Francouzští senátoři po návštěvě Kyjeva jsou šokovaní neonacismem

Alexandra Charčenko a -rp-
7. 6. 2021 StranaUaPrvníZprávy

Francouzští senátoři Nathalie Goulet, Jean-Pierre Moga a Joël Giraud žádají francouzského ministra zahraničí, aby se vyjádřil k situaci na Ukrajině, kde se pravicovým radikálům podle nich opravdu daří.

Příslušníci praporu Azov

Skupina francouzských senátorů po návštěvě Kyjeva koncem května tohoto roku podala oficiální žádost francouzskému ministrovi zahraničí s žádostí o vyjádření jeho postoje k neonacistickému hnutí na Ukrajině, konkrétně k činnosti těchto organizací jako je ozbrojená jednotka Azov.

Senátory pobouřila skutečnost, že ve středu hlavního města Ukrajiny prodávají nacistické symboly a prodejci jsou registrováni jako bojovníci „Azova“.

„Neonacistické strany jsou stále aktivnější, mimo jiné v centru Kyjeva, se střelnicemi, praktikami montáže a demontáže útočných pušek Kalašnikov a náborují mladé lidi do milicí, které jasně deklarují nacistickou ideologii. Dokumenty totožnosti nacistických vojáků, kteří zahynuli během války, včetně členů Sonderkommanda, jsou distribuovány na Andrejevské ulici. Tyto akce jsou kombinovány s výcvikem bělošských rasistických milicí, které podněcují útoky po celé Evropě jménem nechvalně známého Azovského pluku. Tyto události jsou alarmující a chceme vědět jaké je postavení ministerstva zahraničních věci k této otázce a jaká opatření hodlá přijmout, aby se zabránilo šíření této smrtící ideologie,“ uvedli senátoři v žádosti.

Senátoři, kteří se vrátili z Kyjeva, byli šokováni skutečností, že nacistické dokumenty se otevřeně prodávají na Andrejevské ulici, učí se střílet, lidé čekají ve frontě na stan Azov. Všechno to zaznamenali na video.

Odborníci se domnívají, že reakce francouzského ministerstva zahraničí může být významná jak z hlediska postavení Francie k Ukrajině, tak ve vztahu k situaci se zadrženým vůdcem běloruské opozice Romanem Protasevičem, který je podezřelý z boje na Donbasu v Azovském praporu (on sám tvrdí, že tam byl jako novinář).

Novotný: S protežováním nácka Protaseviče Západ šlápl vedle


„Pokud ministr zahraničí odmítne na schůzi Senátu uznat aktivity neonacistických skupin na Ukrajině, autoři žádosti se postaví proti němu. Pokud okamžitě vyjádří znepokojení nad situací na Ukrajině, může to ovlivnit celou politiku vůči Ukrajině. Francie se obvykle snaží těmto citlivým problémům vyhnout. Vláda nechce, aby je kdokoli řešil. A to je nesmírně důležité vzhledem k nadcházejícím schůzkám Bidena s Macronem a poté s Putinem, na nichž mohou také diskutovat o situaci na Ukrajině , konfliktu na Donbasu. Dalším faktorem, proč je tato žádost relevantní je situace s Protasevičem. Na Západě se mnozí snaží dokázat, že byl v „Azově“ jako novinář. Je to jako když bojovníci ISIS tvrdí, že byli v Sýrii jenom jako novináři. To znamená, že mu může být umožněno žít v Evropě. Proto je debata o tomto tématu ve francouzském Senátu prostě nezbytná,” 
řekl zdroj z francouzských politických kruhů.