Před 75 lety 3.9.1948 zemřel druhý československý prezident dr. Edvard Beneš. Byl dlouholetým ministrem zahraničních věcí naší republiky, ale stal se i významnou osobností Společnosti národů. V roce 1935 byl zvolen druhým československým prezidentem, tedy v období, které demokracii nepřálo. Mnichov 1938 mu přinesl zklamání z postoje západních spojenců. Mnichovskou zradu a snahu ji odčinit, nesl v sobě do konce svého života.
K jeho význačnému postavení v českých dějinách se vyjádřil v roce 2002 Václav Klaus: „ Žádná jiná osobnost českých dějin 20. století není předmětem takových polemik – jak doma, tak v zahraničí, jako druhý prezident Edvard Beneš. Už to samo o sobě naznačuje, že byl postavou, jejíž život a dílo nepatří jen historii. Spor o jeho osobu proto není jen sporem o historii, ale i o přítomnost a budoucnost našeho národa. Spolu s Masarykem byl prvním, kdo dokázal dát české politice evropskou a světovou dimenzi, kdo jí dal jasné demokratické směrování a kdo dokázal přenést myšlenky a ideje v politickou akci, schopnou změnit staleté pořádky ve střední Evropě. Byl to Edvard Beneš a jeho diplomatické schopnosti komu se podařilo na versailleské konferenci prosadit prvky českého národního programu a nově vzniklé Československo zakotvit do evropského poválečného uspořádání.“
Dr. E. Beneš odcházel po své abdikaci v říjnu 1938 do svého již druhého exilu jako poražený. Přesto je jeho zásluhou, že Československo se stalo součástí vítězné protihitlerovské koalice. Díky svému politickému nasazení v době války, se do osvobozeného Československa vracel jako vítěz. Další poválečný vývoj v Evropě a ve světě byl již ve znamení nového rozdělení světa na základě Jaltské dohody a výsledků druhé světové války. Tento vývoj již nemohl Dr. E. Beneš ovlivnit, natož zastavit. K tak často diskutovanému odsunu sudetských Němců je nutno připomenout, že k němu došlo z rozhodnutí vítězných světových velmocí v Postupimi. Podobně byli odsunuti Němci i z Polska, Pobaltí, Maďarska. Ale to jsou všeobecně známá fakta, jen je s nimi obratně manipulováno. Jsou pokusem, jak změnit výsledky druhé světové války. Obdobně je Dr. E. Beneš obviňován ze vstřícnosti k Sovětskému svazu v době druhé světové války, či za svůj postup v únorové krizi 1948. V pozadí všech těchto událostí byl zejména Mnichov 1938, tedy sobecká politika západních spojenců ČSR. Právě Mnichov přinesl zlom v jeho politické filosofii a v jeho dalším politickém směrování.
Po Únoru 1948, ale i po Listopadu 1989 se stal terčem útoků tvůrců „nových dějin“. Je otázkou, který z dnešních politiků by v dějinných zkouškách obstál. Dr. E. Beneš je úzce spjat s Československou stranou národně socialistickou, byl jejím místopředsedou. Členem strany byl od roku 1924.
Dnešní útoky na Dr. E. Beneše jsou ve svém důsledku útokem i na celistvost a suverenitu našeho státu.
Význam této osobnosti nejlépe vystihl zákon z dubna 2004, který schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Zákon je tvořený jedinou větou „Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát.“ Jeho zásluhy o nově vzniklou republiku vyjádřil i první prezident Československa T.G. Masaryk větou, „bez Beneše bychom neměli republiku“.
Asi tak.
https://hlidacipes.org/jan-urban-jak-vystvat-ze-zeme-politicke-konkurenty-edvard-benes-se-mstil-na-pribuznych/
Kolik ministrů vymenil za své “vlády” v Anglii a kolikrat se nechal svolit úřadu prezidenta po navratu z emigrace? To je otázka … Za vsim je třeba hledat Edu Beneše.
A proto stovky statečných navrátilcu skončili v lagrech. A tisice po válce odvlekla NKVD do Svazu.
Jo a amíci si paprclipem stáhly všechny fašisty které se jim hodily domů. Za vším hledej doláče a kdo je nemá neskáče.
