Veškerá politika EU byla založena na levném ruském plynu

V Evropě vsadili na levný ruský plyn, který měl podpořit evropskou iniciativu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Připomínám, že plyn v Evropě stál méně než 100 dolarů za tisíc metrů krychlových. 

Zdroj: YandexZen, autor Sergej Aleksov, překlad Janinna

Inosmi.ru publikoval článek Bruna Waterfielda pro The Times (Velká Británie). Autor v článku rozebírá krizi, která začala v Evropě kvůli vysokým cenám plynu.

„Současná krize představuje hrozbu pro iniciativy ke snížení emisí uhlíku. Dnešní cenová hladina a její volatilita jsou z politického hlediska nepřijatelné. To je problém nejen pro jednotlivé státy, ale pro celý regulační mechanismus v Evropě, … “, – píše autor článku.

V Evropě vsadili na levný ruský plyn, který měl podpořit evropskou iniciativu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Připomínám, že plyn v Evropě stál méně než 100 dolarů za tisíc metrů krychlových.

A v Evropě mysleli, že to tak bude navždy.

Evropská unie navíc věřila, že to jsou oni, kdo bude diktovat náklady na plyn Gazpromu. Proto upustili od dlouhodobých kontraktů a vsadili na tržní ceny plynu. V reálném čase můžeme pozorovat k čemu to vedlo (veškerá vychvalovaná alternativní energie, na kterou Evropa spoléhala, se nám hroutí doslova před očima). Ukázalo se ale, že Rusko má vlastní plány dodávek plynu do Evropy a celý systém selhal.  Evropa jako vždy nebrala v úvahu zájmy Ruska, a doplatila na to.

A teď je rozhovor o tom:

„… že by Evropa mohla čelit masové vzpouře proti politice v oblasti klimatu, pokud zvýší spotřebitelské výdaje. Existují obavy, že se zvyšování cen bude shodovat s opatřeními EU na omezení emisí CO2, což také zvýší náklady na bydlení pro majitele domů, protože fosilní paliva budou zdaněna,“ píše autor článku.

Celá evropská politika poslední doby praská ve švech. Evropa nemůže žádným způsobem přijmout, že bez Ruska jako rovnocenného partnera nemůže vyřešit své problémy. Navzdory všemu však Evropa nechce zlepšit vztahy s Ruskem. Všechno to souvisí s tím, že Evropa chce donutit Rusko, aby prodávalo velké objemy plynu a levně.

„Španělsko vyzývá EU, aby spojila kupní sílu svých 27 členských států při nákupu zásob plynu, což EU umožní v zásadě stanovit cenový strop a zároveň chránit země a spotřebitele.“

 

„Díky takovému plánu bude snazší stanovit strop cen plynu v celé EU. Rovněž to umožní zvýšení dodávek pro zaplnění zásobníků plynu v celé Evropě. To se stane ochranným nárazníkem pro evropské země před volatilitou trhu a před ruským tlakem,“ píše autor článku.

Je vidět, že Evropa neopustila myšlenku diktovat/kontrolovat ceny ruského plynu. Evropa chce hodně levného ruského plynu. A co je nejdůležitější, Evropa chce tento plyn podle svých podmínek.

Pro Evropu je levný ruský plyn politickou otázkou. A pro Evropu je otázkou prestiže přimět Rusko, aby jednalo podle jejích vlastních podmínek,

Abych to shrnul, v Evropě jdou cestou Ukrajiny. Ta si také nevážila dobrých vztahů s Ruskem, ale přitom chtěla levný ruský plyn…. A kde je teď Ukrajina.

4.8 38 hlasy
Hodnocení článku
35 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
KAHA
KAHA
před 3 lety

Jak praví španělské moudro – ten, kdo má v srdci revoluci, mívá kouř v hlavě. Moc hezké moudro. Evropská komise představila revoluční plán, ale pro svůj fanatismus přestala rozlišovat mezi pojmy dobrý nápad a ekonomická sebevražda. Nějak se jí tyto pojmy slily do jednoho.

