Ukrainian spies with deep ties to CIA wage shadow war against Russia
podle překladače
Ukrajinští špióni s hlubokými vazbami na CIA vedou stínovou válku proti Rusku
Přeplněné auto s matkou a její 12letou dcerou se sotva stálo za pozornost ruských bezpečnostních úředníků, když se blížilo k hraničnímu přechodu. Ale to nejméně nápadné zavazadlo – přepravka pro kočku – bylo součástí propracovaného smrtícího spiknutí. Ukrajinští agenti nainstalovali skrytou přihrádku do přepravky pro domácí mazlíčky, podle bezpečnostních úředníků se znalostí operace, a použili ji k ukrytí součástí bomby.
O čtyři týdny později zařízení explodovalo těsně před Moskvou v SUV řízeném dcerou ruského nacionalisty, který naléhal na svou zemi, aby „zabíjela, zabíjela, zabíjela“ Ukrajince. Exploze signalizovala, že ani srdce Ruska nebude ušetřeno masakrů války.
Operaci řídila ukrajinská domácí bezpečnostní služba – SBU, podle úředníků, kteří poskytli podrobnosti, které nebyly dříve zveřejněny, včetně použití přepravky pro domácí mazlíčky. Útok ze srpna 2022 je součástí zuřící stínové války, ve které ukrajinské špionážní služby také dvakrát bombardovaly most spojující Rusko s okupovaným Krymem, navigovaly drony na střechu Kremlu a úspěšně útočily na ruská námořní plavidla v Černém moři.
Tyto operace byly považovány za extrémní opatření, která byla Ukrajina nucena přijmout v reakci na ruskou invazi v loňském roce. Ve skutečnosti představují schopnosti, které ukrajinské špionážní agentury vyvinuly během téměř deseti let – od doby, kdy Rusko poprvé obsadilo ukrajinské území v roce 2014 – období, během kterého si tyto služby také vytvořily hluboké nové vazby s CIA.
Mise zahrnovaly elitní týmy ukrajinských agentů sestavené ředitelstvím, která byla vytvořena, vycvičena a vybavena v úzké spolupráci se CIA, podle informací současných a bývalých ukrajinských a amerických představitelů. Od roku 2015 CIA utratila desítky milionů dolarů na přeměnu ukrajinských sovětských služeb na silné spojence proti Moskvě, uvedli úředníci. Agentura poskytla Ukrajině pokročilé sledovací systémy, vycvičila rekruty na Ukrajině i ve Spojených státech, postavila nová velitelství pro oddělení ukrajinské vojenské zpravodajské agentury a sdílela zpravodajské informace v rozsahu, který by byl nepředstavitelný, dokud Rusko ilegálně anektovalo Krym a podnítilo separatistickou válku na východní Ukrajině. CIA udržuje významnou přítomnost v Kyjevě, uvádějí tito lidé.
Rozsah zapojení CIA s ukrajinskými bezpečnostními službami nebyl nikdy dříve zveřejněn. Představitelé amerických tajných služeb zdůraznili, že agentura se nijak nezapojila do cílených atentátů ukrajinských agentur a že její práce se soustředila na posílení schopností těchto služeb získávat informace o nebezpečném protivníkovi. Vysoký zpravodajský úředník řekl, že „jakékoli existující potenciální provozní obavy byly jasně sděleny ukrajinským službám“.
Mnoho ukrajinských tajných operací mělo jasné vojenské cíle a přispělo k obraně země. Atentát na auto, který zabil Dariu Duginovou, však zcela jasně dokumentoval, že Ukrajina přijala to, co úředníci v Kyjevě označují jako „likvidaci“ co by válečnou zbraň. Za posledních 20 měsíců provedla SBU a její vojenský protějšek GUR desítky atentátů proti ruským představitelům na okupovaných územích, údajným ukrajinským kolaborantům, vojenským důstojníkům za frontou a prominentním válečným podporovatelům hluboko uvnitř Ruska. Mezi mrtvými je podle ukrajinských a západních představitelů bývalý velitel ruské ponorky běhající v parku v jihoruském městě Krasnodar a militantní blogger v kavárně v Petrohradu.
