Zdroj: Rukojmí
Dnes, více než třicet let po změně režimu se problém s dostupným bydlením stává tématem číslo jedna a politici jen těžko hledají jeho řešení. Ze statistických dat lze přitom překvapivě zjistit, že si ten kritizovaný minulý režim nevedl, na poli řešení bytové otázky, až tak zle, a mnozí, především ti mladší, si kladou nejspíše otázku, jak je možné, že neviditelná ruka trhu prohrává ve srovnání s plánovaným hospodářstvím.
Výstavba bytů za minulého režimu neprobíhala v jeho jednotlivých etapách samozřejmě stejným tempem a intenzita výstavby se také lišila, lokalita od lokality. A tak se nelze divit, že v padesátých letech, v době rozmachu těžkého průmyslu, se bytová výstavba soustředila především do průmyslových center, viz výstavba Havířova, či Ostravy Poruby, dnes obdivované jako jedinečná ukázka tzv. socialistického realismu.
V dalších letech se výstavba rozšiřovala i do jiných regiónů a svých maxim dosáhla v sedmdesátých letech, kdy např. Bratislava dostala svou Petržalku a Praha své Jižní Město.
Já mohu přidat jen své zkušenosti z osmdesátých let a to právě z regionu Severní Moravy, kde od narození žiji. Když jsem v druhé polovině osmdesátých let nastoupil do své první práce v průmyslovém podniku, tak zrovna právě v této době probíhala nabídka zaměstnancům na získání nového bytu na sídlištích ve Frýdku-Místku, či Frenštátě pod Radhoštěm, čehož, zejména mladší zaměstnanci, ve velké míře využili a nepamatuji se, že by byl některý žadatel odmítnut i když i takové případy nevylučuji.
A cena? Vklad garsonka – asi 10 000, 2+1 – 22 000, 3+1 – 32 000 plus splátky v řádu stokorun. Současný kolega z práce vzpomíná, jak získal byt ve Frenštátě pod Radhoštěm za 22 000 a splátky 270 korun měsíčně v době, kdy se čistá mzda pohybovala okolo 2 500 kčs měsíčně (viz Český statistický úřad)
Podobné to bylo i na dalších velkých sídlištích budovaných v našem kraji např. na sídlišti Slezská ve Frýdku – Místku, Šumbark v Havířově, či Dubina v Ostravě. Nebyly to sice žádné architektonické skvosty a byty není možné srovnávat s dnešní úrovní bydlení, na podlahách bylo lino, na stěnách tapety, byty měly umakartové jádro, plechové kuchyně, ale bydlet bylo kde a bydlení bylo, v relaci k dnešku, nepoměrně levnější.
Pokud byl obyvatel takové „králikárny“ navíc šikovný, tak si mohl bytový standart upravit k obrazu svému. Ano, často chyběla občanská vybavenost, zeleň atd. a vše se dodělávalo až postupně, ale starají se dnes developeři o to, aby měli děti z jejich bytových projektů kde chodit do škol, či zda existuje v místech jejich výstavby dopravní obslužnost?
Existovaly samozřejmě i státní byty např. armádní, či byty přímo podnikové. Stavělo se také svépomocí. Budovaly se řadovky, rodinné domky, jejichž výstavba byla podporována nízko úročenými půjčkami, které tuším mohly být, za jistých podmínek, i bezúročné. Komu se nepodařilo získat si vlastní bydlení, musel se spokojit s nájmem, kde nájemné sice bylo mizivé, ale pořadníky na takový byt poměrně dlouhé.
V současnosti je družstevní a obecní výstavba bytů na okraji, což možná je i jednou z příčin, proč rostou ceny bytů a nájmy takovým raketovým tempem a proč přibývá lidí, kteří se neobejdou bez podpory státu. Urychlení stavebního řízení je jen dílčí pomocí k řešení bytové krize a stát by se měl především zaměřit na zvýšení podpory družstevní a obecní výstavbě, která by mohla pomoci držet ceny bytů a nájmy v rozumných mezích.
V dnešním, předvolebním, čase se otázka bydlení stává jedním z důležitých předvolebních témat, ale zatím to tak vypadá, že strany nám nabízí jen obecné fráze a konkrétní návrhy jsou spíše ojedinělé (viz např . ZDE). Budí to podezření, že většina stran je pod tlakem developerů a majitelů nemovitostí, kteří si umí dobře pohlídat své zisky a o konkurenci družstev a obecních bytů zrovna moc nestojí. Ten, koho otázka bydlení pálí, by si tedy měl dobře rozmyslet, komu dá svůj hlas, protože pokud zvolí špatně, tak se o reparát může pokusit až za dlouhé čtyři roky.
Vzpomínám, že jsem měl zažádáno o podnikový být. Byl jsem v pořadníku na druhém místě. Byty celkem čtyři. Byl jsem předvolán před komisi na osobní oddělení. Jejich krédo bylo: víme co jsi zač, ledacos se dá smazat, no, víš jsme lidi ale má to jeden háček. Když nám podepíšeš kandidátku KSČ, tak… Číst vice »
Už je to tak. Blb zustane blbem. A vul volem. Na tebe pasuje obe.
