Přemek
11.8.2021 Přemysl Janýr blog
Od listopadu 2017 do března 2018 zaznamenala WHO v 70 zemích, které jí poskytují údaje, až 650 000 mrtvých na chřipku1. Podle německých zdrojů to byla nejsmrtelnější sezóna za posledních 30 let, podle australských od počátku záznamů Média v té době referovala o Trumpově uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele, znovuzvolení Miloše Zemana, výbuchu v areálu chemičky Synthos, mistrovství světa v házené a o dopravní situaci. O chřipkovou pandemii zájem nebyl.
Za první měsíc, leden 2020, napočítal časopis Time v tištěných médiích téma koronavirus v 41 358 příspěvcích, z toho v 18 800 titulcích. Při epidemii Eboly o dva roky dříve to bylo 1788 příspěvků a 682 titulků. Od té doby vytlačil koronavirus nadlouho prakticky všechna ostatní témata. Každodenní hlavní zprávou se stal počet nově nakažených, počet mrtvých a lockdowns. Po lékařské stránce by mě epidemie neoslovila. Očividné manipulace v globálním měřítku ano.
Čím hůře, tím lépe
První informaci o 27 případech nové formy pneumonie ve městě Wu-chan poskytla Čína 30. prosince 2019. V médiích se zpráva objevila 11. ledna 2020. Mezitím byly zaznamenány případy na Thailandu, v Japonsku a Jižní Koreji, 20. ledna v USA, 24. ledna ve Francii, 28. ledna v Německu. 23. ledna zavedla Čína ve Wuhanu lockdown, podle WHO v historii zdravotnictví bezprecedentní opatření, a během hodin ho rozšířila na 15 dalších měst s celkem 57 miliony obyvatel. Do konce března ho zavedlo dalších 116 zemí a do konce roku ještě 29.
První otázka, která člověka napadne: co způsobilo tak bezprecedentní panickou globální reakci v době, kdy se počet infikovaných celosvětově udával v desetitisících? Obvykle se jako varovný impuls uvádí studie Neila Fergusona, prognostikující 250 000 mrtvých v Británii a 1,2 milionu2 v USA (jiní si přisadili až na 100 milionů). Jenže i když pomineme její důvěryhodnost3, je ze 16. března a v té době již byl lockdown vyhlášen ve 26 státech. Na základě jakých informací?
Druhou otázkou, která se vnucuje, je – rovněž globální – obsah a způsob zpravodajství. Prvotními denními mediálními informacemi se po dobu jednoho a půl roku staly počty nově nakažených a zemřelých.
Je vyloučené, aby novináři falešnost těchto čísel sami nerozpoznali, přesto je denně kolportovali. Pro vysvětlení: podél cesty naleznete několik hub. Druhý den se na ně vydáte do lesa a nasbíráte plný košík. Asi to nebudete opisovat tak, že jich od včerejška tolik nově narostlo. V covidovém zpravodajství ano. Testovat, testovat, testovat, nařizuje WHO. S počtem testů dramaticky narůstají i denní počty nově nakažených a strach.
Pochybná jsou i čísla zemřelých. Přípravou byly již od února dokumentace, jak ve Wu-chanu lidé padají mrtví jako mouchy. Mezitím se infekce rozšířila do celého světa, avšak žádní další mrtví padající jako mouchy už nikde pozorováni nebyli. Zjevně šlo o cílenou desinformaci.
Otazníky vyvolává směrnice WHO, předepisující Covid-19 jako příčinu úmrtí ve všech případech pravděpodobné či potvrzené infekce, pokud to jiná příčina jasně nevylučuje. Co WHO k takové preferenci jediné z diagnóz vedlo, směrnice nevysvětluje. Pitvy, které by skutečnou příčinu úmrtí zjistily, se provádějí výjimečně či spíše vůbec ne. Řadu úmrtí v prvních měsících způsobila ne nemoc sama, ale chybná léčba. K tomu například v USA vytvořily zdravotní úřady dodatečné pobídky zvýšením plateb nemocnicím při diagnóze Covid-19 s očekávatelnými výsledky. Situace v dalších zemích nebude příliš odlišná. Takhle ovšem lze statistiku úmrtí dalekosáhle upravovat libovolným směrem. Čísla nově nakažených a zemřelých doplňují alarmující zprávy a videa z Lombardie a obrázky konvojů mrazicích vozů s mrtvými.
