Špatný styl, trapné argumenty

Gert Ewen Ungar píše o způsobu, jakým veřejnoprávní média v Německu zacházejí s „nesystémovými“ stranami. Ne, že by nám to nepřipadalo povědomé.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Bündnis (Aliance) Sahra Wagenknecht (BSW), která jako strana vznikla teprve letos, zaznamenává úspěchy. Ve volbách do Evropského parlamentu získala 6,2 procenta při první účasti ve volbách vůbec. BSW má také dobré šance v nadcházejících zemských volbách v Sasku, Durynsku a Braniborsku. V Sasku má aliance bývalé političky strany Die Linke Sahry Wagenknechtové podle nedávného průzkumu přízeň 15 % voličů, v Durynsku je to dokonce 20 % a v Braniborsku podle průzkumu z července přes 16 %.

Čísla jasně ukazují, že aliance zaceluje mezeru v německém politickém prostředí. Programově se BSW zavázala k jednání o míru v ukrajinském konfliktu, chce omezit imigraci a zastává politiku sociální rovnováhy.

Problém BSW je v tom, že tento program vybočuje z daného narativu. S Ruskem se přece nedá vyjednávat, imigrace je záchrana Německa a sociální rovnosti je v Německu už více než dost. To je názor, který zastává vládní koalice spolu s „opozicí“ CDU, a na kterém panuje shoda s velkými německými médii.

Naštěstí pro systém se objevili někteří takzvaní aktivisté za občanská práva někdejší NDR, povoláním přeběhlíci a většinou členové Zelených a sociální demokracie. Signatáři představují vrstvu, která je pevně ukotvena v německé sociální struktuře a podporuje vládní politiku.

Tito podporovatelé stávajícího systému varují v otevřeném dopise před BSW. Styl dopisu je špatný, argumenty absurdní. Intelektuální úroveň odpovídá úrovni školních novin. Wagenknechtová prý tvrdí, že v Kyjevě jsou u moci fašisté. To ale není možné, vždyť jak prezident Vladimír Zelenskij, tak premiér Denis Šmyhal jsou Židé. Rozhodně to tedy nebyla intelektuální brilantnost takzvaných aktivistů za občanská práva NDR, která uspíšila konec NDR.

Navzdory špatnému stylu a rozsáhlým argumentačním nedostatkům mainstream na dokument skočil jako na čerstvou návnadu a rozpracovává ho ad nauseam. Spiegel, Zeit, Süddeutsche Zeitung – všichni jsou u toho a opět všichni mají stejný názor. Z toho jasně vyplývá, že se jednoznačně jedná o společný postup proti BSW.

Soukromé noviny si samozřejmě mohou psát, co chtějí. Pokud se to čtenáři nelíbí, prostě je nechá v kiosku nebo zruší předplatné.

U veřejnoprávních médií je situace jiná. Předplatné nelze zrušit. Veřejnoprávní vysílání je však pozoruhodné zejména jednostrannou agitací proti straně Wagenknechtové. Veřejnoprávní ARD dala dohromady celý anti-BSW balíček, sestávající mimo jiné z „nálezů“ fakct checkera Pascala Siggelkowa, politologa, který poslušně recituje text dopisu a souhlasně přikyvuje divokým tezím převlečeným za zpravodajství.

Stejně jako při jednání s AfD, i při jednání s BSW se veřejnoprávní vysílání vzdalo jakékoli snahy o objektivitu a neutralitu. Prostě dělá politiku v zájmu vládních stran.

„Zpravodajství“ ohledně BSW jasně ukazuje, že myšlenka veřejného vysílání v Německu skončila. Není vzdálená státu, není neutrální a neusiluje o objektivitu, spíše otevřeně zastupuje zájmy a politiku spolkové vlády a zavedených stran. Tento postřeh není nový, jen se nově potvrdil.

Veřejnoprávní vysílání také dosáhlo takové podlézavosti, které udivily i aktéry státního vysílání v autoritářských státech, protože prostě porušuje veškerou novinářskou normu a především slušnost. Je to žurnalistika, která škodí společnosti.

Toto nelze reformovat, protože ze symbiózy těží jak politika, tak veřejnoprávní média, která jednají na úkor kvality. Politici nemají zájem na reformě, stejně jako zpravodajci veřejnoprávních médií.

