Vysoce postavený ruský analytik uvádí, že Durovovo zatčení souvisí s „protifrancouzskými protesty v jejích bývalých koloniích, ústupem z její tradiční ‚sféry vlivu‘, kde byla infrastruktura Telegramu využívána k prosazování protikoloniálních a protimakronovských narativů“.
Jak však analytik poznamenává, Francouzi nemají technické prostředky, aby toho dosáhli. To tedy mohlo vést k tomu, že se Macron rozhodl „vyvíjet osobní nátlakovou kampaň proti samotnému Durovovi. Francouzské úřady musí být poněkud zoufalé ve snaze udržet se ve hře globální politiky. A Telegram je dnes globální politikou“.
Paříž jen čekala na velký zlom. Když pilot Durovova soukromého letadla Embraer předložil svůj letový plán, neexistoval ve Francii žádný zatykač. Teprve když bylo letadlo na cestě do Le Bourget, Paříž zatykač narychlo podala. Durov byl celou dobu bezradný.
Stručně řečeno: Paříž dostala osudné upozornění, že letí do Francie – mohlo to být prostřednictvím Durovovy dubajské přítelkyně, která je posedlá lezením po sociálních sítích – a bleskově nastražila past.
Nechceš mluvit? Ukázalo se, že Macron je aktivním uživatelem Telegramu
Francouzský prezident Emmanuel Macron se tři dny po zatčení Pavla Durova přihlásil na Telegram, podle médií s odkazem na bývalého francouzského poslance.
Bývalý poslanec, který má Macronovo číslo… pic.twitter.com/0oGH2q1mcM
– Sputnik (@SputnikInt) 27. srpna 2024 (Odkaz na Twitter je nefunční)
Eminence ve vězení
Existuje mýtus, že FSB v minulosti požádala Durova o šifrovací klíče Telegramu. Je to lež. FSB chtěla od Telegramu dostat lepší přístup při vyšetřování závažných trestných činů, a to v jednotlivých případech. To je obrovský rozdíl ve srovnání s tím, co dělá americká vláda s Meta nebo Twitter/X prostřednictvím jejich zcela otevřených zadních vrátek.
Durov se však opil propagandou „svobody a demokracie“ NATOstánu, odmítl Rusko a odešel.
A tím se dostáváme k prezidentu Putinovi.
Putin měl na práci lepší věci než se setkat s Durovem v Baku a Kreml toto setkání na záznamu popřel. Durov byl na turné po Střední Asii a Kavkaze, jejich cesty se náhodou zkřížily v Ázerbájdžánu.
Putin nikdy netoleruje jednu věc: zradu Ruska. A to platí i pro dopis Durovovi.
Když Durov odjel do USA, Američané se podle očekávání dožadovali zadních vrátek Telegramu, aby mohli všechny sledovat. Tak si založil obchod v Dubaji a později požádal o francouzské občanství.
Durov se stal francouzským občanem teprve před třemi lety – což je příznačné, ještě před spuštěním SMO – prostřednictvím zvláštního programu „významných cizinců“, který zřídilo ministerstvo zahraničních věcí. Na tento program má nárok jen málokdo; pouze „francouzsky mluvící cizinec, který svou význačnou činností přispívá k vlivu Francie a prosperitě jejích mezinárodních hospodářských vztahů“.
No, žádná „významná činnost“ nestačila na to, aby ho uchránila před francouzským žalářem.
Jak získat tyto klíče
Evropskou komisi (EK) v Bruselu lze souhrnně označit za notoricky známou bandu EUrokratických zbabělců a/nebo psychopatů vesele vychvalujících „naše hodnoty“.
Předvídatelně EK odmítá Durovovo zatčení komentovat s tím, že jde o „národní vyšetřování“.
„Vyšetřování“, které shodou okolností ‚podpořil‘ americký Deep State a které od 8. července provádí vazalská macronistická policie ve prospěch NATO a… samotné Evropské komise.
Obvinění proti Durovovi, které podal francouzský prokurátor republiky, by měl u soudu zničit každý schopnější právnický tým. V podstatě jde o tvrzení, že Durov je sám zodpovědný za osoby zneužívající Telegram. Je „spoluviníkem“ všech prohřešků pod sluncem – od organizovaného podvodu přes obchod s drogami – až po mlhavé obvinění z poskytování šifrovaných služeb bez „ověřeného prohlášení“.
Obvinění z nedostatečné moderace Telegramu jsou nepravdivá. Telegram například aktivně cenzuruje korespondenci uvnitř EU; obyvatelé EU nemají přístup k bezpočtu chatů a kanálů. Telegramu se navíc netýká nedávný tvrdý neorwellovský zákon EU proti mega sociálním sítím, protože denně ukrývá méně než 45 milionů evropských uživatelů.