Ludvik
Ludvik
před 3 lety

Maďarský nůž v zádech
https://colonelcassad.livejournal.com/7093013.html

“Ukrajinské ministerstvo zahraničí odsoudilo rozhodnutí Maďarska o smlouvě o dodávce plynu s Ruskem.”
“… nedávno bylo řečeno, že Ukrajina nepotřebuje špinavý a páchnoucí plyn z Ruska.”
“Kyjev prohlásil, že se obrátí na Evropskou komisi, aby posoudila soulad dohody o plynu s evropskou energetickou legislativou.”

Další “hřebíček do rakve” EU ?!

danny
danny
před 3 lety
Odpověď uživateli  Ludvik

A Ukrajina je členem EU? Tak jak se může obracet na její orgány? Zelenský prohlásil na návštěvě v USA ruský plyn za “nejšpinavější na světě”. A už v r. 2015 Ukrajinci prohlásili, že se navždy zbavili ruského plynu a berou ho z Evropy (Polsko a Slovensko). Ale už neřekli, odkud ho ta Evropa má. Navíc Ukrajina… Číst vice »

Wiloni
Wiloni
před 3 lety
Odpověď uživateli  danny

Ukrajina bere ruský plyn normálně z potrubí, bez ohledu na fantasmagorie o “reverzním” čerpání z Evropy. Bez úprav potrubí prostě “reverz” není možný. Otázka je, jak dlouho jim tento technický nesmysl bude ukrajinský spotřebitel přeplácet.

tomaskova
tomaskova
před 3 lety
Odpověď uživateli  danny

Přesně, jak říkáte. Máme spoustu svých starostí a začínáme sklízet, co jsme zaseli. Bude to smutná a chudá žatva, ale můžeme si za to sami. Tím, jakou svoloč si neustále dokola volíme. A pokud ani tyto volby nic nezmění, budeme krutě pykat.

toto
toto
před 3 lety

EU si může myslet, že Rusko k něčemu přinutí. Jenže Rusko je země, jejíž občané vydrželi neskutečné útrapy a tohle je pro ně legrace. Navíc Rusko myslelo i na zadní vrátka a postupně dodává stále víc plynu na východ a na jih do Číny a v budoucnu i do Indie. Je otázkou, kdo bude potřebovat koho víc. Jestli… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 3 lety

Kde je Ukrajina? Řeknu to slušně, takzvaně v Západě !

Tatran
Tatran
před 3 lety

Ano, parazitovat na Rusku, to by se líbilo Západu. A opět musím doložit, že zde hlavní úlohu hrají USA. Pomocí EU tlačit a terorizovat Rusko. Ale už tam není Jelcin, v Rusku vládne pevnou rukou ruský vlastenec Putin. Na jedné straně Bidet vyhlašuje, dokonce na fóru OSN spolupracovat ve světovém společenství, ale na… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 3 lety

No, levný plyn. Ono je to jinak. Plyn, který levně nakoupí a draze, tzn. s vysokou marží přerozdělí.

vvenc
vvenc
před 3 lety
Odpověď uživateli  eFPe

Vždyť to je základní princip podnikání v kapitalismu, lacino nakoupit, draze prodat a ještě realizovat zisk na logistice. Když již EU nebude umět lacino nakoupit, tak už jenom zbývá dráže prodat, a to bude umět, pokud bude velet.!

Ludvik
Ludvik
před 3 lety
Odpověď uživateli  vvenc

Lacino nakoupit, ale kde ? “Z růstu cen uhlí, plynu i elektřiny těží hlavně Rusko, tamní burza je na rekordu”
https://www.kurzy.cz/zpravy/610431-lidem-v-cesku-zdrazi-uhli-meli-by-se-predzasobit-zima-bude-tuha-z-rustu-cen-uhli-plynu-i/

