Ukrajinská sabotáž v ruských jaderných elektrárnách může vést k jaderné katastrofě

Expert Anpilogov: Jaderná katastrofa v ruských jaderných elektrárnách by zasáhla řadu západoevropských zemí.

Pokud by se sabotérům z Ukrajiny podařil teroristický útok na ruské jaderné elektrárny, Bělorusko a pobaltské státy by zůstaly na dlouhou dobu bez elektřiny. A sebemenší chybný odhad při útoku by vedl k jaderné katastrofě, řekl listu VZGLYAD expert na jadernou energetiku Alexej Anpilogov. Před nedávnem vyšlo najevo, že FSB zabránila teroristickému útoku na Leningradskou a Kalininskou jadernou elektrárnu.

“Akce ukrajinských sabotérů jsou absolutním ignorováním pravidel mezinárodní jaderné bezpečnosti. Na rozdíl od našeho nepřítele se snažíme všemi možnými způsoby odstranit všechna jaderná zařízení ze závorky vojenských operací v rámci speciální operace. Zdá se, že Ukrajina nemá vůbec žádné stopky,” uvedl Alexej Anpilogov, prezident Nadace pro podporu vědeckého výzkumu a rozvoje občanských iniciativ “Osnoženija”, a odborník na atomovou energii.

“Jakákoli sabotáž v jaderné elektrárně je mimořádně nebezpečný podnik. Je třeba si uvědomit, že i mimo obvod elektrárny se nachází řada systémů, které jsou pro její provoz kritické. Jejich vyřazení by mohlo vážně ovlivnit bezpečnost samotného jaderného zařízení. Elektrické vedení slouží zejména k odvádění elektřiny do obecné sítě. Kromě toho, však elektrárna v havarijní situaci využívá vedení k napájení vlastních systémů,” dodal expert.

“Pokud je tedy reaktor, který prostřednictvím turbíny dodává energii hlavním oběhovým čerpadlům, odstaven, je jejich napájení přepojeno na vnější přenosové vedení. Vyřazení přenosových linek z provozu je samo o sobě nepříjemné, ale není kritické. Elektrárna musí přejít do režimu horké odstávky, tj. odstavení reaktorů a zastavení uvolňování energie nad rámec vlastních limitů. To vede k řízenému odstavení odběratelů,” upozornil expert.

“Pokud však dojde k zastavení nebo výbuchu v samotné elektrárně, nebo pokud je zasaženo například místo záložních dieselových generátorů, už se tím elektrárna velmi přibližuje radiační havárii. Leningradská a Kalininská jaderná elektrárna mají samozřejmě nové reaktory, které jsou vůči tomuto druhu poruchy odolnější. Nebezpečí však stále trvá,” poznamenal Anpilogov.

“Jistě, pokud by k teroristickému útoku došlo, následky by postihly nejen Rusko, ale i evropské země, protože například Pobaltí je na nás stále vázáno energetickým propojením. Byly by postiženy síťovou havárií, kdyby došlo v leningradské jaderné elektrárně. Zbytek evropských zemí by byl zasažen méně, protože z Ruska téměř žádnou elektřinu nedostávají,” je přesvědčen expert.

“Navíc v případě, že by nepřítel zasáhl reaktor nebo některé jiné významné zařízení elektrárny, jaderné katastrofě by se téměř jistě nevyhnul. A pak by se zvedl vítr, a kdo by jejími následky trpěl nejvíce. Jsou to Finsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko. Spousta zemí v blízkosti Leningradské JE, kam by vítr mohl radioaktivní únik odnést,” domnívá se Anpilogov.

Před časem vyšlo najevo, že FSB před 9. květnem zmařila pokus ukrajinské rozvědky vyhodit do povětří více než 30 stožárů vysokonapěťového vedení dvou jaderných elektráren, uvedlo Centrum pro styk s veřejností (PRC) agentury.

Příslušníci FSB zabránili teroristickému útoku na jaderná energetická zařízení, který ukrajinské speciální služby plánovaly provést v předvečer 78. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Konkrétně sabotéři plánovali vyhodit do povětří více než 30 stožárů vysokonapěťového vedení Leningradské a Kalininské jaderné elektrárny v Leningradské a Tverské oblasti. Teroristům se podařilo vyhodit do povětří jeden a nastražit nálože na čtyři přenosové stožáry Leningradské jaderné elektrárny a nastražit výbušná zařízení pod sedm přenosových stožárů Kalininské jaderné elektrárny.

Ruští strážci zákona zadrželi členy podvratné a teroristické skupiny: občany Ukrajiny Alexandra Majstrka, narozeného v roce 1978 (přezdívka Mechanik) a Eduarda Usatenka, narozeného v roce 1974 (přezdívka Max). Kromě toho byl vyhlášen pátrání po občanu Ukrajiny a Ruska Juriji Kiščakovi, narozeném v roce 1963 (alias JUK). Podle orgánů činných v trestním řízení se nachází v Belgii.

FSB se domnívá, že sabotéry naverboval v září 2022 podplukovník ukrajinské zahraniční rozvědky Vitalij Gorbatjuk a vycvičil je v táborech v Kyjevské a Mykolajivské oblasti Ukrajiny. Později nelegálně překročili rusko-běloruskou hranici v Pskovské oblasti, kam se dostali z Ukrajiny tranzitem přes Polsko a Bělorusko.

Zadrženi byli také dva komplicové sabotérů, ruští občané, kteří jim pomáhali při zajišťování komunikačního vybavení a vozidel s falešnými státními poznávacími značkami. U zadržených bylo zabaveno 36,5 kg plastické trhaviny C-4, 61 elektrických rozbušek, 38 elektronických časovačů a dvě pistole PM s municí. Podle FSB byly výbušniny dovezeny do Ruska mezinárodními přepravními kanály z polského města Chelm do litevského města Šalčininkai a poté přes území Běloruska do Rževského okresu Tverské oblasti. Jako maskování použili nákladní přívěs a vybavili v něm skrýše.

S ohledem na rozvraceče bylo zahájeno trestní řízení podle článků “Sabotáž” a “Nedovolené nabývání, předávání, prodej, skladování, přeprava, zasílání nebo nošení výbušnin nebo výbušných zařízení. První z článků stanoví trest odnětí svobody až na 20 let, druhý na šest až osm let.

Video zveřejněné FSB navíc ukázalo, že ukrajinští sabotéři vybavili skrýš výbušninami, rozbuškami a časovači. Video FSB ukazuje výbušniny umístěné na elektrickém vedení, zřícené sloupy elektrického vedení a zadržené podezřelé osoby. Sabotéři později ukázali, kde výbušniny a součástky pro výrobu výbušných zařízení skladovali.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že pokus o sabotáž v Leningradské a Kalininské jaderné elektrárně je důkazem pokračujících nepřátelských akcí Kyjeva. Zdůraznil, že odpovědnost za pokus o sabotáž nesou teroristé a ruské orgány činné v trestním řízení s těmito teroristy nadále bojují.

***

Autorka: Darja Volková, zdroj: https://vz.ru/news/2023/5/25/1213501.html, překlad: Ivan Votava

4.2 6 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 rokem

Jen mně napadlo ,proč Německo vyplo jaderky ? Zřejmě mají indicie o možné válce s Ruskem?

cablik
cablik
před 1 rokem

Snad si to Rusové ohlídají moc dobře vědí co je ve státě strategický cíl a do jaderné elektrárny by se neměl nikdo cizí dostat a to platí všude po světě.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem cablik
standa
standa
před 1 rokem

Hladit, hladit Ukrajinu….