Náklonnost Ukrajiny ke smrtícím operacím zkomplikovala její spolupráci se CIA, což vyvolalo obavy ze spoluúčasti agentury a vyvolalo znepokojení mezi některými úředníky v Kyjevě a Washingtonu.
Dokonce i ti, kteří považují takové smrtící mise za obhajitelné ve válečných dobách, zpochybňují užitečnost určitých úderů a rozhodnutí, které vedly k zacílení na civilisty včetně Duginové nebo jejího otce Alexandra Dugina – o kterém úředníci uznávají, že je to zamýšlení cíl – spíše než Rusové, kteří jsou s nimi přímo spojeni.
„Máme příliš mnoho nepřátel, které je důležité neutralizovat,“ řekl vysoce postavený ukrajinský bezpečnostní činitel. „Lidé, kteří odpalují rakety. Lidé, kteří spáchali zvěrstva v Buči.“ Zabití dcery proválečného štváče je „velmi cynické,“ řekl úředník.
Jiní uváděli širší obavy z ukrajinské bezohledné taktiky, která se nyní může zdát oprávněná – zejména proti zemi obviněné z rozsáhlých válečných zvěrstev –, ale později se může ukázat jako obtížné zvladatelná.
„Jsme svědky zrodu skupiny zpravodajských služeb, které jsou jako Mossad v 70. letech,“ řekl bývalý vysoký představitel CIA s odkazem na izraelskou špionážní službu, která je dlouho obviněna z provádění atentátů v jiných zemích. Ukrajinská odbornost v takových operacích „představuje rizika pro Rusko,“ řekl úředník, „ale nese i širší rizika pro svět.
„Pokud se ukrajinské zpravodajské operace stanou ještě odvážnějšími – zaměří se například na Rusy ve třetích zemích – dokážete si představit, jak by to mohlo způsobit roztržky s partnery a dostat se do vážného napětí s širšími strategickými cíli Ukrajiny,“ řekl úředník. Mezi tyto cíle patří členství v NATO a Evropské unii.
Tento článek je založen na rozhovorech s více než dvěma desítkami současných a bývalých ukrajinských, amerických a západních zpravodajských a bezpečnostních činitelů, kteří hovořili pod podmínkou anonymity s odkazem na obavy o bezpečnost a také na citlivost tématu. Tlak na Kyjev, aby dosáhl vítězství proti Rusku a našel způsoby, jak odradit další agresi, vytváří pobídky k zveličování úspěchů a schopností ukrajinských služeb. The Post prověřil klíčové detaily u více zdrojů včetně západních úředníků s přístupem k nezávislým proudům zpravodajských informací.
CIA to odmítla komentovat.
Partnerství mezi CIA a Ukrajinou
Úředníci SBU a GUR popisují své rozšiřující se operační role jako výsledek mimořádných okolností. „Všechny cíle zasažené SBU jsou zcela legální,“ uvedl ředitel agentury Vasyl Malyuk v prohlášení poskytnutém The Post. To se konkrétně nezabývalo cíleným zabíjením, ale Malyuk, který se minulý měsíc setkal s nejvyššími představiteli CIA a dalšími americkými představiteli ve Washingtonu, řekl, že Ukrajina „dělá vše pro to, aby spravedlivý trest ‚dohnal‘ všechny zrádce, válečné zločince a kolaboranty.
Současní a bývalí američtí a ukrajinští představitelé uvedli, že obě strany se snažily udržovat opatrnou distanc mezi CIA a smrtícími operacemi prováděnými jejími partnery v Kyjevě. Představitelé CIA vyjádřili po některých operacích námitky, řekli představitelé, ale agentura podporu nestáhla.
