Vazalství nebo národní zájem?

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Nepřipomenout si dnes, 21.srpna, 56. výročí invaze tzv. spřátelených armád, v čele se Sovětskou armádou, do Československa by bylo velkou chybou. Československo, tehdy vedené komunistickou stranou v čele s reformními komunisty se dostávalo již od jara roku 1968 na stránky světového tisku. Českoslovenští reformní komunisté v čele s A. Dubčekem se idealisticky snažili uplatnit politický systém socialismu s lidskou tváří. Tedy socialismu, který by byl spojen s demokracií a politickou pluralitou.

Takové byly představy alespoň velké části z nich. A upřímně, pokud by nenastal zásah „spřátelených“ armád, vývoj v Československu by šel z logiky věci k vytvoření společnosti, která by spíše připomínala jugoslávský nežli sovětský systém. Tedy v té první fázi a pokud by se rozvinula volná hra politických sil, dříve nebo později by se obnovilo spektrum politických stran. Tedy nekomunistických politických stran, ať už v rámci Národní fronty anebo mimo její rámec. Aktivizovali se národní socialisté, lidovci, začala s obnovou své činnosti také sociální demokracie.

Pokud jde o ekonomiku, výsledkem tohoto procesu, který by mohl vyvrcholit demokratickými volbami, by bylo nejen vytvoření politického pluralismu, ale také smíšeného hospodářství. Ekonomiky, kde by vedle státních podniků a silných hospodářských celků v zemědělství (družstev) vznikaly živnosti a postupně také středně velcí podnikatelé, tak jak to bylo v té době běžně v Polsku a NDR.

Svět byl ovšem rozdělen. Nemohu napsat, že byl „tehdy“ rozdělen, protože on je rozdělen znovu. Ale to je jiný příběh.

Lidé v politickém byru sovětské komunistické strany (KSSS) došli v průběhu roku 1968 k názoru, že Československo pod vedením reformních komunistů je na cestě k opuštění sovětského bloku. A že tedy dojde k závažnému narušení rovnováhy sil, která se vytvořila v Evropě po Jaltské a Postupimské konferenci tedy ujednáními mezi Stalinem a představiteli Západu. A poté co spadla od Baltského moře až k Jadranu „železná opona“. Prostě Československo nebylo v pozici Finska, které leželo na okraji zájmů sovětského impéria a pro Sovětský svaz bylo výhodné pěstovat si dodávkami levných surovi jeho ekonomiku, která byla v mnoha směrech servisem především pro něj. Ve střední Evropě podobný model, tedy „finlandizace“, neměl šanci. Pokud by Sovětský svaz nehrál po roce 1945 větší hru, např. na získání Francie či Itálie a nebo obou těchto zemí do svého bloku, běžným demokratickým způsobem ve volbách. Stalin si jistě vyhodnotil po parlamentních volbách v Itálii a Francii, že získat tyto země pod svou kontrolu je chiméra. A proto nutně selhala v Československu také politika „stavění mostů mezi Východem a Západem“ prezidenta E. Beneše. Přispěli k tomu především českoslovenští komunisté, kteří se dostali do zcela vazalského vztahu k Sovětskému svazu. Gottwald nebyl Tito a vůbec se nepokusil o to jít, jak českoslovenští komunisté dlouhou dobu před posledními demokratickými volbách v roce 1946 (i nějaký čas po nich) československou cestou. Připomeňme, že čs. komunisté tehdy mluvili o tom, že nechtějí jít např. v zemědělství cestou vytváření kolchozu, že zachovají živnostenské podnikání, smíšenou ekonomiku a vlastně politický demokratický systém. Po únoru 1948 však komunisté zahájili nesmlouvavou diktaturu.

