Ivan David
29. 6. 2021 FB
Vlády západoevropských členských státy EU se minulý týden opět usvědčily z pokrytectví. Ve čtvrtek a pátek 24. a 25. 6. 2021 na Evropské radě 15 z 27 premiérů členských států EU pokřikovalo na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána za zákon, který zakazuje distribuci materiálů propagujících LGBT vztahy a změny pohlaví ve školách dětem mladším 18 let. Holandský premiér Mark Rutte dokonce prohlásil, že kvůli tomuto zákonu nemůže být Maďarsko členem EU. Velmi ostrá prohlášení, kterým se dostalo bohaté publicity v médiích hlavního proudu, pronesli na adresu Maďarska Také lucemburský premiér Xavier Bettel nebo německá spolková kancléřka Angela Mereklová.
Evropská komise chce kvůli zmíněnému zákonu proti Maďarsku již podruhé zahájit trestnou proceduru, na jejímž konci by zemi mohlo být zastaveno vyplácení dotací z rozpočtu EU. Pokud by sankční proces v Radě nevetovalo Polsko, jako před 2 lety, kdy Maďarsku na návrh Komise hrozilo odebrání hlasovacích práv v orgánech EU, museli by Maďaři platit do rozpočtu EU odvody, zpět by však nedostávali ani nárokové platby na společnou zemědělskou politiku. Vlády Polska a Maďarska však mají vzájemnou dohodu, že budou návrhy na sankce vůči jednomu z partnerů vždy vetovat. Nepochybně se tak stane i v tomto případě. Škoda, že se k dohodě nepřipojila i vláda ČR.
V sobotu 26. 6. 2021 se v Istanbulu homosexuálové a lesbičky pokusili uspořádat svůj pochod Istanbul Pride. Turecká policie je rozehnala pomocí vodních děl a střelby gumovými projektily. Na místě byly zraněny desítky lidí včetně reportéra agentury AFP. Zpravodaj francouzské agentury byl za výkon svého novinářského povolání dokonce uvězněn. Homosexualita je v Turecku zakázaná zákonem z roku 2015 jako odporující islámu, haram. Fotograf celosvětově působící agentury AFP byl zatčen za to, že se pokusil přinést informace o brutálním zákroku policie. To je v Turecku nyní rovněž trestné.
A co na to Brusel? Nic. Rovněž z budovy spolkového kancléřství v Berlíně se k této události ozývá ohlušující ticho. Mlčí i holandský premiér Rutte, stejně jako všichni ostatní šéfové vlád, kteří se koncem minulého týdne tak ostře obouvali do Orbána. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová nevyhrožuje Turecku, coby státu, který je stále kandidátským státem EU, zastavením dotací z rozpočtu EU. Před necelým měsícem byla sazba migračního výpalného dokonce zvýšena. Z Bruselu nezaznělo ohledně zmlácení LGBT pochodu ani obligátní vyjádření znepokojení. Natož pohrůžka zastavení předstupních rozhovorů.
Frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení v ČR za SPD, navrhovala v Evropském parlamentu v tomto volebním období již třikrát ukončení předvstupních rozhovorů s Tureckem. Probruselská většina náš návrh vždy odmítla. Se zdůvodněním, předloženým Komisí, podle nějž je Turecko příliš důležitým obchodním partnerem EU.