„Nikdy jsme nezapojili naše mezinárodní partnery do tajných operací, zejména za frontovou linií,“ řekl bývalý vysoký ukrajinský bezpečnostní úředník. Pracovníci SBU a GUR nebyli doprovázeni protějšky CIA. Ukrajina se vyhýbala používání zbraní nebo vybavení, které by bylo možné vysledovat k americkým zdrojům, a dokonce byly odděleny i skryté zdroje financování.
„Měli jsme mnoho omezení ohledně operativní spolupráce s Ukrajinci,“ řekl bývalý americký zpravodajský důstojník. Důraz byl kladen „více na bezpečnou komunikaci a obchod“ a sledování nových proudů zpravodajských informací v Rusku „spíše než „tady vyhoďte do povětří starostu“. Nikdy jsem neměl pocit, že jsme se tahle podíleli na navrhování jejich operací.“
Přesto úředníci uznali, že hranice byly občas rozmazané. Důstojníci CIA v Kyjevě byli informováni o některých ambicióznějších plánech úderů Ukrajinou. V některých případech, včetně bombardování Kerčského mostu, vyslovili američtí úředníci obavy.
Ukrajinští špióni vyvinuli své vlastní linie o tom, o kterých operacích diskutovat a které držet pod pokličkou. „Byly věci, o kterých bychom možná nemluvili“ s protějšky CIA, řekl druhý ukrajinský bezpečnostní činitel zapojený do takových misí. Řekl, že překročení těchto hranic by vedlo k stručné odpovědi od Američanů: „Nechceme nic z toho.“
Hluboké partnerství CIA s Ukrajinou, které přetrvalo i v době, kdy se země zapletla do skandálu s impeachmentem kolem prezidenta Donalda Trumpa, představuje dramatický obrat pro agentury, které strávily desetiletí na opačných stranách studené války. Částečně kvůli tomuto dědictví, uvedli představitelé, teprve v loňském roce CIA odstranila Ukrajinu ze seznamu agentur, které jsou považovány za taková bezpečnostní rizika, že kontakt s jejich příslušníky pro zaměstnance agentury je bez předchozího povolení zakázán.
Spolupráce mezi CIA a Ukrajinou zakořenila v důsledku politických protestů v roce 2014, které přiměly proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče k útěku ze země, následovala ruská anexe Krymu a vyzbrojování separatistů ve východních oblastech Doněcka a Luhanska.
Počáteční fáze spolupráce byly předběžné, uvedli představitelé vzhledem k obavám na obou stranách, že do ukrajinských služeb stále silně proniká FSB – ruská agentura, která je hlavním nástupcem KGB . Aby CIA zvládla toto bezpečnostní riziko, spolupracovala s SBU na vytvoření zcela nového ředitelství, řekli představitelé, takového, které by se zaměřovalo na operace takzvaných „aktivních opatření“ proti Rusku a bylo izolováno od ostatních oddělení SBU.
Nová jednotka byla prozaicky nazvána „Páté ředitelství“, aby se odlišila od čtyř dlouholetých jednotek SBU. Od té doby bylo přidáno šesté ředitelství, řekli představitelé, pro spolupráci s britskou špionážní agenturou MI6.
Školicí místa byla umístěna mimo Kyjev, kde byli osobně vybraní rekruti instruováni zaměstnanci CIA, uvedli úředníci. Plánem bylo vytvořit jednotky „schopné operovat za frontovými liniemi a pracovat jako tajné skupiny,“ řekl ukrajinský představitel zapojený do tohoto úsilí.
Agentura poskytla bezpečné komunikační zařízení, odposlouchávací zařízení, které Ukrajině umožnilo odposlouchávat ruské telefonní hovory a e-maily, a také poskytla převleky a separatistické uniformy, které umožnily agentům snadněji proklouznout do okupovaných měst.
