A tak se stalo to, co bylo nevyhnutelné, ale naděje na soudnost přesto žíla do posledního okamžiku. Federální vláda Německa rozhodla o předání do svěřené správy všech německých aktiv Rosnefti Federální síťové agentuře, tedy, v podstatě, sama sobě. Dvě německé dceřiné společnosti Rosnefti – Rosneft Duetschland GmbH a RN Refining & Marketing GmbH jsou spolumajiteli tři závodů na zpracování ropy (závod na zpracování ropy RSK ve městě Schwedt, závod na zpracování ropy MiRO v Karslruhe a závod na zpracování ropy Bayernoil v Neustadtu na Dunaji).
Čí je podpis, ten je odpovědný
Potřebuje Berlín takový bolehlav? Spěšně vzít do správy velmi komplikovaný vysoce technologický byznys, před zimou bořit vztahy s velkým dodavatelem paliva – to je krok, výslovně odporující zájmům Německa. Kancléř Scholz se zbláznil? Ne, prostě plní příkazy, o čemž se delikátně i Rosnefť ve svém oficiálním prohlášení vyjádřila:
Rozhodnutí … je svou logikou USA vnuceným algoritmem akcí vůči ruským podnikům na území Německa.
Mimochodem, nejenom USA – dále jde ještě i o akce polských regulátorů, kteří se ze všech sil snaží vrazit klín mezi Rusko a své hlavní partnery.
Zatím ale Německo nemůže bez Ruska přežít. Všechny jeho pokusy odporovat Rusům končily úplným ožebračením a krachem státu, zatím co spojenecké kroky s Petrohradem a Moskvou vedly k vítězstvím. Pokusy nahradit Rusko Státy vedly pouze k několika společným avantýrám v Asii a Africe, z nichž Německo nemělo vůbec nic..
Ale tak či onak, odpovědnost za faktické vyvlastnění aktiv vzal na sebe Berlín, a odpovědný za něj bude také Berlín.
Pokus o diplomacii
Ve zmíněném prohlášení Rosnefť připomněla dlouhá léta své práce v Německu, kdy ho společnost zásobovala ropou a benzínem za rozumné ceny, investice v hodnotě 4,6 miliardy euro, plány na výrobu “zeleného” biologického paliva, jiné uskutečněné a nyní, zdá se, již zrušené projekty.
Nicméně, nehledě na káravé připomenutí “principu nedotknutelnosti soukromého vlastnictví”, ruská společnost se nekojí iluzemi ohledně této události, a nežádá, aby se “navrátilo vše, jak bylo”:
Společnost chápe, že rozhodnutí, přijaté federální vládou SRN, není dočasné, a, v podstatě, znamená nenávratnou ztrátu aktiv.
Na druhé straně, navzdory všem emocím, Rosnefť nadále zůstává přísně v rámci právního pole – právníci připomínají, že je nutno v nových podmínkách znovu podepsat kontrakt mezi veřejnou AO “Rosnefť” a Rosneft Deutschland GmbH a oznamují připravenost projednat parametry takového kontraktu “za podmínky záruk úhrady dodané suroviny”. Pochopitelně, že žádné dobré vůle se v odpověď nedočkáme, ale byli bychom alespoň s to ukázat světu, kdo zde narušuje zákony a smlouvy, a kdo je do posledního okamžiku věrný závazkům.
Zvládnou to?
Nu což, snah společnosti dostat se z bezvýchodné situace s co nejmenšími ztrátami si nelze nevážit.
Ale podívejme se na situaci z jiného úhlu. Ano, ztratili jsme s vámi aktiva za miliardy euro. Ale nyní je míč na straně Německa, a existují vážné obavy, že praskne přímo u nohou špatně útočících z pracoviště kancléře. Rosnefť nedvousmyslně upozorňuje, že v souvislosti s tím co se stalo “ztrácí možnost zabezpečovat průmyslovou a ekologickou bezpečnost závodu”. Co se tam bude dít dále, je úplně ve sféře působnosti Němců. Není pochyb, že zásobování země palivem bude ještě méně stabilní – i když i nyní už němečtí ekonomové vidí blízkou budoucnost bývalého impéria v nejčernějších barvách.
Ivan Děmenťjev
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Babišovi za chvíli Němci také seberou ten jeho závod na výrobu hnojiv v Německu, ta zlodějská povaha Němců se nezměnila od 2. světové války. Já vyrazím dnes také do německého Kauflendu tam něco zkonfiskovat, když zlodějina je dnes povolená.
Tady je vidět, jak to zatracovaná Angela měla s “přítelem” z poza oceánu těžké. Putin pro to měl pochopení a pomáhal ze všech sil. Umolousanej slouha co přišel po Angele… ? Kydybychom nebyli na Helmuta tak navázaní, tak bych mu to i přál. Tomu Fiala říká diversifikace. Normální člověk zase – ode zdi ke zdi.
Je to třeba přát skopčákům aspoň se budou starat o přežití a vyhází ty politické slouhy a čím dřív se zbavíme jejich panství nad naši zení tím líp.
No a kdo v Německu vládne? Přece sociální demokraté. “Kudy chodil tudy krad, sociální demokrat.” Pro sociálního demokrata Scholze to platí stoprocentně.
v Německu vládne jednoznačně kapitalismus – jeho současná globalistická forma korpokracie, celosvětově řízená z USA. A Německo, coby od r. 1945 okupovaný stát, jen plní příkazy z USA bez ohledu na to, kdo je momentálně kancléřem…
Presne: je to okupovaný štát, čo čakať. Okupované je aj Slovensko. Odovzdanie 2 vojenských letísk USA, za podmienok, ako sa odohralo, je protiústavné. Keby sa celá situácia v súčasnej konfrontácii vyvŕbila v neprospech USA, budú nasledovať trestné stíhania za vlastizradu.
Úprimne, Čaputová, Naď, či Korčok si menej ako 25 rokov nezaslúžia.
Shoty ale Fico dělá nějakou ofenzivu, referendum a tak- jak to teda na Slovensku je? Bude se něco dělat? Podobné demonstrace jako u nás apod?
Nevím jestli to někdy platilo, ale od vzniku ODS platí “Kudy chodil tudy krad, občanský demokrat.
Kdoví jestli zkratka ODS fakt není ze slov: okrademe děti, starce.