Ty asi neumíš komunikovat jinak než že tvé okolí ti nesahá pokotníky? Dle tvých příspěvků, jsi už v minulém režimu měl privilégia a dnes jsi nejlepší ze všech. Na každou sviní se vaří voda a věř bouráku že i na tebe. Jsi přesně dle – všude byl všechno viděl ale ve skutečnosti v prdeli byl… Číst vice »
Ve skutečnosti jsem ted v Ebelsdorfu pracovně. V Pribrami jsem pracoval pred davnymi casy. Okoli nema se mnou problem, jen takovy hlupaci jako jsi ty.
Reproduktore, napomínám vás, chovejte se ke spoludiskutujícím slušně!!!
Budu, jen tenhle typek me pred tydnem i vcera urazil. Prectete si jeho reakce.
Nepřehazuj svojí vinu na jiné, urážky jež házíš na mě, začaly plynout od tebe.
Pak už byla pouze reakce.
Vážně nemáš ani sebereflexi.
Zvedání nájmů z bytů začalo již jejich vrácením původním majitelům. bylo sice nějaký čas regulované. Kdo si koupil družstevní neprohloupil, ani při zbavování se obcí bytů. Ne každý si to mohl dovolit. Byli i tací, kdo nakupovali ve velkém, podnikové, ti “drobnější” za bakšiš koupili byty od cikánů ap. Obchod z byty byl dobrý… Číst vice »
Možná by měl někdo mladým sdělit, že zvláště v kapitalismu je vlastní bydlení jen pro některé a těm méně šťastným určuje cenu bydlení “neviditelná ruka trhu”. V kapitalismu stát není zaopatřovací ústav, ten jsme přeci s opovržením odvrhli jako něco nedůstojného a nehodného našich mimořádných kvalit. Prostě fuj! Kapitalismus je taková studená občanská válka, v níž… Číst vice »
No králíkárny asi drží rekord – kam se hrabe stříbro a zlato.
Ja bývam v podnikovom byte.Podnik už neexistuje a ja som si byt odkúpil za 22 000 korún slovenských.Jeho dnešná hodnota je 90 tisíc €.
Pane Merta.. jelikoz jsem proti Komousm pred 98 rokem pastekoval, tak mi byt v panelaku nedali, nebyl jsem kadrove spolehlivy, nastesti se ale sousedi na spolecne predsini vystehovali ze sveho bytu 1 + 1 Vvstehovali do panelaku, a nam ten jejich byt pridelili, takze jsem s manzelkou a matkou konecne bydlel v zcelenem byte, ve… Číst vice »
…dedek a babka a to zase doma v Cesku… duvody pro navrat jsou osobni.. O to ale nejde, jsem mimo toho take dissident, v 62 jsem totiz zacal smelit s postovnimy znamkami, a pres ne jsem se dostal mezi lidi kteri mely prachy, myslim skutecne penize, a pres ty vlastne trumpetistu Janecka od Vlacha jsem se dostal mezi… Číst vice »
…a ze se z toho Amici poserou vzteky… nenapadam Havla, nic proti nemu nemam, az na to ze mi vzdycky cumel po Marjance kdyz vesela plenky na balkone, ale byl to stejnej defkar jako jsem byl tehdy ja, takze….. ale kdyz Vasek ohovaral ty komunissticke kralici kotce ktere zacinaly od 60+ M2 tak…..no… Číst vice »
Basosi, proč si se tan nepřestěhoval, nebo – pokud ano – proč si se vracel. Takových idiotů zde máme dostatek a kdybychom je mohli vyvážet byli bychom asi opět na seznamu nejúspěšnějších států jako před hadrákem.
uz jsem tam byl, a zil 45 let, ale komentar byl o tom ze to ted ohledne bytu stoji za vetsi hovno nez za bolsevika, tak se drz ty pitomo tematu, a neodklanej diskuzi,,,kecat a rikat proc a zac umi kazdej demagog, jsi zrejme hochu mladej a blbej, a doufam, ze budes volit piraty.. vis ani mi… Číst vice »
Neurazej ho…. Je to pry budoucnost lidstva. A mas pravdu, kazdej by si mel vyzkouset žít byť jen na na pul roku mimo Česko. Poznal by realitu a nekdy ne prijemnou. Jenze, mnoho se jich boji, ze se nedomluvi a nesezenou praci a bydleni. Ja sel do Nemecka bez znalosti jejich jazyka a nebyla to… Číst vice »
Vlastne jeden dobry clovek mi pomohl s prihlasenim na uradech a sehnal praci i kdyz blbe placenou. Diky
nemlich to samy, ale mel jsem stesti, zatim co ja jsem nic moc, Marjanka byla tehdy v 29 a mama dvou deti, nejhezci zenska v Praze, Sobrova byla proti ni hadr, skoda ze sem nemuzu placnout jeji fotku z pasu, ale ohledne jazyku za morem to byl pruser
Reproduktore, proč by to naši lidi měli dělat? Jsou doma tady. K čemu vám osobně byla “zkušenost” ze zahraničí? Jak vás tak sleduji, tak píšete voloviny, protože vám tam, mimo jiné, i vypláchli mozek.