První mise se zaměřily na nábor informátorů mezi ruskými silami a také na opatření v oblasti kybernetického a elektronického odposlouchávání, uvedli úředníci. SBU také zahájila sabotážní operace a mise k dopadení separatistických vůdců a ukrajinských kolaborantů, z nichž někteří byli převezeni do tajných vazebních věznic.
Operace ale brzy nabraly vražedný obrat. Během jednoho tříletého období bylo zabito nejméně půl tuctu ruských agentů, vysoce postavených separatistických velitelů nebo kolaborantů při násilí, které bylo často připisováno vnitřnímu vyřizování účtů, ale ve skutečnosti bylo dílem SBU, uvedli představitelé Ukrajiny.
Mezi zabitými byl Jevgenij Žilin, vůdce proruské militantní skupiny na východní Ukrajině, který byl zastřelen v roce 2016 v moskevské restauraci. O rok později byl velitel rebelů známý jako „Givi“ zabit v Doněcku v rámci operace, při níž byla žena, která ho obvinila ze znásilnění, najata, aby po jeho boku nastražila bombu, tvrdí bývalý úředník zapojený do mise.
Ukrajinští představitelé uvedli, že obrat země k smrtelnějším metodám byl řízen ruskou agresí, zvěrstvy připisovanými jejím zástupcům a zoufalstvím najít způsoby, jak oslabit silnějšího protivníka. Mnozí také citovali údajnou ruskou historii provádění atentátů v Kyjevě.
„Kvůli této hybridní válce jsme čelili naprosto nové realitě,“ řekl Valentyn Nalyvajčenko, člen ukrajinského parlamentu, který sloužil jako ředitel SBU v roce 2015, kdy bylo vytvořeno páté ředitelství. „Byli jsme nuceni školit naše lidi jiným způsobem.“
Odmítl to upřesnit.
Transformace ukrajinské vojenské rozvědky
I když pomáhala budovat nové ředitelství SBU, CIA se pustila do mnohem ambicióznějšího projektu s ukrajinskou vojenskou zpravodajskou službou.
S méně než 5 000 zaměstnanci byla GUR zlomkem velikosti SBU a měla užší zaměření na špionáž a operace aktivních opatření proti Rusku. Měla také mladší pracovní sílu s menším počtem pozůstatků ze sovětských časů, zatímco SBU byla stále vnímána jako prolezlá ruskou rozvědkou.
„Spočítali jsme, že GUR je menší a svižnější organizace, kde bychom mohli mít větší dopad,“ řekl bývalý americký zpravodajský důstojník, který pracoval na Ukrajině. „GUR bylo naše malé dítě.“ Všem jsme dali nové vybavení a školení.“ Důstojníci GUR „byli mladí kluci, ne generálové KGB ze sovětské éry,“ řekl úředník, „zatímco SBU byla příliš velká proreformu.“
Zdá se, že i nedávný vývoj takové obavy potvrzuje. Bývalý ředitel SBU Ivan Bakanov byl loni nucen odejít z funkce kvůli kritice , že agentura nepostupuje dostatečně agresivně proti vnitřním zrádcům. SBU také loni zjistila, že v sítích agentury se stále používají modemy ruské výroby, což vyvolalo snahu o jejich odpojení.
Od roku 2015 se CIA pustila do tak rozsáhlé transformace GUR, že jsme ji během několika let „tak nějak přestavěli od nuly,“ řekl bývalý americký zpravodajský důstojník. Jeden z hlavních architektů tohoto úsilí, který sloužil jako šéf rezidentury CIA v Kyjevě, nyní vede pracovní skupinu pro Ukrajinu v sídle CIA.
GUR zahájil nábor sil pro své vlastní nové oddělení aktivních opatření, uvedli úředníci. Na místech na Ukrajině a později ve Spojených státech byli pracovníci GUR trénováni v dovednostech od tajných manévrů za nepřátelskými liniemi až po zbrojní platformy a výbušniny. Američtí představitelé uvedli, že cílem školení bylo pomoci ukrajinským agentům chránit se v nebezpečném prostředí kontrolovaném Ruskem, spíše než způsobovat újmu ruským cílům.
