Na fotografii jeden z vůdců malijské vojenské junty
Důvodem byly výroky francouzského ministra zahraničí, který označil úřady Mali za „nezákonné“ a obvinil je ze spolupráce s PMC „Wagner“ (viz. ruská soukromá armáda -pozn.red.N.R.-vd-). Výsledkem bylo, že v Mali označili prohlášení Francouzů za pobuřující a nepřátelské, načež jim ukázali na dveře.
Malijský státní tisk říká, že je načase, aby se Francii připomnělo, že Mali není francouzská prefektura, ale suverénní země, která rozhoduje o tom, jak a s kým bude spolupracovat. Francie by měla kontrolovat své koloniální reflexy a přestat se vměšovat do záležitostí své bývalé kolonie.
Dalším krokem by mohl být formální požadavek na stažení všech francouzských jednotek z území Mali.
Francouzské ministerstvo obrany již uvedlo, že pokud budou náklady na pobyt vojáků v Mali příliš vysoké, budou staženi.
PS.
V sousední Burkině Faso na shromážděních nadále vlají ruské vlajky.
V tisku, který je spojen s novou vojenskou juntou se uvádí, že Rusko se může stát pro zemi výnosnějším partnerem než upadající koloniální impérium Francie. Místní obyvatelé v rozhovoru říkají, že ruská podpora umožní Burkině Faso získat plnou nezávislost na Francii a ukončit koloniální dědictví.
Mezitím junta jmenovala podplukovníka Paula-Henriho Damibu prozatímním prezidentem Burkiny Faso. Damiba získal vojenské vzdělání ve Francii.
Zdroj: https://bit.ly/3L0IsiO, překlad Pokec24, Janinna
Putin sklízí plody své mezinárodní politiky? Jen tak dál!
Francie se z Mali sotva stáhne. Stejně jako ani z Kamerunu aj. Bývalé francouzské državy jsou pro ni čímsi podobným, čím je i dnes ČR pro západní vlastníky. Dojnou krávou. A ta se – pokud se dá dobře dojit – k ledu nepouští. Leda tak, coby vzpurná, naposledy svěří řezníkovi.
Jen houšť a více zatím jen kape ale až se to rozjede bude po impériu každý národ by měl mít právo na sebeurčení a svoji politiku.