Odborníci proto jednoznačně doporučují: zastavit ostřelování elektrárny, a “toho lze dosáhnout včasným vytvořením chráněné zóny radiační bezpečnosti”.
To je vše. Zbytek několikastránkového dokumentu popisuje, co bylo v elektrárně zjištěno, a uvádí technická doporučení, jak zabránit možné katastrofě.
Zejména tam, kde ostřelování již poškodilo infrastrukturu Záporožské jaderné elektrárny : nádrž na mazací olej pro turbíny; střechu několika budov, jako je garáž, v níž je umístěn nákladní automobil pro přepravu vyhořelého jaderného paliva; budovu nepoužívaného paliva a sklad pevného radioaktivního odpadu; budovu pro školení; budovu, v níž je umístěna stanice nouzového hlášení; budovu, v níž je umístěn systém kontroly radiační bezpečnosti.
V dokumentu jsou však i dva další – nejen technické – závěry, které již potichu vyděsily ukrajinský neonacistický režim prezidenta Vladimira Zelenského a jeho západní pohlaváry, kteří očekávali, že MAAE učiní jasnější, politicky zaměřené a ostře agresivně-obviňující závěry. Nic takového se však nestalo..
Ale je tu první závěr: “MAAE doporučuje, aby se všechny zúčastněné strany zavázaly a zároveň přispěly k zajištění efektivních zásobovacích řetězců pro jadernou bezpečnost v elektrárně za všech podmínek, včetně bezpečných přepravních koridorů“.
A ten druhý: v jaderné elektrárně byla přítomna skupina expertů Rosenergoatomu a MAAE jasně konstatovala, že ruské síly převzaly ochranu personálu a bezpečnost elektrárny a jsou připraveny tuto bezpečnost zajistit na 100 %. Pokud se vytvoří bezpečnostní zóna, nelze ji ohrožovat ostřelováním.
Tyto názory ostatně zopakoval i generální tajemník OSN António Guterres, který na zasedání Rady bezpečnosti OSN 6. září pouze zopakoval teze zprávy MAAE: “Jakékoli poškození největší evropské jaderné elektrárny v Záporoží nebo jakéhokoli jiného jaderného zařízení na Ukrajině, ať už úmyslné, či nikoli, by mohlo znamenat katastrofu nejen v bezprostřední blízkosti, ale i pro celý region a mimo něj … Východisko by měl určovat zdravý rozum a spolupráce. Jakákoli činnost, která by mohla ohrozit fyzickou integritu, bezpečnost nebo zabezpečení jaderné elektrárny, je nepřijatelná.“
Přeloženo do normálního jazyka: MAAE odmítla být jen dalším politickým nástrojem v rukou Západu. A obviňovat Rusko z “jaderného vydírání”, “jaderného terorismu” a dalších ošklivostí spojených s mírovým atomem, jak na tom trvá Kyjev a jeho spojenečtí manipulátoři. Ano, MAAE neřekla ani slovo o tom, kdo na elektrárnu střílí (a je to Ukrajina a její neonacisté), ale ani neukázala prstem na Rusko, nebo jen abstraktně hovořila o nebezpečí bombových a raketových útoků na jaderné zařízení. A tento postoj MAAE je v současných politických podmínkách docela senzační.
Mimochodem, tato abstrakce je důležitější než cokoli jiného, co se v posledních měsících objevuje v politické rétorice. MAAE se totiž stala třetí mezinárodní institucí, která nešla na ruku Západu. A to je další senzační odhalení – proti Ukrajině se postupně začíná rýsovat situace, kdy mezinárodní orgány začínají vidět skutečnou situaci – i se zločiny skutečných viníků – pravdivě, bez ideologické složky.
První institucí byl Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), který ve skutečnosti nechtěl bezostyšně připsat ostřelování a smrt desítek ukrajinských válečných zajatců v kolonii 120 v Jelenovce ruským spojeneckým speciálním jednotkám. “Krestovci” jednoduše odmítli uznat svou odpovědnost za držení válečných zajatců v kolonii, odmítli svalovat vinu na Rusko, a proto jim nebylo dovoleno zločin vyšetřit. USA a Kyjev již MVČK nevěřily.
Druhý výstřel, pro mnohé nečekaně a senzačně, vypálila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která ve své zprávě obvinila ukrajinské ozbrojené síly z vedení války v rozporu se všemi myslitelnými a nemyslitelnými pravidly války. Zejména to, že se ukrajinští vojáci kryjí za civilisty a tím je vystavují riziku smrti.
Pro mnohé nečekaně promluvil i papež František, který velmi opatrně, ale ne dvojsmyslně vyjádřil soucit se smrtí ruské novinářky Darji Duginové a celým svým zjevem dal najevo, že podle něj viníkem krvavého konfliktu, který mezi oběma zeměmi hoří, není jen Rusko.