Od počátku tedy existuje nepřehlédnutelný záměr nebezpečí maximálně zveličovat a vyvolávat strach. K drastickým omezením demokracie, práv občanů, k porušování ústavního pořádku není alternativ. Přinejmenším ne do doby, než farmaceutické koncerny vyvinou nové vakcíny a než budou – snad až na pár výjimek – očkováni všichni lidé na světě, pokud možno povinně, alespoň třikrát a to každoročně. Očkovaní se budou vykazovat zvláštním pasem, neočkovaným je třeba se vyhýbat.
Že se jedná o záměr a ne o panickou reakci nejlépe prokazuje dosud nevídaný rozsah cenzury 4. Ne, nejde o spiklenecké teorie či nepravdivé informace ohrožující zdraví, ale o kritické názory lékařů a odborníků na smysl lockdowns, standardní vědecké studie o (ne)účinnosti roušek, informace o léčbě snadno dostupnými léky jako Hydroxychloroquine nebo Ivermectin či obecně o vědecké publikace odporující vyžadovanému narativu. V Kanadě jsou lékaři s odlišnými názory vystaveni profesním hrozbám. Snad nejznepokojivější je rozsah perzekuce v Německu, kde jsou disentní názory nejen kriminalizovány a sledovány Úřadem pro ochranu ústavy, ale kde je perzekuován i soudce, který na základě znaleckých posudků na dvou školách zrušil povinnost dětí nosit roušky.
Jakkoli se vyhýbám silným výrazům, jsou to projevy totalitního režimu. Oproti fašistické, nacistické či komunistické totalitě se vyznačuje anonymitou hybatelů. Nelze identifikovat žádného konkrétního vůdce, pokrokovou stranu, generálního tajemníka, ba ani ideologii, která by svůj požadavek moci zdůvodňovala a kampaně, cenzuru a represi ospravedlňovala. Ač se spontánně nabízejí politici jako takoví, je to zavádějící. Naprostá většina z nich je odkázána na stejné informační zdroje jako občané a jsou stejnými oběťmi manipulací; dá se jim nejvýš vytknout, že vzniklé atmosféry rádi využívají k populistickým cílům a k uspokojení potřeby vlastní důležitosti. A moci, ovšem.
Podle principu sleduj peníze se jako hlavní podezřelí přirozeně nabízejí farmaceutické koncerny. Jejich podíl na manipulaci je sice nepřehlédnutelný, ale intencí korporací je maximální profit, ne globální moc. Rozsah manipulací ostatně překračuje jejich možnosti – ztěží by samy od sebe mohly zmanipulovat například velká sociální média. Plauzibilnější stopou je kontext globálního transferu bohatství a moci zdola nahoru. Přes ekonomickou recesi v důsledku lockdowns vzrostl majetek amerických domácností v průběhu pandemie o 13,5 bilionu dolarů, z toho ovšem 10 bilionů pro 20% nejbohatších. Jen za rok 2020 vydělalo deset miliardářů dohromady půl bilionu dolarů.
Kde se vzal, tu se vzal
Podle mediálního narativu se čínský virus rozšířil z mokrého trhu ve městě Wu-chan, kde se běžně vaří polévky z netopýrů a jiné havěti. Netopýří původ covidu zpochybňován není, nicméně ačkoliv WHO okamžitě prošetřovala, jaká všechna zvířata se zde prodávají, nezbytný mezičlánek přenosu na člověka se dodnes nenalezl. Když se pak zjistilo, že několik z prvních infikovaných s trhem vůbec nepřišlo do styku, byl jako zdroj infekce postupně zapomenut. Ne ale Čína a Wu-chan, které prezidenta Trumpa inspirovaly k požadavku deseti bilionů dolarů odškodného.
