Rusko, Západ a ultimátum

V pátek, 17. prosince, MZV Ruska předalo USA návrhy smlouvy o zárukách bezpečnosti mezi RF a USA, a také dohody o opatřeních pro zajištění bezpečnosti mezi RF a NATO. A okamžitě také zveřejnilo základní ustanovení těchto dokumentů.

Rostislav Iščenko
Rostislav Iščenko

Říci, že dosud takové úniky nepatřily k zásadám ruského MZV znamená neříci nic.

Pokud po opublikování ministerstvem zahraničí RF obsahu dokumentů USA začnou alespoň jednání o uzavření příslušné smlouvy, bude to ve světě hodnoceno jako celková a bezpodmínečná kapitulace Washingtonu.

Nehledě na to, že sedm zveřejněných bodů smlouvy s USA formálně předpokládá paritní omezení vojenské aktivity, ve skutečnosti řada bodů požaduje od USA zřeknutí se tradiční vojenské aktivity, zásadní změnu jejich politiky a de facto geopolitické odstoupení na území západní polokoule.

Jde o požadavky “nepoužití území jiných států za účelem přípravy nebo realizace ozbrojeného útoku proti jiné zemi”, “zřeknutí se rozmístění ozbrojených sil v těch oblastech, kde to bude chápáno druhou stranou jako hrozba národní bezpečnosti”, zřeknutí se rozšíření NATO na východ a zřizování vojenských základen na území států, které byly v SSSR a nejsou členy NATO”, “zdržení se … výskytu bojových lodí všech tříd mimo národní výsostné vody, odkud mohou zasahovat cíle na území druhé strany”, “vyloučení rozvinování jaderných zbraní mimo své území”.

Tyto požadavky nijak neomezují působení ruského námořnictva ve východním Středomoří (“kalibry” a rakety komplexu PVO S-400 tamodtud nejenže do USA, ale ani do Francie nedoletí, a atomové ponorky Rusko do Středozemního moře neposílá). Veškeré vojenské aktivity Moskvy na postsovětském prostoru rovněž nespadají do jakýchkoli omezení.

Dokonce na tom, aby se odstranily z Kaliningradské oblasti Iskandery, USA nemohou trvat, neboť tamodtud nejsou hrozbou pro území USA, a s NATO se uzavírá smlouva zvlášť.

S NATO to je složitější. Body, které zavazují, že se nebudou vytvářet podmínky nebo situace, jež by druhá strana mohla pochopit jako hrozby, organizovat horké telefonní linky pro mimořádné kontakty, potvrdit, že smluvní strany se navzájem nepokládají za odpůrce, zříci se rozmísťování raket středního a kratšího doletu tam, kde mohou zasahovat cíle na území druhé strany, jsou formálně rovnocenné. V tom případě NATO dokonce může požadovat vyklizení proslulých Iskanderů z Kaliningradu.

Ale požadavek závazku od NATO vyloučit další rozšíření bloku a zříci se vojenské činnosti na území Ukrajiny, dalších zemí východní Evropy a Střední Asie de facto omezuje svrchovaná práva zemí bloku.

Některé z nich považují další rozšíření aliance za záruku vlastní bezpečnosti. A bod, vyžadující od aliance zříci se v rámci hranic k 27. květnu roku 1997 rozmístění vojsk na území všech zemí Evropy, kromě těch sil, které tam k tomu okamžiku už byly rozmístěny, omezuje možnosti NATO dokonce ohledně rozmístění a přemísťování vojsk v rámci samotného bloku a nutí ho stáhnout americká a západoevropská vojska, rozmístěná ve východoevropských státech, a také demontovat tam veškerou vojenskou infrastrukturu, vytvořenou po roce 1997.

Zdůrazním, že jako odpověď od Ruska lze žádat pouze odstranění Iskanderů z Kaliningradské oblastí. Nemluvě o základně v Sýrii: dokonce ruská základna v Arménii je mimo geografickou Evropu,  ať se bere její hranice s Asií jakkoli (ať podle Manyče, či podle Hlavního kavkazského hřebenu).

Požadavky, navržené Ruskem, více připomínají podmínky, diktované přemoženému odpůrci po vyhrané válce, než rovnoprávnou dohodu. Přičemž to jsou právě požadavky.

Náměstek ministra zahraničních věcí Ruska, když mluvil o obsahu navržených USA a NATO dokumentů, zdůraznil, že smlouvat o obsahu nikdo neplánuje: lze buď souhlasit s dokumentem jako celkem a upřesňovat nepatrné jednotlivosti, nebo jej odmítnout.

Pokud je nepřítel poražen na bojišti, a USA a NATO, při všech svých problémech, jsou zatím vzdáleny od takové situace, má takové ultimátum zpravidla dva cíle: když ho oponent přijímá, znamená to, že bez boje souhlasí vzdát se na milost vítězi, a jestliže odmítá, znamená to, že dál musí následovat pro něj krajně bolestná (zpravidla silová) opatření.

