V prvním únorovém týdnu si europoslanci při plenárním zasedání ve Štrasburku každý den užili při příchodu do budovy i odchodu ze skleníku průchod uličkami hanby, které jim mezi traktory a protestujícími zemědělci museli otevírat francouzští policisté a vojáci. Pro členy Zemědělského výboru (AGRI) to byl tak silný zážitek, že souhlasili, aby poprvé v tomto volebním období (od roku 2019) na jednání výboru vystoupili zástupci organizací sdružujících zemědělce a ne jen klimatologové a podobní pavědci.
Při jednání výboru se zástupci zemědělských organizací, které ve většině zemí EU protestují proti všem nesmyslným povinnostem, které na ně Brusel uvalil v rámci grýndýlu, a proti dovozu potravin a zemědělských výrobků ze třetích zemí, zástupci všech zemědělských sdružení jasně sdělili europoslancům, že zemědělci si nepřejí pokračování bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin mimo jiné z Ukrajiny.
V AGRI výboru je v současné době projednáván návrh nařízení, jimž Komise chce prodloužit tyto dovozy o další rok. A také návrh nařízení, jimž by měl být stejný bezcelní a bezkontrolní režim zaveden i pro dovozy potravin z Moldávie. Po tlaku zemědělců při štrasburském plenárním zasedání koordinátoři frakcí na uzavřeném zasedání (se zástupci zemědělců za dveřmi) rozhodli, že obě nařízení nebudou projednávána ve zrychleném utajeném řízení, ale s možností podávání pozměňovacích návrhů poslanci a s veřejnou rozpravou a veřejným hlasováním po jménech. Účastnit jednání výboru se budou i zástupci zemědělských organizací.
Během diskuse s europoslanci tlumočili požadavek na ukončení bezcelních a bezkontrolních dovozů, které jsou nyní podle platného nařízení možné do 5. 6. 2024, francouzská předsedkyně celounijního sdružení zemědělských svazů COPA Christine Lambertová, švédský předseda celounijního sdružení národních svazu družstevníků COGECA Lennart Nilsson, za celoevropské sdružení mladých farmářů CEJA holandský předseda Peter Meedendorp a za Mezinárodní organizaci farmářů (La Via Campesina) její belgická prezidentka Geneviève Savigny.
Požadavek na ukončení grýndýlu a zvýšených dovozů ze třetích zemí všichni čtyři vyslovili jasně a pro každého srozumitelně. Žádné obvyklé bruselské kecy typu „podporujeme rozumné regulace, ale…“. Jasně řekli jak změnit nařízení o strategickém plánu, co z něj požadují okamžitě pozastavit. A ještě jasněji řekli, že nechtějí, aby se dalším nařízením prodloužily o další rok bezcelní a bezkontrolní dovozy potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny, ani aby tento režim nebyl zaveden v případě Moldávie.
Litevský zpravodaj návrhu stanoviska Zemědělského výboru Juozas Olekas z frakce socialistů přesto dnes nenavrhl zamítnutí prodlužujícího nařízení, ale jen několik drobných pozměňovacích návrhů o evidování a zapisování množství zemědělských komodit, které jsou z Ukrajiny do EU dováženy. Komise navrhla bezcelní a bezkontrolní režim prodloužit o další rok, s tím, že bude sledovat množství dovezené produkce a pak vyhodnocovat, co to dělá s trhem. Množství dovozů však chce ponechat na úrovni roku 2023.
V Polsku už měsíc zemědělci blokují hranice s Ukrajinou (viz horní fatografie). Sedláci znemožňují průjezd kamionům a vlakům vezoucím ukrajinské potraviny a zemědělské produkty. Několik kamionů, které se pokusily projet bylo polskými sedláky zastaveno a dovážené zboží bylo vysypáno do škarpy. Podobné je to v Bulharsku a Rumunsku.
Ve čtvrtek 22. 2. 2024 proběhne ve všech státech EU společná akce zemědělských organizací, při níž budou zemědělské spolky, které jsou sdruženy v celounijní organizaci COPA COGECA, blokovat hraniční přechody nejen na vstupu do EU, ale i na hranicích členských států. Cílem protestu je upozornit na vážné ekonomické škody, které zemědělcům v EU způsobují nadměrné dovozy potravin a zemědělských komodit ze třetích zemí. Ve všech východoevropských zemích budou zemědělci protestovat zejména proti bezcelním a bezkontrolním dovozům z Ukrajiny.
Všichni zemědělci mají k dispozici závěry úředních rozborů produkce dovážené z Ukrajiny. Mají zažlucené hodnoty jedů, které byly v dovozech nalezeny.
Europoslanci nyní čelí dvěma protichůdným tlakům. Z jedné strany zemědělci pomocí traktorů usilují o ukončení dovozů jedovatých potravin. Z druhé strany nadnárodní korporace, které ovládají zemědělství na Ukrajině a na dovozech do EU vydělávají miliardy eur, požadují ponechání možnosti ještě rok si nestoudně mastit kapsy a tlačit zemědělce v EU do horších a horších ekonomických problémů. Zpravodaj už dal najevo, kterou stranu si vybral.
Nyní si musí i zbývající členové výboru vybrat, jestli jsou na straně zemědělců, nebo různých paralelních motivací, jak se v Bruseli říká úplatkům. Vzhledem k blížícím se volbám do Evropského parlamentu v červnu, v nichž voliči řady poslanců dostanou možnost probrat, to není snadná volba. Ti kteří podpoří spekulanty se zemědělskými komoditami riskují, že v příštím volebním období už nedostanou možnost o zemědělství v Bruseli hlasovat.
**
Martin Kunštek, Litterate
No jsem zvědav jak ty EU volby dopadnou zemědělci ví kdo je proti nim stejně jako u nás. Jednoduše poskoky korporátního fašismu nevolit.