Portugalští námořníci odmítli sledovat ruské lodě
Podstatou skandálu je, že Portugalsko diskredituje nejen svou flotilu, ale především ozbrojené síly bloku NATO, jehož je součástí.
Tři ruské lodě pluly u portugalského pobřeží u ostrova Madeira od 9. do 11. března. Jednou z nich se podle sdělení portugalských médií byl “špionážní” ledoborec Akademik Trešnikov”, přítomna byla také fregata Admirál Kasatonov a tankovací loď Akademik Pašin.
Média citují zprávu agentury Lusa o tom, že před týdnem dostala hlídková loď Mondego se základnou v přístavu Funchal (Madeira) rozkaz “sledovat” ruskou loď severně od Porto Santo (ostrov 40 km severovýchodně od Madeiry, pozn. red.).
Mondego nevyplula kvůli odmítnutí 13 členů posádky, kteří považovali loď za nevhodnou k plavbě, údajně došlo k poruše motoru a generátoru, avšak velitel lodi to popírá. Podle názoru vedení portugalského námořnictva se jedná o výmluvy a námořníci “nesplnili své vojenské povinnosti, uzurpovali funkce, pravomoci a povinnosti, které neodpovídají jejich funkcím”.
Portugalský tisk označuje protagonisty skandálu za “vzbouřence “a připomíná, že skutky neposlušnosti na palubě byly “v minulosti trestány bičem a zavěšením na hlavní stěžeň”.
Celý tým je suspendován, bude probíhat interní vyšetřování. Není vyloučeno, že se najde “ruská stopa”.
V portugalském státě se něco pokazilo
V Lisabonu byli vzbouřenci vítáni jako hrdinové, hymnou a ohňostrojem. Obhajoba vojáků zpochybňuje verzi událostí rozšířenou námořnictvem a tvrdí, že existovaly “důkazy o verzi námořníků, které byly zničeny”.
Komentátor Radio Renascença Enrique Raposo se domnívá, že případ Mondega je dalším důkazem “nedostatku bojeschopných lodí na ochranu našeho pobřeží”. Raposo poznamenává, že problém “odnětí investic” se týká celé portugalské společnosti, od námořnictva a armády po školy a nemocnice a tak dále.
Komentátor činí závěr, že jde o neefektivní kroky vlády: “Půl roku pracujeme pro stát. Kde jsou peníze? Kde jsou investice odpovídající daním a poplatkům, které platíme? Jak jsme se dostali k totálnímu pocitu, že ve všech státních sektorech cosi není v pořádku?”
V této souvislosti si můžeme vzpomenout na případ tanků Leopard, které chtělo Portugalsko předat OSU, ale nebyly funkční.
RF musí tvrději jednat v proxy válce s NATO
Z této situace vyplývá několik závěrů:
- místo řešení vnitřních problémů se Portugalsko vtahuje do války s RF;
- členství v EU a NATO nezaručuje prosperitu a bezpečnost;
- vojáci NATO nechtějí zemřít ve válce s Ruskem. Bez ohledu na stav lodí se portugalští námořníci nemuseli vzdát své služby. Zjevně dostali strach, což není překvapivé vzhledem k vojenské síle ruského námořnictva a připravenosti adekvátně reagovat;
- RF musí být tvrdší v proxy válce s NATO. Je třeba neustále vytvářet zemím NATO hrozby u jejich hranic, zvláště hlídkovat v mezinárodních vodách. Jak vidíme, protivníka to demoralizuje.
Ljuba Stěpušová
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
https://military.pravda.ru/1813285-portugal_navio/?from=email_subscribe
Skvěle Portugalci konečně návrat rozumu není šance v horké válce zvítězit. Rusko by mělo udělat to samé co jim dělá USA u jejich hranic.