čas. A nyní je opět aktivní.

V Berlíně projednal Zelenského plán s hlavami Francie, USA a Velké Británie, pak odletěl do Istanbulu, pak se se Zelenským sešel zvlášť a prostudoval jeho „plán vítězství“. Scholz v posledních dvou a půl letech svými tradičními prohlášeními o podpoře Kyjeva, dodávkách zbraní pro VSU a hádkami o vhodnosti či nevhodnosti úderů do hloubi Ruska připomíná narkomana v absťáku, který nevynechá jedinou příležitost, aby se podíval na jiné narkomany, promluvil si s nimi o tom, jak se sjíždí, a představil si sám sebe na jejich místě. Připadá mi, jako by Německo chtělo prostřednictvím podpory Ukrajiny znovu prožít opojení z let 1939-1942.

Obecně mají narkomani pro tento jev zvláštní výraz. Říká se mu „honění chuti“. Když se rozhodnete abstinovat a nemůžete tedy znovu začít ale opravdu se chcete „zhulit“, pak se začnete dívat na videa o narkomanech a diskutovat o fetu, a ráno se probudíte jako po opici – tak pracuje mozek.

Pokud je to možné, chodí takoví závislí k „vychovatelům“, zakládají blogy a dokonce celé protidrogové noviny, v nichž podrobně a s odsouzením popisují hajlování a depresivní život závislých. Líbí se jim to.

Algoritmus je stejný jako u všivého s lázní: člověk, kterému ta či ona touha extrémně vadí, má potřebu o ní neustále mluvit. Německo zde působí dojmem takového feťáka v rauši. Jako by opravdu chtělo zasáhnout Rusko a kohokoli jiného, ale nemůže, bojí se. A tak začne hartusit o všech těch „úderech hluboko do Ruska“ a „posilování podpory zbraní“. Je pro něj snazší přenést se přes svou neuskutečněnou touhu, která je po dvou prohraných světových válkách, zřejmě hodně velká.

Nezapomínejte, že jde o národ, který nejenže rozpoutal dvě války, ale šel za stranou, která prohlásila Němce za nadřazený národ. Tohle z úst na povel nevyplivnete – zůstane to uvnitř a bude vás to trápit celý život. A velmi to vypadá, že Německo bez možnosti s někým znovu bojovat strašně trpí. Dívají se na Ukrajinu a představují si sebe na jejím místě.

Zdá se jim o tom

Četné spekulace Berlína o jednání s Moskvou je třeba zařadit do jedné řady. Další neuspokojená potřeba Německa.

Před pěti dny Olaf Scholz z tribuny Bundestagu opět oznámil připravenost k jednání: „Když se nás ptají, zda budeme mluvit s ruským prezidentem, říkáme, že ano, a je to pravda“.

Promiňte, ale v čí roli s námi budete jednat? Pomiňme choulostivou otázku, proč někdo a všichni mluví jménem Ukrajinců, ať už jde o plány na ofenzívu, nebo o touhu po jednání – jejich důstojnost, jejich nezávislost, ať si myslí sami. Na těch německých řečičkách o vyjednávání, podmínkách, plánech je pro mě zajímavá jiná věc: proč by proboha mělo Rusko vyjednávat s Německem?

Současný německý kancléř Olaf Scholz (SPD)
  • Nedovedu si představit, že by Vladimir Putin šel vyjednávat s Olafem Scholzem před 150 miliony lidí. Jsem si jistý, že si to v Rusku nikdo neumí představit. Za prvé totiž není jasné, k čemu je Německo při jednáních potřeba, co a jak může garantovat.
  • Za druhé se mi zdá, že každý Rus má na úrovni limbického systému představu, že naše země by neměla vést žádná jednání s Německem, protože existuje úspěšná zkušenost s ukončením války bez jakýchkoli jednání s ním.