V roce 1968 měli možnost tuto svou obrovskou chybu napravit. Dohnat náskok vyspělých ekonomicky nejvyspělejších zemí Západu by v té době netrvalo dlouho. Možná 10 let, ne více. Bohužel, reformní pokus v Československu byl zastaven brutální silou. A připomeňme, že americký prezident Johnson v době srpnové invaze v srpnu 1968 pobýval v klidu na svém rančí v Texasu. Kromě vyjádření slovní a tedy morální podpory Západ vůči Československu neudělal nic. Ano, postaral se o tisíce nových československých exulantů, kteří si poté vesměs vytvořili na Západě velmi slušnou existenci. Ale jinak nic. Železná opona, která se zdála být v roce 1968 notně zrezavělá, najednou znovu sklapla a uvěznila nás v pasti normalizačního režimu. Prezident Pavel dnes hovoří o tom, že bychom se měli poučit z minulosti. Nepochybně. Ale jinak, nežli on říká. Chce to nenahradit jedno vazalství vazalstvím druhým. Proto jsem v letech 2007 a 2008 udělal všechno proto, aby na našem území nevznikla vojenská základna Spojených států a to 60 km od Prahy. Vyvolalo by to konfrontaci s Ruskem, růst napětí v Evropě. A dnešní vyhrocené vztahy mezi Ruskem (tehdy mnohem slabším nežli dnes, ale s účinnými jadernými zbraněmi) by přinesly dnešní politickou dobu ledovou v Evropě už v roce 2008. Tedy nejpozději.

Současná politická garnitura varuje před Ruskem. Když se jí to hodí, přeceňuje jeho vojenskou sílu a možnosti. A když se jí to hodí, tak naopak Rusy karikuje a snižuje jejich význam. A potenciál Ruska jako páté nejsilnější ekonomiky světa podle parity kupní síly.

Díky této konfrontační politice jsme uvízli v konfliktu na Ukrajině, který se nedá vyřešit vojensky. Kromě toho, pokud zvítězí v amerických prezidentských volbách D. Trump, tak se financování konfliktu Ukrajiny v konfliktu s Ruskem přenese plně na Evropu, respektive na EU a evropské členy NATO.

To chceme? Rusko se svými spojenci, na prvním místě s Čínou a také s Indií a dalšími členy volného společenství BRICS je potřeba brát vážně. Je už jedno zda jej bereme jako regionální nebo světovou velmoc. Každá velmoc má své bezpečnostní zájmy. Mají je i Spojené státy. Proč by je nemělo mít i Rusko? Na rozdíl od řady dnešních komentářů, třeba prezidenta Pavla, ale také např. politického poplety Pitharta si nemyslím, že je Rusko státem, jehož cílem je podmanit si střední a západní Evropu. Na tom prostě nemá zájem, ani ekonomický ani politický. Co by tím získalo? Vlastní surovinovou základnu má dostatečnou a Rusko přese všechno patří stále ke státům s překvapivou ekonomickou stabilitou a to přes 14 kol západních sankcí.

My máme svoje vlastní problémy. Ve dvou posledních letech vzrostla inflace až o 30% a snížila se výrazně kupní síla obyvatelstva a jeho životní úroveň. Pokračování války na Ukrajině a případné přenesení části výdajů, které dnes ještě nese na svých bedrech, pokud jde o válku s Ruskem USA, na evropské země by znamenalo další útok na životní úroveň lidí. Ministryně obrany Černochová blouzní o rozpočtu svého ministerstva na příští rok ve výši 170 mld Kč. Při stagnaci českého hospodářství a pomalém růstu jeho příjmů v příštím roce dojde k redukci výdajů státu v řadě položek souvisejících s životní úrovní lidí. Ve školství, zdravotnictví, sociální oblasti, prostě všude. Iluze stranou, je potřeba ukončit tuto zbytečnou válku.

České obyvatelstvo v dalších letech čekají další těžké zkoušky, o kterých současná politická garnitura prakticky nemluví. Útokem na životní úroveň budou opatření Green Dealu, což zasáhne jak výdaje státního rozpočtu (a lidé to budou muset zaplatit v daních), tak výdaje domácností. Postupně, nejprve nenápadně a pak brutálně.

