Jak nás vlastně charakterizovat … Narodili jsme se ve čtyřicátých a padesátých letech a vyrůstali v „padesátkách“ a „šedesátkách“. Studovali jsme v šedesátých a sedmdesátých letech a v sedmdesátých až devadesátých jsme se ženili nebo vdávali. A také objevovali svět. Zažili jsme dobrodružství konce osmdesátých let, „zlatá devadesátá“ a „přehoupli“ se do roku 2000. Po roce 2010 už jsme byli „ti moudřejší” a teď, ve dvacátých letech, prostě „jedeme dál“.
Jako děti jsme nosili kraťasy, potom kalhoty do zvonu a minisukně, boty na jehlách i na platformě, kombinézy a modré džíny. Byli jsme očkovaní proti pouhým čtyřem nemocem. Vyhnuli jsme se díky tomu dětské obrně, tetanu, tuberkulóze i neštovicím, před nimiž nás chránila „kolečka“ na ramenou. Neznali jsme pojmy jako limská borelióza, prasečí nebo ptačí chřipka, covid, lenochodí či opičí neštovice.
Pili jsme vodu ze studní, později z vodovodní sítě a limonádu ze skleněných lahví. Zeleninu a ovoce jsme měli vždy čerstvé, mléko jsme kupovali do dvoulitrových konviček, s nimiž jsme také v neděli chodili tatínkům a dědečkům “pro pivo po obědě” do místních hospůdek, aniž by se nad tím kdokoliv pozastavoval. Zlomená noha nebo ruka byla naše blbost, neřešila ji ani tehdejší Veřejná bezpečnost, ani “sociálka”.
Jaroslav Štefec: Jak užitečných může být pouhých 100 kg trhaviny
Hodně jsme četli, chodili tancovat na zábavy a diskotéky, jezdili na čundry, na chmel, na brambory a pekli si buřty, napíchané na prutech, venku na otevřeném ohni. Náboženství, pohlavní preference, ani genderové problémy nebyly předmětem našich sporů a diskusí se spolužáky. Naše první kolečkové brusle měly 4 kolečka, měli jsme tříkolky, šlapací kola, později mopedy, benzinová a naftová auta.
Teď jezdíme hybridy, nebo elektromobily. Přešli jsme od telefonů s vytáčenými čísly, s operátorem, spojujícím dálkové hovory a placených telefonních budek k videohovorům s přáteli kdekoliv po světě. Postupně jsme přešli z vinylových desek (které jsou mimochodem stále v kurzu), přes magnetofonové pásky a CD k online hudbě. A také od ručně psaných dopisů a telegramů k e-mailům a WhatsApp.
Jsme lidé analogového dětství a digitální dospělosti. Od poslechu živých her v třílampovém rádiu a sledování černobílé televize s obrazovkou o velikosti pohlednice jsme doputovali k barevnému 4K UHD s 3D schopností multimediálnímu centru na celou stěnu. Chodili jsme do videopůjčoven s VHS kazetami; teď se díváme na Netflix a YouTube. Pracovali jsme na sálových počítačích s děrnými štítky, s domácími počítači se záznamem na magnetofonové pásky a na diskety; teď máme internet, počítače s gigabitovými paměťmi a stovky megabajtů v chytrých telefonech. Hráli jsme Člověče, nezlob se, šachy, dámu, prší, kuličky, Monopoly, později miny, lemmingse a pasiáns na stolních počítačích; teď máme na smartphonech candy crush, solitér a hrajeme hry na Steamu.
Zažili jsme biologickou revoluci. Za našeho života byly objeveny a poté i „přečteny“ molekuly DNA a RNA. Začaly genové manipulace, jichž se dnes děsí celé lidstvo, ale také genová terapie, nebo genetické hledání příbuzných. Za nás startovaly rakety s prvními umělými družicemi i rakety, schopné nést jaderné hlavice. Zažili jsme první kosmonauty i přistání lidí na Měsíci. Zažili jsme Sputnik 1, první vědecké družice Země i vesmírné sondy, které během našeho života prozkoumaly snad všechny planety naší sluneční soustavy. První z nich, které už vymýšleli a stavěli naši vrstevníci, stejně jako mnoho dalších dnes běžných “novinek”, jsou už dokonce za jejími hranicemi na cestě ke hvězdám.