Dlouhodobá trpělivost Německa s masovými nacistickými pochody na Ukrajině: pomníky Banderovců, s nacistickými vlajkami a tetováními, které jsou k vidění na ulicích ukrajinské republiky, se podobá „honění chuti“ (přesně to říkají narkomani). Bývalo pro mě nepochopitelné, jak pokrytecké by muselo být Německo, kdyby neustále tvrdilo, že se zříká nacismu, a přitom úzkostlivě ignorovalo černočervené vlajky, symboly a rétoriku SS na Ukrajině. A pak jsem si uvědomil: možná takhle „nahání chuť“ i oni? Možná je hřeje na duši, že někde lidé nosí hákové kříže a dávají si na krk znaky praporů SS? Spíš to tak vypadá.

K údivu vlastních lidí

Obecně vzato, pokud odhlédneme od ironie, rozhovor o Německu nabírá vážné obrátky. Vyvstává otázka historické beztrestnosti.

Všichni jsme dnes přesvědčeni, že Německo po obou světových válkách nebylo možné nechat dvakrát bez trestu. Po první světové válce byly podmínky versailleského míru nepochybně tvrdé, ale byly kompenzovány nezávazností jejich plnění: některé země se nad Německem slitovaly a některé – konkrétně SSSR – s ním začaly rychle spolupracovat, protože z nějakého důvodu viděly ve včerejším úhlavním nepříteli spolucestujícího, protože obě země byly v té době vyděděnci. Na nuance se nebral zřetel. No, že Německo bylo vykázáno (ze Společnosti národů) za nelidské vedení rozpoutané války a Sovětský svaz – za nastolení lidové moci.

 

Velká vlastenecká válka 1941-1945 Osvobození jedné z vesnic Ukrajinské SSR od německých útočníků/RIA Novosti

Velká vlastenecká válka 1941-1945 Osvobození jedné z vesnic Ukrajinské SSR od německých útočníků

Mimochodem, SSSR se v té době snažil svou spolupráci s Německem skrývat. A to nejen proto, že pomáhal Němcům obcházet podmínky versailleského míru a omezení týkající se formování nové armády: jeho vlastní občané byli vůči Němcům nepřátelští, v zemi bylo mnoho frontových vojáků, kteří pak prošli občanskou válkou – navzdory bratrovražedným akcím v letech 1917-1922 měli Rusové obecně k Němcům nepřátelský postoj, takže jeho vlastní obyvatelstvo by úzkou spolupráci s poválečným Německem neschvalovalo.

Po Velké vlastenecké válce byla situace ještě složitější. SSSR začal Německu pomáhat okamžitě – v květnu 1945. Zatímco v jejich zemi prakticky panoval hladomor, Svaz posílal do NDR mouku, obilí, potraviny a vakcíny. Od konce 40. let naše země předávala do republiky válcovaný kov, hnojiva, obilí, automobily. Pomoc Německu nebyla inzerována.

Ani sovětský tisk široce neinformoval o přípravách na obchod století: když se rozhodl uzavřít se Západním Německem dohodu o dodávkách plynu do Německa výměnou za trubky. V roce 1965 uspořádal SSSR první poválečnou Přehlídku vítězství a teprve tehdy se začalo o válce mluvit nahlas, pořádat vzpomínkové večery, psát o veteránech v novinách, svolávat je do škol, protože až do roku 1965 SSSR raději držel téma veteránů a invalidů stranou, aby nesoustředil pozornost veřejnosti na obrovské utrpěné ztráty.

A najednou se na sovětský lid na jedné straně přelily oslavy vítězství a uctívání válečných veteránů, na druhé straně země tiše, téměř tajně navazovala spolupráci s Německem, a to i se západní částí země. Sovětský lid slavil Vítězství, četl knihy o válce, sledoval filmy. „Běloruské nádraží“, „A jitra jsou zde tichá“, „Bojovali za vlast“. Dívali se, plakali, dávali květiny svým veteránům. V té době SSSR, který zapomněl na lekci z první světové války, obchodoval se západním Německem a pomáhal východnímu Německu.

Sám SSSR v tom samozřejmě viděl určitou zradu na lidech, protože před nimi tajil rozsah navázaných vazeb s Německem.