Wu-chan je ovšem signifikantním zdrojem infekce. Sice se zde široko daleko inkriminovaný druh netopýrů nevyskytuje, zato ale je zde čínská virologická laboratoř nejvyššího bezpečnostního stupně, dobudovaná za podpory Francie v roce 2017, kde se netopýří koronaviry zkoumají. K tomu vykazuje genetická struktura koronaviru řadu specifik, která lze spíše vysvětlit laboratorní manipulací než přírodním původem. Přišla s nimi hned řada vědců záhy poté, kdy byl geneticky sekvencován – namátkou z USA, Číny, Francii, Austrálie, dokonce z Česka 5. Klíčová byla indická studie v respektovaném periodiku bioRxiv, která však musela být vzápětí stažena 6. Prakticky zároveň se objevily hypotézy o souvislostech s vývojem biologických zbraní.
To vyvolalo agresivní cenzurní kampaň. Odstartoval ji 16. února deník Washington Post článkem Tom Cotton stále opakuje již vyvrácené konspirační teorie. Na 18. února zorganizoval Peter Daszak petici 27 vědců ve významném lékařském časopise The Lancet: Stojíme pevně proti konspiračním teoriím tvrdícím, že covid nemá přirozený původ. Další se přidali v prestižních odborných časopisech analýzami, které jasně dokazují, že SARS-CoV-2 není laboratorní konstrukcí a že epidemie COVID-19 má přírodní původ. Hypotéza o laboratorním původu byla definitivně označena za konspirační teorii, ba přímo za ruskou desinformační kampaň. Sociální média veškeré podobné příspěvky cenzurovala, zrušila účty jeho zastáncům a různí fact-checkers prokazovali jeho lživost. Ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) Anthony Fauci varoval vědce před jeho šířením karierními důsledky a bývalý ředitel Centra pro kontrolu nemocí a prevence (CDC) Robert R. Redfield kvůli němu obdržel vyhrůžky smrtí.
Že kampaň za přirozený původ skončila fiaskem, má více příčin. Ani po roce usilovného pátrání se žádný přirozený zdroj nepodařilo nalézt. Zato pro nepříliš informovaného Trumpa byl původ ve Wu-chanské laboratoři neodolatelným lákadlem v protičínském tažení a v polarizovaných USA otázka rychle nabyla politický rozměr. Hypotéze laboratorního původu se průběžně dostávalo podpory nejen od amerických konzervativních médií, ale i od čím dále více vědců i občanských grémií. V neposlední řadě k tomu přispěly nezávislé internetové servery, které nebylo možné umlčet v potřebném rozsahu. Dokumentace Plandemics z května 2020 dokonce obdržela Evropskou cenu nezávislého filmu7.
Kampaň proti konspirační teorii definitivně zkolabovala v květnu 2021, když Bidenova administrativa připustila, že laboratorní původ je jednou z možností. Původ viru začal vyšetřovat Kongres a prezident tím zaúkoloval zpravodajské služby. Ty náhle objevily záplavu dosud nezpracovaných informací, od kterých je státní administrativa dosud odrazovala, aby neotvíraly Pandořinu skříňku. Prestižní deníky obrátily o 180°, Washington Post korigoval své dosavadní difamace 8, sociální média přestala laboratorní původ cenzurovat a jeho možnost byl nucem připustit dokonce i Anthony Fauci. Asi nejobsáhlejší analýzy pozadí i obou hypotéz nalezne čtenář u Nicholase Wade nebo Katherine Eban.
