Ernestovo ukrajinské okénko na Kosa Zostra: Zatčení Pavla Durova (Telegram)

Zatčení  a  peripetie kolem  zakladatele  Telegramu  Pavla  Durova.

https://strana.today/news/470941-pochemu-v-parizhe-arestovali-pavla-durova-i-kakie-budut-posledstvija.html

Oficiálním důvodem zatčení Pavla Durova je, že různé typy kriminálních živlů, jako jsou drogoví dealeři, provádějí nekontrolovanou činnost na platformě Telegram. Údajně také usnadňovala videopirátství a umožňovala například nelicencované vysílání fotbalových zápasů. Francouzská policie tvrdí, že Durov a jeho manažeři odmítli spolupracovat s úřady nebo moderovat obsah. Stávají  se tak, jak vyšetřování definuje, spolupachateli.

Proto závažnost činů, jak píší francouzská média, zakladateli Telegramu – může vynést  až 20 let vězení.

Durovovi příznivci zároveň tvrdí, že obvinění z tisku o podpoře obchodu s drogami a teroristů jsou narativem sloužícím  k ospravedlnění tlaku na „jediného svobodného kanálusoučasného světa“.

Otazníků kolem zatčení je však opravdu hodně. Zejména proč se Durov rozhodl přistát a natankovat svůj tryskáč ve Francii, ačkoliv dříve řekl, že pro něj není bezpečné být v západních zemích (a proto posledních sedm let žil v Dubaji, kde otevřel hlavní kancelář Telegramu).

Zajímavé také je, že zakladatel messengeru přiletěl do Paříže z Baku, kde byl ve stejnou dobu jako Putin, kde se s ním podle některých zdrojů chtěl setkat, ale nesetkal se s  Putinem (zároveň na ruských veřejných stránkách se objevila fáma, že Ruská federace chce Telegram zakázat, což však dosud nebylo potvrzeno).

Zda však všechny tyto body souvisejí s Durovovým zatčením, se stále neví, i když francouzská média již psala, že bude prověřován na spojení s Kremlem. Ale zjevně krátce před zatčením začaly kolem Durova určité (i když ne zcela pochopené) politické procesy, protože zakladatel kanálu se chtěl setkat s Putinem.

Také ve Francii píší, že hlavním problémem Telegramu jsou šifrované zprávy, přístup k nim,které úřady západních zemí nemají. To umožňuje uživatelům messengeru zůstat v anonymitě.

A EU dříve vznesla vůči messengerovi nároky za to, že s ním nespolupracoval při kontrole obsahu.

To znamená, že otázky týkající se Telegramu v Evropě byly živé již dlouho. A byly obecně spojeny s tím, že kanál  odmítl smazat obsah na žádost evropských struktur.

Durovovi příznivci se domnívají, že jde o touhu po přísnější kontrole nad messengerem, která „vyčuhuje  z agendy“ a poskytuje mediální platformu pro myšlenky kritizované v západním mainstreamu.

Jaké mohou být důsledky Durova zatčení?

1. Západní země ukázaly, že hodlají výrazně omezit kanály komunikace a šíření informací nekontrolované jejich úřady. V tomto ohledu je Durovovo zatčení již interpretováno jako „zvonění “ pro Elona Muska. Vlastní sociální síť X, k jejímuž  obsahu má EU také mnoho stížností. Musk, mimochodem, už Durova podpořil a řekl, že brzy v Evropě začnou „popravovat lidi  i za obyčejné  lajkování, konkrétně  v  roce  2030 “.

2. Na Ukrajině a v Rusku je jednou z hlavních diskutovaných verzí, že zatčením Durova chce Západ dostat Telegram pod svou plnou kontrolu. O tom se samozřejmě diskutuje s různými hodnoceními. Na Ukrajině je to pozitivní (zejména proto, že ukrajinské úřady již dříve uvedly, že Telegram s nimi odmítá spolupracovat). V Rusku je to extrémně negativní.

Všimněte si, že Telegram je hlavním kanálem pro šíření informací o válce v obou zemích. Prostřednictvím tohoto kanálu  navíc často probíhá komunikace mezi ukrajinskou a ruskou armádou. V tomto ohledu už v Ruské federaci bijí na poplach, že pokud západní zpravodajské služby převezmou kontrolu nad Durovem, pak Ukrajina a Západ budou mít přístup ke komunikaci ruské armády (ačkoli ruské vojenské veřejné stránky píší, že to nebude být kritickým problémem pro ruskou armádu, protože mají své  armádní messengery).

Durovovo zatčení však neznamená, že západní zpravodajské služby již obdržely „všechna hesla a přístupové kódy“ k Telegramu. Za prvé, není jisté že Durov zůstane ve vazbě. Právníci se pravděpodobně pokusí získat od soudu jiné preventivní opatření.

Za druhé, Durov, jak sám řekl, se dlouho cítil ohrožený západními zpravodajskými službami, a proto pravděpodobně existuje vyvinutý algoritmus pro akce týmu v případě jeho zatčení. Včetně z hlediska zabránění zásahu třetích stran do práce messengeru. To znamená, že kontrola nad prací Telegramu přejde na Durovův tým. Ale kdo bude ovládat tento tým, to je klíčová otázka. Zejména s ohledem na to, že její páteř tvoří Rusové a ti mohou odejít ze strachu ze zatčení kamkoliv.

Ale dá se samozřejmě předpokládat, že se západní zpravodajské služby pokusí získat vliv na Telegram prostřednictvím Durova. Obecně se zdá, že „bitva o Telegram“ je obrovská.