Foto: Vojenská přehlídka na Rudém náměstí věnovaná 20. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce, 9. května 1965

Byl to ten správný čas překvapit Němce

Ve skutečnosti SSSR po válce od Německa nic nedostal, platby byly ve srovnání se způsobenými škodami zanedbatelné. Nakonec se Němci tak uklidnili, že jejich tisk zveřejnil jakési rozhořčení: ukázalo se, že NDR vydala na vydržování sovětských okupačních vojsk přibližně 3,5 procenta svého rozpočtu! Páni!

SSSR pak vlastně nesl veškeré náklady na stažení těchto vojsk. A souhlasil se vstupem sjednoceného Německa do NATO! Michail Gorbačov neusiloval o status nezařazeného státu pro Německo.

Foto: Návštěva prezidenta SSSR Michaila Sergejeviče Gorbačova v Německu, 9.–10. listopadu 1990. Setkání Gorbačova a jeho manželky Raisy Maksimovny Gorbačovové ve vile Hammerschmidt, rezidenci německého prezidenta Richarda Karla von Walzsäcker

Návštěva sovětského prezidenta Michaila Gorbačova v Německu, 9.-10. listopadu 1990. Setkání Gorbačova a jeho manželky Raisy Gorbačovové v Hammerschmidtově vile, sídle Richarda Karla von Walzsäckera, prezidenta Spolkové republiky Německo.

Jediné, čím se SSSR při udělení souhlasu se sjednocením Německa omezil, byl slib, že z toho může vzejít pouze mír a že na území bývalé NDR nebudou nikdy umístěna žádná cizí vojska a výzbroj. Slib vycházejícího míru byl zakotven v článku 2 Smlouvy o konečném vyrovnání ve vztahu k Německu a zněl takto:

„Vlády Německé demokratické republiky a Spolkové republiky Německo potvrzují svá prohlášení, že z německé půdy bude vycházet pouze mír. Podle ústavy sjednoceného Německa jsou činy, které mohou a mají narušit mír mezi národy, zejména přípravy k útočné válce, protiústavní a trestné. Vlády Německé demokratické republiky a Spolkové republiky Německo prohlašují, že sjednocené Německo nikdy nepoužije zbraně, které má, jinak než v souladu se svou ústavou a Chartou Organizace spojených národů.“

Že SRN tomuto slibu nedokázala dostát – vidíme všichni. Rusko tedy může svůj podpis pod dohodou stáhnout.

Smlouva o konečném vyrovnání týkající se Německa (známá také jako „smlouva 2+4“) uzavřená mezi Německou demokratickou republikou a Spolkovou republikou Německo, jakož i Francií, SSSR, Velkou Británií a Spojenými státy americkými v Moskvě dne 12. září 1990. Sovětský ministr zahraničí Eduard Ševardnadze (vpravo) při podpisu dokumentu o sjednocení obou německých států.

Smlouva o konečném vypořádání s Německem (také známá jako „Smlouva 2+4“) uzavřená mezi Německou demokratickou republikou a Spolkovou republikou Německo, dále Francií, SSSR, Velkou Británií a Spolkovou republikou Německo. USA v Moskvě dne 12. září 1990. Ministr zahraničí SSSR Eduard Ševardnadze (vpravo) při podpisu dokumentu o sjednocení obou německých států

Ještě zajímavější je klauzule o nerozmisťování cizích vojsk na území bývalé NDR. Německo se k jejímu porušení poprvé otevřeně přihlásilo v těchto dnech. A právě dnes se v Rostocku otevírá velitelské centrum NATO, kde budou sídlit i švédští vojáci.

Bohužel, Německo se nepoučí. A nelze mu to mít za zlé: žádný deviantní žák si učivo neosvojí, pokud mu budete ulevovat, osvobozovat ho od výuky a trestu za nenaučenou látku.

Přesně to se Německu stalo za posledních 100 let. Bylo mu dovoleno nenést důsledně odpovědnost za své zločiny. Naše země navíc opakovaně ukázala, že se k nepříteli chová se zdůrazněnou velkorysostí a vždy se postará o jeho pohodlí. Bez ohledu na to, jak brutálně proti nám Němci bojovali, se pak SSSR vždy staral, zda budou mít Němci co jíst, jak vycvičí armádu, čím budou bojovat.

