Rektor Dvořák a stalinismus ve školství

Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák je nespokojen s tím, že děkanka Národohospodářské fakulty Adéla Zubíková jmenovala proděkanem Miroslava Ševčíka. Uvažuje o zrušení fakulty.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

Ševčík byl děkanem i proděkanem fakulty a tedy má předpoklady funkci proděkana vykonávat.

Stalinské zrušení fakulty

Nápad rektora zrušit fakultu, protože se mu nelíbí její personální obsazení z politických důvodů, není původní. Vzpomněl jsem si, jak stalinské vedení státu a Masarykovy univerzity v roce 1950 zrušilo právnickou fakultu v Brně, protože se vládě a straně nezamlouvaly hodnotové, myšlenkové a politické názory jejich učitelů. Tehdy se to navenek takto neprezentovalo, ale vše se zabalilo do marxisticko-leninských keců o odumírání práva v nové komunistické společnosti a tedy snižující se potřebě právníků.

Docent Ing. Miroslav Ševčík – právě odvolávaný děkan Národohospodářské fakulty VŠE při jednání senátu školy.

Podstata zrušení fakulty však byla politická nechuť k jejím učitelům. Stejně hodnotím i důvody k případnému zrušení Národohospodářské fakulty. Je to příklad pokusu o normalizaci politicky nepohodlné vysokoškolské instituce, obdobně jako postupovali stalinisté v roce 1950 vůči brněnské právnické fakultě, což bylo použito i za normalizace k jiným institucím v rámci prosazování nuceného souhlasu se sovětskou okupací.

Nástup trudných časů

Za vlády Petra Fialy se vracíme do trudných časů politické nesnášenlivosti a zneužívání moci. Rektor Dvořák totiž vystupuje proti Ševčíkovi mimo jiné kvůli jeho účasti na protivládní demonstraci 11. března 2023, na které se Ševčík zastal policií zbitého člověka. To, že se akademik zastane oběti mocenského násilí, hodnotím jako správné. To, že je za to odvolán z funkce děkana a dokonce má protiševčíkovské tažení být po vzoru stalinistů dokončeno až zrušením fakulty, hodnotím jako morální bahno.

Akademici nemají povinnost být věrni vládě, přísahá se na ústavu, na zákony, na akademické svobody, nepřísahá se věrnost vládní politice. Nepřísahá se nemožnost nazývat hloupost hloupostí, mrhání peněz mrháním a jejich krádež krádeží. Situaci vnímám tak, rektor odvolal děkana Ševčíka a nyní se mu nelíbí jeho návrat do vedení fakulty proto, že Ševčík vyjadřuje postoje proti vládě, která stát přivedla do nejhorší inflace a obrovsky jej zadlužuje.

Máme svobodu projevu i proti vládě, ale nemáme po takovém projevu právo zůstat ve svých funkcích. A už jsme zpátky v normalizaci a ve starých vtipech, že v USA stejně jako v totalitním Československu vždy byla svoboda projevu, rozdíl byl ve svobodě po projevu.

Nejde o jediný pokus vytvořit z univerzit Fialově vládě poslušné a myšlenkově sterilní prostředí jednoho dovoleného vládního narativu. Takto též hodnotím rozhodnutí vedení Právnické fakulty Masarykovy univerzity děkana Martina Škopa v březnu 2024 znemožnit distribuci Newsletteru Institutu Václava Klause na fakultě. To, co řadu let nevadilo, najednou zmizelo. Stojan s Newslettery IVK byl na pokyn vedení fakulty z Právnické fakulty odstraněn. Uvědomil jsem si, jak moc se změnila atmosféra svobody 90. let 20. století, kdy by studenty, ani učitele na vysoké škole nenapadlo omezovat svobodu slova a šíření různých myšlenek v akademickém prostředí.

Nástup trudných časů vidím ve vnitřní i zahraniční politice. Naši současnou situaci přirovnávám k době 1945-48, kdy ještě nezvítězila totalita, ale již se k tomu schylovalo. Již byly činěny kroky k mocenskému ovládnutí společnosti. Zahraniční situace mi připomíná dobu před první světovou válkou, kdy skupina válkychtivců vytváří obraz nepřítele a chystá se na válku s Ruskem, aniž by ji lidé chtěli. Svou pasivitou však lidé umožnili několika dobrodruhům v generálních štábech a politickým jestřábům vehnat svět do velké války s miliony mrtvých.

