Míří Česko do vojenského režimu?

Eduard Chmelár
Eduard Chmelár

Deník N nepodloženě uráží zastupujícího českého prezidenta Miloše Zemana a nazývá ho „neúspěšným politikem, kolaborantem a vlastizrádcem“.
Zajímalo by mě, jak člověk, který byl během své 33leté politické kariéry předsedou Parlamentu České republiky, premiérem a dvojnásobným prezidentem, historicky přímé volby, může být neúspěšný politik. Všechny ódy se objevují v médiích o nově zvoleném. A že i přes to, že generálu Petru Pavlovi trvalo pár dní, než sundal masku pohodového sympaťáka a plně ukázal, proč je nebezpečné zvolit arogantního militantního člověka, který mlčí o svých skutečných úmyslech a servíruje vám politické morfium ve formě nepřesných až kýčových hesel o slušnosti, pravdě a lásce, píše Edurad  Chmelár, slovenský analytik ve komentáři na facebooku.

Generál se v prvních hodinách rozčílil, že mu Pražský hrad neuvolnil místa pro své lidi v kanceláři – ačkoliv se to nikdy nedělalo, protože Miloš Zeman je stále úřadujícím prezidentem. Na otázku, kdy se s ním setká, však arogantně odpověděl, že pro to nevidí žádný důvod. Co je tohle za politickou kulturu?! Přisvojuje si nestandardní hodnoty, ale když mu prezident řekne, že se s ním rád podělí o své zkušenosti, odmítá se sejít, i když už byl v kontaktu s Volodymyrem Zelenským a vůdcem neuznané separatistické provincie Tchaj-wan, ale nenachází čas na vládnoucí hlavu vlastního státu? Jak si představuje předání moci? Jako nepřátelské převzetí? Pak, že se vrací na Pražský hrad tu slušnost…

Svět byl šokován, když promluvil o co nejrychlejším přijetí Ukrajiny do NATO (ačkoliv tento záměr byl jedním ze spouštěčů války) a prohlásil, že nebude váhat poskytnout Kyjevu i bojové stíhačky, které Německo, Francie a dokonce i Spojené státy striktně odmítají dodávat. Jedním z prvních hovorů nebyl s klíčovými partnery EU a NATO, ale s tchajwanskou prezidentkou a ukrajinským prezidentem. Nevyloučil oficiální návštěvu Tchaj-wanu a okomentoval, že „respektujeme jednu čínskou politiku, ale jsme suverénní země a můžeme činit suverénní rozhodnutí”.  Nevím, jestli mu někdo vysvětlil, že každé rozhodnutí má politické následky. A že by mohl vysvětlit respekt k jedné Číně, pokud naváže diplomatické, ekonomické a kulturní vztahy s provincií ze Szczepen. Je to něco podobného, jako kdyby navštívil Jižní Osetii a dál tvrdil, že respektuje jednotu Gruzie nebo při návštěvě Podněstří ujistil Moldavsko, že se nic nemění a Česká republika nadále neuznává nezávislost Podněstří. Peking si musí myslet, že z nich dělají blbce.

Snad nejzajímavější moment byl, když Petr Pavel po hovoru s ukrajinským prezidentem oznámil, že „Volodymyr Zelenskyj projevil zájem o mé hodnocení vojensko-strategické situace na Ukrajině“. Generál sebevědomě prohlásil, že není překvapen, že si myslí, že je to přirozené a že nevylučuje, že ho navštíví před inaugurací, tedy před oficiálním převzetím úřadu… No, pouhé čtyři dny od zvolení, ještě ani nezačal vládnout, a už vyrábí jedno diplomatické pochybení (faux pas) za druhým. Kdo mu vysvětlí, že ještě není prezidentem a že obejít legitimní vedení státu a chodit radit sousední zemi ve válce jako generál je mírně řečeno mezinárodně politicky problematické, když nechceme říct skandální? Jeho obdivovatelé to samozřejmě také bagatelizují jako “milé gesto”. Měl by si ale konečně uvědomit, že každé takové gesto v jeho pozici má vážné následky. A možná si to uvědomuje, ale v tom případě se člověk musí ptát, zda generál Pavel hodlá změnit pravidla a nasměrovat Česko na vojenský režim.

Média před volbami hystericky obvinila Andreje Babiše z děsivé války a z toho, že prezident nemůže stát hnát do války. Z hlediska pravomocí, které Ústava České republiky dává, nikoliv formálně, ale svým chováním (jak vidíme), může vyvolat eskalaci konfliktu. Činy generála Pavla v prvních dnech po volbách předčily i ta nejhorší očekávání. Ukazuje, že není schopen myslet jako státník, jen jako voják. Politiku vnímá jako bojiště a občany jako potenciální válečníky. Svým prohlášením, že „trvající mír je iluze“ popřel celou historii a účel Evropské unie. No to jsem nevěděl, že Evropa žije v iluzích přes 70 let.
 
Oficiální bruselská propaganda upozorňuje na EU jako na projekt, díky kterému Francie a Německo – po staletí nepřátelé – přestali bojovat proti sobě. Když nevěříte stejnému principu v Rusku a Ukrajině, když odmítáte myšlenku vytváření mírových, diplomatických a ekonomických struktur, aby slovanské národy přestaly bojovat proti sobě, tak je to jen z jediného důvodu – že nechcete mír a jednotu mezi nimi. Marketingoví kandidáti zahraničních sil mají přesně tuto misi v satelitních zemích. Generál Pavel svou mentální uniformu nevyhodil. Teprve začal novou vojenskou misi.

Autor: Eduard Chmelár, zdroj: První zprávy

5 4 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Ještě nebyl jmenován a už klidně můžeme mluvit o šestikoalici.

Mira
Mira
před 1 rokem

Zeman byl jaký byl ale fakt je ,že dvakrát porazil ve volbách “pražskou kavárnu” s jejím Schwarzenbergem a Drahošem. V roce 2015 v době migrantské krize řekl “tahle země je naše, není a nemůže být pro všechny”, navzdory požadavkům kavárny, tím vtiskli i rámec V4 v přístupu ke kvótám, takový Fendrych žádal 50 000 migrantů. A tyhle svoje prohry… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Toto už není samo sebou. Přijde mi to vše jako divadlo, které bude gradovat do té doby, dokud si České ovce neuvědomí, kam je táhne pětikola a její kývači. Nevěřím tomu, že takovéto chování je mu vlastní. jen aby to prý podvržené parte, nebylo skutečné a namísto něj nebyl avatar.

maxim
maxim
před 1 rokem

Fiala a spol. a teď Pavel dělají a vymýšlejí jenom kokotiny ( ty Pavlovy jsou v článku dobře popsány) …, tak zcela určitě máme kokotský režim, a teď ho ještě upevníme …
Co předvádějí je ubohost …, a pro rozumného člověka pocit hamby, kam jsme to za 30 let budování demokracie s těmi kokoty dopracovali …

Vlastimil
Vlastimil
před 1 rokem

Co na to říci: české ovce mají přesně to, co si dobrovolně zvolily!