Někteří z nejnovějších rekrutů GUR byli převedeni z SBU, řekli úředníci, přitahováni ke konkurenční službě zaplavené novými úřady a zdroji. Mezi nimi byl Vasyl Burba, který řídil operace pátého ředitelství SBU, než se připojil k GUR a sloužil jako ředitel agentury v letech 2016 až 2020. Burba se stal tak blízkým spojencem CIA – a vnímal se jako moskevský cíl –, že když byl nucen opustit svou práci po zvolení prezidenta Volodymyra Zelenského, mu agentura poskytla obrněné vozidlo, uvedli úředníci. Burba odmítl komentovat tento článek.
CIA pomohla GUR získat nejmodernější systémy sledování a elektronického odposlouchávání, uvedli úředníci. Zahrnovaly mobilní zařízení, která mohla být umístěna podél Ruskem kontrolovaných linií na východní Ukrajině, ale také softwarové nástroje používané k využívání mobilních telefonů kremelských úředníků navštěvujících okupované území z Moskvy. Ukrajinští důstojníci obsluhovali systémy, řekli představitelé, ale vše nasbírané bylo sdíleno s Američany.
Z obavy, že stárnoucí zařízení GUR byla pravděpodobně kontaminována ruskou rozvědkou, CIA zaplatila nové budovy velitelství pro polovojenskou divizi GUR „spetsnaz“ a samostatné ředitelství odpovědné za elektronickou špionáž.
Nové schopnosti urychlily transformaci, uvedli úředníci.
„Za jeden den bychom mohli zachytit 250 000 až 300 000 jednotlivých komunikací“ od ruských vojenských jednotek a jednotek FSB, řekl bývalý vysoký představitel GUR. „Informací bylo tolik, že jsme je sami nezvládli.“
Zásoby dat byly předány přes nové zařízení vybudované CIA zpět do Washingtonu, kde je prozkoumali analytici CIA a NSA, uvedli úředníci.
„Dávali jsme jim možnost – skrze nás – sbírat“ ruské cíle, řekl bývalý úředník GUR. Na otázku o velikosti investic CIA úředník řekl: „Bylo to za miliony dolarů.“
Časem GUR také vyvinul sítě zdrojů v ruském bezpečnostním aparátu, včetně jednotky FSB odpovědné za operace na Ukrajině. V míře důvěry mezi USA a Ukrajinou, uvedli představitelé, bylo CIA povoleno mít přímý kontakt s agenty naverbovanými a řízenými ukrajinskou rozvědkou.
Výsledný zpravodajský výtěžek byl z velké části skryt před zraky veřejnosti, s občasnými výjimkami. SBU začala zveřejňovat usvědčující nebo trapné odposlechy komunikace, včetně jednoho, kdy byli ruští velitelé odposlechnuti při diskuzi o vině své země při sestřelení dopravního letadla Malaysian Airlines v roce 2014 .
Přesto úředníci uvedli, že zpravodajské informace získané americko-ukrajinskou spoluprací mají své limity. Prozíravá varování Bidenovy administrativy o odhodlání ruského prezidenta Vladimira Putina svrhnout kyjevskou vládu se například zakládala především na oddělených proudech zpravodajských informací, kterých se Ukrajina zpočátku netýkala.
V některých ohledech, uvedli představitelé, vlastní ukrajinské sběrné úsilí živilo skepticismus, který Zelenskij a další měli k Putinovým plánům, protože odposlouchávali vojenské jednotky a jednotky FSB, které samy nebyly informovány až do předvečeru války, despekt. „Dostávali přesný obrázek od lidí, kteří tápali také ve tmě,“ řekl jeden americký úředník.
