- Nejprve 3. dubna nový prezident Senegalu Faye oznámil, že podle předvolebního slibu s okamžitou platností nařizuje provedení auditů všech těžebních práv západních společností v zemi. Korupčník Sall totiž evidentně prodal práva na těžbu extrémně levně, protože i washingtonský MMF se v roce 2019 zhrozil, a varoval, že příjmy mimořádně chudého Senegalu z těžby plynu a ropy a vývozu LNG budou tvořit jen 0.5% HDP Senegalu, a určitě ani při vrcholu těžby nepřesáhnou 3% HDP. (Pro srovnání extrémně bohatý Katar získává z ropy a LNG 44% svého HDP.)
- Potom 10. května zamířila delegace nové senegalské vlády do Teheránu, a tam podepsala smlouvu, že Irán začne pomáhat státní ropné a plynové společnosti Senegalu jak s těžbou, tak s obchodem obou komodit. Senegalský vyslanec dokonce poznamenal, že vítané jsou zejména íránské zkušenosti s řízením státních energetických firem. Krom Senegalců obdobné smlouvy s Iránem uzavřely i další africké země, nespokojené se západními těžaři.
- Mimochodem, 9. května oznámil prezident Faye také, že okamžitě nařizuje audit smluv na lov ryb, které umožňují loďstvům EU levně drancovat senegalské vody. Podle zprávy Amnesty International se odhaduje, že Senegal a jeho sousedé Gambie, Mauretánie, Guinea-Bissau, Guinea a Sierra Leone společně každoročně přicházejí o 2,3 miliardy dolarů kvůli nezákonnému a nevýhodnému rybolovu. V senegalských vodách loví hlavně Italové a Španělé, a převážně tuňáky.
- V pátek 17. května oznámil nový premiér Sonko, že je na čase, aby se Francouzská armáda pakovala ze svých senegalských vojenských základen, stejně jako musela odtáhnout z Mali, Burkiny Faso i z Nigeru. Senegal totiž nově hodlá spolupracovat ve svém boji proti militantním islamistům s Moskvou.
Rusko a Čína společně přebírají vliv v jedné africké zemi za druhou. Obě velmoci si rozdělily role. Rusko se zaměřuje především na vojenskou a diplomatickou pomoc, a na těžbu zlata. Čína na ekonomickou pomoc. Iránu byla zřejmě jako členu BRICS nově přidělena oblast těžby ropy a plynu.
Na příkladu Senegalského auditu smluv na těžbu ropy a vývoz plynu LNG je krásně vidět celý “bruselský podvodný ekonomický model” tzv. nových obchodů s plynem LNG. Drahý plyn LNG v Evropě nahradil bruselskými sankcemi zakázaný levný ruský potrubní plyn. Obyvatelé Evropy i její průmyslové firmy od té doby musí platit nejdražší ceny na celém světě jak za elektřinu, tak za plyn.
Plyn LNG přitom ropní giganti s pomocí bruselských úplatků africkým politikům, jako byl Macky Sall, hodlaly od samého začátku levně těžit v Africe a celý zisk z jeho drahého prodeje v Evropě plánovaly shrábnout do svých kapes. Bruselským politikům, globálním bankéřům a těžařům přitom vůbec nevadilo, že takřka všechny stroje, čerpadla, části plovoucích přístavů a těžebních plošin, trubky stejně jako lodě na přepravu plynu LNG, tedy vše nutné k vybudování a provozování senegalského plynového hubu, se dovážejí z Číny, a že Čína tedy na budování “afrických náhradních kapacit za zakázaný ruský plyn” neuvěřitelně bohatne a její průmysl vzkvétá.
Celý technický skvost jediného senegalského těžebního střediska LNG Greater Tortue Ahmeyim, které má plynem LNG zásobovat Evropu, tzv. Plovoucí produkční a vykládací jednotka (FPSO) byla vyrobena v Číně z 81 000 tun oceli a 37 km cívek. Má 8 obrovských produkčních modulů, které plyn čistí a mění na LNG. V době, kdy Ostravská huť zavírá a nemá odbyt pro ocel, Brusel podplácí africké politiky a financuje čínský průmysl, jen aby západní globalisté mohli v Africe levně těžit plyn, a v Evropě ho občanům a firmám draze prodávat!
Vše bylo odůvodněno nutností odstranit evropskou závislost na levném ruském plynu. A vše skončí, že Putin prostřednictvím Iránu a dalších prostředníků, převezme kontrolu nad novými dodavatelskými kapacitami náhradního plynu LNG v Africe. Je tak krásně vidět, kam ve skutečnosti vede bruselská politika – jen k likvidaci evropského průmyslu, chudobě a k ještě vetší závislosti na Evropy na Rusku a na Číně.
Kdo se chce pobavit, má tady tragikomické video, jak před pár dny neslavně dopadl tzv. americký převrat v Kongu. Sama washingtonská média si ze zbabraného pokusu několika Američanů svrhnout prezidenta Konga dělají legraci. US diplomati zuří, a tvrdí, že se jednalo o soukromou akci a všichni její účastníci občané USA budou doma tvrdě potrestáni. Tedy, když je Kongo vydá, protože smělé konžské policistky americké pučisty snadno a rychle pozatýkaly.
*
Michael Svatoš, MaP1999
Ale teď to zrovna zachraňujou s Kenyou. V Bílým Domě vystrojili kenyjskému presidentovi slavnostní večeři, moc mu děkujou, že za ně se svými maníky dělá pořádek ve spřáteleném Haiti.
Na jednu stranu spatne,ale na druhou..Uz snad z nas prestanou tahat penize,ze musime dotovat Afriku
Njn s kradením zdrojů v cizích zemích je konec ještě že byl další převrat zmařen. Nakonec nic jiného korporátním fašistům nezbude než se s vlastníky zdrojů domluvit.
To je presne ono..Jedni tam kradou a zbytek kvuli nim dotuje