Na snímku ruská novinka – bojový a průzkumný dron Inochoděc
Pokusy mechanizovaných jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny vklínit se do první linie obrany ruská armáda v Chersonské oblasti zcela selhaly. Velkou roli v Berislavském směru sehrály baterie 152 mm houfnic “Giacint-B”, salové raketomety “Smerč” a “Grad”, stejně jako jednotky samohybných děl-minometů 2S9 “Nona-S” ráže 120 mm.
Podařilo se jim zablokovat postup nepřítele v „palebném trojúhelníku“ mezi Novou Kamennajou, Suchanovem a Mylovem (37 km od Berislavy) a v úseku „Suchý Stavok – Kostromka“ (v podobné vzdálenosti od Berislavy).
Do obrany Berislavské oblasti se zapojily jednotky 810. samostatného pluku ruské námořní pěchoty a 126. samostatné brigády pobřežní obrany Černomořské flotily a také 83. samostatné útočné brigády ruského letectva.
Jednotky ruské armády dokázaly účinně vzdorovat často početně silnějším Ozbrojeným silám Ukrajiny díky aktivnímu využití optického průzkumného dronu Orlan-10, který efektivně zaměřuje velitelská a štábní vozidla a předává jejich polohu vlastním bateriím raketometů Grad a Smerč, samohybných minometů Nona -S a bateriím hlavňového dělostřelectva.
Významně k informační podpoře dělostřelců ruské armády přispěl dálkový úderný a průzkumný dron Orion. Jak víte, jedna z kopií tohoto bezpilotníku začala plnit úkoly na západních přístupech k Chersonu o dva dny dříve. Během prvního náletu Orion zničil nejméně dvě obrněná vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny vysoce přesnými údery víceúčelových raket X-BPLA.
Raketově-dělostřelecké průzkumné a naváděcí drony Orlan-10 a Inochoděc zaznamenaly útočný průlom Ozbrojených sil Ukrajiny v operačním směru Berislav. V tomto okamžiku se ukázaly jako nejefektivnější a nejpřesnějšími ve výzbroji Orionů rakety CH-BPLA. Jsou modifikací raket 9M133-1 „Kornet“, které jsou vybaveny poloautomatickým laserovým naváděním. Řídicí paprsek střely je tvořen laserovým naváděcím systémem instalovaným na palubě Orionu.
Oriony jsou také vybaveny věžovými multispektrálními optoelektronickými systémy pracujícími v televizním, infračerveném a nízkoúrovňovém rozsahu. Tyto komplexy mají výrazně vyšší maticové a optické rozlišení, stejně jako silnější optický zoom na rozdíl od starších malých senzorů Orlanů-10 UAV.
Když jsou Oriony ve vzduchu po dlouhou dobu (asi jeden den), jejich optika poskytuje našim střelcům poblíž Chersonu komplexní a detailní rozvědné informace o akcích ozbrojených sil protivníka. Televizní moduly těchto věžových optoelektronických systémů s optickým zvětšením 25-60 krát jsou schopny klasifikovat nepřátelská pozemní obrněná vozidla na vzdálenost asi 35-50 km a identifikovat je na 20-30 km (v závislosti na povětrnostních podmínkách).
Také nové modifikace Orionů jsou vybaveny malými palubními radary založenými na pasivních (a v budoucnu i aktivních) fázovaných anténních polích s vysokou úrovní odolnosti proti šumu. Tyto radary jsou schopny pracovat jak v režimu vysoce přesné syntetické apertury (SAR), generující radarové snímky zemského povrchu s rozlišením cca 1,5-1 m (se schopností identifikace obrněných vozidel a dělostřelectva), tak v režimu GMTI (detekce a sledování pohyblivých pozemních cílů).
Tyto režimy mohou být realizovány za jakýchkoliv povětrnostních podmínek, stejně jako v obtížném prostředí silného rušení. To může hrát rozhodující roli v informační podpoře raketového a hlavňového dělostřelectva ruské armády, a to i v případě chystaného nasazení mobilních zařízení pro vedení elektronického boj americké výroby na straně ukrajinské armády. A proto i v případě omezeného použití strategických radarových a optoelektronických průzkumných letounů Tu-214R.
Naše baterie salvových raketometů Uragan, Smerč a Tornado-S, stejně jako houfnic Giacint-S B a velkorážných minometů “Malka” budou moci rychle přijímat koordináty navádění na cíle tvořené obrněnými vozidly a dělostřelectvem Ozbrojených sil Ukrajiny. Zajistí to palubní radary a opticko-elektronické systémy dronů Orion / Inochoděc. Tato skutečnost umožní našemu hlavňovému a raketovému dělostřelectvu výrazně zlepšit (ačkoli nedosahuje parity) pozice v bateriových “soubojích” i s dálkovými 155mm samohybnými houfnicemi Krab, Zuzana 2, M109A3GN Paladin, CEASAR a dokonce i s HIMARS, které dostává ukrajinská strana. Posledně jmenovanému mohou čelit jak velkorážné raketomety Smerč s řízenými střelami 9M526 vybavenými samonaváděcími střelami Motiv-3M s dostřelem 90 km, tak raketomety Tornado-S vybavené řízenými střelami 9M544/549 s doletem 120-140 km.
Fotogalerie ruských velkorážných dělostřeleckých systémů:
***
Redakce Nové republiky děkuje sponzorům a dárcům byť i za malé obnosy. Pomáhá nám to vzdorovat cenzuře a nefér vedenému konkurenčnímu boji médií, která ztrácejí čtenáře a předplatitele a tak kolem sebe kopou. Díky vám můžeme plnit svou občanskou povinnost. Děkujme!
Číslo účtu Nové republiky:
2300 736 297 / 2010
A i kdyby tam ty iránské dróny měli, tak proč vlastně se to nesmí? Podle jakého zákona? Ta druhá strana tam lifruje zbraně z celého světa – a to je podle zákona? A ty zbraně, co se lifrujou proti jiným, třeba v Africe, Yemen, Somálie atd., to je podle zákona? Ale asi to je podle… Číst vice »
Ruské zbraně jsou nejlepší tak to bylo a je drony jsou nová kapitola válečnictví ale na vše se najde odpovídající obrana.
Pro redakci chtěl jsem přispět ale PAYPAL vaše konto prý nezná…….
Lidi ta situace je opravdu výbušnýá v tom, že pokud rusové budou likvidovat infrastrukturu a nebudou tam dodávky proudu- co třeba nemocnice, tak se toho okamžitě chytí západní mé dia a pod hesly nelidského bombardování a utrpení(bomby na Bělehrad a na donbass od roku 2014) vkročí na území Ukrajiny ofiko vojska NATO jak čteme o výsadkářích… Číst vice »
Článek je bezva přehledný. Ozřejmil konkrétně co se používá, jak to vypadá. Je zcela zřejmé, že na vylepšování zbraní se pracuje na všech stranách. Každá válka stojí životy lidí, kteří by mohli v civilním životě pomáhat pokroku pro lidi. “Přibližně dvě třetiny současných konfliktů po celém světě (34 ze 46) zahrnují jednu… Číst vice »
Posmívat se Rusku je velmi nebezpečné, protože oni zbraně fakt umí.
Myslíte, že článek je vůči Rusku posměšný? Čím?
Domnívám se, že myslel český mainstream. Tam jsou urážky a posměšky běžné.