Lepší je vědět a porozumět tomu, co se během války v československé diplomacii dělo (materiálu je dost!), než prostě reprodukovat módní pomluvy zacílené na zrušení dekretů prezidenta republiky, tzv. Benešových dekretů.
Kritici Dr. Beneše. Zasvětil svůj život pro svou zem? Zasvětil. Že byl na straně vítězů z obou stran fronty , Východ- Západ? To byl! Račte se porozhlédnout nyní…. On usiloval hlavně o osvobození národa z područí Němců. A to udělal! Jo a Sovětská armáda od nás odešla v září 45…
Přesně tak. Jen více takových jako ty a Češi vyhnání ze sudet mu postaví sochu ze slámy. Tu mel místo mozku pan Beneš …
President Beneš to měl těžké a tzv spojenci ze západu místo aby dodrželi obrané smlouvy tak mu kroutili rukama stejně jak to dělají dne. Pokud by ČSR požádalo o pomoc SSSR tak řekli že z nás udělají nositele komunismu.
Spojenec ze zapadu byl jen jeden a to Francie. Smlouva s F a Svazem byla velmi komplikovana a v podstatě nerealna. Behem války F, I, GB zrušily pakt z roku 1938, ale stale plati část dohody mezi D a GB, kterou GB stále uznáva. …
Velice dobré zhodnocení pana presidenta Beneše. Díky.
Uz nadpis článku mě rozesmál. Eda Beneš se zaslouzil o rozpad první republiky, nechal zemřít v kopce Emila Háchu a posleze se zaslouzil o stát vedený komunisty. S temi se zacal paktovat v roce 1943 kdy poveril Gottwalda v Moskvě at připraví jeho soudruzi znarodnovaci zakony pro osvobozemou republiku. A tak se taky stalo.
A pak že tady nejsou voli
To nejsou voly, to jsou vlastizrádci a vítězové nad námi voly.
Přesně tak, proto mnoho vojáků bojovalo v cizích službách jako Josef Františe, protože věděli co je Beneš za zmrda a lidi kolem něj ….
Jen se divím, že jste ještě tady. Měl by jste jet bojovat s těmi věčně vožralými mužiky v láptích a zasílat nám nějaké zprávy o své statečnosti.
Ty jsi blb …
No a ty genius, tak nechápu proč se tady ztrapňuješ.
O stát vedený komunisty se zasloužil hochštapler, nějaký Fierlinger. President Beneš, jsa nezlomným demokratem, jen následně dodržel Ústavu. Dostudujte to. No a pověření Gottwalda presidentem Benešem jsem nikde nedohledal. Prosím pošlete mi odkaz. Zato jsem dohledal znárodňovací dekrety, které vypracoval president Beneš už za II.světové války. Asi po zkušenostech s bankami a velkokapitálem. Znárodnění… Číst vice »
Firlengera neznám, ale znám politiku Beneše. Dokument ct: “Moskva 1943: Beneš otočil československé kormidlo na Východ.” Podepsal smlouvu se Stalinem a jednsl s Gottwalden o znárodnění včetně vyhnání Němců a zabavení majetku.
Nemam co se doučovat a fskta jsou fakta.
Ale to snad né! Já si tu s Vámi dopisuji jako se vzdělancem co má přehled a … a Vy mi tady odkazujete na ČT 24!!! A průvodní “článek” co se styděl podepsat i ten cecek co to napsal. A asi poslední. Ono totiž nebyla žádná hanba po válce i při ní podepsat se Stalinem smlouvu. Ovšem to byste… Číst vice »
Pane reproduktore. Mým úmyslem včera bylo poděkovat vám, že jste v tomto případě své komentáře vynechal. Ach bože, vy jste jen neměl čas, že? Už jste nám tu X krát sdělil svoje názory na E. Beneše a pak Němce vůbec, se kterými jste příbuzensky svázán. To lze pochopit. Co se však chápe… Číst vice »
Je třeba na výlevy tohoto pána a jeho chorobnou a trapnou animozitu nereagovat.
