Ivan David
23. 6. 2021
Po sečtení všech odevzdaných hlasů zveřejnila arménská Ústřední volební komise výsledky předčasných parlamentních voleb. V nich se ziskem 53,92% odevzdaných hlasů zvítězil blok Občanská smlouva dosavadního premiéra Nikola Pašinjana.
Blok Arménie, který vede válečný veterán z první války o Náhorní Karabach generál a bývalý prezident Robert Kocharjan, měl získat pouze 21,04% odevzdaných hlasů. V parlamentě by podle ústavy měli zasednout ještě poslanci z Čestného bloku vedeného bývalým šéfem tajné služby Arturem Vanecjanem. Uskupení, jehož lídr před volbami obvinil Pašinjana z defraudace 800 milionů dolarů z americké finanční pomoci Arménii, sice se ziskem 5,23% hlasů sice nedosáhlo na 7% limit stanovený pro volební koalice. Ústava však předepisuje, aby do Parlamentu byli vpuštěni i zástupci třetí strany v pořadí, pokud by hrozilo zastoupení pouze dvou stran. Zarážející je nízká volební účast – Tagesschau uvádí kolem 50 %. Jako by si voliči při rekordní účasti stran a bloků nemohli vybrat…
Pašinjan již oznámil, že hodlá sestavit jednobarevnou vládu. Arménská ústava to vítězi voleb umožňuje v případě. pokud disponuje 54% poslaneckých mandátů. V projevu k výsledku voleb Pašinjan uvedl, že “lid mu dal mandát, aby nastolil diktaturu právního státu.“Zvláštní formulace. Současně vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu podpořit jej ve snaze znovu uchopit moc a ujmout se funkce předsedy vlády.
Regulérnost voleb totiž na své tiskové konferenci zpochybnil šéf opozičního Bloku Arménie Robert Kočarjan. Upozornil, že v době sčítání hlasů došlo na stovkách míst po celé zemi k výpadkům elektřiny, které jsou v této zemi velmi vzácné. „Máme tisíce hlášení od našich volebních pozorovatelů o incidentech, které vzbuzují podezření z falšování voleb. Ve stovkách volebních místností nefungovaly ani záložní zdroje elektřiny pro videokamery monitorující sčítání hlasů.“ ,upozornil bývalý prezident.
Existenci problémů s výpadkem elektřiny připustil připustil v rozhovoru pro arménskou agenturu AMI i šéf Ústřední volební komise Tigram Mukučjan. Na regulérnost voleb by však podle něj neměly mít vliv, protože volební místnosti měly být vybaveny záložními generátory nebo bateriemi. Dodal, že úřady se snažily vždy obnovit dodávky elektřiny pro volební místnosti co nejdříve.
Śéf opozičního bloku označil zveřejněné výsledky „za sporné a nebudící důvěru. Hlavním důvodem nedůvěry jsou stovky signálů z různých volebních místností, což svědčí o systematickém a dříve naplánovaném falšování výsledků voleb. Dokud všechny problematické otázky nebudou objasněny a pochyby vyvráceny, koalice neuzná výsledky voleb.“, řekl Kocharjan. Blok Arménie podle něj požádá v zákonné sedmidenní lhůtě o kontrolu výsledků sčítání ve všech sporných místech.
Na sociálních sítích kolovala během včerejšího večera řada příspěvků vyslovujících podezření, ohledně zfalšování výsledků voleb lidmi zkorumpovanými azerbajdžánskou tajnou službou. Někteří diskutující varovali před zneužitím nebývalých výpadků elektřiny k masové výměně celých hlasovacích uren tak, aby po obnovení dodávek elektřiny byly sčítány hlasy v sestavě, která vyhovuje Azerbajžánu, jen Arménii loni porazil ve válce o Náhorní Karabach. Diskutující připomínali i podobné incidenty při loňské volbě prezidenta USA.
Voleb se účastnili i stovky pozorovatelů OBSE. Jejich mise prohlásila volby za svobodné a férové. Podezření však vzbuzuje i velký rozdíl mezi předvolebními průzkumy a zveřejněným výsledkem. Celou dobu před volbami průzkumy ukazovaly podobné preference pro Pašinjana i Kocharajana na úrovni 24 až 25%. Podle průzkumů se do parlamentu mělo dostat 5 až 7%, které měly šanci překročit zákonný práh. Pochybnosti vzbuzuje údaj o úplném vymazání všech opozičních stran kromě nejsilnějšího Bloku Arménie z volební mapy a zejména fakt, že Pašinjanův prozápadní blok měl získat právě tolik hlasů, které by mu umožnily sestavení jednobarevné vlády. Tagesschau píše, že výsledek voleb vyhovuje především Rusku, protože dává záruky dodržování dohody o příměří po válce o Náhorní Karabach ze strany Arménie. Ostatně mluvčí Kremlu Peskov už Pašinjanovi blahopřál.
Za velmi zvláštní považuji rovněž to, že údajný vítěz voleb, jenž měl získat více než polovinu hlasů, má potřebu svolávat do ulic své příznivce, aby mu zajistili udržení u moci. Cílem má být zřejmě zabránění vyšetřování podezření z falšování. Na riziko dalšího „majdanu“, v případě vítězství opozice upozorňovaly i západní zpravodajské stanice, například ARD. Ostatně Pašinjan se před lety chopil moci nikoli volbami, ale právě majdanem.
Považuji za důležité sledovat volby ve všech zemích, kde o moc bojují představitelé „euroatlantického“ směřování a domácí vlastenci. I u nás může hrozit zfalšování voleb. Český parlament stále ještě jedná o volebním zákoně, podle něhož by mělo proběhnout podzimní hlasování. Při projednávání pasáží týkajících se hlasování v případě pandemie se opět objevil ve hře pozměňovací návrh zavádějící korespondenční hlasování podle vzoru, který byl zneužit k instalaci Joe Bidena za prezidenta USA. Slogan „Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušili“, nabývá v poslední době velmi konkrétních forem. Obávám, se že na výsledcích voleb v Arménii se nezmění nic a postupně upadnou do bezvýznamnosti i volby v dalších státech. Je jen otázkou času, kdy tyto „způsoby“ dorazí i do Evropy.
Tento týden je na programu pléna Evropského parlamentu jednání o zprávě o narušování integrity demokratických procesů zvenčí. Předpokládám, že pasáže o pochybnostech kolem arménských voleb nebudou do závěrečného textu připuštěny. Evropská unie totiž vždy kritizuje pouze volby, které dopadly jinak, než chtějí evropští funkcionáři.