Obavy těch informovanějších z Pandořiny skříňky nebyly nepodložené. Hypotézy laboratorního úniku sice neomylně cílí na Wu-chanský Institut pro virologii, jenže výzkum koronavirů zde probíhal v úzké spolupráci s americkými výzkumnými institucemi. USA nepřistoupily k Úmluvě o zákazu biologických zbraní a podle některých zdrojů je dokonce použily proti Severní Koreji, Číně a Kubě. V jejich vývoji pokračují fakticky od roku 1948 dodnes a koronavirům je věnována obzvláštní pozornost. Od roku 1999 se do středu zájmu dostal výzkum gain-of-function (zisk funkce), neboli jak přeučit zvířecí viry na lidi 9, a nejpozději od roku 2013 také výzkum netopýřích koronavirů. Obamova administrativa ho pro přílišnou rizikovost v roce 2014 zakázala10. Víceméně tajně však pokračoval dál, přenesený do liberálnější Číny. Financován byl z vládních grantů, které Anthony Fauci zprostředkovával Peteru Daszakovi a jeho EcoHealth Alliance11, která na něj obdržela i 39 milionů dolarů z Pentagonu. V úniku covidu z laboratoře jsou USA komplicem, říká zakladatel Bezpečnostní administrace obranné technologie Pentagonu Stephen Bryen. Ruce jsou čínské, ale hlas jest strýčka Sama (Gen. 27:22), poznamenává Israel Shamir.
Tím vyvstává zcela fundamentální otázka. Koncem 19. století mohly být nejhoršími nehodami ztroskotání lodi či vlakové neštěstí s desítkami, možná stovkami mrtvých. V roce 1912 při zkáze Titanicu zahynulo přes 1500 cestujících, při chemické nehodě v Bhópálu v roce 1984 okolo 25 000 lidí, globální počet mrtvých v důsledku Černobylské nehody v roce 1986 se odhaduje až na 60 00012. Při nehodě biologického výzkumu se oběti počítají v milionech. Nalézáme se v počátcích genetického inženýrství.
Na rozdíl od dopravy, chemického či jaderného průmyslu a výzkumu probíhá biologický výzkum v civilních i vojenských laboratořích pod maximálním utajením a mimo jakoukoli kontrolu společností, médii, parlamenty ani vládami. Jak události kolem covidu ukazují, naopak jsou ti, kdo za ním stojí, schopni kontrolovat společnost, média, parlamenty i vlády. A ohrožují nás všechny. Fundamentální otázka tedy zní: jsme vydáni na pospas hordě psychopatů?
Dlouhé očekávání
Avšak vraťme se k první otázce: co způsobilo panickou reakci v době, kdy se počet infikovaných celosvětově udával v desetitisících? Logicky to muselo být očekávání mnohem smrtelnější epidemie než Ebola od roku 1976, SARS v roce 2003 nebo MERS v roce 2012. Ale na základě jakých informací?
V dubnu 2020 přinesla americká televize abc NEWS zprávu, že vojenská zpravodajská služba NCMI varovala úřady již koncem listopadu 2019 před nákazou v oblasti Wu-chan, která by se mohla stát kataklyzmatickou událostí. Pentagon oproti zvyklostem zprávu popřel, avšak vzápětí potvrdil izraelský deník The Times of Israel, že v polovině listopadu byl varován i Izrael a státy NATO. Z čeho tak NCMI usoudila? Z analýzy poloh mobilních telefonů ve Wu-chanské laboratoři?
Odpovědí je, že pandemie byla dlouho očekávána. Možný únik z laboratoře byl po léta noční můrou zasvěcených virologů. Anthony Fauci varoval prezidenta Trumpa před neodvratnou pandemií již v lednu 2017. V prosinci 2018 uspořádala WHO simulační cvičení protipandemických opatření, kterého se zúčastnilo 40 zemí. V průběhu roku 2019 se podobná cvičení pořádala i v jednotlivých státech USA a pravděpodobně také v dalších zemích. V říjnu 2019 naléhal na přípravu na pandemii také budoucí prezident Biden. Nejvíce rozruchu vyvolalo cvičení Event 201, uspořádané rovněž v říjnu 2019 Centrem pro zdravotní bezpečnost Johna Hopkinse, Světovým ekonomickým fórem a Nadací Billa a Melindy Gatesových, které prognostikovalo 65 milionů mrtvých 13.
