Nová hlava MZV ČLR dává signál i USA, i Rusku

Čínský diplomat Qín Gang, který o něco více než rok působil jako velvyslanec v USA, se stal hlavou MZV ČLR. Qin se považuje za přívržence tvrdé taktiky, která je nazývána diplomacií “vojáka-vlka. Na druhé straně, nikoliv bez jeho účasti si zachovala Čína aktivní hospodářské vztahy se Spojenými státy. Co čeká rusko-čínské vztahy s novým šéfem diplomacie ČLR? 

V pátek byl velvyslanec Číny v USA Qín Gang, který odpracoval v této funkci 17 měsíců, jmenovaný do funkce ministra zahraničních věcí ČLR. Rozhodnutí o tom bylo schváleno 27. prosince na zasedání zákonodárného orgánu – stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců.

Předchůdce Qín Ganga v úřadu hlavy MZV Wang I zodpovídal za zahraniční politiku ČLR od roku 2013 a má pověst politika těžké váhy. Qin se zase považuje za zplnomocněného pomocníka předsedy ČLR Si Ťin-pchinga.

Mnozí pozorovatelé očekávali podobný vývoj událostí, protože v říjnu byl 56-letý Qín začleněn do struktury ústředního výboru Komunistické strany Číny na základě výsledků jejího 20. sjezdu. Přitom 69-letý Wang I se stal členem politbyra KS Číny a, jak experti očekávají, začne hrát důležitější úlohu v zahraniční politice země. Právě za něho se vztahy Číny s USA vyostřily do krajnosti. Stávalo se, že Wang I huboval amerického ministra zahraničí Antony Blinkena.

Ve svém prvním veřejném prohlášení po jmenování Qín Gang podotknul, že při řešení obecných problémů pro celé lidstvo Peking nabídne “čínskou moudrost, čínské iniciativy a čínskou sílu”.

Qín rychle stoupal v různých funkcích na ministerstvu zahraničí, dvakrát také působil jako oficiální zástupce ministerstva v letech 2006-2014, byl hlavním důstojníkem protokolu v letech 2014-2018, a sledoval při tom spolupráci Si se zahraničními lídry.

Nově jmenovaný ministr se vyznačoval mezi kolegy tím, že byl jedním z prvních čínských diplomatů, kteří činili ostré komentáře na obranu stále energičtější zahraniční politiky Číny, což později vešlo ve známost jako diplomacie “vojáka-vlka”. Současně prezentoval připravenost pracovat s USA, když prohlašoval, že tyto vztahy v sobě představují “velké možnosti a potenciál”.

Tento týden Qín Gang zveřejnil v americkém časopise The National Interest článek “Jak Čína vidí svět”, který lze považovat za podrobný výklad názorů nové hlavy diplomacie ČLR.

V článku Qín vyzval USA, aby nedělily země na demokracie a autoritativní režimy. Diplomat se rovněž vyjádřil k rusko-ukrajinskému konfliktu a zdůraznil, že “ve válkách nejsou vítězové”.

“Nejaktuálnější úlohou je nyní podpora mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, a také dialogu mezi USA, EU, NATO a Ruskem. V dlouhodobém výhledu si lidé musí uvědomit, že zakládat vlastní bezpečnost na nechráněnosti jiných států se nepodaří; je nutno vybudovat vyváženou, efektivní a stálou strukturu evropské bezpečnosti”, píše Qin.

Podle jeho slov je země věrná cílům své zahraniční politiky, “spočívajícím v podpoře míru v celém světě a přispění celkovému rozvoji, a jako dříve je věrná vybudování společenství s pospolitou budoucností pro lidstvo”. Rovněž se vyjádřil k napětí v Tchajwanském průlivu, které “nevzniklo kvůli tomu, že pevninská Čína porušila status quo, ale kvůli separatistům – stoupencům nezávislosti Tchajwanu a vnějších sil, kteří neustále hází výzvu ideji jedné Číny.

