Český zemědělský inženýr a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek s pětačtyřicetiletou praxí ve vedoucích zemědělských funkcích (z toho 33 let v potravinářství), na nedávné tiskové konferenci pořádané na Fakultě národohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze označil aktuální hospodářskou politiku v České republice za záměrnou likvidaci posledních zbytků zemědělství. Co hrozí České republice a jaká jsou možná řešení aktuální krize? O tom jsme si povídali v našem rozhovoru.
Pane Jandejsku, americký válečný zpravodaj Michael Yon již delší dobu upozorňuje, že válka, pandemie a Green Deal společně prošlapávají cestu k hladomoru. Růst cen energií, přerušení potravinářského řetězce, vybíjení chovů v důsledku nákaz, zelená politika, nedostatek hnojiv a další faktory údajně povedou k nedostatku potravin. Je Česká republika v nebezpečí?
Ano, uvedené faktory povedou jednoznačně k nedostatku potravin a Česká republika je v podstatně větším nebezpečí než ostatní vyspělé státy.
Můžete uvést příčiny, proč je situace u nás horší než v zahraničí?
V první řadě je to proto, že u nás neexistuje aktuálně žádná vládní koncepce zabezpečení dostatku potravin. Dalším důvodem je, že strategický plán společné zemědělské politiky pro Českou republiku je nastavený k extenzitě, to znamená k dalšímu útlumu výroby potravin. Podpory byly sníženy těm, kteří potraviny vyrábí, a navýšeny ve většině těm, kdo téměř nic nevyrábí, pouze mulčují travní porosty.
Jaká je aktuální potravinová soběstačnost České republiky?
Naši aktuální potravinovou soběstačnost bych nazval přímo katastrofální. Jen posuďte sami: zelenina 25 %, ovoce 30 %, brambory 40 %, vepřové maso 32 %, drůbeží maso 54 %, vejce 56%. Jsme tedy velmi závislí na dovozu.
Vysoké ceny energií navíc snížily konkurenceschopnost tuzemských podniků, jelikož u nás jsou ve srovnání se zahraničím ceny jednoznačně vyšší, a to i několikanásobně.
Další omezování a redukci výroby přinese snížení národních dotací na 50 %, přičemž už v současné době jsou tyto dotace 4x nižší, než v západoevropských státech – takzvaných starých členech Evropské unie. A spolu s tím bude ještě více ohrožena naše bezpečnost v dostatku potravin.
Dle vašich informací z nedávné tiskové konference klesla produkce vepřového masa z důvodu vzrůstu cen energií a krmiv v roce 2022 o 14 % a drůbežího masa o 8 %. Dá se předpokládat pokračování tohoto trendu?
V průběhu letošního roku dochází k poklesu produkce hlavně u vepřového masa, ovoce a brambor. Pokud budeme pokračovat v tomto trendu a současná cena energií u nás zůstane stejná oproti podstatně nižším cenám u zahraniční konkurence, dojde k dalšímu snižování výroby, která je energeticky náročná – tedy zejména výroby vepřového masa, drůbežího masa, vajec, ale také zeleniny. Vysoké ceny plynu totiž rozhodující měrou ovlivňují cenu průmyslových hnojiv a ceny investic (cenu železa, stavebních hmot) a veškeré chemie.
Je na tom rostlinná výroba v nějakém ohledu lépe? A jaká je naše soběstačnost v rostlinné produkci?
Rostlinná výroba je na tom lépe v pěstování obilovin, řepky a kukuřice, ale i zde negativně působí hlavně vysoké ceny hnojiv, chemie a nesmyslný růst cen strojů. Největší snížení produkce bude v rostlinné výrobě u zeleniny, ovoce a brambor, kde je vysoká energetická náročnost a nedostatečná podpora (dotace) ve srovnání se starými zeměmi EU.
Jak vyřešit problém s jedovatým ukrajinským obilím? Jak se mu můžeme vyhnout?
Ukrajinské obilí, hlavně pšenice, obsahuje stopy po chemikáliích, které jsou u nás již desítky let zakázané a současně, jak prokázaly rozbory na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku, obsahuje toto obilí mykotoxiny (plísně), které není možné použít nejen v potravinářské výrobě, ale ani v krmivářském průmyslu. Řešení je jednoduché: provést rozbory veškerého dovezeného obilí a v případě kontaminace zakázat jeho využití v potravinářském a krmivářském průmyslu. Dovoz obilí do České republiky z Ukrajiny se odhaduje na 1,6 a více milionu tun. Může to být i větší množství, pokud není vše řádně evidováno jako legální dovoz.
Již jste nastínil, že pokud by vláda chtěla, do deseti let může být naše republika v potravinách soběstačná. Co vše kromě cen energií by se muselo změnit?
Vedle problému s cenami energií by musel být vyřešen i problém se systémem dotací v zemědělské prvovýrobě a potravinářském průmyslu. Tento systém by musel být přepracován tak, aby podpory byly směrovány těm, kteří produkují potraviny či suroviny pro potravinářský průmysl se zvláštním zaměřením na monogastry v živočišné výrobě (tj. vepřové maso, drůbeží maso a vajíčka). V rostlinné výrobě by se pak dotace měly soustředit na pěstování zeleniny, ovoce a brambor. Současně s tím je nezbytné snížit nesmyslně vysoké marže v maloobchodě, které velmi významně ovlivňují aktuální vysoké ceny potravin.
Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc. je český zemědělský inženýr a podnikatel, předseda představenstva akciové společnosti Rabbit CZ, od března 2017 do června 2020 prezident Agrární komory ČR. Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze. Je předsedou předsednictva Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků. V roce 2001 zvítězil v soutěži Podnikatel roku, o pět let později byl mezi finalisty soutěže Manažer roku. Působil také jako poradce ministra zemědělství ČR Mariana Jurečky. Aktuálně je zakládajícím členem platformy KLUB 2019.
To propagovaná paní Šichtařová má jiný názor: https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/ekonomika-potravinovou-sobestacnosti-az-k-hladomoru.A200620_171243_p_ekonomika_wag. No, je to ekonomka. Nebo snad již zmoudřela?
I v případě potravinové soběstačnosti platí, že vše souvisí se vším a tak návrhy na změny cen energií, dotací, apod., v souvislosti s ní, jsou pouze “iluzorní” a neproveditelné bez zásadních změn v postavení a uplatnění našeho státu ve světě. Musí k nim ale být “potřebná vůle”… !
Příznak zítřejšího hladomoru to ještě není. Ale:
Proč téměř zmizelo sladké pečivo z prodejny COOP ?
Mouky a pšenice je údajně dostatek.
Konec eurofašismu vrátí vše zpět do normálu.
No tak ještě aby jsme měli hlad a to ty odporné fanatické liberály budou lidé podporovat dále? Věřím že si Polsko a Maďarsko nenechají zemědělství zlikvidovat je jasné že pro Česká vláda by nás z toho svinstva vyvedla.
Celá zemědělská politika je v celé Euroatlantické civilizaci zdeformovaná, možná až zdegenerovaná dotacemi, chemií, genetickými manipulacemi za každou cenu a úchylnou honbou za ziskem pro parazity na všech stupních. Je to jako mor.