ÚPADEK DVORNÍCH ŠAŠKŮ

Lenka Procházková
Lenka Procházková

Zaměstnání dvorních šašků v Čechách nezaniklo, ale změnilo se jeho poslání. Proslulý šašek na dvoře Jiřího z Poděbrad, známý pod jménem Jan Paleček, nebyl veřejným mluvčím svého krále, ale tichým hlasem jeho svědomí. Jeho pravdomluvnost byla beztrestná, což v oněch dobách bývalo privilegiem královských šašků nebo-li bláznů. Palečkova „strategická komunikace“ mezi lidem a panovníkem pomáhala napravovat křivky a řešit spory. Paleček nebyl předobrazem Dona Quijota, byl to inteligentní a talentem pro spravedlnost obdařený muž, který svou unikátní pozici (králova důvěrníka) s radostností dítěte ale současně se zdravým rozumem užíval k obecnému prospěchu. Jeho „šaškovství“ bylo prostořeké a důvtipné, nikoho ale neponižoval prvoplánově. Když ze sebe dělal „popletu“, byl si jistý, že král jeho „bláznivosti“ rozumí a že jej kárá jen naoko. Doložená skutečnost, že Paleček každému říkal bratře (nebo sestro), měla dva důvody. Ten zjevný odrážel duši člověka, který si navzdory trpkým zkušenostem zachoval důvěřivý pohled na svět a víru v převahu dobra v lidech. Skrytým motivem byla příslušnost králova důvěrníka Jana Palečka k Jednotě bratrské.

JAKÝ KRÁL, TAKOVÉHO ŠAŠKA SI HLEDÁ

Šašky, kteří obstarávají dnešní „komunikaci“ mezi „dvorem a lidem obecným,“ by decentní prezident Masaryk označil za „nepěkné“ lidi. Tím pojmem označoval osoby s pokřiveným charakterem. Starosta Řeporyjí, proslulý svými surovými urážkami jednotlivců i českého národa, sice není placeným důvěrníkem vlády, ale vládní politici (včetně státního prezidenta) se k němu lísají jako k nedotknutelnému souvěrci a jeho hanebné výroky tolerují. Na rozdíl od autentického divouse Rasputina, který do své posedlosti „vyvoleného rádce a zachránce carské rodiny“ zapadl bez obranných reflexů, řeporyjský šašek je předvídavý a pro případ, že spadne klec, si ponechává úniková vrátka. Šířené odpudivé snímky s obnaženou starostovou řití budou pro jeho budoucího obhájce důkazním materiálem pro soudní verdikt, že stíhaný patří do Bohnic a ne do Valdic.

Plukovník Foltýn, nově angažovaný dvorní šašek, nevystrkuje do objektivu řiť, ale jeho zupácké běsnění do mikrofonu a nenávistné vyhrožování občanům, kteří svobodu informací vnímají jako ústavou zaručené právo, ukazují, k jakým způsobům komunikace se dvorní junta už uchýlila, aby se udržela. Plk. Foltýn má v české literatuře mnoho komických předobrazů, ale nejspíš je nezná, a tak do své role spadl i s výložkami. Jeho někdejší druh ve zbrani – současný státní prezident – už mu svou generální důvěru vyslovil. To, že si loutková vláda pro svou strategickou komunikaci s veřejností vybrala vulgárního zlého šaška, a ani glejt s podpisy třiačtyřiceti klaunů na jeho podporu, nemůže parodii na vládnutí prodloužit. Spíš to urychlí změnu v dosud setrvačném smýšlení mnohých lidí. A ti pak, společně s uráženými bratry „kacíři,“ místo prohlubování příkopů mezi sebou je začnou svorně zasypávat. Je totiž známo, že každý příkop, vykopaný na příkaz nenávistných šašků s výložkami, může být použitý i pro hromadný hrob.

4.5 17 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci

Ze začátku jsem si myslel, že je to Polívkovi. Nedávno jsem viděl jeho rozhovor v nějaké TV kde se vyznává ke svým sympatiím k Fialovi neb pry je pravicového smýšlení. Tady se stal z klauna a chytrého šaška kašpar. Před časem k tomuto někdo napsal, že bavič by neměl být kašpar. Polívka to dotáhl dál… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Náš Boleček to dotáhl kam to dotáhl. Žrát se prostě musí. Dluhy se platit musí. Když bylo třeba, sedávali “úmělci” K.H.Frankovi i na klíně. Šašci? Kašpaři? Né, kolaboranti, nic víc, nic míň. Jsem zvědavý, kdy zase půjdou ti úmělci podepisovat nějakou prezenčku. Samozřejmě proklamací. No a nemocný Pavlík, jak píše paní Procházková,… Číst vice »

Praded
Praded
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Po matce? Jak to je teda od toho Abrama, jeho potomci ženských jmen nejsou známa. On vlastně byl Hebrejec.

Rob
Rob
před 2 měsíci

A kdo Lenko Procházková dělal šaška chátře 77? Benda? Vondra? Havel? Do pěkného svrabu jste tuhle zem dotáhli, jen co je pravda. Disidenství vám zůstalo na krku i v té dnešní “svobodě”. V té dnešní demokratuře. Bezobratlí Pávkové vám šéfují na hradě a vy abyste se pomalu zase krčili v kotelnách.

vachav
vachav
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Rob

Ten článek je vynikající – a Váš komentář taktéž.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Rob

Myslím, že mezi disidenty byli i lidé, kteří to mysleli dobře a upřímně. I já jsem Havlovi cca na 5 minut věřil. Paní spisovatelka Procházková je dnes statečná žena a svůj omyl už dávno odčinila. A jak řekl Zeman mýliti se je lidské a názor nemění jen debil …hezký den

Rob
Rob
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Ano. I mezi komunisty byli i lidé, kteří to mysleli dobře a upřímně. A dnes je s nimi opovrhováno, zatímco ty oportunistické špíny převlékli kabáty a pokračují v těch nehorázných svinstvech jen s opačným pólem. U paní spisovatelky jsem se nikde nedočetl, že by si nasypala popel na hlavu za svůj omyl, jak píšete. Myslím, že tito lidé si… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Rob

Myslím, že paní Procházková svůj postoj tenkrát odčiňuje svojí prací dnes. Přiznat si chybu nebo omyl je vždy těžké, to chce chlapa. I u žen.

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 2 měsíci

Jen do protokolu:
Odkaz na tento článek Facebook okamžitě smazal.

mikkesh
mikkesh
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Jan Kopecky

Paní Procházková ty šaška holt sere. Zase.