Moskva se očividně orientuje na to, že USA a NATO její ultimátum odmítnou. Publikování obsahu dokumentů lze považovat za pojistku pro případ, že by se Západ rozhodl protahovat dobu u jednacího stolu, a potom, v pro sebe příznivém okamžiku, jednání přerušit.

Jak už bylo řečeno výše, pokud USA budou souhlasit s projednáním takového textu, ba ještě za veřejně Sergejem Rjabkovem navržených podmínek – už to je kapitulace. Potom bude to nejlepší, co mohou udělat jejich spojenci – urychleně si hledat nového ochránce.

Rovněž je nutno si povšimnout, že tyto dva dokumenty, i když navrhují podobné požadavky, které mají uskutečnit USA a NATO společně, nicméně, rozvádějí Washington a Brusel jako různé subjekty, s každým z nichž se Rusko domlouvá zvlášť. Je to plnohodnotný pokus o vytlačení USA dokonce ze západní Evropy.

V daném případě Moskva kalkuje několikrát Američany prováděný krok pro samostatné jednání s Ruskem a Čínou tak, aby se pokusily přetrhnout jejich neformální svaz zorganizováním konkurence vyjednávacích formátů. Návrhy Ruska přerušují americko-evropské (dávno formalizované) spojenectví, pokud však budou akceptovány.

To všechno dává právo předpokládat, že USA a jejich evropští spojenci (alespoň většina z nich, ale pro přijetí rozhodnutí v rámci NATO je nutný úplný konsensus) nemohou za vzniklých podmínek, bez obrovské újmy pro svou mezinárodní autoritu a bez vážných vnitropolitických otřesů, přijmout návrh Ruska v té podobě, v jaké je zformulován.

Vzhledem k tomu, že v předvečer se Washington pokoušel zavrhnout právo Moskvy na vytvoření sféry výlučných zájmů podél svých hranic a pokoušel se znovu vést různého druhu “červené linie” vyhrožováním ekonomickými sankcemi, máme odpověď Ruska na všechny tyto americké hrozby.

Kreml otevřeně oznámil, že považuje území bývalého SSSR za sféru svých výlučných zájmů a dominance v tomto regionu je podmíněna zájmy jeho národní bezpečnosti. Formulace “návrhů” v podobě ultimáta naznačuje, že Rusko je připraveno realizovat svá práva a zájmy silovou cestou.

Přitom od počátku oznamuje, že ho nezastaví nejen Washingtonem deklarované sankce, ale ani hrozba přímého válečného střetnutí se Západem.

Kvalitou současných zbraní Moskva dávno předčila Washington, a neformální svaz s Čínou (který může být kdykoliv formalizovaný) umožňuje vynulovat i relativní kvantitativní převahu USA a NATO v jednotlivých druzích výzbroje.

Konkrétně, větší část amerického loďstva v případě konfliktu bude připoutána k Tichému oceánu, kde Američané musí zdržovat mocné čínské loďstvo. Totéž platí pro relativní převahu USA v letectví, které bude nuceno působit proti dvěma nejmocnějším, koordinujícím své kroky leteckým seskupením, doplněným dvěma interakčními systémy PVO.

Celkový jaderný potenciál Ruska a Číny, doplněný hypersonickými raketami, nenechává šanci Západu ani v případě, že se odhodlá k totální atomové válce.

Celkově naši “přátelé a partneři” přece jen doskákali a vyškemrali u Putina návrh, který je třeba odmítat, ale není možné ho odmítnout. Tato reakce Ruska je vynucená, je to tah, který má dezavuovat hrozbu provokovanou USA na omezenou “řízenou válku” ve východní Evropě (Čína naráží na podobný problém v jihovýchodní Asii).

Jako jakákoliv hra na zvýšení sázek je krok riskantní, jelikož protivník také může nezahodit karty, ale zvýšit sázky. Avšak za dané situace je Moskva vynucena v podstatě vyhrožovat USA evropskou válkou ve formátu pro sebe výhodnějším, aby se vyhnula válce s limitrofy v absolutně pro sebe nevhodném formátu.

Varováním, že bude působit bez ohledu na výhrůžky Západu, Rusko přeškrtává předpoklad na vytvoření na území Ukrajiny a Běloruska (nebo Polska) doutnající “linie rozhraničení” podle vzoru donbaské, která by nadlouho přetrhla veškeré konstruktivní vztahy Ruska a západní Evropy.

Washingtonu navrhli zabojovat si s Ruskem ne s pomocí Ukrajiny, ale místo Ukrajiny nebo spolu s Ukrajinou, navrhli právě tehdy, kdy USA prohlásily, že se v žádném případě bojovat s Ruskem nechystají.