Cílení na Moskvu pomocí dronů
Ruským silám se nikdy nepodařilo dobýt Kyjev . Ale obě struktury GUR, které CIA financovala, patřily mezi desítky klíčových zařízení, na která se v prvních dnech války zaměřily ruské údery, podle úředníků, kteří uvedli, že zařízení přežila a nadále fungují.
Nové zpravodajské schopnosti Ukrajiny se ukázaly jako cenné od začátku války. SBU například získala zpravodajské informace o ruských cílech vysoké hodnoty, což umožnilo údery, které zabily několik velitelů a těsně minuly nejvyššího ruského důstojníka Valerije Gerasimova.
Během posledního roku se mise bezpečnostních služeb stále více soustředily na cíle nejen za nepřátelskými liniemi, ale i hluboko do Ruska.
Pro SBU nebyl žádný cíl vyšší prioritou než Kerčský most, který spojuje ruskou pevninu s anektovaným Krymským poloostrovem. Most je klíčovým vojenským koridorem a pro Putina má také takový symbolický význam, že řídil jeho otevření v roce 2018.
SBU zasáhla most dvakrát za poslední rok, včetně bombového útoku v říjnu 2022, který zabil pět lidí a vytvořil díru v jízdních pruzích směrem na západ.
Zelenskij zpočátku ukrajinskou odpovědnost popíral. Ale ředitel SBU Malyuk popsal operaci mimořádně podrobně v rozhovoru na začátku tohoto roku a doznal, že jeho služba umístila silnou výbušninu do náklaďáku převážejícího role celofánu průmyslové velikosti.
Stejně jako ostatní spiknutí SBU se operace účastnili nevědomí spolupachatelé, včetně řidiče kamionu zabitého při explozi. „Prošli jsme sedmi kruhy pekla a udrželi tolik lidí v nevědomosti,“ řekl Malyuk v rozhovoru o operaci, která podle něj závisela na reflexexch“obyčejných ruských pašeráků“.
Američtí představitelé, kteří byli předem informováni, vyjádřili obavy z útoku, uvedli představitelé v obavě z ruské eskalace. Tyto obavy se pravděpodobně rozplynuly v době, kdy SBU o devět měsíců později zahájila druhý úder na most pomocí námořních dronů, které byly vyvinuty jako součást přísně tajné operace zahrnující CIA a další západní zpravodajské služby.
Malyukův vysoce veřejný popis operace se vzpírá typickému zpravodajskému řemeslu, ale slouží kyjevské potřebě dosáhnout úspěchu a odráží vznikající rivalitu s GUR. Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, má ve zvyku vychvalovat úspěchy své agentury a vysmívat se Moskvě.
Tyto dvě služby se do určité míry operačně překrývají, ačkoli úředníci uvedli, že SBU má tendenci vykonávat složitější mise s delšími realizačními lhůtami, zatímco GUR má tendenci pracovat rychlejším tempem. Ukrajinští představitelé popřeli, že by se kterákoli z agentur přímo podílela na útoku na plynovod Nord Stream 2 v Baltském moři v září 2022, ačkoli americké a další západní zpravodajské agentury dospěly k závěru, že Ukrajina byla s plánem spojena.
GUR použila vlastní flotilu bezpilotních letounů k zahájení desítek útoků na ruské území, včetně úderů, které pronikly ruskou protivzdušnou obranou a zasáhly budovy v Moskvě. Mezi nimi byla operace z května 2023, která nakrátko zapálila část střechy v Kremlu.
Tyto útoky zahrnovaly jak bezpilotní letouny dlouhého doletu vypuštěné z ukrajinského území, tak týmy operativců a partyzánů pracujících uvnitř Ruska, uvedli představitelé. Motory pro některé drony byly zakoupeny od čínských dodavatelů se soukromým financováním, které nebylo možné vysledovat k ukrajinským zdrojům, podle úředníka, který řekl, že byl do transakcí zapojen.