Je to symbiotický systém, který slouží k upevnění a zabetonování stávajících, stále nespravedlivějších podmínek. Je to žurnalistika, která jde proti zájmům lidu a není hodná demokracie. To se bohužel změnit nedá, protože to je přesně ten konglomerát, který slouží jako nástroj moci.

Uživateli médií nezbývá nic než nechat televizi vypnutou a získávat informace z jiných kanálů. Jako uživatel máte jedinou možnost, jak čelit nedostatečné výkonnosti veřejnoprávních médií – bojkotovat je. Žádné skutečné příležitosti k účasti a vlivu na provoz veřejnoprávních médií neexistují.

*

MUDr. Ivan David, CSc., zdroj: FB

3.7 12 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 měsícem

No jo neříká se tomu zřízení liberální „demokracie” to, je to samé jako u nás též špiní opozici. A dokonce většinu národa že jsou pro Ruský. Jejich lhavé zpravodajství si mohou nechat.

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem

Proč v Německu vládnoucí sociální demokracie, zelení a také CSU-CDU jednoduše jakékoliv “nesystémové” strany nezakáží? Může mi to někdo prozradit?

Prodost
Prodost
před 1 měsícem

“Wagenknechtová prý tvrdí, že v Kyjevě jsou u moci fašisté. To ale není možné, vždyť jak prezident Vladimír Zelenskij, tak premiér Denis Šmyhal jsou Židé.” Hm, jistě. To byl Hitler taky. A zdaleka nejen on. Jenže to jim uniká. Nevědomost, ignorace? Zkrátka blbost, podmiňující “užitečnou idiocii”. 

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Prodost

Nebyl, a je to v zásadě jedno. Pokud se fašismus definuje jako autoritářský a vůdcovský systém s vypjatým nacionalismem, rasovým darwinismem… (naše děti budou chodit do školy, jejich (ruské) budou ve sklepích, budou nám sloužit … Porošenko alias Walzmann, také žid) dle toho je dnešní Ukrajina jak vyšitá. O výlevech Izraelských představitelů, snad ani nemá… Číst vice »

Prodost
Prodost
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  mikkesh

Hitler? Rakovského protokoly. Při výslechu v Lubljance naléhal, aby pro jednání s ním byl poslán rodilý Rus. Na otázku Kuzmina-vyšetřovatele “proč” odpověděl: “přece byste si nemyslel, že by pan Hitler nepoznal svého souvěrce”. Tak vznikala dohoda “Molotov-Ribbentrop. A konstatování “to byl Hitler taky”? To je autentický výrok Lavrova z dnešní doby. P.S. Christian Djurevič Rakovský… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Prodost

Sinfonia en rojo major (Rudá symfonie) – část známá jako Rakovského protokoly – vypustila na západě sovětská tajná služba, dokonce někdo připouští autora Stalina, který v témže roce v SSSR pouští do oběhu svojí pecku “Ekonomické problémy socialismu v SSSR” s cílem odpískání Marxismu. Zdá se, že odpoutání pozornosti od Stalinem plánovaného odepsání marxismu,… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Prodost

Je to samozřejmě možné. Franco byl fašista a dlouhou dobu Hitlera podporoval, ale proti Židům nic neměl. Peron byl fašista, ale proti Židům nic neměl. Antisemitismus byl přítomný jen v některých fašistických státech.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Mne tedy neprijde normalni,ze lide vidi,ze je vsechno spatne,ale stejne se nechaji ovlivnit nic nerikajicimi lacinymi kydy…Nevoli ” extremisty” a ” populisty”

Prodost
Prodost
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Ono to bohužel normální je. Statisticky 70%, spíš více populace není schopno vlastního názoru. Pouze asi 15% podle lampasáka Foltýna “sviní” schopna názoru je. Je dostatečně inteligentní, vzdělatelná, tedy vzdělaná, bez ohledu na formální vzdělání, které má za úkol tomu bránit. Oněch 15% “sviní” je proto odsouzeno sdílet osud stáda… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Prodost

Porad zustavam optimistou.Snad se jim rozsviti…vzdyt jsme lide ne ovce

oldo
oldo
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Dokud si nepřestanete lhát do kapsy a dělat naivní iluze o vlastnostech člověka, budete se pořád divit.