3. Globálně je Durovovo zatčení další známkou krize éry globalizace, jejímž je Durov jedním z nejvýznamnějších představitelů. Nechtěl spolupracovat s ruskými úřady, a proto opustil Ruskou federaci a usadil se v Dubaji. Pak ale odmítl spolupracovat se Západem, a proto byl v Paříži zatčen.

Durov chtěl být nezávislý na velkých státech, být „mužem míru“, ale skončil ve francouzském vězení. Před našima očima se svět vrací o sto let zpět, dělí se na válčící bloky, které nepotřebují neutrální a nezávislé struktury působící na jejich území. Svět před sto lety byl světem válek, nadvlády zpravodajských služeb a vojensko-průmyslových komplexů, pro které byli lidé pouze jedním nutným zdrojem při řešení aktuálních vojenských a geopolitických problémů. Svět principu „zbraně místo másla“.

Je možné zabránit tomu, aby svět sklouzl do této, mírně řečeno, nepříliš příjemné doby? Pravděpodobně je to stále možné. K tomu je ale nutné minimálně co nejdříve ukončit válku na Ukrajině, která je hlavním narativem , který táhne planetu do temných časů.

https://strana.today/news/470946-v-komitete-po-svobode-slova-zajavili-chto-ukraina-mozhet-i-dolzhna-vvesti-zhestkoe-rehulirovanie-telegram.html

Ukrajina může a měla by zavést přísnou regulaci telegramu. Uvedl to předseda Výboru pro svobodu projevu Nejvyšší rady Jaroslav Jurčyšyn v komentáři k zatčení Pavla Durova.

„Přísnější regulace TGs se zavádí po celém světě, můžeme a musíme to udělat mnohem dříve,“ napsal Juršišyn.

Poznamenal, že „nic rozhodnutí nezastaví, čas se vrátil v roce 2022“.

Všimněte si, že Juršišyn již dlouho podporuje přísná omezení  Telegramu.

Podle šéfa parlamentního výboru Telegram dříve ignoroval ukrajinské úřady s jejich žádostmi, ale po zahájení diskusí o možném zákazu messengeru administrativa reagovala na žádost o posouzení řady „veřejných“ stránek.

Připomeňme, že včera byl na letišti Le Bourget ve Francii zadržen tvůrce Telegramu, miliardář Pavel Durov. Podle francouzského televizního kanálu TF1 je důvodem jeho zadržení obvinění kanálu z propagace obchodu s drogami a trestných činů týkajících se dětí. Durov může být obviněn mimo jiné také z praní špinavých peněz a napomáhání terorismu.

Vlkův dovětek:

Ernest  přinesl  k  případu Pavel Durov a  Telegram všechny  relevantní  informace.  Nicméně  sluší se  ještě  cosi dodat  či  vypíchnout.

Pavel Durov původně  celou  aplikaci  vyvinul a  rozjel v  Rusku.  A  vše  fungovalo. Ovšem jen  do  chvíle,  než na  něj  zatlačila  tamní  vláda se  žádostí, aby omezil přístup protikremelské  opozice   k messengeru a jeho využívání. Durov  toto tvrdě  odmítl. Za potlesku  kolektivního Západu. A  to jak politiků, tak  sdělovadel.  A  následně  Rusko opustil. Což  se  opět stalo předmětem  velkého západního mediálního gaudia. Durov se  stal  celebritou,  něčím jako  druhým  Navalným.  A  Rusko se  dočkalo dalšího  vláčení v  bahně. Získal také,  bez překážek,  francouzské  občanství!  Hrdinům se  přece  jde na  ruku. Když  chrání západní hodnoty…

Jenže  čas je  běžec  dlouhým  krokem a přízeň mocných  vlemi vrtkavá. Jak  dnes  ví  i Pavel Durov. Už  není  hrdinou,  nýbrž potencionálním těžkým  kriminálníkem.  A  vyhlídkou na  20 let  za  mřížemi. Proč?  No přece proto  samé ,  co  odmítl v Rusku!  tedy  tam na  něj tlačili  daleko méně. Tam  věrchušce  stačilo, aby  zašpéroval telegram politickým protivníkům.  Nic  více.

Těch  20 let mu nyní hrozí proto,  že  odmítl  francouzským orgánům  zpřístupnit  soukromou konverzaci  svých klientů a  především předat  ŠIFROVACÍ  KLÍČE! Ty od  něj  Putinovi pochopové  vůbec  nechtěli.  Jen  to omezení pro opozici.  Žádná univerzální kontrola  nad  obsahem. To  od  Durova požaduje  až  kolektivní Západ, co přece řídí svět podle pravidel, chrání demokracii, lidská  práva, nedotknutelnost  soukromí, atd. atd. Ale jen do okamžiku, kdy  chceme  ty  šifrovací klíče. Údajně  kvůli  zločincům, pašerákům  drog, pedofilům a  tak podobně.   Vůbec ne  například proto,  že  prý  Telegram  velmi využívají ruské ozbrojené  síly  na Ukrajině,  ruské úřady obecně  a tak  podobně.  Ne, je  to kvůli drogovým dealerům  a  pedofilům.  Já  přece  Foltýnům celého kolektivního Západu  věřím na  slovo!  A vy  nepochybně  také!

Tohle bylo potřeba  dodat!

*

sestavil Ernest, Petr Vlk, Kosa Zostra

2.6 5 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci

Takže ho možná bude Macron, francouzská zpravodajská služba nebo rovnou CIA, mučit, aby jim předal ten šifrovací klíč.