basos
basos
před 3 lety
Odpověď uživateli  vvenc

………”pokud bude velet.!”…ale prosim komu? aby mohli velet Rusku, tedy myslim vyhrozovat, tak to by museli rozhadat Rusaky s Cinany, ale Cinani nejsou pitomi, vi, ze po nich by sla Amerika, a to by ted jeste mozna neustali sami, takze musi Rusaky, a tohle spojeni Ruska-Ciny je dela neporazitelne, a nevydiratelne, takze hosi jen se divejte,… Číst vice »

shoty
shoty
před 3 lety

Experti v Bruseli už niečo vymyslia. Napr. také zemľjanky sú na bývanie podstatne menej energeticky náročné. Zvlášť, keď EK stanoví denné menu pre občanov EÚ s vysokým podielom strukovín/luštěnín.

Vendol
Vendol
před 3 lety

A díky primitivním hlupákům z BIS, Bezpečnostní informační služby, kteří vymýšlejí halucinační pohádky o Vrběticích, bude mít koncový uživatel, tedy jeden každý z nás, elektřinu o desítky a desítky procent dražší. Čí zájmy BIS, v jejímž čele stojí americký agent, vlastně hájí ? Naše tedy určitě ne.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 3 lety
Odpověď uživateli  Vendol

Vypadá to, že energie budou ne o desítky ale o stovky procent dražší!

zhnuseny
zhnuseny
před 3 lety
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

A nejenom energie. Od jejich cen se odvíjí ceny úplně všeho. Včetně jídla. Máme to tak nastavené. Polovinu jídla dovazíme a traktory zatím také nepohání vítr. Hadry, boty, elektroniku dovazíme přes půl zeměkoule. A jejich cena není nízká jenom kvůli levné práci, ale i kvůli levné dopravě. A tomu je konec.

standa
standa
před 3 lety

Komentář je velmi jasný a přesný. Téměř není co dodat. Ale, přece. Dodávám, že je nutno respektovat názory druhé strany, která nemá povinnost dodávat velké objemy levně. Cena se tvoří dohodou mezi 2 stranami, EU to nechce respektovat. Chceš navíc – zaplať, ale vyšší cenu ! Tohle je trh ! Odvolej… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 3 lety
Odpověď uživateli  standa

Jenom ještě drobnost. Koho bude v globále trápit, že nám bude zima. Koho u nás trápí životní podmínky na Donbas, Ukrajině, Afganistánu?

toto
toto
před 3 lety
Odpověď uživateli  vvenc

Při nejhorším si zvykneme na chlad v zimě. Před 3 lety jsem potrénoval, když mi o vánočních svátcích přestal fungovat plynový kotel. Doma bylo 12 C a oblečení jsme chodili nejen po bytě, ale i do postele. A to nebyly žádné velké mrazy…

zhnuseny
zhnuseny
před 3 lety
Odpověď uživateli  toto

A zvykneme si i na hlad? Protože v dohledné době bude muset spousta lidí volit mezi zimou, nebo hladem. Jídlo a teplo rozhodně nebude samozřejmostí a nebude ho dost pro všechny.

basos
basos
před 3 lety
Odpověď uživateli  standa

zase bych to nebral tak tragicky, prindou Pirati, a Zeleni, a zacnou poroucet “vetru,Desti,” uz to tady jednou skoro bylo, ale tak nejak se vam to nelibilo, a tak si to ted zkuste po EU demokraticku znova

zhnuseny
zhnuseny
před 3 lety
Odpověď uživateli  basos

Asi jste právě po večeři a sedíte v příjemně vytopeném obýváku. Inu jak se říká:” sytý hladovému nevěří”.

ladi
ladi
před 3 lety

Neomarxistická Evropa se učí kousat do vlastního zadku

Plebej
Plebej
před 3 lety
Odpověď uživateli  ladi

Ani ne tak neomarxistická, jako neoliberální, šílená a čím dál víc i fašizoidní.
Politika EU, která vyjadřuje jen a pouze zájmy finanční oligarchie a mocných nadnár. korporací, má totiž s autentickým marxismem sotva co společného.
Ani to “neo” to nespraví …