Generál Petr Pavel je plukovníkem Emanuelem Moravcem současného protektorátu

„Na vojně jsem dobře chápal, a tak jsem postupoval.“ (Domácí Faktor v románu Dům na předměstí, Karel Poláček)
Koho mi to jen generál Petr Pavel připomíná v politické komedii dell´arte? No přece Moravce, úslužného podporovatele a ideologa protektorátu Böhmen und Mähren. Ten to ovšem až na funkci prezidenta, v níž chtěl nahradit Emila Háchu, nedotáhl.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Němci ho nechtěli instalovat, protože byl pro svou činnost nepopulární. Pro ně bylo důležité, aby „český dělník dostal nažrat“ a hlavně nedělal potíže. Prostě „klid na práci“, jako v každém totalitním režimu. Protektor ovšem dbá, aby „dělník“ nedostal zbytečně nažrat moc, lze zajistit levnější dělníky z dovozu.

To srovnání se vám nezdá? Emanuel Moravec byl dlouho českým vlastencem konzervativního střihu, za první světové války bojoval v legiích v Rusku. Po válce sloužil jako zpravodajský důstojník. Vyučoval na Vysoké škole válečné, stal se plukovníkem generálního štábu. Psal do časopisu Přítomnost Ferdinanda Peroutky a do Lidových novin. Napsal knihu Obrana státu (1934), v níž označil za hlavního nepřítele nacistické Německo, ale přikláněl se k „autoritativní demokracii“ („řád a pořádek“) a souzněl s principy Italského fašismu“ ZDE. Otevřeně podporoval politiku „hradní skupiny v čele s Masarykem a Benešem. Ještě v roce 1938 upozorňoval na nebezpečí ze strany nacistického Německa. Po Mnichovu patřil k nejrozhodnějším odpůrcům československé kapitulace a pokoušel se přesvědčit Edvarda Beneše, aby nekapituloval. V listopadu 1938 byl poslán do výslužby. Po zřízení protektorátu se obával zatčení. Ujali se ho „paradoxně“ nacisté a pozvali ho do Německa. Vrátil se jako nadšený stoupenec protektorátního režimu a nacistické ideologie. Prosazoval vizi sjednocené Evropy pod německou nadvládou. Pokud by se tak podle něj nestalo, národ se „v několika desetiletích rozplyne v evropském džberu jako kostka cukru“.

Emanuel Moravec se nám vyvinul od stoupence národní samostatnosti a demokracie v propagátora a vykonavatele nacistických idejí. Petr Pavel se vyvinul od velmi aktivního stoupence komunistických idejí připravujícího se na diverzní boj proti Západu v aktivního stoupence opačné strany, tedy Západu v době jeho všeobecného úpadku a z toho pramenící rostoucí agresivity. V obou případech náboráři druhé strany objevili talent ochotný zastávat jakékoli postoje umožňující karierní vzestup. V obou případech jde o podporu  globalistické moci s „vizí sjednocené Evropy“, tentokrát sice v čele s dominujícím Německem, ovšem zcela ovládaným USA. Moravec se stal sluhou nacistů, Pavel bude spolehlivým sluhou sluhů.

„Politik: My sice odsuzujeme násilí, ale jsme ochotni dodávat zbraně.“ (Karel Čapek, Bajky a podpovídky)

Moravec sloužil za války, v níž mělo zahynout a zahynulo mnohem více Slovanů než Židů. Pavel podporuje válku zatím zbraněmi a penězi. Až dojdou Ukrajinci, budou na řadě Poláci (mnozí ochotně), Slováci a Češi.

Moravec měl intelektuální zájmy, psal knihy, články do novin. Od Pavla se dočkáme jen planých slibů a populistických floskulí. Více není schopen. Ale ani to od něj nebudou chtít. Má zajistit nákup zbraní (na rozdíl od doby Karla Čapka už nejsme zbrojařskou velmocí) a dodávku „lidských zdrojů“, jak se dnes říká.  Pak se budeme marně rozhlížet, kde jsou ti lidé frustrovaní bídou a kariéristé dnes volající: „Pavel na Hrad!“.

Demokracie je bohužel nestabilní, neboť ti, kteří skutečně vládnou, odmítnou v případě ohrožení jejich moci demokraticky soutěžit a začnou prosazovat totalitní protidemokratické metody potlačování opozice, cenzuru, jediný přípustný názor a sankce proti oponentům. Tentokrát bude vzorem Ukrajina.

4.4 7 hlasy
Hodnocení článku
53 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubez
Lubez
před 2 lety

Škoda že mne přepadla chřipka. Jinak bych se asi rozcházel z demonstrace v Praze. Je to první demonstrace v režii pana Vrábela co jsem vynechal. Nechci nikoho tahat za nos ale na té ulici se rozhodují pády špatných. (Pokud nejsou režírované). Pan redaktor by také mohl jít do ulic a dělat investigaci. Že jo… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

NA ulici se většinou nerozhodne nic.

Georg
Georg
před 2 lety

Na TV Blesk jsem zhlédl debatu p.Pavla a p.Babiše. Stručně, moderování a debata vyzněla mnohem lépe než to co jsem viděl na ČT 1. Moderátorka neskákal do řečí, nehlídala každou vteřinu, oba měli prostor. Slabina byla podobná, byly kladeny i marginální nepodstatné otázky. Nejsem volič ani jednoho, ale musím říci, že p.Babiš mě… Číst vice »

Georg
Georg
před 2 lety
Odpověď uživateli  Georg

Pokrač.: V konečném proslovu k voličům se oba páni vymezili, ke své minulosti. Pan Pavel se „omluvil“ za svoji komunistickou minulost a p.Babiš „olitoval“, nebyl jsem hrdina, zřejmě, že nebyl disident. Tato prohlášení obou pánů vlastně znamená, že po tuto dobu kdy byli v KSČ (bylo to, vlastně jako by nežili, nebyli, p.Pavel 6 let,… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

„Velel jsem mu. Usekněte mi ruku, nezvolím ho.” Pavlův nadřízený vykládá
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Velel-jsem-mu-Useknete-mi-ruku-nezvolim-ho-Pavluv-nadrizeny-vyklada-726616