Setkání uspořádalo občanské hnutí Milion chvilek před hlavní budovou veřejnoprávní televize s heslem “Českou televizi hlídáme, publicistiku nedáme!”.
Pořad byl podle nich kritickou publicistikou, skončil prý za podezřelých okolností a zatím nemá alternativu. O zastavení vysílání pořadu 168 hodin v červenci rozhodli generální ředitel ČT Jan Souček a vedení divize Zpravodajství a publicistiky a divize Programu.
Souček jako důvody ukončení pořadu, které už dříve oznámil radě, uvedl opakované porušování závazných pravidel při zpracování reportáží a nepřijatelný způsob konverzace moderátorky pořadu Nory Fridrichové s bývalým zaměstnancem ČT Markem Wollnerem.
Pořad 168 hodin ČT vysílala od roku 2006. Za dobu své existence odvysílal na 3500 reportáží a mnohdy novinářsky sporných. Pořad zkritizoval dokonce i “provládní” politický komentátor Martin Schmarcz.
„To, co předvádějí, nepatří nejen do médií, ale ani do slušné diskuze. Nedivím se řediteli České televize, že s těmito pavlačovými zprávami nechce mít nic společného. Pravé důvody zrušení pořadu 168 hodin neznám. Ale v poslední době měl klesající úroveň, přestal plnit svoji roli a postupně se stal hlásnou troubou úzké skupiny lidí, kteří zastávají menšinové názory. Byla to už jen agitka,” řekl ke zrušení pořadu bývalý politický komentátor CNN Prima News Martin Schmarcz.
Trefa do černého
„Zákaz pořadu 168 hodin v České televizi byl podle Nory Fridrichové v podstatě na politickou objednávku. Tak asi takhle. Pořad 168 hodin byl politickou angažovanou agitkou. Redakce si za peníze všech koncesionářů roky hrála na jednostranný morální maják. Zcela nepokrytě roky protežovala politické trendy, iniciativy a neziskovky, jejichž představitele stavěla na piedestal jako etalony jediného správného vidění světa, když toto vidění bylo v souladu s viděním redakce. Představitele názorů, které neodpovídaly redakčnímu vidění světa, systematicky zesměšňovala, dehonestovala a vymýšlela si na ně umělé konstrukce, na základě kterých je pak mediálně lynčovala.
Pořad 168 hodin se roky podílel na politickém boji o moc. Dělo se tak v permanentním rozporu se základními pravidly existence veřejnoprávního kanálu, kterými jsou nestrannost a objektivita. Pokud byl konec pořadu 168 hodin výsledkem politického tlaku, nestalo se nic jiného, než že Nora Fridrichová v tomto politickém souboji, kterého byla společně s redakcí pořadu dlouhé roky součástí, prohrála. Kdo s čím zachází, s tím také schází. A to je celý příběh,” okomentoval trefně konec pořadu na svém facebookovém profilu ředitel Národního střeleckého centra František Matějka.
*
nov, prvnizpravy.cz
Poznámka Nové Republiky pro vás starší:
Pamatujete si, vážená pátelé, na dívenku s mikrofonem, která při záplavách v roce 2002 stála vysoko nad Vltavou a divákům v celé republice sugesrivně tvrdila, že se v české metropoli nic moc neděje a že se nemusí obávat? A přitom ve stejné chvíli tekla voda do několika stanic metra a pražská čtvť Karlín se měnila v benátský Velký Kanál? Pamatujete? Ta dívenka měla tehdy ještě své dívčí jméno, pak si namluvila vedoucího pracovníka ČT, který předtím vystudoval propagandu na vysoké politrucké v sovětském Leningranu (dnes ruské druhé hlavní město St. Petersburg). Pak se sice s televizním politrukem rozvedla ale její novinářské “dovednosti” i “propagandistická slepota” jí zůstaly i v pokročilejším věku.
-vd-
Mě by spíše zajímalo, jestli té nešťastnici, v její pitomoučké hlavičce docvaklo alespoň to, jak je nepostradatelná.
Dobry byl clanek na Seznamu…V titulku
” stovky lidi” a pak tam daji zaverecnou fotku,kde je jasne videt,ze jich je tak 20😂
Pokud budou u moci liberální zloduši tak se nic v ČT nezmění tak nám zatím nic jiného nezbývá než tu televizi ignorovat.