Nejprestižnější manažerská vzdělávací instituce světa vyhlásila Českou republiku za zemi řízenou v letech 2023-24 nejhorší vládou na celém světě. Berlín vyslal vysokou státní delegaci do Pekingu, aby tam projednala společný postup proti Bruselu!

Minulý týden uplynul rok, co profesor Fiala vyhlásil svůj ambiciózní program “Restart Česka”, ve kterém slíbil, jak českou ekonomiku rychle zmodernizuje a pozvedne na světovou úroveň.

Michael Svatoš
Michael Svatoš
U příležitosti ročního výročí vyhlášení tohoto svého plánu dokonce Fiala nelenil, a zorganizoval tiskovou konferenci, a na ní přítomným novinářům tloukl hodinu klíny do hlavy, jakých skvělých úspěchů už bylo pod jeho velením dosaženo.

Jen pár set kilometrů od Fialovy Prahy ve švýcarském městě Lausanne tou dobou zorganizoval tiskovou konferenci i nejlepší vzdělávací ústav celého světa, (IMD), ve kterém se o studijní místa rvou ti nejlepší manažeři a bankéři. IMD na konferenci vyhlásil výsledky své každoroční analýzy o konkurenceschopnosti jednotlivých zemí. A českého profesora Fialu za jeho údajné skvělé úspěchy, kterými se v Praze chlubil, ani trochu nechválili. Ba naopak.

Zpráva IMD suše konstatovala, že za rok 2023 se Česká republika propadla o dalších 11 pozic v celosvětovém řebříčku, který měří konkurenceschopnost, digitalizaci, efektivitu státní zprávy a rozvoj moderní ekonomiky.

Fiala dokonce v žebříčku neměl žádnou konkurenci. Ani jednomu dalšímu předsedovi vlády na celém světě se v roce 2023 nepodařilo tak razantním způsobem rozvrátit svou zemi jako Fialovi. Jeho výkonnosti ( -11 ) se přiblížila pouze současná peruánská diktátorka Dina ( -8 ).

A ta je přitom třída sama pro sebe.  Ex-maoistka z teroristické organizace Světlá stezka.  Několikanásobně usvědčená plagiátorka. Vyšetřovaná peruánskou prokuraturou za genocidu a masakry nevinných civilistů, jichž se měla dopustit, když s pomocí berlínskou vládou placené neziskovky Nadace Fridricha Naumana sesadila zvoleného prezidenta Pedra Castilla , a chopila se moci.

Je vrcholem ironie, že ex-maoistku Boluarte vynesl v roce 2022 k moci probruselský státní převrat režírovaný z Berlína, a teď si najednou začal Pentagon stěžovat, že Čína v Peru dokončuje obrovský námořní přístav Chancay, ohrožuje tím dominanci USA v Jižní Americe, a peruánský ministr zahraničí Javier González-Olaechea dosazený euro-pučistkou Boluarte se USA přitom drze směje!

US generálka Laura Richardsonová, velitelka tzv. Bojiště Jižní Amerika přiznala, že čínská expanze v Jižní Americe je proti oprávněným Americkým zájmům!

Washington se letos v dubnu pokusil dokončení přístavu za 3.5 miliardy USD zmařit. Jeho exponenti i rezidenti v zemi nechali soudně zrušit vlastnictví ze 70% dostavěného přístavu čínskou státní společností COSCO, neboť smlouva byla prý před lety uzavřena v rozporu s platnými zákony. 9. května pak v útoku proti přístavu pokračovala i velitelka tzv. Jihoamerického bojiště (Soutcom) US generálka Laura Richardsonová a hřímala na 9. Hemisférické bezpečnostní konferenci, že mega-přístav Chancay, a jemu podobné, které nyní na kontinentu rostou jako houby po dešti, nebezpečně zlepšují přístup Číny k jihoamerickému nerostnému a přírodnímu bohatství na úkor oprávněných amerických zájmů. Podle generálky jihoamerický region z čínského drancování přírodních zdrojů nebude nic mít a současný čínský rozvoj zaostalé jihoamerické infrastruktury je jen zástěrou pro šíření různých alternativ k západní demokracii i lidským právům.

