Vždyť dříve, ve středověku, Evropa hladověla. Protože hustota jejího obyvatelstva neodpovídá množství orné půdy, na kterém lze v dostatečném množství produkovat potravinářské výrobky. V USA, Rusku, Brazílii, Turecku nebo na Ukrajině to odpovídá, ale v Evropě nikoliv.
Proto také, počínaje 16. stoletím, vyhlásily evropské země lov na pozemky “domorodců” po celém světě. A čtyři sta let dojily své kolonie, jak chtěly. A ponechávaly v bídě Afričany, Indy, Indiány a všelijaké oceánské ostrovany a odváželi odtud obrovské zdroje. A, samozřejmě, za korále. Právě tak se Británie stala nezničitelnou Británií s bankami a veškerými zlatými rezervami Indie.
Ale v polovině století nastal konec koloniální politiky Evropy. Domorodci odhodili korále a rozhodli se, že chtějí něco většího. A především – nezávislost.
Tady se podívejte, kdy klíčové evropské země ztratily své poslední dojné krávy.
Francie, kdysi žijící na úkor Severní Afriky, přišla o svou nadvládu v Sýrii a Libanonu v roce 1946, državách v Indii v roce 1954, Tunisku a Maroku v roce 1956, Guinei, Nigerii, Burkina-Faso a západní Africe v roce 1958, Kamerunu, Senegalu, Mali, Súdánu, Gabonu, Čadu, Mauretánii, SAR, Kongu, Togu, Beninu, Pobřeží slonoviny a Madagaskaru v roce 1960, Alžíru v roce 1962.
Celkem měli Francouzi za posledních 500 let víc než 150 kolonií. Představte si, jaké to byly bezplatné zdroje. Francouzi nemuseli pracovat. Prostě brát všechno domorodcům, a potom je najímat na práci. Říká se, že Amerika okradla a pokořila černochy – hned za Indiány! Ale čím jsou ti Francouzi lepší?
Docela nedávno náš ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov sdělil, že jeho kolega z Francie se na něj málem osopil: “Neopovažte se lézt do Afriky! Je to naše území!”. Stalo se to v tom okamžiku, kdy se stát Mali rozhodl odmítnout spolupráci s Francií ve sféře bezpečnosti a oznámil, že uzavře dohodu s naší soukromou vojenskou společností Wagnera.
Pokud se máme držet takové logiky Francouzů, tak se jich v tom případě chce člověk zeptat: “A Ukrajina je také vaše?”
Ale pokračujme. Velká Británie.
Té by pochopitelně stačila pouze Indie, odkud oficiálně odešla v roce 1947, při té příležitosti opustila území nynějšího Pákistánu, Myanmaru, Bangladéše, Bhútánu a Srí Lanky. Ale i ona měla více než sto kolonií. Které z nejznámějších opustila v polovině 20. století? Palestinu v roce 1948, Nigérii v roce 1960, Kuvajt a Sieru Leone v roce 1961, Ugandu, Jamajku a Trinidad a Tobago v roce 1962, Singapur a Keňu v roce 1963, Gambii v roce 1965, Mauritius v roce 1968, Fidži v roce 1970, Katar a Bahrajn v roce 1971, Šalamounovy ostrovy, které nyní – skandálně pro Brity a Američany – uzavřely smlouvu s Čínou o rozmístění na svém území čínské vojenské základny, v roce 1978, Hongkong v roce 1997.
Jak zoufale bojovali o Falklandské ostrovy s Argentinou, a tyto ostrovy dosud zůstávají jejich kolonií – za devatero horami.
Německo nemělo víc než 25 kolonií, přitom ne tak velkých, jako měli jejich sousedi. Dokonce Holanďané měli víc, mezi nimiž je například nejvíce známý Surinam. A proto dobývat “na obživu” museli Němci jinou cestou – pokaždé rozpoutávali válku uvnitř samotné Evropy za účelem “rabuj narabované”.
O tom, že vlastně díky koloniím se Evropa stala vládkyní světa mluví přinejmenším tento fakt. Portugalsko a Španělsko byly kdysi koloniálními giganty, ale téměř celé své vlastnictví poztrácely už v 19. století. Tedy přibližně před 150 lety. Takže proto ani Portugalsko, ani Španělsko už dávno nejsou bohatými zeměmi. A kdyby nebylo jejich podnebí, ani nevím, co by s nimi bylo.
