Rusové tehdy naivně věřili, že skončila éra nepřátelství a že budou s Američany spolupracovat. To je ovšem představa, která patří do 70. let. V 90. letech už Američané zvolili jinou strategii: zničit, rozkrást, ponížit, srazit, nechat hladovět, dovést všechny oblasti života ke kolapsu a nakonec i vyvolat občanskou válku. Komu ještě slouží paměť, ten ví, že čečenské bojovníky původně vytvořili a vycvičili Američané jako zbraň proti Rusku.
To, čím Rusko v 90. letech pod americkou kuratelou prošlo, bylo šokující a nesnesitelné i pro ty, kdo pamatují nejhorší komunistické roky. A když to Rusové ve volbách odmítli, poslal loutkový prezident Jelcin proti parlamentu tanky a celý západní tisk ho v tom podpořil.
Jenže pak udělali Američané pár chyb, poměry se trochu změnily a Rusku se podařilo vykročit směrem k samostatnosti. V amerických očích se ta země opět stala nepřítelem a tehdy se také rozběhla propaganda o údajném totalitním režimu, Putlerovi, údajných plánech na světovládu apod. Ostatně, není těžké si všimnout, že doslova to samé tvrdí propagandistická centra o každém státu, který má být napaden. Jenže zpravidla je cyklus krátký. Objeví se záplava článků kritizujících vzdálenou diktaturu, následují prohlášení politiků a pak útok raketami nebo útok barevnou revolucí (nebo kombinace). Celé to většinou netrvá více než rok. S Ruskem to tak jednoduché není.
Ta dlouhá přednáška Scotta Rittera zatím není k dispozici s českými titulky. Ale každému, kdo rozumí anglicky, ji vřele doporučuji. Je k vidění zde.
Jenže ani to není celý příběh. Oskar Krejčí v přehledovém článku upozorňuje, že nepřátelství anglo-amerického světa vůči Rusku se táhne celým novověkem. Rusko představuje něco, co na jednu stranu není úplnou součástí Evropy, ale na druhé straně se brání kolonizaci. Proto je vnímáno jako něco nesnesitelného.
Nenávidět Rusy a pokládat je za podlidi má tedy dlouhou tradici. Z toho ale nijak nevyplývá, že je to myšlenková nutnost. V mnoha bodech byla možnost na ten myšlenkový proud navázat nebo se s ním rozejít. Jak Scott Ritter říká, můžeme stát na správné straně dějin nebo na špatné. Na straně dobra nebo na straně zla.
Jenže pro nás v českém prostředí je to ještě trochu jinak. Nejsme tak velký stát, abychom mohli vést dobyvatelské války proti velmocím, a to ani proti regionálním. A nemáme žádný důvod se podílet na cizích dobyvatelských válkách. Otázka pro nás není, jestli jsou lepší Američani nebo Rusové, ale co je v zájmu českých lidí. A tady je to jasné – co nejrychlejší uzavření míru a obnovení hospodářské spolupráce.
Autor: Petr Hampl, zdroj: LiteratteCz
Nová republika děkuje za finanční dary, které posíláte na účet 2300 736 297 / 2010
Teď čtu , na netu, Jurečka chce zdanit vysoké příjmy – ten traktorista naprosto ztratil rozum – on chce zdanit příjmy vlády a posranců !!!!!! to snad není pravda.
Ale vždyť Clinton měl Jelcina rád. Viz toto video https://www.youtube.com/watch?v=60gRnd_SEJs. Tak kde se stala ta chyba, že dnes stojíme před jadernou apokalypsou? Byl Jelcin dobrák, zatímco Putin je zloduch?
Chyba se nestala. To, co popisujete, je obrazem letitého US zvyku. A nejen US. Že totiž poddajné loutky si tito hladí (po srsti), zatímco ty, kteří si “neuváženě” usmysleli stát se rovnými partnery či konkurenty, zas vyhlazují. Dočista … Kategorie rád-nerad je irelevantní. Jde o globální moc a byznys. Emoce tam nehrají roli, plní pouze… Číst vice »
Ano,je doložitelné,že brzo po rozpadu SSSR již v r.1991 byla v USA delegace tehdy nejvyšších představitelů Ukrajiny na jednání o postupu proti Rusku.Tam to začalo.A notorik a slouha Jelcin byl nejlepší americký president,jakého kdy Rusko mělo…sic!
V 2014 len potkany vyliezli z dier. Rusko je v konflikte a defenzíve už stáročia.
Snad jen drobnost k autorovu závěru: dnes ale na Západě není vůle k uzavření toho míru. Svědčí o tom např. nedávná provokativní rezoluce EP o tom, že Rusko je teroristickým státem a stálá masivní podpora kyjevského nacistického režimu. Míru však bude dosaženo. Demilitarizací, denacifikací a demokratizací banderistánu a potrestáním všech tamních darebáků za rozval společnosti, který tam vyvolali.… Číst vice »
Otázka pro nás není, jestli jsou lepší Američani nebo Rusové, ale co je v zájmu českých lidí. To jako nám mají být lhostejné zločiny USA a nemá nám vadit, že ČR má na těch zločinech podíl?? Ledaže si většina českých lidí myslí, že je v jejich zájmu jiné státy (ty “neposlušné”) terorizovat a žít… Číst vice »
Běžte se bodnout pravičáci i s vašim strašným komunismem všivý kapitalisté nás chtějí zatáhnout do diktatury a následně do války. Stará západní nemoc po světovládě které se nikdy nedočkají.
Možná přesvědčí anglosasy, i bývalé spojence SSSR (tedy myslím východní blok), o genderových záměrech, debilní zelené politice a nutnému snížení populace. Ale cca 80% světové populace je pošle do zadele.
Hlavní nebezpečí je válka která by byla opravdu poslední všechny války od roku 1900 vyvolali kapitalisté. Jsou jako sedmilháři z ODS nejdřív za vše mohli komunisti poté Babiš a nakonec Putin.
ano poslední a dle odborníků by to asi přežili jen krysyi