Pane Dvoraku jiz za svuj zivot jste zjistil, ze pracovat v jedne firme cloveka nikam neposune. Me nikdo mozek nevyplachl.
P{ane Dvoraku, tohle byla od Vas podpasovka, verte mi Reprak ma pravdu, jste sice OKImurak, a ja mu “sakra fandim” a budu ho volit… ale laskave si uvedomte ze jsem hodne blizko k tomu abych Vam vynadal, a to proto, Za Rakouska se vydavali tovarisi jakychkoliv remesel (remeslo je to kdyz se dela rukama… Číst vice »
basos, Mě vadí neustálá nadřazenost, která je zde používána jak z příspěvků tvých tak reproduktora. Já po celém světě strávil služebně podstatnou část života po převratu. Dodned mě spousta majitelů kde jsem působil lanaří abyl přijel a u nich zakotvil. Bohužel už mě to zdraví nedovolí. Sice nemám raka ale než ta moje potvůrka se… Číst vice »
Pokud ti pripada, ze se nadrazuji nad ostatni, tak to co ja i basos piseme nechapes. Taky jsem procestoval kousicek sveta a covidove mezeni me pripravilo o dalsi poznavani. Pracuji abych se mel dobre, nikomu nezavidim, protoze mam takovou povahu. Nekradu, preji vsem uspech a zdravi. Ma zena je stejneho razeni, co delat doma,… Číst vice »
To je všechno možné. Jenomže s tím napadáním já nezačal. Srovnávání s Balkánem byla podpásovka nejhrubšího ražení v kontextu s Moravou. Bylo by možná lepší se pro tebe domluvit s basos, s jít raději na veb ODS.Tam tě budou ochotně chápat. Tam si budete lebedit. A k tomu co momentálně píšeš že si užíváš, je tvoje věc, užívej… Číst vice »
lu, neco te sere, kamo, a tak mi napis co to je? nevim proc mi sdelujes ze si jezdil po celym svete, ja byl spokojen, ze celou dobu jsem vlastne sedel na prdeli v jednom malem meste a tam jsem se dokazal od 70 roku uzivit, ale nepral bych ti zazit to co… Číst vice »
Kolektivní stát vybudovaný odspodu je přívětivější než tvrdý kapitalismus.Výhoda velkých paneláků je také v tom ,že výměna např. většího za menší byla otázkou pár dnů. Dnes se staví budky pro h.a.f.a.n.y(musím vytečkovat neb demokracie mi nedovoluje použít určitá slova).Lidé v panelácích jsou velmi ohleduplní k zabírání životního prostoru ,což pro demokraty nic neznamená.
V italském letovisku Rimini zřejmě vraždil nelegální migrant. Podřezal pět lidí
https://cz.sputniknews.com/20210912/v-italskem-letovisku-rimini-zrejme-vrazdil-nelegalni-migrant-podrezal-pet-lidi-15814005.html
Ekoterorismus nabírá na síle a vysává všem peněženky
http://svobodnenoviny.eu/ekoterorismus-nabira-na-sile-a-vysava-vsem-penezenky/
„Bílí lidé jsou zlí a rasističtí“ říká somálský migrant obviněný z násilného napadání mnoha švédských žen
http://svobodnenoviny.eu/bili-lide-jsou-zli-a-rasisticti-rika-somalsky-migrant-obvineny-z-nasilneho-napadani-mnoha-svedskych-zen/
Maďaři se cítí dvakrát svobodnější než Němci
http://svobodnenoviny.eu/madari-se-citi-dvakrat-svobodnejsi-nez-nemci/
Rakouský Kurz: Afghánci „nesmí do Evropy“
http://svobodnenoviny.eu/rakousky-kurz-afghanci-nesmi-do-evropy/
Tak to bylo „zlý” socialismus byl pro všechny lidi sám bydlím v bytě který koupili rodiče. Teď se jen s byty spekuluje a pracháči si postaví vily. Správná připomínka o tom volení stačí ten pyjátský experiment nadměrné metry a zdanění ostatně SPOLU je to samé.
Jenom mne mrzí, že peníze za práci našich lidí odtékají do zahraničí.
Asi tak. Mrzi me to rovnez, ale pokud voda patri Francouzům a trubky statu, obrovske zisky z firem jako Kaufland odchazeji do zahranici a VW pretahuje prachy jako na gume z MB. Nic s tim nenadelame.
a ty Prazske Vodarny zasantrocil kdo?????
podekuj Klausovi