Zásadní věc: analytik Chazin poukázal na nový status Ruska po speciální operaci na Donbasu.  Rusko může Evropě pomoci… ale nemusí…

Situace na světové geopolitické aréně se radikálně změnila a Západ nyní bude muset vnímat Rusko jako velmoc a nejen jako zemi, která dodává energetické zdroje. Tím si je jistý ekonom, politolog Michail Chazin.

Michail Chazin
Michail Chazin

Podle experta nyní sama Ruská federace určí pravidla hry a nedovolí nikomu vtrhnout do její zóny vlivu.

„Nejprve je třeba poznamenat jednu velmi důležitou okolnost: postoj Ruské federace k vnějším faktorům se radikálně změnil. Faktem je, že Rusko znovu získalo status velmoci a začalo se chovat a bude se chovat jako impérium. Impérium uznává pouze další velmoci a pouze v zóně interakce. Na svém území určuje pravidla samo,“ uvedl Chazin na svém kanálu YouTube.

Ekonom připomněl, že Rusko se posledních osm let snažilo přesvědčit Ukrajinu, aby zastavila válku na Donbasu a také skoncovala s šířením nacistických myšlenek. Místo toho však Kyjev nadále ohýbal svou linii a ignoroval všechna varování.

„V případě Ukrajiny se jí osm let vysvětlovalo, že není dobré zabíjet vlastní občany, není dobré rozvíjet nacistické myšlenky a obecně není dobré být zónou odpovědnosti a kompozitní částí impéria – chovat se tak, jako by váš šéf byl ve Washingtonu. Na toto téma se na Ukrajině nikdo ani nechystal mluvit,“ připomněl Chazin.

Analytik předpokládá, že Ukrajina se nevyhnutelně rozpadne, protože v předchozím formátu prostě nemůže existovat. Přitom podle jeho názoru budou všechny takto vzniklé státy spolupracovat s Ruskem.

„Na území dnešní Ukrajiny může vzniknout několik států, ale všechny budou loajální k Rusku. To je zásadní věc, kterou mnozí nechápou, zvláště na Západě ne. Skončila situace, ve které jsme – surovinový a marginální přívěsek „velkého liberálního impéria,“ zdůraznil ekonom Michail Chazin.

https://bit.ly/3pUHgVv

Řešení problémů EU…

Rusko může Evropě pomoci… – ale nemusí… Řešení všech problémů EU je jedno – změna vektoru.

Michail Chazin odpovídá do Vilniusu …

Okomentujte zastavení futures na prodej obilí:

Především neúroda v Číně, hlavními vývozci obilí jsou Rusko a Ukrajina. Tady to vypadá špatně, protože pochybuji, že Ukrajina sklidí ozimy (předpokládané diverze, miny), jařiny se zřejmě nezasejí.

V EU sice vypadá vše normálně, ale není. Především 80% draselných hnojiv dováží z Ruska a Běloruska, a dusíkatá hnojiva buď dováží z Ruska, nebo vyrábí z ruského plynu. Cena plynu 3.000 eur za 1.000 m3 tato hnojiva mění ve zlato. Takže k podzimu máme kompletní obilnou krizi.

A je třeba přitom vzít v úvahu, že arabský svět, který je tradičně velkým spotřebitelem obilí (jedním z největších spotřebitelů ruského obilí je Egypt). Arabský svět podporuje Rusko do té míry, že šéfové Saudské Arábie a Emirátů odmítli telefonicky jednat s Bidenem o situaci na Ukrajině.

Dále se bude měnit situace, protože ruský genštáb publikoval dokumenty získané na Ukrajině rozvědkou, obsahující jasné rozkazy, z nichž vyplývá, že k 28. únoru byly ozbrojené síly Ukrajiny (VSU) připraveny zahájit válečné operace proti Bělorusku a přes Donbas i proti Rusku.

Jsou vážné důvody k předpokladu, že byly připraveny proti ruským městům Rostov, Voroněž, atd., použít „špinavou“ jadernou bombu.

Připomínám, že 22. února Zelenský podepsal mobilizaci a den poté byla vyhlášena. Což by zvýšilo počet ukrajinských mužů ve zbrani na 450-500 tisíc. Situace byla hrozivá a Rusko ji předběhlo jen o pár dní – proto je zcestné ho vinit z agrese. Ve vojenské literatuře už ze 30.let minulého století se píše, že mobilizace už je válka, a proto netřeba čekat, až protivník válku vyhlásí, jinak tu válku s velmi pravděpodobně prohrajete.

Pokud jde o EU:

Ta žila v rámci určitého ekonomického modelu – a nehraje roli, zda byl dobrý nebo špatný, protože objektivně skončil. Přičemž skončil už v roce 2008 a od té doby probíhalo jen ucpávání děr.

To ale není všechno.

Dalším faktorem je, že politická kultura EU je založena na totální nezodpovědnosti – tím se, mj. liší od politické kultury americké. Politické pole je kompletně vyčištěno, reálná opozice neexistuje.