“To je ale zjištění,” pomyslel by si Stirlitz /postava ze seriálu „ Sedmnáct zastavení jara“ – pozn. překl./, kdyby mu to někdo mohl říct.
A nyní je ve hře MAAE. Očekávalo se, že se politicky ušpiní, ale umyla si nad tím ruce. To samozřejmě rozzuřilo americkou stranu, která na zasedání Rady bezpečnosti OSN podpořila postoj Kyjeva k Záporožské elektrárně a obvinila Rusko z krize kolem elektrárny. Jeffrey DeLaurentis, spolupracovník mise USA při OSN, uvedl: “Pokračující vojenská přítomnost Ruska v oblasti nadále vážně ohrožuje elektrárnu i celý region. Znovu vyzýváme Rusko, aby zastavilo veškeré vojenské operace v ukrajinských jaderných zařízeních a jejich okolí a vrátilo Ukrajině plnou kontrolu nad nimi.“
Takže, jeden o voze, druhý o koze, a všiváci o odvšivení: USA a Ukrajina znovu vyzvaly Rusko, aby předalo Záporožskou atomovou elektrárnu Kyjevu a aby se z Ukrajiny stáhlo úplně. Tentokrát proto, aby neohrozilo ukrajinskou jadernou energetiku. MAAE i stálý zástupce Ruska při této organizaci Vasilij Nebenzja je však “spláchli”.
MAAE jasně prohlásila: ostatní tři fungující ukrajinské jaderné elektrárny, Rovenská, Chmelnická a Jihoukrajinská, fungují normálně. A pokud bude kolem Záporožské atomové elektrárny na základě společné dohody zřízena doporučená bezpečnostní zóna, bude zde i v Energodaru vše v pořádku. Kromě toho, jak víte, stálý zástupce Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov prohlásil, že dva pracovníci MAAE budou trvale pobývat v Záporoží. A to je naprosto pravdivá informace.
No, a Nebenzja k tomu dodal, že: “Nejsem si jistý, zda jsou Ukrajinci schopni vyjednávat – stejně jako v mnoha jiných otázkách nechtějí vyjednávat o ničem”, a všechny pevně ujistil: „ Ruská armáda nyní elektrárnu chrání.“ Od března je pod ochranou ruské armády a ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že tento krok je oprávněný, aby se zabránilo úniku jaderných a radioaktivních materiálů. A to je to hlavní, co vlastně potvrdila i MAAE.
To je vše. A neonacistickému Kyjevu a jeho spojencům je třeba opět pogratulovat: takzvaná únava z Ukrajiny roste a roste. Postupně se Ukrajina mění v bezvýznamný nástroj v cizích rukou, který lze kdykoli “podojit” a poté odhodit a zlikvidovat. Obojí z nedostatku využití. A kdo pak bude živit kyjevské “peremožce” (vítěze), na to může odpovědět jen probíhající speciální vojenská operace …
Vladimír Skačko
Z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová
08:49 07.09.2022 UKRAJINA.RU
To je ale super úspěch a jsme rádi, že MAAE neřekla, že Rusové jsou vinni. Ale neřekla ani, že Ukrajina je na vině.
Takže nikdo není nevinnen. Soud skončil, rozejděte se, obě strany ať už to víckrát nedělaj…
Stejně jako když Israel bombarduje a buldozeruje města a střílí Palestince…
Konečně se objevují náznaky normálního myšlení svět bude jiný a už jim to dochází je třeba aby co se děje bylo pravdivě pojmenováno.
Tady s panem doktorem nesouhlasím. Pokud kamkoliv jedou odborníci něco zjistit, tak to také musí umět pojmenovat. Nějaké “jednoznačné doporučení: zastavit ostřelování elektrárny …” bez toho abych řekl komu to doporučuji … Pro mě to nejsou odborníci, ale uzdisráči. Zase byla dána možnost alkoholikům, buzerantům, troubovitým … v ČT si drmolit tu… Číst vice »
Mezinárodní politiku moc nechápete. I kdyby nakrásně prohlásili, že elektrárnu odstřelují ukroši, hnojomety si budou dále věsti svou. Takto pomohli pravdě a právu a časem vše vyjde na povrch i bez hnojometů.
Nedělám si patent na to, že rozumím zahraniční politice. Ale ani doma dost dobře nechápu větu – “I kdyby nakrásně prohlásili, že elektrárnu odstřelují ukroši, hnojomety si budou dále věsti svou. Takto pomohli pravdě a právu …” Pomohli tím, že nakrásně neprohlásili ? Pomohli tím, že zkontrolovali a nepojmenovali viníka ostřelování ? Soud… Číst vice »