Na fotografii ruský frontový bombardér SU-34 s raketou Kinžel v podvěsu
Není tak asi náhodou, že včera, po zveřejnění ruských plánů, v případě vstupu vojsk NATO na Ukrajinu, a nebo nějaké jiné nepřípustné eskalace konfliktu dodávkami nepřípustných zbraní Ukrajině, provést odstrašující taktické jaderné údery, zavládla v Berlíně i v Londýně panika, a obě země se začaly navzájem obviňovat, která z nich vojáky na Ukrajinu už poslala, a jaké nepřípustné zbraně už Ukrajině poskytla. Strach z toho, že se nějaká evropská zem stane terčem ruského jaderného odstrašení, odhalila, jak moc si spojenci v NATO věří, a jak se snaží, aby ruský hněv postihl jiného člena NATO, jen ne vlastní zem.
Su-34M je strašná zbraň a Rusko jich má přes 120, ale nikdo neví přesně kolik. Jen pár Su-34 starých typů dokázalo za dva měsíce obrátit Ukrajince na panický útěk a stačily jim k tomu klasické bomby. Co by dokázal útok 120 Su-34 s jadernými raketami, raději ani nedomýšlet. Tím spíš, že pomatený ministr obrany USA včera prohlásil, že USA, když Ukrajina prohraje, naženou NATO do války. Washington tedy chce, aby Rusko provedlo na Evropu odstrašující jaderný úder, jak varoval Putin. Londýn i Berlín nechtějí, aby byl proveden na jejich území. Zdá se, že země východního křídla NATO, tak mají být obětovány, a to není nic, co by nemělo obyvatele ČR i SR děsit.
Rusko nalezlo koncem roku 2023 snadný způsob, jak si prorazit cestu přes ukrajinská betonová opevnění, která se budovala 10 let. Na Ukrajince dosud bezpečně před drony a dělostřelectvem schované v bunkrech začalo shazovat “klouzavé satelity naváděné bomby” FAB dopravující na cíl 500 až 1500 kg trhaviny. Bomby FAB vypouštějí letouny Su-34 ze střední střední letové hladiny několika tisíc metrů. Bomby vyráběné do poloviny roku 2023 se vypouštějí ze vzdálenosti 50 až 70 km od linie fronty. Nové bomby, nyní vyráběné, se vypouštějí ze vzdálenosti 100 až 150 km. Bomba FAB sama “klouzavým” letem doletí k cíli podle zadaných souřadnic a korekce dráhy letu satelity.
Bomby FAB nelze za letu sestřelit a cíl vždy zasáhnou. Buď jsou nastaveny na ničení bunkrů, a v tom případě prorazí až několik metrů zeminy a betonu, a teprve potom detonují. A nebo vybuchují těsně pod povrchem, pokud útočí na obrněná vozidla, či pěchotu v zákopech, či zemljankách. Výbuchy bomb FAB jsou devastující.
Pokud se Ukrajinci ukryjí v panelových domech, jako tomu bylo tento měsíc ve Ugledaru, po zásahu FAB se celý panelák zhroutí a sesype, ukrytí v nadzemních patrech jsou rozdrceni troskami, ukrytí ve sklepech roztrháni tlakem výbuchu bomby, která vybuchuje ve sklepě. Síla výbuchu je tak obrovská, že jsem na videu z Avdějevjky viděl kovové dvoustranné dveře vedoucí do typické “panelákové kotelny”, které se výbuchem uprostřed promáčkly jako papír dovnitř a praskly, přičemž okraj kráteru z povrchového výbuchu FAB byl asi 15 až 20 metrů ode dveří. V okolí výbuchu bylo několik zničených obrněných automobilů a další techniky.