65 milionů mrtvých je, myslím, přesvědčivou odpovědí na otázku po důvodech počáteční panické reakce. Důvěrná informace poskytnutá politikům veškerá omezení demokracie, práv, porušování ústav tváří v tvář hrozící katastrofě ospravedlňuje; kdo už by riskoval neuposlechnout všechna doporučení a zodpovídat se za případné miliony mrtvých navíc?
Nicméně tím vyvstávají další otázky. Ať již desetimiliony Eventu 201 anebo miliony Neila Fergusona, ta čísla musela z nějakých dat vycházet. Modelovat průběh epidemie předpokládá znát minimálně dva základní údaje: reprodukční číslo, neboli kolik dalších lidí jeden nakažený v průměru nakazí, a smrtnost, neboli kolik z nakažených zemře. Kde se vzaly u nemoci, která ještě neexistovala? Z dosavadních epidemií odvozená nejsou, od španělské chřipky v roce 1918 se žádná srovnatelného rozsahu nevyskytla, snad nejvýše příbuzný SARS se sice vysokou smrtností, ale nízkým reprodukčním číslem.
Nabízí se tři možné odpovědi. První je, že byla odhadnuta na základě výzkumů gain-of-function. Druhá, že jsou to libovolná hausnumera, jejichž smyslem není prognostikovat vývoj, ale vyvolávat strach. Třetí, že je to kombinace obou prvních. Čtenář si může vybrat, která odpověď mu konvenuje.
Další otázkou je, proč počáteční panika pokračuje víceméně dodnes, ačkoliv brzy byla k dispozici reálná data. Nechci se pouštět do odborných diskuzí, ale s rozsáhlým testováním a zjišťováním bezsymptomatických případů se odhady smrtnosti rychle redukovaly až na úroveň běžné chřipkové epidemie. Infekcí se mezitím radikálně zvýšila kolektivní imunita a velká část obyvatel je již očkovaná. Počáteční prognózy dnes slouží jako příklady pavědy, ale počáteční opatření jsou přes řadu studií o jejich neúčinnosti a přes vysoké kolaterální ztráty stále vyžadována. Jde o zdraví anebo o kontrolu?
Porodní báby
Pandořina skříňka však ještě není prázdná. Studie publikovaná v květnu 2021 v časopisu Molecular Biology and Evolution zjišťuje, že wu-chanský kmen covidu není vlastním původcem epidemie. Jeho genetický předek cirkuloval v Číně již v říjnu 2019. Ke stejnému závěru dochází i studie Univerzity v Kentu a další zdroje, některé dokonce uvádějí pravděpodobné datum první čínské infekce: 17. října 2019.
Studie se nevyjadřují k laboratornímu či přirozenému původu, avšak není-li wu-chanský kmen původcem infekce, je tím podezření na únik z wu-chanské laboratoře vyvrácené. Covid mohl cirkulovat měsíce předtím, než byl v prosinci jako nový kmen koronavirů identifikován a onemocnění mohla být běžně diagnózována jako obyčejná chřipka či různé formy zápalu plic. Zpětně usuzují na covid i francouzští sportovci, kteří po návratu z mezinárodních vojenských sportovních her ve Wu-chanu 15.-30. října podobnými symptomy trpěli.
Z nejrůznějších indicií se tedy nabízí závěr, že skutečným ohniskem pandemie byly právě Wu-chanské vojenské hry v říjnu 2019. Tím by jako zdroj infekce odpadla nejen wu-chanská laboratoř, ale i Čína jako taková, neboť do Wu-chanu ji mohl zavléct kterýkoli z 9000 sportovců z více než 100 zemí. Tomu nasvědčují i zprávy o výskytu covidu na Floridě a v celých USA již před udávaným počátkem infekce, v Itálii již v září a Barcelonská univerzita objevila její stopy ve vzorcích odpadních vod dokonce již z března 2019.