“Qín Gang zjevně změnil americko-čínské vztahy. Jeho zásluhou byly vybudovány tak, že při zhoršení politických kontaktů byly ty ekonomické nadále docela rozumné. Obrat zboží mezi Washingtonem a Pekingem značně vzrostl”, řekl novinám VZGLJAD ředitel Institutu asijských zemí a Afriky MSU Alexej Maslov.

Podle jeho předpovědí se vztahy Číny s Ruskem nezmění. “Jak ukázala poslední jednání Vladimíra Putina a Si Ťin-pchinga, obě země budují novou koncepci mezinárodních vztahů. Je zřejmé, že Qin Gang se jich bude účastnit, ale bude se brát v úvahu a zainteresovanost ČLR ve vztazích s USA”, podotknul diskutující.

Podle jeho vyjádření patří nový ministr k pružnějšímu typu čínských diplomatů, ale přitom to není signál pro Washington o tom, že Čína je připravena ladit vztahy. “Obvykle velvyslanec ČLR v USA je  nejdůležitější co do statusu diplomatické funkce, do níž se jmenují nejvíce perspektivní a potenciální kandidáti na post hlavy MZV. Sotva bude nějak lobbovat za zájmy USA”, předpokládá expert.

Jmenování Qín Ganga má Washingtonu signalizovat, že Peking je připraven dodržovat dohody, dosažené na summitu G20 na Bali, konkrétně, o návštěvě Antony Blinkena do Pekingu”, dodává amerikanista Dmitrij Drobnický.

Expert nazývá nového ministra typickým představitelem čínské diplomacie.

Ve funkci ministra zahraničních věcí musí být vnímán Američany jako velmi komfortní partner pro jednání.

Mimochodem, neznamená to změny v zahraniční politice ČLR. “Qín Gang je zapnut na všechny knoflíky, na všechny se usmívá, správně opakuje teze z doktríny zahraniční politiky ČLR, dobře mluví a používá termíny mezinárodního práva. Jednou vyjádřil politování, že v USA se prakticky zavírá Ústav Konfucia (prvek měkké síly Pekingu), ale tvrdou demarši nepodal”, soudí expert.

Podle slov politologa se vztahy Blinkena s předcházející hlavou MZV Wang I nedařily hned od začátku. “Během nedávného telefonického rozhovoru Blinkena s Wang I to došlo až na klení. Ministr zahraničí USA začal čínskému partnerovi dělat kázání, a Wang I odpověděl tvrdě, a bylo z toho fiasko. Odvolání Wang I znamená úlevu pro Blinkena”, je přesvědčen Drobnický.

Podle názoru experta neznamená výměna hlavy zahraničně-politického rezortu ČLR obnovení vztahů s USA. “Dokonce to není uvolnění, ale taktická dohoda, že do roku 2024, kdy mají být v USA prezidentské volby, se nemají zhoršit vztahy, strany se budou snažit vyhnout se vzájemným invektivám a konfrontaci”, říká Drobnický.

Jevgenij Pozdňakov, Andrej Rezčikov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://vz.ru/world/2022/12/30/1193320.html

5 2 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 2 lety

Taková je realita Čína bude mít nejsilnější ekonomiku na světě zatímco Rusko má nejlepší zbraně na světě. Bude se třeba domluvit není v moci US impéria zničit tito země.

danny
danny
před 2 lety

Doporučuji si všimnout dlouhé cesty k nejvyšší funkci v zahraniční politice. Tak je tomu i v jiných zemích, včetně USA. Ministra kultury, zemědělství nebo dopravy může dělat téměř kde kdo. Pokud se obklopí odborníky, může to zvládnout. Ale ministra zahraničí ne! Tam to vyžaduje vyzrálou osobnost, odpovídajícím vystupováním, se zkušenostmi z jednání na různých úrovních… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Ano, a proto my máme v čele MZV Vochomůrku, co ztratil čepičku, ale našel brejle.
Ono totiž kolonie / protektorát na tento post nikoho lepšího nepotřebuje. Stačí jen pečlivě naslouchat směrem k centrální mocnosti, což Fiala se svým dream teamem plně zvládá. A to i v případě, že těch centrálních mocností je víc.