Zdroj: VašeVěc
Německý federální úřad kriminální policie koupil a používal kontroverzní izraelský spyware Pegasus, informovala dnes Deutsche Welle. Jak Deutsche Welle sdělila, německý federální úřad kriminální policie koupil v roce 2019 slavný a kontroverzní spyware Pegasus od izraelské společnosti NSO. Případ byl odhalen v úterý, když spolková vláda informovala Výbor pro vnitřní záležitosti Spolkového sněmu o koupi vybavení na zasedání za zavřenými dveřmi, uvedly zdroje v parlamentu. Potvrdily se tak dřívější zprávy v německých novinách Die Zeit a dalších zapojených sdělovacích prostředků.
Podle Die Zeit byl software zakoupen „přísně tajně“, a to navzdory váhání právníků, protože zařízení umožňuje mnohem více zásahů, než umožňují německé zákony o ochraně osobních údajů. Ve verzi zakoupené Německem jsou však prý některé funkce uzamčeny, aby se zabránilo zneužití, uvedly zdroje tajných služeb. Není ovšem jasné, jak to funguje na praktické úrovni.
Odhalení byla výsledkem společného pátrání listu Die Zeit, deníku Süddeutsche Zeitung a veřejnoprávních stanic NDR a WDR. Podle Süddeutsche Zeitung zástupce vedoucího úřadu Martin Link zákonodárcům potvrdil, že software zakoupila kriminální policie. Na konci roku 2020 získala kancelář verzi virového softwaru Pegasus. Ve vybraných operacích souvisejících s terorismem a organizovaným zločinem se používá od letošního března.
Německý spolkový ústavní soud rozhodl, že bezpečnostní služby mohou v konkrétních případech používat spyware na mobilních telefonech a počítačích pouze pro účely sledování a mohou iniciovat pouze určité typy operací.
V posledních letech byla německá vláda třikrát dotázána konkrétně na používání spywaru a do značné míry odmítla vysvětlit jeho používání nebo podrobit se kontrole.
V písemném prohlášení k oficiálnímu vyšetřování bylo právníkovi strany Levice řečeno, že právo parlamentu na informace je v rozporu se „zájmy důvěrnosti odůvodněné blahobytem státu ve výjimečných případech“.
NSO prodává monitorovací nástroj Pegasus policejním a zpravodajským agenturám po celém světě. Samotný nástroj je dostatečně výkonný na to, aby mohl v reálném čase špehovat iPhony a smartphony Android, umožňovat funkce mikrofonu a videa pro nahrávání a nastavení hovorů, číst údaje o poloze a obcházet šifrování zpráv chatu. Pegasus využívá zranitelnosti chytrých telefonů.
V červenci sdružení veřejných médií, včetně Die Zeit, oznámilo rozsáhlé zneužívání technologie proti cílům sledování, v roce 2016 šlo o více než 50 000 telefonních čísel. Cíle zahrnovaly aktivisty za lidská práva, novináře a právníky, stejně jako tucet hlav států a několik vládních ministrů a diplomatů. Pegasus otevřel nové možnosti.
Frank Überall, předseda Spolku německých novinářů, označil akci za „nepochopitelnou“ a dodal, že ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) by měl „vyložit karty na stůl“.
Co k tomu napsat takové zařízení by se mělo použít jen proti zločincům a ne proti jiným lidem ale to totalitním liberálům nevadí.
Je otázka, zda vůbec něco takového legálně používat.
Samozřejmě pro policii nebo rozvědky ale to by musel fungovat právní stát což v realitě neexistuje a jistí lidé si dělají co chtějí.
No právě.