Vraťme se však k hypotézám o původu covidu. Z hlediska mikrobiologie dosud nebyla žádná jednoznačně ani potvrzena ani vyvrácena. Vezmeme-li však v úvahu okolnosti, jeví se hypotéza přirozeného původu jako zcela nepravděpodobná. Přirozené vypuknutí epidemie nebývá předem očekávané. Nelze ji časově a místně předvídat tak, jako NCMI nebo Event 201. Její zárodky si nelze předem patentovat. Nelze proti ní mít předem připravené vakcíny jako Moderna nebo čínští vojenští virologové. Informační služby by ji sotva mohly začít sledovat dříve, než vypukne. A nebyla by důvodem ke globální cenzuře, kampaním a vyhrůžkám.
Výzkumem gain-of-function koronavirů se vedle wu-chanské laboratoře zabývá na celém světě jen pár vybraných amerických univerzit. A celkem jistě také Lékařský výzkumný institut infekčních nemocí US Army (USAMRIID) ve Fort Detricku, Maryland. Je-li covid laboratorního původa a nepochází-li původní kmen z wu-chanské laboratoře, zbývají jako možná země původu pouze USA.
Tak brizantní závěr je ovšem pro jedny čínskou propagandou a ruskou desinformací, pro jiné potvrzením původního čínského stanoviska, že covid zavlekli na wu-chanské vojenské hry v říjnu 2019 američtí vojáci. Obzvlášť kritičtí pozorovatelé dokonce uvažují o biologické zbrani proti Číně. Není proto divu, že se poté, když WHO provedla šetření ve wu-chanské laboratoři14, ozývají v USA i v Číně hlasy požadující stejné šetření také v amerických laboratořích.
Teoreticky by bylo možné, že by covid na wu-chanské vojenské hry náhodně zavlekl třeba jediný infikovaný sportovec. Avšak systematická příprava a zejména včasné varování se znalostí místa a času činí takovou náhodu nejvýše nevěrohodnou. Alternativou je závěr, že byl covid ve Wu-chanu rozšířen záměrně. Radikální americký analytik Ron Unz rovnou soudí, že se jednalo o biologický útok proti Číně a Iránu. Na Irán usuzuje z rozsahu tamější epidemie hned v únoru 2020, která v mimořádné míře postihla zejména politické a duchovní elity.
Ofenzivní hypotéza není právě nejpřesvědčivější. Jednak by původcům muselo být jasné, že se infekce nezastaví na hranicích Číny a dříve či později postihne i vlastní obyvatelstvo. A jednak by se při vyrovnané úrovni vývoje biologických zbraní dala předpokládat čínská odveta. Osobně bych se spíše přikláněl k defenzivní hypotéze.
Americký podzim
Ta spočívá na předpokladu, že k prvotnímu laboratornímu úniku došlo již v létě 2019 v USA. 2. srpna byla po inspekci CDC z důvodů bezpečnosti uzavřena vojenská laboratoř Fort Detrick a v srpnu a září vypukla v USA epidemie neznámého plicního onemocnění s typickými příznaky Covid-19. CDC ji nazvalo EVALI a připsalo ji následkům kouření elektronických cigaret a canabis. Vyznačovala se náhlým rozšířením výhradně v USA a stejně náhlým zmizením v okamžiku, když se na scéně objevil čínský virus.
Utajovaná epidemie koronaviru od léta 2019 by vysvětlovala i mimořádně vysoké počty nově infikovaných a mrtvých v USA. NIH náhle zjišťuje, že Covid-19 cirkuloval v USA již v prosinci. Dvojice vědců odhaduje, že počátkem dubna 2020 prodělalo infekci již 4,8% Američanů, čtyřicetinásobek potvrzených případů, mezi nimi téměř polovina obyvatel New Yorku. Další studie publikovaná v časopisu The Economist z dubna 2020 odhaduje počet infikovaných v USA na 28 milionů. Jak poznamenává virolog Joseph Lewnard z univerzity v Berkley, u viru, který se poprvé objevil v Číně kolem prosince, je těžko představitelné, že by prošel potřebným počtem generací, aby jen v New Yorku způsobil devět milionů infekcí.