Prošli jsme sedmi až osmi desetiletími, dvěma stoletími a dvěma tisíciletími. Hodně jsme toho zažili, a náš život byl krásný! Pokrok, který šel kolem nás, byl ohromující. Viděli jsme vznikat všechno, čím žije současné lidstvo a čím, jak doufám, bude žít i v budoucnu. Naše generace byla svědkem daleko většího počtu různých „vědeckých revolucí“, než kterákoliv jiná před námi. Dokázali jsme se přizpůsobit obrovským změnám a vstřebat je bez hroucení, stresů, sebevražd, neuróz a nespavosti.
Hodně nás už zemřelo. Ale stále jsme zde a navždy už zůstaneme jedineční. My, dnešní důchodci️. Tak už nás laskavě nechte na pokoji, a neserte se do nás každodenně v médiích, v parlamentu, nebo ve vládě! Je nás pořád dost na to, abychom vám to dokázali vrátit. Volby se blíží.
*
plk. v. v. Ing. Jaroslav Štefec, První Zprávy.cz
No to přistání na měsíci – no probuďte se !!!
Podle výzkumů veřejného mínění volí strany současné vládní koalice (ODS-TOP09-STAN-Piráti-Lidovci a jejich kandidát na prezidenta Pavel) až 58 procent lidí ve věku 18-65 let, nejvíce však lidé mladí a středního věku, vysokoškolského vzdělání, bystří, kultivovaní, jemní, protiruští a probanderovští. Naproti tomu těch zbývajících 42 procent volící ANO, SPD a trpaslíky, jsou lidé nad 65… Číst vice »
Mluvíte mi z duše. Stojí zato si toto připomínat a doufat, že naše děti už těžko, ale vnuci se nad zamyslí.
Globsec: Medailovačka na palubě Titanicu
https://pravyprostor.net/globsec-medailovacka-na-palube-titanicu/
Věřím pozitivně že náš Český národ toho má dost a bude volit západní šílenosti se týkají každého z nás ohromná drahota a podpora války s Ruskem. Vládnoucí slouhové slouhů nemají podporu 72% Čechů odmítá co se děje.
Jo, hezké ale houby platné. Současná střední generace na toto už neslyší a staří bez jejich podpory nic nesvedou. A mladi? Jsou ze školy zblblí, nevědomí a zmasírovaní režimem, že se s nima nemáte o čem bavit. Když jim chcete něco vysvětlit, je to zbytečný. Absolutně bez zájmu co se kolem nich děje. Půjdou li… Číst vice »
Ano, byla to úžasná doba. Proto mě dnes serou ti zpochybňovači, kteří nechtějí chápat rozdíly mezi marxleninizmem a bolševizmem, komunizmem a socializmem. Pokrok, který udělala ČSR za svojí existenci nemá v její historii obdobu. To co prožíváme v současnosti je katastrofa a nezachrání jí ani elita ka-brňáku v Praze.
Autor asi zná jiné seniory než já. Většina, kterou znám já vstává s rozhlasem, snídá s televizí, když něco dělá, tak s rozhlasem, obědvá a večeří s televizí, večer pro změnu tráví s televizí. Koho asi, pokud vůbec půjdou, BUDOU VOLIT !!??
Vy jste s nima v jejich domácnostech že to tak dobře víte? Já se se značně velkou komunitou potkávám dvakrát týdně v nemocnici. Ač jsem mezi nima ten z mladších tak se to nijak neprojevuje. Naše debaty mají oči a uši. Hodně z těch seniorů se na to těší. Posuzovat někoho podle čeho? Až rozmluva ukáže… Číst vice »
Volby neukazují !?
Naděje a víra… ano, lepší, než beznaděj a zhoubná skepse. Ale realita a fakta jsou jiná věc. Již třikrát nám ukázali voliči /z nich polovina chronických nevoličů/, koho chtějí mít v čele naší země. Výsledky prožíváme každým dnem, a ani každodenní propad Česka ve všech oborech, většinu neprobudí k procitnutí z fialového snu. Menšina, navíc mezi sebou… Číst vice »
Z vašeho textu naděje přímo čiší.
Hezký, ale mám silnou pochybnost o přistání na Měsíci, když po 55 letech není NASA schopná dostat raketu naa z oběžné dráhy. Hollywood a Kozoroh jedna.
Tehdy tam ještě foukal vítr…
Viděl jsem šot z Ameriky, kde redaktorka žádala již staré astronauty aby přísahali na bibli , že opravdu byli na Měsíci. Ani jeden tak neučinil!!!
Rány kladivem na Moonu byly slyšet až na Zemi.
https://youtu.be/89uxzwxSs4g?si=KGjgPnySI8aj6jkC
Vynikající ! Palec nahoru !