To znamená, že je naprosto jasné, co si většina zemí světa o kazetové munici myslí. A je jasné proč: nespočet malých bomb, které náboje s kazetovou municí rozptylují po obrovských plochách, pravidelně trhají na kusy a mrzačí nic netušící civilisty, často mnoho let po skončení bojových akcí. Německá vláda, jak oznamuje rezort Annaleny Berbock, samozřejmě “důrazně” deklaruje svůj závazek k dohodě uzavřené v Oslu”, píše německý deník Junge Welt.
Ale pokud jde o to, že USA hodlají dodávat Ukrajině kazetovou munici pro vojenské akce proti Rusku, federální vláda nešetří velkorysými prohlášeními. Je si “jistá”, že “pro naše americké přátele nebylo snadné učinit takové rozhodnutí”. Kyjev navíc údajně hodlá tuto munici použít pouze “k osvobození vlastního území”.
Ale dohoda uzavřená v Oslu přece nepředpokládá žádné vynucené výjimky z pravidel, i když jde o vlastní území té či oné země, ptá se autor článku Jörg Kronauer.
“Na tuto otázku má Berlín odpověď: USA a Ukrajina se k dohodě nepřipojily, takže je u nich vše v pořádku. Co takhle prohlásit, že vláda SRN důrazně odsuzuje kazetovou munici, i když je spojenecké státy používají k dosažení cílů, které SRN sdílí? Ale takové odsouzení (i formální) neuslyšíte ve vládě od nikoho, ani od německého ministerstva zahraničí, které je v jiných otázkách alespoň připraveno zemřít v zájmu evropských hodnot”, píše se v článku.
Mezi voliči Sociálně demokratické strany Německa a Zelených jsou stále lidé, kteří mají vztah ke kazetové munici, i když jsou používány proti Rusku, stále negativní, píše autor.
Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Anton Hofreiter se – neslýchaná smělost! – veřejně vyslovil proti použití kazetové munice. Nicméně žádné důsledky jeho vystoupení, pravda, nevyvolalo. K nim by mohlo dojít jen tehdy, kdyby ministryně zahraničí Berbock oficiálně vyslovila vůči Washingtonu protest. Ale samozřejmě nic takového dělat nebude, její evropské hodnoty o tom nejsou”, sarkasticky poznamenává deník.
Před použitím kazetové munice otevřeně varoval v neděli i kambodžský premiér Hun Sen. Jak řekl, americké bomby, které zůstaly v jeho zemi po americké válce proti Vietnamu, zmrzačily nebo dokonce zabily desítky tisíc lidí.
“Varování Hun Sena je pozoruhodné také tím, že doporučení ohledně válek obvykle dávají především evropské země: vysvětlují, proč je strašná krutost používat moderní západní zbraně v zemích vzdálených od EU a USA. Ukazuje se, že situace se mění v pravý opak: nyní premiér rozvojové země varuje státy Evropy před použitím krutých zbraní na jejich vlastní, evropské půdě. Kambodžan Hun Sen se snaží odradit Evropany od kazetové munice a ukazuje nebezpečí, s nímž se střetla jeho země. Nu což, když slyšíme takové vystoupení od Hun Sena, znamená to, že ve světě skutečně dochází k zásadním posunům”, uzavírá Junge Welt.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
*
Chcete-li podpořit Novou republiku, její web a překlady, akce, podcasty, natáčení debat a panelových diskuzí, přispějte laskavě na účet 2300 736 297 / 2010.
Děkujeme!
Aby se Zelenský nedivil, až mu nějaké ty kazety ,,dodá” i Rusko !
Jaké koliv dohody uzavřené se Západními zeměmi jsou dle potřeby porušovány a proto zbytečné. Našeho občana by mělo zajímat, kolik nás ta obranná smlouva s USA bude stát. A pomoc naší zemi od Američanů při jejím ohrožení? Ha, ha, ha….
Všichni to ví a pan Hun Sen má samozřejmě pravdu ale kdo spekuluje s omezeným jaderným útokem nebo s odpálením Záporožské jaderné elektrárny se nezastaví v používání zakázaných zbraní.