Vyjdeme-li z hypotézy původu epidemie v úniku z vojenské laboratoře Fort Detrick v létě 2019, nabízí se nám ucelený scénář.
Na počátku řetězce je imanentní válečnická logika využít všechny prostředky jak nepřítele zničit, překrývající se s obranou proti jeho možnostem zničit nás. Veškeré morální, právní, smluvní, bezpečnostní ohledy musí jít stranou, neboť nepřítel na ně také nedbá a mohl by nad námi získat převahu. Samozřejmě je i extrémně nebezpečné genetické inženýrství součástí zbrojního arsenálu.
Nehoda laboratorního úniku s perspektivou, že přeroste v globální pandemii a že USA budou zodpovídat za desetimiliony mrtvých, musela ve státní administrativě a v Pentagonu vyvolat paniku. První reakce byla jako ve všech podobných případech: zatloukat, zatloukat a zatloukat. Bylo však jasné, že to je jen krátkodobé řešení a že je nezbytně nutné urychleně přenést zodpovědnost na jiné.
Vojenské hry ve Wu-chanu poskytly ideální příležitost: sídlo laboratoře kultivující přesně ten správný druh virů, k tomu v Číně, úhlavním rivalovi a navíc v pravý čas přístupné americké armádě. Do konce roku pak zbývalo jen čekat, jak zareaguje Čína, a mezitím horečně připravovat protipandemická opatření.
Zda Čína situaci prohlédla až koncem prosince je otázkou, ale její tvrzení, že nemoc rozšířili ve Wuhanu američtí vojáci, se – na Západě – jevilo jako absurdní konspirační teorie, jako nejapný pokus svalit vinu na druhé. Vypuknutí epidemie na svém území oznámila WHO Čína, je tedy jasné, že je jejím zdrojem a že má původ v čínské hygienické a stravovací kultuře.
Jestli se při té příležitosti svezl i Irán, není vyloučené. Nyní však bylo na čase urychleně uvést připravovaná opatření do života. Patřičně medializová razance čínských opatření stanovila laťku, které se rychle přizpůsobila řada dalších zemí. Šance k omezením demokracie a občanských práv přišla pro různé vlivné politické a hospodářské kruhy jako na zavolanou – čím větší strach, tím lépe.
Je třeba říct, že odhady smrtnosti mohly zpočátku v Číně i v USA vycházet pouze z laboratorních předpokladů a z případů, které si vyžádaly hospitalizaci – a byly tedy patřičně vysoké. Testy dosud neexistovaly a s nimi ani vědomí rozšířenosti infekce a toho, že se v naprosté většině případů projevuje jen lehkými či žádnými příznaky.
Vývoj, výroba a masové nasazení testů a posléze vakcín se pro farmaceutický průmysl staly zakázkou století. S ní posílil zájem situaci maximálně dramatizovat a zamezit informacím o alternativních laciných medikacích. A ovšem informacím o mnohem nižší reálné nebezpečnosti nemoci, dokonce i o srovnatelné epidemii chřipky dva roky předtím. V tom se synergicky shodovaly všechny zúčastněné zájmové okruhy a monopolní sociální média jako Facebook, Twitter, Google, YouTube se připojila rigidní cenzurou konspiračních teorií a falešných informací, které ohrožují zdraví adresátů.
Kritickým bodem ovšem byla otázka původu. Wu-chan byl prvoplánově ideální destinací pro teorii laboratorního úniku. Záhy však byla spuštěna propagandistická a cenzurní kampaň proti ní a za přirozený původ. Byla to právě ona, co upoutalo mou pozornost. Koincidence epidemie netopýřím koronavirem v jediném z tisíců čínských měst, kde se sice nevyskytují inkriminovaní netopýři, zato ale laboratoř jejich výzkumu, se nedala tak snadno odbýt. Pro tak razantní kampaň musel existovat nějaký pádný důvod. Tipoval bych, že některý informovaný virolog vysvětlil některému informovanému úředníkovi, že wu-chanský laboratorní původ před genetickou analýzou nadlouho neobstojí15 a propaganda urychleně zařadila zpátečku.