Elon Musk vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby vysvětlil důvody zadržení Pavla Durova.
„Světové veřejnosti by pomohlo pochopit více podrobností o tom, proč byl zatčen,“ zdůraznil.
Muskova poznámka přišla v reakci na příspěvek… pic.twitter.com/ZkGaWpjhJj
– Sputnik (@SputnikInt) 27. srpna 2024 (Odkaz na Twitter je nefunční)
Nyní se zaměřme na motiv.
Současný liberálně-totalitní euro-gulag neboli EuroLag je obrovský mocenský blok, který nemá přístup k obsahu Telegramu.
Telegram udržuje vlastní servery po celém světě a směrování probíhá přes Amazon, Cloudfare a Google. Od počátku existence Telegramu mají americké zpravodajské/sledovací služby prostředky, jak jej snadno zablokovat – pokud se jim zachce.
V EU je to jiná hra. Takže tu máme Brusel, který se prostřednictvím Paříže snaží získat alespoň nějakou kontrolu nad Telegramem – a sociálními sítěmi obecně. Zásadní připomínka – která by se dala zaúčtovat do oddělení Pathetic Tech: Evropa nemá žádné (kurzíva moje) sociální sítě.
Proto ty neustálé hrozby vůči Twitteru/X a neorwellovský zákon o digitálních službách zodpovědnost platforem za obsah, který se týká všech, nejen Telegramu.
EU a Francie zoufale chtějí to, co už hegemonní moc má, v houfech: přístup ke všemu, tady a teď, bez jakékoli právní dokumentace.
Klíčová otázka nyní zní: získají ho nátlakem nad Pavlem Durovem? Neexistuje žádný důkaz, že by měl šifrovací klíče Telegramu. Co když mají špatného člověka?
Nikolaj Durov, Pavlův ultradiskrétní bratr, je hlavním geniálním architektem Telegramu: mistr matematiky, dva doktoráty, zlatá medaile z Mezinárodní matematické olympiády. Francouzi by raději uzavřeli dohodu – proto ten delší výslech: to by ale znamenalo zlomit Pavla, aby ovlivnil Nikolaje a ten jim předal ony pověstné klíče.
Proč právě teď? A kdo na tom vydělá?
Durovův výslech probíhá podle očekávání s nulovou transparentností. Francie je nesnesitelně tajnůstkářská společnost, náchylná k absolutnímu mlčení o závažných věcech, nervózně pomalá, přerušovaná vzácnými formálními prohlášeními. Vše je o procedurách – a byrokracie je ubíjející.
Přesto francouzská byrokracie možná poskytla cennou nápovědu o tom, co ji skutečně trápí. Prostě se nemohou smířit s tím, že někdo používá – nebo poskytuje – prostředky „zastírání“, pokud jde o finanční transakce, obcházení cenzury a obcházení dohledu.
Takže to může jít daleko za posedlost získat některé nebo všechny šifrovací klíče Telegramu. Francouzský byrokratický aparát chce bez jakýchkoli zábran potlačit jakoukoli možnost jakéhokoli obcházení – a zároveň si ponechat pravomoc kohokoli potrestat.
Pokud bude sága pokračovat dál a dál a povede k soudnímu procesu a nakonec k dvacetiletému trestu vězení, znamená to, že Durov nebude tváří v tvář byrokratickému aparátu zlomen a navždy zůstane „spolupachatelem“.
To je sotva pravděpodobné. Sbohem neomezenému lesku a slávě výměnou za každodenní zatuchlou bagetu ve francouzské věznici?
Ještě dvě nevyhnutelné otázky. Proč právě teď? Protože to EU nutně potřebuje. A kdo na tom vydělá? Hlavními kandidáty jsou „esprit de corps“ ultraregulérní francouzské byrokracie a jejich francouzsko-evropské oligarchické konexe. Ve hře je také závist. Durov je Rus, cizinec, a Telegram – s miliardou uživatelů po celém světě – je ohromný úspěch.
Dále se může stát cokoli – včetně zablokování Telegramu ve Francii a EU. Globální většině to může být jedno. Mezitím se davy lidí podivují nad tím, jak může být narcistický technologický globalista tak naivní a věřit, že liberální totalita někdy ochrání jeho svobodu.
*
Pepe Escobar, EU to Telegram – We’re Coming to Get You vyšel 27.8.2024 na sputnikglobe.com. Překlad v ceně 520 Kč Zvědavec
Pavel Durov si měl vybrat, s kým vlastně bude. Nelze být nezávislý.
Je to zvrhlý chazarský floutek, ale nic se mu nestane, je jejich.
Durov se cítil jako pán, nevěděl, že je malý. Teď je pozdě. Nikdo nemá zájem o jeho záchranu ze žaláře.