19. 8. 2021 Informer, PrvníZprávy
Nedávné události v Afghánistánu v důsledku stažení americké armády vyvolaly celosvětovou diskusi, která se nevyhnula ani Prištině, kde je americká armáda přítomna od konce války v Kosovu a Metohiji, uvádí Gazeta Expres.
(Na snímku zasedání kosovsko-albánské vlády, která má velké obavy, že si Srbové vezmou svou okupovanou jižní provincii zpět a američtí protektoři proti tomu nic neudělají)
Rozhodnutí stáhnout americkou armádu z Afghánistánu vedlo Taliban k převzetí kontroly a strach z odvety těch, kteří s Američany spolupracují více než dvě desetiletí.
Vzhledem k přítomnosti americké armády jsou Kosovo a Metohija srovnávány s Afghánistánem a mnozí také zmiňují možné stažení Američanů z Kosova a Metohije a to, co by se v takovém případě mohlo potenciálně stát.
Univerzitní profesor John Hopkins a analytik Daniel Server tvrdí, že mezi oběma situacemi existuje pouze povrchní spojení. Server tvrdí, že americká armáda je v Kosovu a Metohiji vítána a že občané by si přáli její neomezenou přítomnost, na rozdíl od Afghánců, kteří neměli vůči Američanům velkou toleranci.
„Americká vojska jsou vždy vítána v Kosovu (a Metohiji), kterému chyběla armáda. Mnoho občanů Kosova (a Metohije) chce, aby zůstali na neurčito. To nebyl případ Afghánistánu, který měl vlastní armádu a velmi malou toleranci vůči americké přítomnosti,“ napsal Server.