Po 33 letech došlo ke zmatení pojmů. Když třeba Viktor Orbán hovoří o demokracii bez přívlastků, naše média ho označují za autoritáře. Jediný správný termín je pro ně liberální demokracie. Za mého mládí se ze stejných důvodů hovořilo o demokracii lidové (lidodémo, jak jsme to zlomyslně zkracovali). Vztahoval se k tomu vtip: „Jaký je rozdíl mezi demokracií a lidovou demokracií? Asi jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou!“
Liberální demokracie (libodémo) v pojetí pětikoalice patří do stejné kategorie. Její součástí je také cenzura. Dnes se jí říká boj proti dezinformacím.
Ministr vnitra Vít Rakušan komentoval uměleckou performanci s mrtvým Putinem na zdi svého úřadu tak, že „demokracie musí občas sundat rukavičky“. Nespočívá ale demokracie právě v tom, že zůstaneme v rukavičkách a nebudeme se mlátit?
Umělecká performance s mrtvým Putinem ministra Víta Rakušana nebyla pouze projevem silně pokleslého pubertálního vkusu, ale nejspíš naplňovala skutkovou podstatu hanobení hned dvou státních symbolů – české a ukrajinské vlajky. T. G. Masaryk říkal, že demokracie je diskuse. Určitě neměl na mysli pěstní souboje bez rukaviček.
Pojem „demokracie“ je často spojován s pojmem „Západ“. Je podle vás správné hledat demokracii v kopírování vzorů z jiného společenského prostředí?
A že těch vzorů v poslední době máme – politickou korektnost, hnutí Woke, kritickou rasovou teorii. Za kombinaci jejich „blahodárných“ účinků by se nestyděli ani rudí gardisté z dob Maovy kulturní revoluce. Klimatická stávka studentů právě 17. listopadu je varovnou předzvěstí toho, co přebírání podobných vzorů přináší.
Z úst premiéra Fialy i dalších představitelů vládní koalice v poslední době zaznívá, že opakem demokracie, proti kterému se musí bojovat, je populismus. Slyšíme to stále, podporujeme demokratické kandidáty proti populistickým… Co říkáte na takto formulovaný protiklad?
Populus je lid, v latině. Demokracie znamená „vláda lidu“ v řečtině. Jen mimořádně tupý politolog může tyto dva pojmy dávat do protikladu. Náš problém tkví v tom, že Petr Fiala je ještě horší předseda vlády než politolog.
Současné napětí ve společnosti mnozí označují za největší od roku 1989, překonávající vše, co jsme zažili za minulých krizí. Jako pamětník celých těch třiatřiceti let, souhlasil byste?
Takové napětí ve společnosti jsem ve svém životě předtím zažil pouze jednou – v létě 1969 před prvním výročím okupace Československa. Tehdy jsme se dostali na samu hranu občanské války. Tenkrát však chyběl prvek pádu do bídy zatím „jen“ 25 % českých občanů, kteří dnes mají prostředky jen na nákup nejlacinějších potravin.
Obávám se, že jde jen o první etapu likvidace střední třídy. Podobné zhoubné procesy většinou dříve či později vyústí v rozsáhlý vnitřní konflikt.
Jakou roli by v takovýchto společenských krizích měl mít prezident republiky?
S ohledem na to, že byl zvolen v přímé volbě, měl by se stát mluvčím těch utlačovaných, zbídačených a ponižovaných. Vahou své autority by měl upozorňovat na nebezpečí, která v současné době hrozí rozvrátit český stát a společnost. Vždy se musí vyslovovat ve prospěch nenásilných řešení. A v dnešní době cenzury otevřeně hovořit o všech problémech, o nichž současná vláda a jí podřízená média mlčí. Ostatně, to jako prezidentský kandidát hodlám dělat již v průběhu předvolební kampaně.
Vaše hnutí nese název Svoboda a přímá demokracie, a prezidenta od roku 2013 volíme právě přímou volbou. Jak to, podle vás, změnilo pojetí a vnímání prezidentského úřadu?
Význam a prestiž prezidentského úřadu významně stoupla, o čemž svědčila volební účast v obou předchozích volbách. Přišel čas zvýšit pravomoci přímo zvolené hlavy státu. Třeba zvednutí kvora, které potřebuje Poslanecká sněmovna pro přehlasování prezidentského veta.
Nezapomeňte si přečíst komentáře v PL Mimořádně zajímavé.
Všichni slyšíte to hluboké ticho od prezidenta, předsednických funkcí parlamentu, senátu, vlády k událostem posledních dní?
Poslanec Jaroslav Bašta jako jediný z SPD hlasoval pro přijetí Finska a Švédska do NATO.
On říká, že jim nechtěl bránit ve vstupu, když sami chtějí. Kdo chce kam….