To, že reakce na reproduktora jsou, či nejsou pozitivní, bych řekl že je jedno. Ovšem i k mému překvapení reprodukuje jako fakta Českou televizi. Pak je mi ho spíše líto. Pro něj bude zase překvapení, až se dozví, že agendu jak hodnotit Beneše a jeho éru, neobstarávají ani v ČT, ani novodobí “historici”, ale kancelář… Číst vice »
Pánové, Beneš lhal už pri vzniku republiky, když z Němců udelal minoritu. Slováků bylo méně než zmíněných Nemecu. Benes byl zbabelec a vyhýbal sr konfrontaci s politiky z Nemecka. Emil Hácha byl statečný člověk a zachranil tisice Čechů před popravami. Fal jdam odksu na ČT , ale klidně zde uvedu další.
Už raději ne. Myslím, že to všem stačilo.
Nechápu proc si někdo z idiota jako byl Beneš udělal modlu. Už je proto, aby Britanie uznala emigrantskou vládu, tak se muselo něco stát a tim byl nesmysl jako vrazda ci atentát: to byl zásadní moment (atentát) na zastupujícího protektora Heydricha a následné vypálení Lidic. Tehdy mohl Beneš říct: Ano, my tady krvácíme,… Číst vice »
Řekl jsem si, že nebudu odpovídat na hlouposti. Tohle je spíše pro ostatní, aby věděli co to žvatláte za hovadiny. Atentát na Heydricha byl proveden až dva roky po uznání exilové vlády presidenta Beneše. Pro Vás a další joudy ještě jednou – dva roky před uznáním. No a ohledně smlouvy Francie a ČSR to… Číst vice »
Oprava : Atentát na Heydricha byl proveden dva roky po uznání exilové vlády presidenta Beneše. Teď jsem asi reproduktorovi udělal v makovici jěště větší maglajz než tam má.
Vůl zůstane volem a reproduktor hlásnou troubou a současně volem
Já tě chápu. Samoznany prezident Beneš v Británii vyznamenával statečný piloty a oni netušili, že vlastně i po smrti dluží Britanii ua to, že distali uniformu, boty i zbraně. Tak to dojednal Beneš. Poláci po válce nedluzili nic. Češi přišli o zlato a splaceli do roku 1980.
Prezident Pavel zas slouží Státům.
Je to prezident vykonavatel – cizích zájmů.
Prezident osvoboditel, tak byl nazýván těsně po válce. A tím to hasne! O čem diskutovat?…
Není to zvláštní, dělat zákon na to, kdo se zasloužil o stát a kdo ne? To když potom někdo o něm řekne, že se nazasloužil, tak bude stíhán, neb je proti zákonu. Jako třeba Skála a spol. Bylo ta Katyň uzákoněna? A jsou taky zákony, které říkaj, kdo se nezasloužil, nebo přímo škodil? Asi jo,… Číst vice »
President Edvard Beneš byl, dle mého, nelepší státník jakého jsme kdy měli. Byl nezkorumpovatelný. Obstál i v těžkých chvílích, kdy kolem dokola republiky byly pouze a jen fašistické, nebo klerofašistické státy. Dnes je trnem v oku, protože, vyjma Ruska, jako jediný státník v Evropě nepodal Hitlerovi ruku, jako jediný odsoudil fašismus, jako jediný připravoval stát… Číst vice »
Je to tak. Beneš je nedoceněný.
A proč asi nepodal Adolfovi ruku? Protože s nim nejednal a pak byl zbabelec. Je fakt, že kdo odletí vyhraje …
President Eduard Beneš pokračoval v práci presidenta Masaryka ,proto se po roce 1989 vyrojila smečka feudálů ,kterým bylo znárodněno vše ,aby nová republika mohla volně dýchat.President Gottwald jen pokračoval v nastoupené cestě, že voliči obrátili směr dějin není ani tak paradox ,jako malá schopnost předvídat.
Směr dějin u nás v roce 1989 rozhodně nezměnili voliči ale “komunisté” ve straně, vládě, bezpečnosti, armádě, státních orgánech a dalších organizacích ve spolupráci s vedením KSSS, “disidenty” a “přáteli” v zahraničí. Nic nebyla náhoda a vše souviselo se vším…
Ludvíku Ludvíku ty jsi vědátor.
I ty, “Brute” ?!