Stejným útokem na životní úroveň českých lidí při monopolním charakteru české ekonomiky, kde velké, většinou nadnárodní společnosti drze diktují ceny a tržní podmínky, bude zavedení eura. Krok sice systémově správný, ale v českých podmínkách, kdy ekonomiku ovládají „velcí kluci“ to bude znamenat další negativní zásah do životní úrovně českých lidí.

A pak zde máme zbrojní výdaje, které představují přímo vyhazování peněz z okna. Např. na nákupy předražených stíhaček F-35, když můžeme mít mnohem levnější Gripeny. Na pořízení desítek německých tanků Leopard. Na pořízení téměř 250 švédských obrněných vozidel a samozřejmě na desítky dalších zbraní a zbraňových systémů dovážených ze zahraničí. Bude tak slavit orgie nenasytnosti zejména americký vojensko-průmyslový komplex a zbrojaři výše uvedených zemí. Představa, že české firmy se budou podílet významnějším způsobem na dílčích dodávkách pro výrobu těchto zbraňových systémů je jen bluf a marketingový tah. Samozřejmě, že dovozy takto drahých zbraní negativně poznamenají zahraniční bilanci státu a tedy i jeho HDP v příštích 10 letech.

Toť vše je důsledek nekončícího vazalství této vlády vůči Washingtonu, vůči NATO a vedení EU.

A perspektivně se mohou „těšit“ čeští občané ze dvou až čtyř superdrahých nových bloků jaderných elektráren. První z nich bude někdy za 20 let (z toho už mně hlava asi bolet nebude), ale vysoké náklady, přebujelé náklady na výstavbu bloku budou znamenat také vysoké ceny elektrické energie prodávané monopolními dodavateli lidem a firmám. Z toho je možná určitá cesta, únik, tím že občané, kteří mají k tomu podmínky, si pořídí vlastní výrobu elektrické energie v solárních panelech. Ale i k tomu jsou potřeba finance. A také levné technologie (ty má dnes, jak to vypadá, jedině Čína). Výzvou před budoucími politickými garniturami Česka je, aby svou zemi nenechali upadnout do pout vazalství. Tentokrát ne Sovětského svazu, ale někoho jiného. Národní zájem by mělo být to, co pohání činnost českých politiků. Zatímní postoje české pravice a tedy současné vlády respektují jednoznačně zájmy cizích mocností. Ty ovšem říkají, že jsou našimi přáteli. Ale i s přáteli máme přece často rozdílné zájmy. Prostě, česká pravice se z vazalství českých komunistů před rokem 1968 a v letech 1969 vůbec nepoučila.

*

Jiří Paroubek, Vaše Věc (vyšlo 21.8.2024)

2.9 11 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 28 dny

Paroubek je ….. urážka autora byla smazána a diskutér spartak je důrazně napomínán!!!.

Naposledy upraveno před 28 dny uživatelem Václav Dvořák
Primak
Primak
před 28 dny
Odpověď uživateli  spartak

Buďme střízliví a velkorysí. Paroubek jako politik si pochopitelně nemůže dovolit, že by si pochvaloval 21.8.1968. To si nepochvalovali ani ti nejzarytější komunisti – viděl jsem je brečet. To si nemůže žádný politik dovolit (ať už český, slovenský nebo ruský), ať už se na tu invazi díváme z kteréhokoliv konce. Jinak by… Číst vice »

Pavel 1964
Pavel 1964
před 28 dny

Kdyby nepřijeli, měli bychom možná PePu na Hradě již o něco dříve.

vachav
vachav
před 26 dny
Odpověď uživateli  Pavel 1964

To si pište!