Generál Mordičev si letos těmito bombami začal čistit cestu na západ podél hlavních komunikací, nejprve v Avdějevce, a po jejím dobytí, západně od ní. Ukrajinci už potvrdili zkušenost plukovníka von Lutze, který zažil podobný útok těžkými britskými bombami v Normandii na prapor tanků Tiger II od divize SS, a přiznal, že výbuchy těchto bomb nejen převrátily 77 tunová monstra na věž, pokud tank přímým zásahem nezničily, ale demoralizovaní členové posádek tanků, které byly jen převráceny, začali páchat hromadné sebevraždy, protože nedokázali snést představu, že se úder může opakovat.
Ruské těžké bomby FAB mají nyní stejný účinek na morálku Ukrajinců a ta je v místech shozů bomb okamžitě podlomena a přeživší vojáci se snaží místa, kam se bomby shazují okamžitě opustit. Stejně jako údery těžkých bomb nevydrželi elitní SS, nevydrželi je nyní ani elitní AZOV.
Mordičevova kombinace útoků těžkými bombami FAB, kterou střídá dělostřelecká smršť a útok sebevražednými drony představuje smrtící koktejl, kdo ho přežije, uteče, a nebo se otřesený vzdává. Po koridorech, těmito útoky vyčištěných, potom rychle postupují vpřed ruští výsadkáři, ale jejich práce už spočívá v pouhé “začistce” bombami “očištěného” území od zdemoralizovaných Ukrajinců, kteří nestačili uprchnout, a kteří už ani nekladou žádný odpor.
Mordičev postupuje na poměry dosavadní ukrajinské války znepokojivě rychle, a ukrajinští vojáci přiznávají, že tomuto útoku nelze odolat. Ukrajinská morálka doslova praská ve švech, a kyjevské velení, které nedokáže proti těmto útokům vymyslet žádné účinné protiopatření, začalo po svém zvyku vytrubovat fantasmagorické zprávy o tuctech sestřelených letadel Su-34, která bomby svrhávají, a tvrdit, že Rusům brzy letadla Su-34 dojdou. Empirická data však ukazují opak, a že se útoky bombami FAB budou stupňovat.
V průběhu posledních dvou měsíců si velení kyjevské soldatesky uvědomilo, že útoky Su-34 vydláždí cestu přes jeho betonové obranné linie a zdemoralizují jeho už tak otřesená vojska, a proto vrhlo na Donbas nebývale silné protiletadlové uskupení, které stáhlo z ochrany Kyjeva a dalších měst. Nastala tak litá válka mezi ruským letectvem a ukrajinskou PVO, posílenou západními systémy.
Průběh letecké války nad Donbasem v posledních dnech ukazuje na těžké ztráty ukrajinských sil PVO:
- 24. února zničila (video) ruská protilodní střela X-35 ukrajinský radar RLS P-18 Malachit PVO v obci Vladimirovky, asi 100 km od Donbasu. Malachit dokáže na vzdálenost až 350 km detekovat ruské letouny ve střední letové výšce. Malachit P-18 je nový moderní ukrajinský radar, vyráběný se západní pomocí.
- 24. února zničila (video) ruská raketa vypálená úplně novým ruským systémem Tornádo-C, dostřel 200 km, obdoba amerického HIMARS s dostřelem 80 km, ukrajinský systém PVO S-300 s dostřelem 100 km. Ukrajina zahájila válku s 50 bateriemi S-300, jenže většina z nich je už zničena, a zbytku docházejí rakety, a situace je kritická. S-300 tvoří stále páteř ukrajinské PVO, a ztráta každého systému je tíživá. (Jak Tornádo-C nyní vyhlazuje české Vampiry podrobně v MAP 1921.)
- 26. února zničila (video) ruská střela X-35 další ukrajinský radar RLS P-18.
- 26. února zničila (video) ruská raketa Iskander kompletní systém PVO NASAMS dodaný v několika málo kusech Ukrajině z USA, Norska a Kanady. NASAMS dodávaný Ukrajině má dosah 30 km. Jeho vysunutí z Kyjeva na Donbas bylo zoufalým pokusem zastavit zničující nálety Su-34 na ukrajinská vojska. Podle Rusů mohla tento útok provést také raketa Tornádo-C.