Do sporu o přístav se vložila i euro-pučistka Boluarte a  8. června překvapivě podepsala novou zákonnou úpravu, která zavadí pro přístav Chancay a firmu COSCO výjimky z platné legislativy. Boluarte při podpisu nového zákona výslovně potvrdila všechna čínská práva na přístav Chancay, a USA mazaně nabídla jiný zanedbaný peruánský přístav Corio, a navrhla, aby jej Američané také přestavěli na mega-přístav, jako Číňané přestavěli Chancay. Celý spor tak konečně utichnul, neb se opět rychle ukázalo, že Washington nemá dostatečné schopnosti, aby přístav Corio zmodernizoval.

Přístavy po celém světě nyní padají do rukou rusko-čínského juggernauta závratným tempem. Gruzínský strategický přístav Anaklia, který Washington slíbil Gruzíncům v roce 2008 zmodernizovat, když přepadnou Abcházii a zavlečou Rusko do války, po letité americké nečinnosti, nakonec v květnu letošního roku prodala gruzínská vláda Číně, výměnou za jeho modernizaci. 

Libyjský strategický přístav Tobruk se letos stal pravidelným kotvištěm ruského válečného loďstva i zásobovacím uzlem Ruského afrického sboru. Nové ruské zbraně pro Putinovi africké rebely se v něm vykládají už skoro každý týden. Právě do něj z Egypta, kde byl na návštěvě, míří ruský raketový křižník Varjag tichooceánského loďstva i s doprovodem.

Obdobně se letos v červnu už Rusko domluvilo i s vládou Súdánu, a výměnou za zbraně, získalo přístup ke strategickému přístavu v Rudém moři – Port Súdán. Čína už po celém světě získala aspoň do částečného pronájmu a provozuje 95 přístavů

Čínská ekonomika děsí USA. Ačkoli generálka Richardsonová tvrdila, že jihoamerické země nic z rostoucích čínských aktivit na kontinentu nemají. Opak je pravdou. Zatímco obchod Peru s USA poslední roky stagnuje (+5.3%), a Peru v něm má roční deficit -1.3 miliardy USD, obchod s Čínou se za dva roky zdvojnásobil na 33 miliard USD a Peru v něm loni dosáhlo rekordní roční přebytek 9.4 miliardy USD.

Čína investovala za poslední dva roky v Peru 24 miliard USD do dolů, cest, železnic, infrastruktury i elektráren. Čínský obchod děsí Ameriku. Čína letos zvýšila dovoz brazilských sójových bobů o 211%, a naopak snížila dovoz US-bobů o 49%. Obdobně je tomu v kukuřici. US dovoz se propadl o 67%, dovoz z Brazílie vzrostl o 178%.

Tempa s jakým Čína nahrazuje dovoz zemědělských plodin z USA dovozem z Jižní Ameriky se Washington i Pentagon děsí. Přístav Chancay v Peru má teď ještě ke všemu propojit přes Andy s brazilským horním povodím Amazonky vysokokapacitní železnice, a brazilské zemědělské plodiny už nemají napříště putovat loděmi po Amazonce k Atlantickému pobřeží, a pak přes Panamský průplav do Číny, ale rovnou do peruánského přístavu Chancay, a z něj do Číny. Ministři Brazílie a Peru už zahájili příslušná jednání, kudy nechají Číňany Andy prokopat. Ekonomika BRICS roste raketovým tempem. (Zdroj.)

Pokud se Peru podle analýzy IMD propadlo v konkurenceschopnosti své ekonomiky podobně jako ČR, je to podle analýz OECD za roky 2022-24 vyváženo solidním ekonomickým růstem + 2.7%, +1.1%, +2.7%, a mírným snižováním státního dluhu ze 33.8% na 33.5%. 

Česká čísla OECD jsou však oproti Peru děsivá. Zadlužení ČR vzrostlo ve stejné době, kdy se v Peru snížilo 0.3%, o 11.8% a dosáhlo 44% HDP. Spotřebitelské ceny a životní náklady v ČR vzrostly o 22.2%, v Peru jen o 16.2%. Zatím co Peru se v důsledku investic věští solidní růst ekonomiky, s ČR to vypadá v důsledku ne-investic opačně.