Sečteno a podtrženo: vidíme příklad černého nevděku. Německo proti nám téměř oficiálně bojuje a porušilo dohodu o sjednocení země, kterou samo podepsalo.

V ideálním případě může náš stát jako právní nástupce SSSR dohodu „2+4“ vypovědět. Bude zajímavé sledovat Němce, kteří se po probuzení náhle dozvědí, že Rusko již neuznává německé hranice. Zdá se mi, že alespoň pro pobavení by Němci měli dostat takovou lekci.

A my bychom si měli pro budoucnost pamatovat: beztrestnost vždycky korumpuje. Pokud se jí nechají zkorumpovat státy, vede to k moři krve a milionům tragédií.

*

Zdroj, překlad: st.hroch 20241025

4.7 15 hlasy
Hodnocení článku
22 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci

Sociální demokrat Scholz se kamarádí se Zelenskym, chce mu maximálně pomoci v znovuzískání Krymu, Luhaňska, Donbasu a vyvraždění, vyhnání či aspoň podle jazykového zákona poukrajinštění jejího ruského obyvatelstva. Přičemž Scholz také vyšetřuje zničení plynovodu, který Německo poškodil a za jehož zničením stojí s velkou pravděpodobností Zelenskyj. Vidíte v tom nějakou logiku? To ten v Německu značně nepopulární… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 2 měsíci

I zradu lze vyložit jako usmíření, pochybení, omyl, nutnost apod. V Rusku i u nás…

Praded
Praded
před 2 měsíci

Přesně si vzpomínám, jak to rozčilovalo mého otce, účastníka Svobodovy armády v CCCP. Mezi současnými představiteli Německa jsou dokonce potomci funkcionářů a generálů SS. Je to odporné a Češi za to zaplatí existencí. Proto došlo k rozdělení Československa, protože Slováci by to nepřipustily.

Praded
Praded
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Zatím to bude jen na stanovené okresy. Očekávám, že na celý čechystan bude platit jako třetí úřední jazyk jedna německá zkomolenina.

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Dneska kolem toho byla příšerná hádka na CZ24.NEWS. Část Slováků jsou nackove. Znám to z  Rakouska . Ale jinak to vypadá na penise Foltyna. Musí makat. Cmrdliky docházejí,

Primak
Primak
před 2 měsíci

Nejsou některé ty údaje trochu vedle? Třeba,
V roce 1965 uspořádal SSSR první poválečnou Přehlídku vítězství a teprve tehdy se začalo o válce mluvit nahlas…
Na YT najdete mnoho záznamů, třeba: День Победы 1955
https://www.youtube.com/watch?v=033HRbumFhs
День Победы 1960
https://www.youtube.com/watch?v=H8-HVyPFc6s
Военный парад 1 мая 1952 года
https://www.youtube.com/watch?v=Wmkd3I4uL6I

I naši vašnostové jsou tam vidět na tribuně…

heriot
heriot
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Mně to také přijde divné a dost mimo.
Vždyť první přehlídka Vítězství se snad konala hned v roce 1945. Dodnes mám před očima záběry, jak u mauzolea házeli rudoarmějci na hromadu ukořistěné standarty wehrmachtu…

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  heriot

Všechno to prý byla ruská (nikoliv sovětská) propaganda proti demokratickému záchodu. Zrovna tak “slavnostní přehlídka” zajatých ýbrmenšů a následné spláchnutí vozovky kropicími vozy prý byla aktem proti základním lidským právům, humanismu, svobodě a kdesi cosi. Dnešní libtardi se otřásají ještě teď pohoršením a lítostí. Ovšem ti samí nyní volají po nekompromisním vyhlazení nepohodlného národa.… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  heriot