Při současném stavu USA otázka původu rychle polarizovala. Konzervativci v čele s Trumpem si klacek proti Číně rozhodně nechtěli nechat vzít, zatímco lépe informovaní demokraté věděli, že se tím otvírá Pandořina skříňka a pokoušeli se jí všemi prostředky udržet zavřenou. Pokus vydržel déle než rok. Co se stane dál, lze ztěží předvídat. Tlak na vyšetření amerických laboratoří bude sílit a dělat mrtvého brouka jako u 9/11 asi natrvalo nepůjde, nejedná se pouze o problém USA. Je však možné, že ho nakonec vyřeší Bellingcat nebo česká rozvědka odhalením, že se ve skutečnosti jednalo o ruský virus rozšířený ve Wu-chanu ruskými vojáky na přímý příkaz Putina.
Tuto hypotézu ovšem vyvrací zcela zásadní argument: Američané by přece něco takového nikdy neudělali.
1 Příslušná stránka WHO již není dostupná a i řada dalších vykazuje pozoruhodnosti. Americký CDC se celkovému číslu mrtvých vyhýbá, k tomu změnil metodologii a dosud uváděné hodnoty snížil o 40%. Na přímou otázku po chřipkových úmrtích v Británii odpovídá Britský statistický úřad jinými slovy najdi si je sám.
2 Řada zdrojů – včetně Trumpa – cituje Fergusonův odhad 2,2 milionu, ale aktuálně dostupný dokument uvádí jen 1,2 milionu. Není ovšem vyloučené, že byl – tak jako řada dalších – dodatečně pozměněn.
3 Skutečný skandál je: proč toho chlapa vůbec někdo poslouchal?
4 Zpravodajské služby vyhlásily nezávislým médiím válku. Internetová komunikace se už nikdy nevrátí k normálu. V průběhu pandemie se svoboda médií rozplynula.
5 Původní interview Soni Pekové z března 2020, kde vysvětluje důvody, již není dostupné.
6 Plný text je dosud dostupný na https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.01.30.927871v1.full.pdf.
7 EIFA ovšem aktuálně uvádí pouze vítěze ročníku 2019. Nicméně vyhledávací servery pamatují, že uváděla i vítěze ročníku 2020: Diamond Award: Shakespeare: The Truth Behind The Name (Robin Phillips) Platinum Award: The Sako Tapes (Machiel van den Heuvel) Gold Award: Plandemic | INDOCTORNATION (Mikki Willis).
8 Původní titulek z 16. února 2020 zněl Tom Cotton stále opakuje již vyvrácené konspirační teorie. Po roce byl článek doplněn o informaci (nikoliv omluvu), že výrazy vyvrácené a konspirační teorie byly odstraněny, neboť původ viru dosud není prokázán, a titulek byl přepsán na Tom Cotton stále opakuje okrajové teorie diskutované vědci.
9 Gain-of-function má ovšem i legitimní zdůvodnění: zjistit, které druhy zvířecích virů mají potenciál mutovat na lidem nebezpečné druhy.
10 V roce 2017 byla omezení redukována.
11 Přístup k databázi grantů poskytovaných Národním institutem zdraví (NIH) byl zastaven.
12 Čtenáři stojí za pozornost česká verze tohoto příspěvku na Wikipedii.
13 Bill Gates se k němu z nějakého důvodu později nechtěl znát. Konání krátce před vypuknutím skutečné pandemie i dalekosáhlá shoda scénáře s reálným průběhem se staly podkladem spekulací.
14 Členem vyšetřovacího týmu byl i Peter Daszak, který laboratoři zprostředkovával americké granty.
15 Podobně jako neobstál al-kájdový původ antraxu z Fort Detricku v roce 2001 nebo syrský původ sarinu v roce 2013.