Po Maďarsku, kde Číňané staví nové továrny na výrobu elektromobilů BYD, bylo nově oznámeno, že čínsko-italské konsorcium Leapmotor-Stellantis zahájí výrobu levných elektromobilů v Polsku, a další podobnou výrobu rozeběhne Stellantis s čínskou pomocí i v Srbsku. Tam se mají vyrábět i levné malé hybridy. Cílem obou investic je obejít bruselská cla, a ovládnout evropský trh s levnými elektromobily.

Pro ČR jde o prekérní situaci. Protože včera oznámila německá vláda, že posílá své ekonomické ministry do Číny, aby tam projednali (společný) postup proti Bruselu a jeho “neúnosným destruktivním clům” na čínská elektroauta dovážená do Evropy. Čínská elektroauta importovaná do EU jsou totiž ve velké míře vyráběná v německých továrnách v Číně, a Berlín včera přiznal, že už je ekonomicky závislý na transferech čínského zboží a automobilů do EU, protože de facto jde o německé výrobky.

Čína přitom vytlačuje evropská elektroauta z Německého trhu rychlým tempem. Čína ovládá nyní už 29% německého trhu, kdežto dovozy do Německa z ČR a z Jižní Koreje se už smrskly na 9.3% a 9.9%. Italský Stellantis přesunuje výrobu z Itálie do Srbska i do Polska, aby ušetřil na mzdách. Český autoprůmysl v této Německo-Italsko-Čínské konstelaci ekonomických zájmů bude trpět na úbytě. 

Poslední zpráva OECD přitom nenechává na Fialovi niť suchou. Podle ní, jsou do ČR dováženi pouze nekvalifikovaní imigranti, kteří nedokáží přinést ČR ekonomický zisk. Školství stagnuje a není schopno produkovat moderně a hlavně technicky vzdělané zaměstnance, kteří by byli schopni nastartovat moderní ekonomiku. Strukturálně zastaralá ekonomika váže všechny dostupné pracovní síly, které jsou nuceny pracovat za mrzkou mzdu.

Děti se díky vládní asociální bytové politice nemají kde rodit, a nejsou pro ně ani místa ani v mateřských školách, když už náhodou přijdou na svět. Ženy mají nízké mzdy a protože se nemá kdo starat o jejich děti nemohou včas nastoupit do práce. Neexistuje jakékoli ucelená a promyšlená rekvalifikace zaměstnanců na moderní profese a dovednosti.

Obdobně OECD kritizuje i Peru. Jenže nízké peruánské mzdy a životní náklady, přírodní bohatství a davy mladých lidí umožňují Peru zahájit nejdříve přechod na ekonomiku levných montoven, jako tomu bylo v ČR před 30 lety, a teprve na základě zvýšených zisků, přejít k budování moderní ekonomiky.

ČR je naopak v postavení, že montovny už ekonomice nijak neprospívají, a naopak jí dusí spotřebou kvant nekvalifikovaných imigrantů, kteří vysávají z trhu nedostatkové byty, ždímají veškerou státní infrastrukturu, spotřebovávají nedostatkovou energii, a potřebují kvanta úředníků a policistů ke svému řízení. Fiala je tak právem IMD vyhodnocen jako největší světový státní rozvraceč let 2023/24

***

Michael Svatoš, MaP2022

3.9 15 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Primak
Primak
před 6 měsíci

“Protože včera oznámila německá vláda, že posílá své ekonomické ministry do Číny,”
Habeck, jakožto vicekancléř a ministr hospodářství přistál v Pekingu, ale čínský PM ho nepřijal, sorry keine Zeit… podobně jako s Annalénou…

spartak
spartak
před 6 měsíci

A proč se vše toto děje? Pozvolna od Klauze se ponižuje záměrně demokracie v Česku a každou novou vládou se zavadí “americká” černá ruka vladnutí. Pěkně stupínek po stupínku ,tak aby si obyvatel zvykl ,že je klient regionu.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 6 měsíci

Signalista se presto pochvali.. v sebechvale nema konkurenci