Politolog Rostislav Iščenko to uvedl ve vysílání rádia «Говорит Москва», uvádí PolitNavigator.
„Nevím, co má Musk (Elon Musk, americký podnikatel, miliardář – pozn. red.) na mysli, když říká, že Rusko může vypnout Starlink (globální satelitní systém nasazený společností SpaceX k poskytování vysokorychlostního širokopásmového satelitního přístupu k internetu – pozn. red.) a to i při jeho vysoké úrovni zabezpečení. Jestli si myslí, že Rusko bude sestřelovat jeho satelity, tak to je nepravděpodobné. Nebo jestli když se na Ukrajině vypne elektřina, tak internet nebude, internet koneckonců také potřebuje elektřinu. A pak prostě přestane fungovat. Baterie nestačí, někde se nabíjet musí.
No, protože sestřelování satelitů – to už začíná válku. Je to jako potápět lodě, jaký je rozdíl. Stejně dobře můžete sestřelit americká letadla, která dodávají zbraně na Ukrajinu.
Když je otázka, co si počít když vám dělají nepříjemnosti a alternativou je jaderná válka, pak si lidé desetkrát rozmyslí, než kopnou. Proto možná jednou satelity sestřelí, ale to bude v případě, že už nám bude všechno jedno. Tedy pokud bude na výběr mezi nanesením jaderného úderu a sestřelením několika satelitů nebo několika desítek satelitů, pak možná satelity sestřelí,“ vysvětlil Iščenko.
Iščenko zdůraznil, že porážkou Ukrajiny Rusko celému světu demonstruje, že Spojené státy nejsou schopny ničeho – ani v jediném vojenském tažení.
„Pokud chceme vyhrát konvenční válku, tak proč eskalovat napětí a dosáhnout nové úrovně konfrontace? Ostatně nejen Američané přímo s námi nechtějí bojovat, ale raději to dělají rukama Ukrajiny, ale ani my nechceme bojovat s Američany, protože věříme, že je porazíme porážkou Ukrajiny. A tím pak demonstrovat celému světu, že nejsou ničeho schopni – ani v Sýrii, ani v Afghánistánu, dokonce ani na Ukrajině. Všechno ostatní už jsou extrémy,“ dodal politolog.
Autor: Rostislav Iščenko, zdroj: https://bit.ly/3VNRPIh, pro Pokec24 přeložila Janinna
Iščenko má pravdu, protože porážka Ukrajiny je na jiné úrovni než porážka v Afghánu ! Tyto 2 války jsou zcela nesouměřitelné – ostrost, zbraně, vojska(krypto NATO), satelity. USA neztrácejí jen autoritu, ale i dolar jako rezervní měnu a tím potom přijdou o všechno. Dolar může zůstat jako tapeta k vylepování na WC, protože si s ním… Číst vice »
Souhlasím. Afghánistán byla jen jedna z řady střelnic USA, kde se to zaseklo a náklady nepřinášely odpovídající efekt. Tak se z něj stáhli a kromě ostudy se nic zásadně nezměnilo. Samozřejmě kdyby o to opravdu stáli, tak by jej dokázali proměnit v poušť, nestálo to však za to. Ale konflikt na Ukrajině je výzvou velmoci, čehož… Číst vice »
Iščenko se mýlí s odhadem, že “po porážce Ukrajiny autorita Spojených států poklesne natolik, že se to bude rovnat naprosté porážce”. V Afghanistánu zarostlej drban napleskal americkému bojovníkovi sandálem držku, do prdele ho kopal až k letadlu a, a zelené makovice v Pentagonu se vysírají dál. Ve své tuposti to, že tu autoritu ztratili, nepoznali.
Tak jako ta porážka v Afghanistanu (kdy navíc tam nechali výzbroj za miliardy) – o porážce ve Vietnamu ani nemluvě (kdy se US velvyslanectví v Saigoně evakuovalo ze střechy do helikoptéry ve chvíli, kdy do zahrady se vboural první tank Severu) – nic jim není trapné. I nadále se oslavují jejich “hrdinové – heros”… Číst vice »
Afghán a Ukrajina jsou různé úrovně války – nesrovnávat.
Jo to je pravda tak to bude co čteme tak víme jak to tam vypadá a s zničenou infrastrukturou bude v zimě konec Sestřelení satelitů je samozřejmě lepší řešení než jaderný úder.
Hranice “zástupné války” jsou křehké, to je jasné. Satelity zatím nikdo sestřelovat nebude, říká Iščenko, který měl vždy zajímavé komentáře. Ale současná válka není jen o boji armád, ale hlavně o souboji byznys US lobby proti RF, UA i EU. Tam je třeba vidět příčinu, nezaměřovat se tolik na vojenské okolnosti konfliktu, ale… Číst vice »