Jsou tam 2-3 politické strany se stejnými nebo podobnými hesly a idejemi, mezi nimiž stále probíhá jakýsi kruhový pohyb. A jedinou odpovědností, kterou zakouší politik EU je, že svým příbuzným odpovídá za to, že se v dalším období stane poslancem a získá přístup k dělbě státního rozpočtu. Opoziční poslanci sice svůj kousek dostanou, nicméně malý.

Z těchto důvodů se pokoušeli tuto historii rozehrát obvyklým způsobem:

– začít mohutnou propagandistickou kampaň v logice „my máme pravdu, protože ji nemůžeme nemít“.

Vtip je v tom, že poprvé musejí převzít odpovědnost. Dosud, když pronesli nějakou blbost, tak se nic nedělo. Ale pokud nyní evropský politik navrhuje uvalení sankcí a za 2 týdny vyskočí ceny, tak si dokonce i úplně hloupí obyvatelé pokládají otázku, zda to náhodou spolu nesouvisí… A pokládají jim nepříjemné otázky spojené s jejich kompetencí.

Do tohoto dilematu spadli všichni evropští politici – někdo více, jiný méně, ale to bude růst. Co s tím provedou, nevím. Teoreticky se mohou pokusit vymyslet alternativní ekonomický model, ale …

Navíc Bidena čekají v listopadu doplňovací volby, a on rovněž nemůže snížit inflaci. A proto, pro úspěch ve volbách, bude potřebovat rozdat lidem cca bilion dolarů. A tento bilion se chystá sebrat EU, což politici EU rovněž začínají chápat a vědí, že pokud bilion odejde, už ho zpátky nevrátí.

Lze jim pomoci?

Lze. Vždycky se najde řešení, nicméně je jasné, že někteří budou muset odejít, že se vyvalí nějaké korupční kauzy, zkrátka budou někteří muset přes palubu – pro „usmíření Bohů“.

Hlavní je ale model. Tady problém spočívá v nezodpovědnosti dnešních politiků, kterým takové řešení vůbec nepřichází na mysl.

Zatím mají v hlavě jedinou myšlenku – jak se vyhnout odpovědnosti. A to je vlastně celý obrázek.

Proto se domnívám, že bude zle – jak občanům, s ohledem na prudký růst cen, tak i politikům EU.

Jsem silně nakloněn názoru, že v některých zemích přijdou noví lidé (někteří už se objevují)…

I Macron si uvědomuje, že buď on, nebo ten, kdo přijde po něm, bude muset zrušit sankce. Ceny budou sice vyšší, nicméně poklesnou. Například ceny před začátkem protiruské plynové kampaně byly kolem 300 dolarů za tisíc kubíků, teď překročily 3.000 dolarů a následně poklesnou na 800-900 dolarů. Bude to dost, nicméně lépe než dnes.

Je nutné radikálně měnit politickou kulturu a uvědomit si, že Rusko radikálně změnilo svůj přístup k životu. Že Rusko už není vyvrhelem liberálního světa, ale velmocí, jež ve svém okolí píše pravidla hry. Pokud se nacházíte ve vlivové sféře Ruska a začínáte hrát proti němu, pak proti vám začne uplatňovat imperiální politiku.

Tady vysvětlím:

– ano Rusko se v první etapě snažilo na Ukrajině uplatňovat humanizmus a byl dokonce pokus oddělit ukrajinskou armádu od nacistických praporů. Teď se ukázalo, že je to blbost, protože velitelé do roty, praporu, jsou všichni výchovou náckové.

Proto bylo rozhodnuto je nešetřit a šetřit jen svoje vojáky. Všichni ostatní se musí vzdát.

Pokud snad ruská armáda postoupí až na západ, tam bude vše jednodušší – sebemenší výstřel z okna budovy bude znamenat její srovnání se zemí.

Mohu vás ujistit, že stejná situace bude za pár let v západní Evropě… – jakmile z nějaké budovy vystřelí nějaký islamistický bojůvkář, srovnají budovu se zemí.

To, co je dnes na Ukrajině, bude za 2 roky v západní Evropě.

Zda toto potřebuje Pobaltí, to nevím – to jsou vaše problémy, ne moje. Ale uvědomte si, že skončily časy, kdy Rusko bylo ubližovanou marginální částí liberálního světa.

Velmoc chápe dva druhy rozhovoru:

  • Vy jste náčelníci a my vám nasloucháme – předejte nám seznam pravidel
  • Pokud říkáte, že je za vámi jiná velmoc, pak spolu budeme bojovat – pak si ale stěžujte sami na sebe.

Ukrajina se pokusila sehrát hru „my s vámi budeme bojovat“.

Znovu opakuji, že my jsme předešli jejich útok o méně než týden.

* * *

Zdroj: Youtube    https://www.youtube.com/watch?v=67731xXmJr0

Překlad:  st. hroch
https://bit.ly/3J4QTbM