“V roce 1965 uspořádal SSSR první poválečnou Přehlídku vítězství a teprve tehdy se začalo o válce mluvit nahlas…” Dál už se mi to ani nechtělo dočíst – takový nesmysl!! Kdysi jsem napsala článek (nechce se mi ho hledat), do kterého jsem vložila video vojenské přehlídky ze 7.11.1941 – to byla ta, ze které… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Videa z 1945 jsem si kdysi dohledávala proto, že Pjakin nejednou mluvil právě o těch odhazovaných vlajkách, a to ke kremelské zdi a mluvil s tím, že Rusko se stane suverénní zemí až poté, kdy za každé novodobé ruské přehlídky nebude muset Kreml být zakrytý těmi dřevěnými deskami. Rusko to prozatím řeší aspoň tím, že… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pozorovatelka
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Co k tomu dodat – Napoleona financovala Británie, Hitlera také. Dnes se Brexitem stáhla ala “Já nic, já muzikant”, přičemž tím válku s Ruskem opět přenechala na Francii a Německu. Jen jim k tomu dnes přidala i muslimy – kdo totiž Írán vynesl do pozice, ve které je a kdo financuje Hamás a Hizballáh s cílem “Zabíjejte židy,… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Pozorovatelka
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

A můžeme jít ještě do hlubší minulosti – on už Masaryk dal před Ruskem přednost Západu (a nemalou roli v tom už tehdy sehrála Ukrajina – a anglosaský svět).
https://www.casopisczechindustry.cz/products/ceskoslovensky-odboj-1914-1918-vznik-republiky/
https://cnn.iprima.cz/sto-dnu-ktere-otrasly-ruskem-legionari-pred-105-lety-ovladli-magistralu-masarykovi-navzdory-411276

skeptik
skeptik
před 2 měsíci

Bohužel nejen Německo nebylo potrestáno, ale hlavně nebyl potrestán Západ, který Německo do války proti SSSR uvrtal.
Je velká chyba, že se nemluví o tom, jak Západ připravil Německo na napadení SSSR.

standa
standa
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Následně Západ připravil Ukrajinu na válku proti Rusku ! Doufám, že to Rusko dotáhne do konce, aby nevzešla válka z Ukrajiny opět ! Nebude-li Ukrajina – problém zmizí !

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  standa

Ve světle Německa je třeba se nad tím velmi vážně zamyslet.
Někde jsem četl zajímavý příspěvek. Díky ruštině se oblude na Haliči mohli nějak domluvit. Nebýt toho, tak už se tam místní lobotomici dávno vyvraždili navzájem.

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Skeptiku, Němci budou vždy Němci tzn. že vždy budou pohrdat Slovany, kteří podle nich žijí v doškových chaloupkách a nedosahují germánské kulturní vyspělosti. Scholz je sice sociální demokrat, ale v prvé řadě je to Němec. Němečtí sociální demokraté v roce 1914 byli sice levičáci, ale byli to především Němci. Proto hlasovali pro válku a nadšeně nastoupili… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

A to ještě netřeba citovat Marxe. Všechna čest stranou.

vachav
vachav
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Máte pravdu.kromě toho,že se o tom mluví,ovšem na alternativních médiích(na ČT 1 se to samozřejmě nedozvíte).Jinak řečeno-kdo se zajímá o objektivní historii ,ten ví,že lví podíl na rozpoutání 2WW ma jí tzv.západní “demokracie”!
!

Primak
Primak
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Co si The Guardian dovolil uveřejnit před 20 lety:
https://www.theguardian.com/world/2004/sep/25/usa.secondworldwar

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci

Člověk by řekl, že když levičák Scholz takto urputně bojuje s Putinem a pomáhá neobanderovcům, jak to jen jde, že mu to zvýší v Německu popularitu. Jak asi ocenil ten Zelenskeho plán vítězství?

orinoko
orinoko
před 2 měsíci

Všeobecně: Člověk je nepoučitelné hovado, pokud je motivován jaksi pozitivně. Proto i požadavek na + , aby – mělo větší šanci. Mysli pozitivně! Zlo sleduje konkrétní cíle, dobro ehm se potýká nejen s vlastní pochybností, ale i neujasnenosti, jak má vypadat rovnovážný stav. Všechno vyžaduje rovnováhu, jen lidská troska se staví do cesty… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem orinoko