Ale hle, koloniální ráj Evropy v 1960ých letech skončil. A co se stalo pak? Potom přišel štědrý SSSR, který začal dodávat do Evropy levný potrubní plyn. V roce 1967 byl tento plyn už v Československu a Rakousku. V roce 1970 byl uzavřen kontrakt se SRN – plyn výměnou za potrubí, a už v roce 1973 se Německo “posadilo” na sovětský plyn. Bojovat už dál nepotřebovalo.
V roce1975 uzavřely smlouvy se SSSR Bulharsko, Maďarsko, Finsko, Itálie a Francie. O něco později se přidala Jugoslávie a Rumunsko. A jelo se. Začal rozkvět Evropy. Podmíněný pouze jedním – levnými energetickými nosiči.
Dokonce nyní některé zdravě myslící mozky Evropy přiznávají – 40 let žily evropské země díky levným energetickým zdrojům SSSR a Ruska, přičemž se nestyděly nazývat svého dobrodince “čerpací stanicí”.
A co chce nyní vzděláním gynekoložka Ursula von der Leyenová – ve funkci hlavy EU – nabídnout Evropanům? Kolonie – ne. A už nebudou. Plyn, dejme tomu, ale také ne, řekněme, jak by chtěla. Jaký je tedy recept na prosperitu Evropy? Buď je třeba vynalézt něco absolutně nového a neuvěřitelného (sluneční monočlánky posuzujte s 19letou Thunberg, ale ne se seriózními lidmi), nebo se chovat jako Německo dříve. Když se mu nedostávaly zdroje na přežití.
A je, tudíž, třeba se vydat na výpomoc Ukrajině. A proto Evropané určitě přijdou. Nyní ne, asi tak po příští zimě, kdy zavyjí hladem a zimou. Ale možná po zimě roku 2024, kdy už se určitě zřeknou ruského plynu. Dokonce je hrozné si představit, kam je v tom případě zavede gynekoložka.
No a my musíme být připraveni k plnohodnotnému evropskému vpádu. A my připraveni jsme. Máme Putina a Zirkony, Pravdu a Sarmaty. A ještě máme Boha, který nikdy neopouštěl a neopustí Rusko. Nezapomenu slova jednoho buddhistické mnicha, řečená ne mně, ale mému známému: “Přátelte se s Ruskem. Chrání ho áriové”. V Indii, kam kdysi áriové přesídlili z našeho území, to dobře vědí!
Alexandr Bočkarev
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Нет колоний. Не будет газа. Гинеколог фон дер Ляйен знает, куда ведет Европу
Pro Česko znamenal přelom ani ne tak zemní plyn (ropa), ale rozvoj těžby uhlí v souvislosti s rozvojem těžkého průmyslu (po druhé světové válce fungovalo embargo nejen na ušlechtilé oceli, ale i na germanium a velkokapacitní paměti). Energetika byla tedy dimenzovaná velkoryse i za cenu degradace kvality ovzduší. Útlum výroby energie (a těžby uhlí) tedy posuzujme včetně… Číst vice »
Ano v tom je zakopaný pes. Rusové mají zdroje a strýček Sam jenom papírky. Papírky byly kryty zdroji. A dnes ? Není o papírky zájem. Svět nechce nakupovat papírky a po té za ně cokoliv jiného. Nakoupí si za své. Dokonce se svět zříká US platebních kartiček. Z každého nákupu US kartičkou po celém světě si uškrábl strýček… Číst vice »
Říkám to pořád – prosperita Evropy byla dosud podmíněna (mimo jiné) dostupnými a cenově výhodnými zdroji energie z Ruska. Dokonce Západu ani nevadilo, že v Rusku (SSSR) byl komunistický režim. Jinak řečeno, šlo o oboustranně výhodný obchod.(OVO). Kromě toho Rusko bylo spolehlivý dodavatel, své smlouvy dodržovalo.Dlouhodobá protiruská hysterie, v současnosti už chorobná, se Evropě krutě… Číst vice »
Rusko se bez západu obejde ,ale EU jde do neznáma ,proto počítejme s neklidnou dobou ,která nás čeká.