Na snímku opolčenci (domobrana) na Donbasu
- Když se DPR a LPR v roce 2014 odtrhly od Ukrajiny, vytvořily federaci nazvanou Novorossiya, přesto je tato oblast stále běžněji známá jako Donbas.
- V regionu Donbass který je z velké části obydlený rusky mluvícími obyvateli, vyrostlo v regionu po převratu v Kyjevě v roce 2014 silné hnutí „protimajdanu“. Cílem tohoto hnutí bylo zabránit vstupu krajně pravicových skupin do regionu.
- Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v březnu 2014 po sesazení proruského prezidenta v Kyjevě. Navzdory tomu, že Rusko popírá, že podporuje separatisty, Kyjev tvrdí , že do regionu odcestovalo mnoho ruských vojáků.
- Je vysoce nepravděpodobné, že by vojáci z Ruska a jeho spojenců cestovali na Ukrajinu proti vůli ruského prezidenta Vladimira Putina.
- Boje v regionu zůstávají intenzivní a stále často dochází k civilním obětem .
- Ukrajinský proruský prezident Viktor Janukovyč si půjčil od Ruska 3 miliardy dolarů , aby odolal demonstrantům v prvních dnech konfliktu. Když byl následně sesazen, Ukrajina dluhopis nesplatila, což vedlo k tomu, že Rusko zažalovalo o splacení u britských soudů.
- Úřad OSN pro lidská práva oznámil, že mezi únorem 2015 a červnem 2016 bylo na obou stranách konfliktu zabito 261 civilistů. Zdůrazňují však, že tato čísla jsou konzervativním odhadem a počet hlášených obětí DPR je mnohem vyšší.
- Bylo vyhlášeno několik příměří , včetně příměří v září a prosinci 2016, ale všechna nedokázala zajistit trvalý mír.
- Byly uzavřeny dvě minské dohody, z nichž druhou podepsali Vladimir Putin, Francis Holland, Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ani jedna dohoda neuspěla v ukončení války na Donbasu.
- Existovala naděje, že dohoda Minsk II povede ke svobodným volbám v regionech a samostatnému statutu pro oblast Donbasu.
Ke konfliktu může docházet ve snížené kapacitě, ale skutečností zůstává, že na východní Ukrajině probíhá válka. Trvalá pozornost je nutná k vytvoření trvalého míru pro komunity v tomto regionu.