- 28. února zničil (video) ruský SPECNAZ při diverzní akci systém Patriot, pomocí dronu Lancet. Zda jej diverzanti nesli sebou, nebo jen naváděli, není jasné. Podle kanálu Rybar, (blogeři vyznamenáni Putinem za vojenskou propagandu), je tento úsek videa součástí tohoto velkého videa o akcích SPECNAZ, které jsme zveřejnili tento týden v MAP 1923. Pravdivost tvrzení Rybar jsem neměl čas kontrolovat – můžete to zde učinit sami.
- 29. února zničily (video) ruské rakety velitelské vozidlo systému S-300 a zřejmě i jeho raketový nosič.
- 29. února zničil (velmi krásné video) ruský naváděný dělostřelecký granát Krasnopol, dostřel 40 km, ráže 152mm, ukrajinský protiraketový a protiletadlový systém PVO BUK-M-1 a jeho zásobovací vozidlo 26 km v hloubce ukrajinského území. Šlo o mimořádně profesionální akci. Rusové sledovali pohyb samohybného BUK-1 s poslední ze tří raket, která mu zbyla, na jeho cestě do úkrytu, a v okamžiku, kdy se k němu v úkrytu přiblížil servisní tým a zásobovací vozidlo s PHM, udeřili! BUK – M -1 ve starší verzi, který Ukrajina používá má dosah 100 km na letadla a 15 km na rakety.
V souvislosti s prudkým úpadkem ukrajinské bojové morálky v místech bojů, kde si Rusové bombami FAB čistí cestu vpřed, a šířícím se strachem z ruských bomb mezi ukrajinskou pěchotou, začal Kyjev vyhlašovat náhlé obrovské úspěchy při sestřelování nosičů těchto bomb – letadel SU-34.
Jen za posledních pár dní Kyjev ohlásil 10 sestřelů, a český mainstream začal opět tupě jásat. Samotná ukrajinská tvrzení nejsou doložena jediným sestřeleným letadlem, což je oproti minulosti, kdy se Ukrajincům dařila tato letadla sestřelovat tempem nanejvýš 12 letadel ročně, a tyto sestřely byly dokumentovány buď pády letadel, či troskami, na první pohled zarážející změna. Pokud se český mainstream raduje, že Putinovi letadla Su-34 brzy dojdou, je na omylu. Ruská produkce těchto letadel činila před válkou 10 kusů ročně, nyní se odhaduje až na 30 až 40.
V roce 2014 Rusko vyrobilo 18 kusů Su-34, tudíž cíl zdvojnásobit produkci v roce 2023, který nařídil Šojgu v polovině 2022 se bere za snadno dosažitelný. Od vyhlášení Šojgu v létě 2022 ovšem neexistují žádné údaje o počtu vyrobených letadel Su-34, a všechna letadla, která opouštějí továrnu nenesou žádná číselná označení. USA o počtu mlčí, a jediné, co se ví, že výrobce Su-34 v Novosibirsku před dvěma lety zahájil výstavbu nových hal pro montáž letadel a přijal “dodatečné pracovní síly”.
Tvrzení nejvyššího kyjevského velení o sestřelu 12 letadel Su-34 za poslední únor sice převzala hlavní ukrajinská média, leč nebyla schopna zveřejnit jediný důkaz o sestřelu. Maximální ruská předválečná produkce letadel Su-30, 34, 35, a 57 dosáhla podle britské rozvědky 104 kusů ročně, včetně vývozních. Je tak zřejmé, že vyrábět 200 letadel ročně nyní nebude Putinovi činit problém.
