Rusko potřebuje rozvíjet infrastrukturu pro dodávky užitkových nerostů na ty trhy, kde jsou požadovány, řekl Alexandr Novak na plenárním zasedání fóra 13. října. Zdůraznil, že evropští politici svými krátkozrakými řešeními trestají své obyvatelstvo, když se zříkají spolehlivých dodávek ruských energetických zdrojů, ale poptávka po nich je. Například, země ATR (Asijsko-Tichooceánský region, pozn. překl.), Indie a Pákistán mají zájem na zvyšování nákupů plynu.
Rusko plánuje dodání 22 miliard krychlových metrů plynu do Číny potrubím Síla Sibiře v roce 2023, a k roku 2027 dosáhne plánované úrovně v rozsahu 38 miliard kubíků, podotknul Alexandr Novak. Podle jeho slov je v dlouhodobých plánech Ruska rozvoj kapacit LNG, ropy a plyn zpracovávajících provozů, sítě čerpacích stanic s palivem plynu a LNG, modernizace závodů na zpracování ropy a řešení přístavní infrastruktury pro rozšíření zeměpisu dodávek ropy a ropných produktů.
Ještě jedním směrem je růst výroby LNG.
“Dnes produkujeme 30 milionů tun díky Sachalinu 2 a Jamalu LNG, v nejbližších letech máme v plánu nárůst výroby LNG na 64 milionů tun ročně, a globálně po roce 2030 dosáhneme 100 milionů tun produkce LNG ročně, což dodatečně umožní dodávky plynu spotřebitelům kdekoliv ve světě”, řekl vicepremiér. Po roce 2030 Rusko může dodat východním směrem cca 100 miliard krychlových metrů plynu.
Rovněž vyznačil takové priority, jak je náhrada importu u technologií pro výrobu LNG a výstavba cisternové flotily. Kromě exportu je důraz kladen na rozvoj vnitřního trhu plynu: pouze díky připojení k jednotnému plynovému systému Krasnojarského kraje, Zabajkalské, Irkutské oblasti a Burjatska růst spotřeby plynu v Rusku bude dodatečně tvořit 20 miliard kubíků. K roku 2030 Rusko vytěží víc než 764 miliard kubíků plynu a překoná ukazatele roku 2021.
Na setkání náměstka předsedy vlády Ruska Alexandra Novaka s náměstkem premiéra, ministrem energetiky Republiky Uzbekistán Žurabekem Mirzamachmudovem se projednával dynamický vývoj dvoustranné spolupráce zemí ve sféře energetiky, včetně plánů na investice ruského byznysu do výstavby nových ropu zpracovávajících kapacit na území Uzbekistánu. Byly odsouhlaseny plány rozvoje perspektivních projektů ve sféře plynové, ropné, elektroenergetické, atomové.
Ministr zahraničních ekonomických styků a zahraničních věcí Maďarska Péter Szijjártó během jednání s Alexandrem Novakem vyjádřil uspokojení ze stabilního objemu dodávek ruského plynu v souladu s uzavřenými kontrakty. Šéf maďarské delegace poukázal na zvýšenou úlohu Tureckého proudu jako hlavní tepny dodávek plynu do evropských států v podmínkách faktického přerušení práce Severního proudu 1.
Na setkání Alexandra Novaka s ministrem zahraničí Venezuely Carlosem Fariou byla konstatována prospěšná spolupráce a shoda pozic Ruska a Venezuely v rámci mnohostranných formátů, takových jako OPEK+ a Fórum zemí vyvážejících plyn, které slouží k dosažení stability na globálním energetickém trhu. V polovině prosince roku 2022 bude v Caracasu probíhat 16. zasedání Rusko-Venezuelské mezivládní komise, kde strany plánují projednání aktuálních projektů v energetickém odvětví.
Během rozhovoru s Alexandrem Novakem zvláštní zmocněnec prezidenta Šrílanské demokratické socialistické republiky Susil Premajayantha vyjádřil zájem o další upevnění a všestranný rozvoj styků s Ruskem v oblasti palivového a energetického komplexu.
V rámci fóra náměstek předsedy vlády Ruska také vyznamenal vítěze ceny “Globální energie”. Letos přišel rekordní počet přihlášek – 119 ze 43 zemí. Mezinárodní výbor ceny preferoval vědce, jejichž výzkumy tak či onak souvisí s výrobou a spotřebou čisté energie, tedy s klíčovým trendem v energetice na příští desetiletí.
“Vidíme, že rok co rok tato cena napomáhá vědeckým průlomům v rezortech energetiky, popularizuje objevy ve sféře palivového a energetického komplexu. Jsem přesvědčen, že v následující etapě svého vývoje bude cena předávána odborníkům, jejichž talent umožní zvýšit energetickou efektivitu už známých zdrojů energie a odhalit nové, a tedy, učinit komfortnějším život milionů lidí na planetě”, prohlásil Alexandr Novak.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
USA také vidí v Rusku budoucnost, ale jelikož neznají čest a právo, vypadá svět tak jak vypadá.
Co je to proti setkání Evropských politiků v Praze. Tam nastal historický průlom a všichni se dohodli, … že se zase za rok sejdou. Pravda mohli by také vymyslet nějakou cenu. Třeba o největšího maňáska roku.
V roce 2030 může být pro Evropu pozdě pokud by se globalistům podařili jejich záměry. Jinak četl jsem že chtějí od roku 2028 nasadit sociální kredit a co by to znamenalo víme.