Ať si Biden přemýšlí jak se vykrucovat, jak se domlouvat se svými jestřáby, jak se bránit před obviněními trumpistů, že všechno “vydal Putinovi” (a mezivolby do kongresu jsou zanedlouho).

A ještě jednomu okamžiku bych věnoval pozornost. V navržených dohodách není nic řečeno nejen o závazcích Ruska vůči suverenitě Ukrajiny, Moldávie, Gruzie a dalších přátel Západu, ani Pobaltí tam, plnohodnotný člen NATO a EU, nijak nefiguruje. Stáhnout tamodtud vojska, odklidit hlídkující na nebi letectvo a plnící podobnou funkci na moři lodě námořních sil, jsou USA a NATO povinny bez jakýchkoliv záruk.

Podobné požadavky se vztahují na celou východní Evropu – bývalé členy Varšavské smlouvy a RVHP.

Ostatně, ať poděkují, že se zatím nepožadovalo stažení vojsk SRN z NDR. I když čas ještě je, vždyť všechno teprve začíná.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://ukraina.ru/opinion/20211218/1032911735.html

4.4 16 hlasy
Hodnocení článku
27 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 2 lety

Otázkou tak je, zda ony ruské “návrhy” USA a NATO nejsou v podstatě “2. Jaltou”, o které se již delší čas mluví ?!

Federmann
Federmann
před 2 lety

Aby se nám to nevrátilo do hranic Jaltské konference, která stále platí.

danny
danny
před 2 lety

Díval jsem se na ruské a ukrajinské weby. Ukrajina má další vážný problém. V souvislosti s dojednávaným partnerstvím s EU se ozvala organizace zastupující Poláky, jejichž rodinám byl zabaven majetek po začlenění Haliče (centrum je Lvov = Lemberg) do SSSR (v rámci Ukrajinské SSR) po r. 1945. Žádají jeho navrácení. Údajně je jich přes 100 tisíc! A chystají se… Číst vice »

shoty
shoty
před 2 lety

Je to posledná šanca, aby sa Slovensko vyhlo ďalšej vojenskej okupácii. A našlo cestu zo svojho koloniálneho postavenia.

Tatran
Tatran
před 2 lety

Dnes se objevila na int. stránkách tato informace: “Slovenská vláda podepíše s USA smlouvu o rozmístění amerických raket a vojenských základen americké armády na území Slovenska! V textu návrhu bilaterální smlouvy dává Bratislava Američanům právo k rozmístění “obranných zařízení” a k uskladnění “materiálu” na území Slovenska bez jakékoliv výluky nebo výjimky! Hegerova vláda tak dává …… Z toho… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Tohle samozřejmě nemůže být pravda v období, kdy americká strana dala zřetelně najevo, že bude o návrzích ruské strany jednat.
Buďme opatrní v tom, jaké “informace” zveřejňujeme a ověřujme si zdroje. Jinak se zavděčíme těm, kteří tak rádi používají nálepky – dezinformátoři!

Tatran
Tatran
před 2 lety
Odpověď uživateli  kolokol

Už se k tomu vyjádřila bývalá poslankyně slovenské SN S, Bělousová, která smlouvu SR s USA považuje za okupaci Slovenska. A protože v ČR dnes vládne podobné proamerické loutky jako v SR, nebude dlouho trvat a obludný Vondra, Fišer či Vystrčil budou o takovou okupaci ČR usilovat také!

kolokol
kolokol
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

No jo, podíval jsem se na pravdu.sk. Nějaká dohoda bude, ale není tam nic takového, čím straší aeronet nebo ta vaše bývalá poslankyně.
Kdyby něco takového hrozilo, tak to Kreml zatrhne. Ale jak říkám, mnoho povyku pro nic.

cablik
cablik
před 2 lety

Tak to bych bral aby USA táhli domu za oceán zrušit EU a vrátit se k národním státům. Kdo potřebuje nějaké rádoby ochránce jen kavárna a jejich přívrženci.

Tatran
Tatran
před 2 lety

USA paktují různé koalice s cílem izolovat Rusko a Čínu ve světě. Co to je za politika, zadržovat jiné státy, tedy Rusko a Čínu, které nikoho neomezují, ale naopak usilují o vztahy mírové spolupráce a vzájemných výhod. K čemu je OSN, která mlčí, nebo snad do OSN infiltrovali usáci svoje destruktivní složky CIA? Jak je možné,… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Tatrane, dohledejte si někde to, co předcházelo útoku na Pearl Harbour. Sankce a další věci ze strany USA proti Japonsku.