Sestřelit Su-34 přitom není jednoduché. Letadlo odhazuje bombu nejméně 50 km od frontové linie. Dosah ukrajinských systému Patriot (120km), S-300 ( 100km v ukrajinské verzi), BUK-1-M (100km), (NASAMS – ani nedostřelí – 30 km), znamená, že odpalovací zařízení raket se musí přiblížit nejméně 50 km k frontové linii, a dostane se tak do zóny, kde operují ruské úderné drony Lancet, která je pod kontrolou ruských průzkumných dronů, podle jejichž informací jsou potom odpalovány rakety Tornádo-C (200 km), Iskander (300+ km), a nebo granáty Krasnopol (50 km).
Su-34 pro své útoky nepotřebuje létající radary A-50 protože jeho vlastní radary jsou výkonnější, zejména proti pozemním cílům. Dosah radaru Su-34 proti pozemním cílům je 100 km na obrněná vozidla, a 250 km na radary a nosiče raket dalekého dosahu PVO. Su-34 má nosnost 4000 kg bomb a raket. Typicky tak unese 2 bomby 1500 kg, a 2 rakety Kh-31 s dostřelem 110 km, které jsou primárně určeny k likvidaci radarů a raket PVO. Krom pokročilé rušící aparatury na palubě, Su-34 v okamžiku detekce paprsku radaru PVO provádí protiúder na radar a mizí. Raketa Patriot dokáže letět k cíli rychlostí 4 500 km/h, 100 km vzdálenosti k SU-34 tak překoná za 80 sekund, jenže SU-34 dokáže manévrovat při přetížení až 9G, a rychlostí 1 900 km/h za 80 sekund urazit 30-40km a opustit tak palebný dosah rakety MIM-104 Patriot. Ta by musela být odpálená mnohem blíže k frontě, aby zabránila SU-34 opustit palebnou zónu před zásahem.
Samotné výroky šéfa ukrajinského letectva Jurije Ignata o sestřelování ruských letadel Su-34 hraničí se zdravým rozumem. Ignat včera vážně tvrdil, že se daří ruská letadla Su-34 sestřelovat na značnou vzdálenost, a proto jejich piloti musí riskovat, a už nemohou létat blíž a přesně shazovat bomby, protože ruské bomby nemají motor, a jen padají k cíli, a tak nyní k cíli nedoletí a nejsou na něj zaměřeny. Ignat zřejmě nepochopil, že kluzáková bomba shozená v rychlosti 1600 km/h ve vzdálenosti 50 až 70 km od cíle motor nepotřebuje, protože z výšky k cíli jen klesá a mírně koriguje svůj pád podle satelitů, či inerciálních systémů, a není jako US bomba naváděná laserem z letadla. Ruská bomba, protože ji nelze sestřelit, nemanévruje jako střela s plochou dráhou letu, a nepotřebuje motor. Dvojice Su-34 za letu až vypustí 8 bomb 500 kg, 4 bomby 1000 kg nebo dvě bomby 1500kg. Výroky Ignata tak jen demonstrují hrůzu, kterou bomby FAB v ukrajinském velení vyvolávají.
Zelenského válečný expert Alexander Kovalenko šel ještě dál, a včera vážně tvrdil Ukrajincům, že se Rusko stalo natolik závislé na používání bomb FAB, kterými si úspěšně čistí cestu vpřed, že, až jim brzy Ukrajinci sestřelí všechna letadla, nebudou se Rusové už ani schopni bránit nové velké ukrajinské ofenzívě, a budou snadno rozdrceni. Další, kdo začal na Ukrajině šířit pomatené zprávy byla sama hlavní válečná mluvčí Natalja Gumeňuková, která včera ve vší vážnosti oznámila, že má důkaz, že ruské letectvo už ze strachu před ukrajinskou PVO bombami FAB přestalo útočit, a radovala se, že na ukrajinské pozice na východním břehu Dněpru u obce Krinky už 4 dny Rusové žádné bomby nehází. Gumeňukové tak asi ještě nikdo neprozradil, že na východním břehu Dněpru už pár dní probíhá pouze “začistka” od zbylých několika málo desítek Ukrajinců, kteří se tam různě schovávají. Gumeňuková a Šojgu si tak mohou podat ruce. Šojgu hlásil o víkendu Putinovi, že Krinky už dobyl i vyčistil, což je asi stejná lež jako Gumeňukové tvrzení, že důvodem proč už Rusové na Krinky bomby neházejí, je že se bojí sestřelení.