Ludvik
Ludvik
před 28 dny

Výkladů událostí u nás v roce 1968 je “přehršel”, pozoruhodné je, že i JP se i po 56 letech ztotožňuje s výkladem, který nám “naši loutkovodiči” přeložili už tehdy. Zřejmě mu, a většině současných politiků médií a občanů, vyhovuje.

Georg
Georg
před 28 dny

Myslím, že se nyní můžeme na tyto dějinné události dívat klidně bez emocí. Jako již i mnozí zde, také jsem v ony dny volal na Sovětské vojáky, “pačemů vy prijéchali, kontrarevolicia, zděs nět”. Geopolitické souvislosti oné události a politický vývoj u nás, jsem si myslím pochopil až mnohem později. Tak “zvanou” demokratizaci 1968 jsem… Číst vice »

Georg
Georg
před 28 dny
Odpověď uživateli  Georg

…a to, že má rovněž jako jiné velmoci své zájmy. Šlo zejména o to, aby se ČSSR buď nestala slabým článkem Varšavské smlouvy a nebo přímo, aby se nedostala na druhou stranu. To bylo to zásadní co bohužel KSČ podcenila. Zřejmě tehdejší vedení, při tom složení nemělo sílu a schopnost na tyto tlaky, na geopolitické… Číst vice »

jbskalensky
jbskalensky
před 28 dny
Odpověď uživateli  Georg

Velmi dobře napsáno. Dneska, s odstupem, a časem získaným poznáním, nám dochází souvislosti, o kterých jsme tenkrát neměli ani tušení. Ale ti u moci ty znalosti měli mít. Soudím, že obdobné to bylo s nadšením pro Gorbačova a jeho “perestrojku”, aby se nakonec ukázalo, že to byl ve skutečnosti průser, protože i Gorbačov ve skutečnosti nebyl státník… Číst vice »

vachav
vachav
před 26 dny
Odpověď uživateli  jbskalensky

Gorbačov a následně notorik Jelcin jsou více než 80 ti procenty obyvatel Ruska považováni za zrádce Sovětského svazu!

vachav
vachav
před 26 dny
Odpověď uživateli  Georg

Zcela správně. SSSR přece nemohl v reálu tvrdé studené války připustit,aby američané z okupovaného Německa se přesunuli k jeho hranicím. A upřímně řečeno-při představě,že by došlo-čistě teoreticky-již tehdy k převratu a my bychom tady o 20 let dříve poslouchali různé Havly,tak z toho mi naskakuje husí kůže!

Primak
Primak
před 28 dny

Odsuzeníhodné ale naopak jest, že ani zbla se (médiemi a úřadujícími politiky) nepřipomíná událost 15.března 1939 – a to datum Mnichova předtím. Ale ta německá okupace nám přece tolik neudělala (za 5 let) jako ta ruská (za 20), že? Nakonec ta fotografie u článku přilepená to dokazuje, jak ten příjezd byl krutý, těžko… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 28 dny

Stejna manipulace jako kdyz neustale pripominaji 50. leta a “cudne” mlci o tom,co se delo vsude jinde ve svete…68. byl ve svete take divoky…Podle mne pro nas byl nejhorsi 38….Ten uz zase skoro ignoruji

vaclav
vaclav
před 28 dny

Paroubku jsi takový hlupák, že si neuvědomuješ, že r. 1968 byl zaviněn voly kteří se snažili lísat k západu? Ještě si pamatuji televizní diskuse – které občané nazývali čtyři voly u kofoly. No vstup spoj. vojsk byl pro mne naprosto hrůzný. Ale dnes to vyhodnocuji tak, že mne to dalo ještě dvacet… Číst vice »

cablik
cablik
před 28 dny

Já vím co by se stalo to samé jako po roku 89 a vazalství dnes je šílené a likvidační za socialismu nás nechali normálně žít navíc nás Sověti osvobodili a byla studená válka. Dnes je to pravé vazalství kdy prosazují i šílené nápady vedoucí k likvidaci národa a státu.