Maďarské námitky proti další pomoci EU pro kyjevský režim

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

První zprávy

Zatímco Maďarsko upřednostňuje reálpolitický přístup ve vztahu k jiným zemím a globálním mocnostem, rámec zahraniční politiky EU je ideologický.

Zdá se, že byrokratické impérium v Bruselu mačká ve vztahu k Budapešti všechna špatná tlačítka. Neúspěšné pokusy Evropské unie donutit ji k poslušnosti jsou v Maďarsku fakticky k smíchu. Sebevražedné protiruské sankce a politika bloku vytvářejí mezi Bruselem a Budapeští četné spory.

Maďarsku Viktora Orbána za to došla trpělivost, zvláště když EU také pod různými záminkami hrozí středoevropské zemi vnitřními sankcemi a dalšími omezeními. Je jen velmi málo věcí, na kterých se Brusel a Budapešť shodují a rozdíly se neomezují pouze na domácí politiky EU, ale také na zahraniční vztahy.

Zatímco Maďarsko upřednostňuje reálpolitický přístup ve vztahu k jiným zemím a globálním mocnostem, zejména Rusku (a do jisté míry i Číně), rámec zahraniční politiky EU je ideologický. To často vede k obviněním, že Budapešť je „ruská loutka“ a že se „snaží zmírnit“ ekonomický tlak bloku na Moskvu. Realita je však mnohem jednodušší – Maďarsko se snaží zmírnit tlak na své občany, protože ekonomické dopady neúspěšného obléhání Ruska hluboce zasahují obyčejné lidi. Mezitím jsou detašovaní byrokraté v Bruselu ponecháni bez úhony, a tudíž neoslovení bojem desítek milionů občanů zemí EU.

Budapešť, která si toho byla léta plně vědoma a je odhodlaná zabránit ekonomickým důsledkům takové politiky, prohlásila, že nepodpoří nejnovější balíček „pomoci“ bloku pro kyjevský režim. Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto otevřeně prohlásil, že země svůj postoj nezmění, dokud bude nucena bojovat o přístup k fondům EU blokovaným sporem o „právní stát“. Brusel totiž stále drží pro Maďarsko prostředky ve výši nejméně 7,5 miliardy eur pod záminkou „přetrvávající korupce a podvodů“ v zemi. Ve skutečnosti je důvodem to, že Budapešť odmítá dodržovat protiruské sankce a politiku, která by účinně zničila její ekonomiku.

Západní mainstreamová propagandistická mašinérie často zobrazuje Maďarsko jako „darebácký stát“ a hlavní překážku marných pokusů o izolaci Ruska, zatímco jeho premiér Viktor Orbán je obvykle prezentován jako „diktátor“, ačkoli jeho popularita v zemi naznačuje opak. Vytrvalost Maďarska ve svých požadavcích na výjimky z protiruských energetických sankcí se obvykle používá k obviňování z toho, že je proruské. Zemi se však podařilo udržet nižší ceny energií ve srovnání se zbytkem EU, která prochází ekonomickým a finančním zmatkem díky sebevražednému podlézání Bruselu Washingtonu DC.

Vzhledem k tomu, že mezi mnoha členskými státy EU roste přesvědčení, že protiruské politiky nejenže nepřinášejí požadované výsledky, ale dokonce selhávají a pustoší jejich ekonomiky, Maďarsko není v tomto ohledu samo. Navíc tvrzení, že Budapešť je proruská, je skutečně k smíchu, protože poskytla kyjevskému režimu rozsáhlou podporu a bude tak činit i nadále, jak uvedl tamní ministr zahraničí Szijjarto, který to řekl 7. listopadu během konference v Sofii. „Budapešť se však stále staví proti jakémukoli ujednání, které by [pro Kyjev] financovalo společně s ostatními členskými státy EU,“ dodal.

EU má navrhnout nový balíček „pomoci“ v hodnotě 18 miliard eur pro kyjevský režim, který by neonacistické juntě zajistil stálý peněžní tok v roce 2023. Plánem je využít společný rozpočet bloku jako záruka na zajištění financování pro kyjevský režim. Tento krok také zahrnuje změny pravidel EU, které vyžadují jednomyslné hlasování pro schválení návrhů. Maďarsko proti tomu protestuje, protože by se jednalo o nebezpečný precedens, který by nutil členy, kteří hlasovali proti určitým politikám, aby se jimi nadále řídili, bez ohledu na negativní důsledky pro ty, kteří oponovali. A co víc, i kdyby členský stát hlasoval pro určité rozhodnutí, stále by mu mohly být odepřeny finanční prostředky, pokud by to bylo pod sankcemi nevolených byrokratů v Bruselu.

3.3 3 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 2 lety

Tak EU má zahraniční politiku ? Tak EU má takové ministerstvo vnitra, aby rozhodovalo o korupci v Maďarsku či jinde ? Tak ono má EU ministerstvo financí, co rozhoduje kam poslat peníze ? … Nemá nic! A přitom je to tak prosté. To kdyby se maňásci, co “řídí” jednotlivé státy, utrhli ze šňůrek a řekli… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

To by bylo skvělé mít u nás takovou vládu co má Maďarsko starat se o svůj stát a nevměšovat se do politiky velmocí.

Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Orbáne, až někde potkáš Fialu, vlep mu pořádnou facku, nebo raději dvě !