Naprostá absence jediného videa, které by zachycovalo pád, a nebo trosky ruského Su-34 za poslední týden je absurdní. Letadla nalétají k útokům přes hustě obydlenou oblast mezi městy Luhansk a Doněck, a každý dosavadní pád letadla v této, i jiné ruské oblasti, byl zachycen na nějaký telefon. 13 sestřelených SU-34 za poslední dva týdny představuje nečekanou výjimku. Ani Putin není tak mocný, aby všem Rusům žijícím v oblasti, kde letadla musela být zasažena a padat, nechal zabavit mobily se záznamy.
Vodítkem může být následující mapa, kterou jsme zveřejnili už včera odpoledne. Podle včerejšího oficiálního vyhlášení Kyjeva, ani jedna ze tří vesnic na třech hrotech ruských útoků nebyla Rusy dobyta, a všechny drží Ukrajinci pevně ve svých rukou. Jako vždy, budoucnost brzy odpoví, kdo lhal.
Michael Svatoš, MaP1925
Děkuji všem za informace z fronty.
Pane Dvořáku, nelze ji zablokovat?
https://www.michalapetr.com/map-1827-absolutni-rekord-masivni-nalet-su-34-na-ukrajinske-pozice-cele-vesnice-srovnany-i-s-jejich-obranci-se-zemi-washington-vcera-zacal-porcovat-ukrajinu-mezi-rusko-a-sve-bankere-vse-podle-plan/
asi by 1927? bylo správně.
Ta P-18tka mě fakt pobavila!!! Za socíku se jí říkalo “splašený hrábě” a nemělo to naprosto žádnou přesnost na navádění. Jednak je to decimetr a druhak ten zisk těch “hrábí”, když každá z těch yagin švidrá jinam, je taky tristní. Jsem původně ČVO-662 “technik dm lokátoru”, ale v druhé pol.80tých, když jsem narukoval, tak… Číst vice »
P18 měly ve výzbroji všechny protiletadlové pluky u divizí. Tahaly to Uraly benzín nebo diesel. Složeno z vozidla silové aparatury, generátoru a antény (vlek) a z vozidla s aparaturou a stanoviště pro obsluhu. Klasický přehledový lokátor v m pásmu (musely být pokryty pokud možno všechny vlnové délky), nenavádělo to nic. Na to byl třeba SURN. Pro dm pásmo… Číst vice »
Díky za připomenutí, že to byly “metráky” a ne “decimetry”.
P-15tka byla na voj.katedře, kde jsme se na ní vyřádili tak, při praktickém výcviku, že měla citlivost špatně navlhčené brambory.
Samozřejmě to bylo dané jinýma potřebama u PVO a jinýma u letectva.
Už nereaguje…
Oprava nereagujte!
Nevím, co Washington chce. Připadá mi to trochu jak když naši ,,experti” , když Putin něco pronese tak oni jak a co vědí jak to vlastně myslel. Nepředjímejme katastrofické scénáře bez důkazů a zbytečně se neděsme. I když to může být reálné. Tohle není od pana Svatoše hezké neustále už beztak vyplašené občany… Číst vice »
Nevim,co ( nebo spis kdo) nas porad nuti rikat spojenci typickym vychcankum..Vzdycky mne to rozcili.Mam na spojence vetsi naroky.Tohle je spolecenstvi u ktereho by nam melo byt jasne,ze kazdy ma sve cile..Pokud to funguje tak,ze neni nikdo vylozene vykoristovan a ovladan,tak dobre. Jenze to tak bohuzel nevypada
My nejsme jejich spojenci, ale spolupachatelé.