Odvážná děkanka Národohospodářské fakulty VŠE v Praze paní Dr. Adéla Zubíková

Vážím si veřejné angažovanosti Miroslava Ševčíka i statečnosti děkanky Národohospodářské fakulty Adély Zubíkové. Nebojí se postavit mocenským snahám o totalizaci společnosti. Špatnou vládu je třeba nazývat pravým jménem. Vládu, která spolupůsobila obrovskou inflaci a zadlužuje stát, je vláda zlodějů, protože inflace okrádá poctivé střadatele. Vedení vysokých škol likvidující názorovou pluralitu a jež odvolává jiné akademické funkcionáře kvůli tomu, že jsou protivládní, je správné porovnávat s obdobným jednáním v době stalinismu i jiných totalit. Žijeme sice v době, kdy se lidské svobody omezují a moc vlády roste, ale totalita ještě nezvítězila.

*

Zdeněk Koudelka, Litterate, na snímku doc. Ing. Miroslav Ševčík verzus rektor Ing. Petr Dvořák (až moc vpravo)

Poznámka Nové Republiky:

Byl jsme osobně přítomen na jednání senátu VŠE, na které se rektor Dvořák pokoušel obhájit své rozhodnutí, odvolat doc.Ševčíka. Při jednání vyšlo najedo, že na rektora tlačil jak ministr školství Vladimír Balaš, tak i bývalý ministr školství Robert Plaga. Ze školních řad pak především studentští aktivisté – členové Pirátské strany a mnozí vedoucí ostatních fakult. Přitom všichni tito vesměs argumantovali stejně jako opotunisté v totalitních společnostech, a to jinakostí veřejně demonstrovaných politických postojů doc.Ševčíka, odlišujících jej od hlasatelů “jediné správné politiky” Fialovy vlády. Zatímco v demokratických zemích jsou vysokoškoltí pedagogové často předními hybateli politických procesů a zastánci mnohosti zasvěcených pohledů na společnost, v totalitních režimech vysokoškoltí funkcionáři a pedagogové jen papouškují názory vládnoucích “elit” a otevřenou diskuzi o nich nepřipouštějí. Mimochodem zhoubné působení zločinné Fialovy vlády, znamenající úpadek hospodářství, údaek životní úrovně a podporu banderovského nacizmu musí nadzvednou každého národohospodáře i slušného občana a ten, kdo mlčí, je spoluviník, spolupachatel.

Václav Dvořák

 

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 4 měsíci

Jo v tom Brně je dost sudeťráckých pohrobků a ty schopnější už jsou v Praze.

mikkesh
mikkesh
před 4 měsíci

Rektum magnificus Petr Dvořák je asi stejnej chytrolín, jako pablbové co ještě v květnu roku 90. vstoupili do KSČ. Myslím, že se bude za půl roku vymlouvat, že v tom nebyla politika, ale že mu vadilo, jak Ševčíkovi smrdí nohy.

Ludvik
Ludvik
před 4 měsíci

Těžko hodnotit v současnosti něco, co se stalo v roce 1950, 5 let po 2.světové válce.

cablik
cablik
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Oni musí pomlouvat minulý režim toho se bojí jak čert kříže. Teď mají korporátní fašismus který se s lidmi nemaže. Za všechno zlo můžou ti nejbohatší na světě tak bych nechal opravdovou levici napokoji.

skeptik
skeptik
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Především je nutno si uvědomit, že svět by se vyvíjel úplně jinak nebýt Západem vyvolané studené války a šíření nenávisti k SSSR.
To byla “odměna” za to, že SSSR zvítězil.

Praded
Praded
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

a dva roky po změně režimu. V těch časech hodně chartistů začínalo svojí kariéru.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 4 měsíci

O Stalinovi toho moc nevim…kde co je propaganda..Co ale vim,ze ze zeme se zaostalymi muziky udelal jadernou velmoc..K tomu ale soucasne skolstvi nevede a nepovede

maxim
maxim
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Máte za 1* …. Ale doc. Koudelka je v politice a historii nevzdělatelný, stále si vede svou s tím anti stalinismem -anti komunismem, který má zažraný až do morku kostí .. Doc Z.Koudelka není sám, takových nevzdělatelných ignorantů historií v současností stále více ověřované pravdy jsou celá stáda …. Naplňují se slova Velkého Stalina,… Číst vice »

Praded
Praded
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  maxim

Nebo si tím dělají kariéru.

vachav
vachav
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  maxim

S tím svým neustálým srovnáváním věcí s minulým režimem a jeho stálou dehonestací je autor článku již dlouhodobě trapnej.