Wiloni
Wiloni
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Co to má společného s Ruskem? Rusko, narozdíl od císařského Japonska není/nebylo závislé na dovozu surovin a energií. Navíc není ze všech stran obklíčeno nepřátelskými státy (což Japonsko bylo), protože záda mu kryje Indie, Čína, Pakistán a ve větší míře i státy střední Asie a blízkého východu (bez ohledu na jejich vztahy s USA). Ruská diplomacie… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Wiloni
eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  Wiloni

Dobrá analýza, ale že by tam nebyly paralely?Rusko je obkličováno ze všech možných stran. V době moderních zbraní není ani nutné tam vtrhnout. Ano mají své podpindosníky u všemožných sousedů a jakkoliv se snaží rozesírat dobré vztahy.Ta podobnost s Japonskem je ta, že ač to mnoho lidí neví Japonci byli dušeni ze strany USA… Číst vice »

Wiloni
Wiloni
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Jenže jak jsem psal, Rusko není závislé na dovozu primárních surovin, jako bylo Japonsko, proto ho nelze touto cestou zadusit a donutit k neuváženému útoku ze zoufalství. To druhé platí i naopak, není nutné, aby Rusové přesouvali svoje zbraně k hranicím USA. A dokud nebudou mít v USA jistotu, že z ruské strany na vojenský (přičemž nutně… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  Wiloni

Jinak mně to nějak nešlo na live přenos připojit. Rád se ale podívám na titulkovaný záznam.Jakkoliv jsme se ruštinu učili na základce tak prostě neporozumím těm projevům tak dokonale jak bych měl.
No a prosim tě jaká byla Putinova odpověď?

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem eFPe
Wiloni
Wiloni
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Právě to, ať se zeptá ukrajinské strany.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

……pises……. …..”K čemu jsou zbraně na zabíjení lidí, místo toho, aby se vyráběli lékařské přístroje na léčení”…….. Je to hezke, moralni, a hlavne emocialni, ovsem ……lidi se “mlatili” mezi sebou od zacatku, kdyz ani snad neumeli mluvit, podivej se na Simpanzy, nejblizsi k nam, a ti cas od casu, at bylozravci jdou a ulovi/zabijou jinou… Číst vice »

KAHA
KAHA
před 2 lety

Tak dlouho do medvěda šťouchali klackem, až medvěd zařval?

kolokol
kolokol
před 2 lety
Odpověď uživateli  KAHA

Tady se nabízí otázka, zda medvěd nedostane i chuť žrát, když už zařval. A nemyslím si, že bude snadné na to fundovaně odpovědět, pokud nevíme, jak jsou takové globální procesy řízeny. A já to určitě nevím. A nic na tom nemění ani to, že se mi Putin jeví jako vynikající státník s lidským přístupem k problémům… Číst vice »

danny
danny
před 2 lety

USA si uvědomují, že situace je vážná a že jde o hodně (i když asi ne o všechno). Proto začala čilá komunikace, která ještě zrychlila po zveřejnění ruských požadavků. Do Moskvy létá jeden vysoký úředník za druhým a vyjádřili se Biden i Blinken. S tím, že budou jednat. Už padl i přibližný termín – leden 2022. Tedy velmi brzy.… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Když jsem si povídal s panem premiérem(minulým), ten to potvrdil. Mocní se vždy mezi sebou domluví. Putin zavolá Trumpovi, ten do Izraele ten zas do Číny třeba a vždy se dohodnou. Tak doufejme, že je to pravda.

vera havrankova
vera havrankova
před 2 lety

Bože dej, ať ty válkychtivé, nenažrané USA vezme čert! Doufám, že se to tam vyřeší občanskou válkou!

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera havrankova

Paní Věro. Američané, ti běžní, mají Evropu i Čínu u zádele. Vůbec je nezajímá stav lidských práv kdekoliv jinde, prostě hranice okresu je to v čem oni žijí. Jestli tomu máme říkat globální prediktor, deep state, zednáři, nebo jak chceme, je to mocná skupina všehoschopných lidí, zřejmě myslících dál, než do horizontu svého… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem eFPe
zemedelec
zemedelec
před 2 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Problém ji jiný,USA si žijí 300 let nad poměry,nebo-li z práce jiných a to by chtěli nadále,Rusko a Čína jim stojí v cestě.Ruské zdroje a Čína vyrábět,USA jen obchodovat ze světem a za USA ceny.Stačí jen uvést,jak je dolar nadhodnocen,jak na tom USA vydělává.

eFPe
eFPe
před 2 lety
Odpověď uživateli  zemedelec

Víte, Ale ty tři písmenka už nejsou to, co byly před sto, padesáti nebo třiceti lety. Už se za ně schovává něco úplně jiného. Jasně že jde o dolar, o zisky a hlavně o vliv.

Primak
Primak
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera havrankova

A Vy se té občanské války nebojíte, paní Vero? Vás to pak mine? Nebo už tam nejste?