Atentáty v Rusku
GUR se také pustila do atentátů, uvedli úředníci.
V červenci byl bývalý velitel ruské ponorky Stanislav Rzhitsky čtyřikrát střelen do hrudníku a zad v Krasnodaru, kde údajně pracoval jako vojenský náborový důstojník. Rzhitsky, 42 let, byl známý tím, že používal fitness aplikaci Strava k zaznamenávání svých každodenních běžeckých tras, což je praxe, která mohla odhalit jeho polohu.
GUR vydalo stydlivé prohlášení, které odvrátilo odpovědnost, ale citovalo přesné podrobnosti o okolnostech Rzhitského smrti a poznamenalo, že „kvůli silnému dešti byl park opuštěný“ a nebyli žádní svědci. Úředníci v Kyjevě potvrdili, že za to může GUR.
I když ukrajinští představitelé přiznávají odpovědnost za takové činy, nárokují si proti Rusku morální nadřazenost. SBU a GUR se snažily vyhnout poškození nevinných přihlížejících i při smrtících operacích, řekli představitelé, zatímco ruské nálety na spálenou zemi a nevybíravé útoky zabily nebo zranily tisíce civilistů.
Bezpečnostní úředníci uvedli, že žádná velká operace SBU nebo GUR neproběhne bez povolení – tichého nebo jiného – od Zelenského. Mluvčí Zelenského na žádosti o komentář nereagoval.
Skeptici se nicméně obávají, že Ukrajinatím, že používá cílené zabíjení a nálety bezpilotních letounů na moskevské výškové budovy nepomáhá své věci věci proti Rusku, ani jejím dlouhodobým aspiracím na vstup do NATO a EU.
Vysoký ukrajinský úředník, který úzce spolupracoval se západními vládami na koordinaci podpory pro Ukrajinu, uvedl, že útoky na nebojovníky a bombardování moskevských budov živí Putinův falešný příběh, že Ukrajina představuje pro obyčejné Rusy rostoucí nebezpečí. „Jeho lži hraje do karet, že mu Ukrajinci nahrávají,“ řekl úředník.
Zdá se, že tento názor je v menšině. Jiní vidí útoky jako posílení morálky mezi Ukrajinci a dosažení určitého stupně bdělé odpovědnosti za údajné ruské válečné zločiny, k nimž jsou mnozí Ukrajinci už skeptičtí, někdy povede až k adekvátním sankcím ze strany Organizace spojených národů a mezinárodních soudů.
Atentát na auto, který loni zabil Duginovou, nadále vystupuje jako jeden z nejextrémnějších případů smrtelné pomsty – který se nezaměřoval pouze na bojovníky, ale týkal se i atentánice -ukrajinské ženy a pravděpodobně nevědomé dívky v předpubertálním věku .
Ruské úřady sotva dokončily odklízení trosek, když FSB identifikovala Natalii Vovk (42) jako hlavní podezřelou. Podle FSB vstoupila do Ruska z Estonska v červenci, najala si byt ve stejném komplexu jako Duginová a strávila týdny sledováním, než po výbuchu proklouzla se svou dcerou zpět do Estonska.
FSB také identifikovala údajného spolupachatele, o kterém Rusko tvrdilo, že poskytl Vovkové kazašské poznávací značky, aby je použila na svém vozidle, Mini Cooper, když cestovala po Rusku; pomáhal sestavit výbušninu; a před útokem uprchl do Estonska.
Ukrajinské úřady uvedly, že Vovk byla částečně motivován ruským obléháním jejího domovského města Mariupol. Odmítli komentovat povahu jejího vztahu k SBU nebo místo jejího současného pobytu.
Útok byl zamýšlen s cílem zabít Dugina, když on a jeho dcera odjížděli z kulturního festivalu, kde měl přednášku tento proválečný ideolog, někdy označovaný za „Putinův mozek“. Očekávalo se, že oba budou cestovat společně, ale Dugin nastoupil do jiného vozidla. Festivalu se podle FSB zúčastnila i Vovk.