Bašta je rovnaká krvná skupina ako Fiala.
U pana Bašty to mám tak, že s něčím s ním souhlasím a s něčím zásadně ne. Reakce na článek. Nebudu mluvit o tom co jsme chtěli, nemohu mluvit za ostatní, ale velmi mě pobavilo, že jsme se chtěli “bavit”, dobře beru to tak, že zábavy bylo za socialismu málo a že jsme se dle p. Bašty… Číst vice »
Vůbec jsem nepochopil, “v létě 1969 …jsme se dostali na samu hranu občanské války”. Tu dobu jsem také prožíval a při diskuzi s tchánem o tom co bude potom, řekl bude to stejné, jak před před srpnem 68. A bylo, žilo se dál a i když mě vyloučili ze strany, měl jsem práci která uživila rodinu, na dovolenou jsem… Číst vice »
Funkce našeho prezidenta – mimo pokládání věnců a udílení podvazkových řádů – je ostatně vždy pofidérní. To je jako bychom měli dvě vlády s dvěma šéfama. každej chce něco jiného než ten druhej. A přitom má ten jeden víc pák než ten druhej. Prezident je pak, jako jinde maj krále jako hlavu státu,… Číst vice »
Co je na tom, co řek o 1969, divného? To byl opravdu přelomový krok. Do té doby, po celém 1968, byl u nás nejlepší čas. Všichni se semknuli proti Rusku, i ti zarytí věrní komunisti, všichni byli zajedno. A kultura a média kompletně volné, najednou bylo vše dovoleno, jezdilo se volně a vesele na Západ a zpět. Mnozí… Číst vice »
Moje reakce, vůbec jsem nepochopil, byla na slova : “v létě 1969 …jsme se dostali na samu hranu občanské války”. Že by jsme stáli na prahu občanské války, nechápu, kdo proti komu ? Ale to jsou zbytečné moje úvahy, co by bylo, kdyby bylo, ale snad to vysvětlí moje “nepochopení” tvrzení… Číst vice »
Společnost štěpí vláda, která uráží své občany, vzkazuje poslankyně Maříková. Také o vrchnim cenzorovi a aktivistické ČT řekla své
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Spolecnost-stepi-vlada-ktera-urazi-sve-obcany-vzkazuje-poslankyne-Marikova-Take-o-vrchnim-cenzorovi-a-aktivisticke-CT-rekla-sve-720928
Pokud mají havloidi vládu a většinu tak ani president nemůže nic dělat podívejte na Zemana co dělá asi ho pěkně zmáčkli……
Pořád se tu p. Bašta snaží navodit dojem, že tu všechno bylo s tím režimem po 1989 v pořádku, pouze od včerejška se to tu nějak pokazilo. To je lež, tento režim byl záludně odporný od samého počátku. Vzpomínám si, jak chodilo po našem pracovištích OF a vyhazovalo lidi z práce, jak se kradlo za Klause, jak… Číst vice »
V době Holešovské výzvy jsem byl se Slávkem v kontaktu. Rozbít jeho hnutí se vládě náramně hodilo do krámu . Byl to stejný scénář jak dnes a následná dehonestace. Ale tehdy se to vládnoucím onucím podařilo. Doufám a pevně tomu věřím že se to tentokrát dotáhne do konce.
Ano, pan Bašta je po 33 letech stále zamrzlý v boji proti komunistům. Nijak zvlášť mu ale nevadí ti, kteří koncem 80. let náhle zjistili, že už vlastně komunisty být nechtějí, že se spletli a lépe se budou cítit spolu s Baštou jako antikomunisté. Zvlášť když z toho kápne tolik, že se jim o tom v časech jejich… Číst vice »
Pan Bašta má tzv. velký voči. Když pominu to, že jej jako prezidenta bude volit jen SPD, tak je dost naivní si myslet, že mu někdo dovolí jakkoliv zasáhnout.
Pan Bašta mluvil o vzrůstajícím významu prezidentské funkce. Nakonec i prezident Zeman to svým jednáním doložil. Bohužel na obě strany vah.
Pokud převedeme mluvený projev do psaného, je pan Bašta vždy skvělý. Má to hlavu a patu. Len ta mluva chýbá, len ta mluva. Přesto ho budu volit. Ještě poznámku k textu. Mně zas, a věřím že většině, 17. listopad připomíná Opletala a zvěrstva Němců. Jistě i pan Bašta uzná, že stříkání vodou a pár ran obuškem od… Číst vice »
Je dobře, že prezidenta volíme přímou volbou. Je to dost důležitá funkce na to, abychom její volbu nechali na našich, byť volených, zástupcích. Stejně by to mělo být i s referendem. Ale dnes nám naši zástupci, referendum nechtějí ani dovolit. Nějak, mnozí z nich, zapomněli na to, že jsou pouhými zástupci.