Ukrajina tehdy rázně odsoudila účast na útoku. „Ukrajina s tím nemá absolutně nic společného, protože nejsme zločinecký, ani teroristický stát jako Rusko“ řekl Zelenského poradce Mychajlo Podoljak.
Úředníci však v nedávných rozhovorech v Kyjevě doznali, že tato dementi byla falešná. Potvrdili, že SBU operaci naplánovala a provedla, a uvedli, že ačkoli Dugin mohl být hlavním cílem, jeho dcera – rovněž hlasitá podporovatelka invaze – nebyla žádnou nevinnou obětí.
„Je dcerou otce ruské propagandy,“ řekl bezpečnostní úředník. Bombardování aut a další operace v Rusku jsou „o příběhu“ a ukazují nepřátelům Ukrajiny, že „hrozí trest i pro ty, kteří si myslí, že jsou nedotknutelní“.
***
Tak to bychom měli! Rusko je teroristický stát! Jeho prezident pod mezinárodním zatykačem. Zelenský, podle článku schvaluje každou jednotlivou operaci na likvidaci těch, těch, kdo se Ukrajině znelíbí. A není terorista. Na rozdíl od vůdců Hamasu. Kteří dělají totéž.
Odůvodnění je jednoduché – prý válka a likvidují nepřítele. Takže Darja Duginová nepřítel? Co kdyby si FSB usmyslela, že stejným cílem bude např. Zelenská? Co likvidace Motoroly nebo Zacharčenka v době platnosti Minského podvodu II?
Dnes díky Washington Post víme, že v tom, kromě Ukrajinců, dokonce těch nejvyšších měla prsty CIA. A je na to evidentně hrdá.
Kde jsou ochránci lidských práv a ti, co bedlivě sledují, zdali válečné akce jednotlivých stran probíhají dostatečně humánně??? No humanita a válka, jak to jde dohromady?
Loni v dubnu existovala šance na mír z Ukrajinou. Zmařená Západem jak nově doložil i německý exkancléř Gerhard Schroeder. Tehdy ještě nepřátelství nedosahovalo ani náhodou dnešní intenzity, totéž západní sankce, neexistoval žádný absurdní zatykač na Putina. Žádné atentáty v Rusku. Jak si Západ a Kyjev asi tak představuje nyní nějaké mírové rozhovory s Ruskem? S kým chtějí jednat? Po podvodech v Minsku? To odstraní ten zatykač a sankce? Kdo zabrání Zelenskému vydat další vražedné rozkazy? atd. atd. Vidíte někde nějaké řešení? Já nikoliv.
Mně to nakonec vychází na jaderný úder. Bohužel. Mimochodem – CIA evidentně s touto možností počítala po prvním útoku na Krymský most. Rusko nereagovalo. Takže na tom druhém, podvodními drony už CIA otevřeně participovala. Ale Putin je stvůra a zločinec… S kým uzavřeme mír, pokud jej neporazíme, čemuž nic nenasvědčuje?
**
Petr Vlk, Kosa Zostra
Takové útoky proti civilním cílům jde těžko odvracet je to stejné co dělají muslimští teroristé. Něco sice tajné služby odhalí ale furt to je málo. Pokud to tam neukončí tak takové akce budou pokračovat.
Ukrajinští představitelé uvedli, že obrat země k smrtelnějším metodám byl řízen ruskou agresí, zvěrstvy připisovanými jejím zástupcům a zoufalstvím najít způsoby, jak oslabit silnějšího protivníka. Mnozí také citovali údajnou ruskou historii provádění atentátů v Kyjevě. No a kdo rozšiřuje nepravdivé informace o zločinech Ruska a protiruskou propagandu a podněcuje tak nenávist proti Rusku?? Přece hlavní média s největším dosahem. Je třeba těm… Číst vice »