Oto Jurnečka
2. 5. 2021 blog autora
OTO JURNEČKA komentuje ofenzívu našich tajných služeb proti názorovým oponentům současného režimu a jejich absurdního obviňování z terorismu
(Na snímku kněz Přemysl Ivan Hadrava v koláži ProtiProudu, v pozadí pravoslavný chrám rozstřílený zfašizovanou ukrajinskou soldateskou)
Média informovala o zatčení členů „extremistické“ a „teroristické“ skupiny Českoslovenští vojáci v záloze za mír, založené podplukovníkem Markem Obrtelem, nyní tvořené šedesátiletou „Náčelnicí generálního štábu“, bývalým profesionálním vojákem, nyní dělníkem na skládce a v neposlední řadě pravoslavným knězem Přemyslem Ivanem Hadravou.
Informace médií byla okořeněna výroky kněze na Facebooku, jimiž si, dle článku na iDnes, utahuje z českých tajných služeb: „Přiznávám se, jsem agent Kremlu,“ a „Své vlasti bych přál stejně dobrého prezidenta jako má Ruská federace“.
Budeme sedět všichni?
Vím, že nám v těchto dnech říkají, že máme našim bezpečnostním autoritám bezvýhradně věřit a nepochybovat, přesto si dovolím několik otázek.
Farář – agent byl prý v hledáčku tajných služeb již od roku 2015. Proč? Posílal finance svým spolubratřím již tehdy? Pokud ano, proč nebyl zatčen již tehdy? Protože v Bílém domě seděl Trump, a nebyla poptávka? Pokud tehdy nic žalovatelného neprováděl, nebyl sledován jen proto, že je pravoslavný kněz, a tedy kněz církve spjaté zejména s Ruskem, a tedy podezřelé?
Řeknu to na rovinu
Položme si otázku. Pokud bych poskytl finance zraněnému vojákovi bojující na straně Kyjevského režimu, byl bych také obviněn? Existuje někde v českém právním řádu nějaký seznam všech světových konfliktů, ve kterém je definováno, která strana je ta spravedlivá a která nikoliv? Existuje takový jasný a právně závazný dokument, z něhož pro občana vyplývá zákaz podpořit jakéhokoli člena té strany, jež je v dokumentu označena jako nelegitimní a tedy teroristická, a současně svolení podpořit stranu druhou? A pokud takové noty existují, mají formu závazného zákona, nebo jsou jen doporučením, kterým se stát pokouší pomoci občanovi se „zorientovat“?
Pokud vystoupím z té právní roviny, jak závazná je vlastně orientace státu pro občana? Vždyť, pokud by zákona-dbalý občan, který prožil většinu svého života během 20 století, opravdu důsledně zaujímal jen taková stanoviska, jaká zaujímá jeho stát, potom by se nikdy nestal legionářem, nikdy by nevycestoval do Španělska a nezapojil se do tamní občanské války, nikdy by nelétal v britské RAF, ani by se nepřipojil ke Svobodově armádě. Po druhé světové válce by nejprve podporoval stát Izrael a vzápětí Palestince. Během svého života by podporoval jak Jižní, tak Severní Vietnam. Byl by přítelem Srbska, aby později schvaloval jeho bombardování. Atd., atd. Takový zákona-dbalý občan by musel být korouhvička, stejně jako je korouhvičkou jeho stát, který mění přátele za nepřátele podle pokynů a poptávky toho, kdo mu zrovna dělá protektora.
Ale OK, nežiji ve vzduchoprázdnu
Pokud je porušením českého práva samotná finanční podpora nějaké strany konfliktu probíhajícího v zahraničí, potom by musela být souzena například organizace Člověk v tísni. Ta se v době probíhajícího Majdanu na Ukrajině sama pochlubila, že finančně podpořila cesty do Kyjeva českým politikům, jako byl tehdy například Karel Schwarzenberg. A i když politicky náš stát zaujal stanovisko podpory převratu, z hlediska mezinárodního práva šlo o sesazení legálně zvoleného prezidenta, jehož zvolení nikdy nebylo západními pozorovateli zpochybněno. Finanční podpora Majdanu tedy de facto znamenala podporu pučistům a měla k terorismu rozhodně blíž než finanční pomoc zraněnému vojákovi z titulu vnitroskupinového altruismu, který je běžný u praktikujících lidí všech vyznání. (žid pomáhá židovi, muslim muslimovi, katolík katolíkovi atd.)
Zajdu v této úvaze ještě dál
A opět musím zdůraznit, že tyto zbraně z těchto našich skladů měli sloužit bojovníkům proti legálně zvolenému a Západem uznanému ukrajinskému prezidentovi a proti legálně zvolenému a západem dekády uznávanému syrskému prezidentovi. Tyto dodávky tedy byly podporou terorismu. Proti lidem zapojeným do těchto obchodů by měla BIS zasáhnout a je stíhat. To by to ovšem musela být svébytná a svéprávná tajná služba suverénního státu, což není. Je to jen prodloužená ruka jí nadřazené agentury, která plní zadání.
Když se podíváme do literatury dějin působení rozvědek, jak vypadá skutečné lapení skutečného špiona? Sledování, infiltrace a nakonec „chycení za ruku“. Při předávce inkriminujících materiálů, při vniknutí do objektu, při výplatě odměny spolupracovníkovi a podobně. Mají čučkaři za sebou cokoli z toho? Nemají! Zatím vždy přišli jen s vágním obviněním bez důkazů. Neumějí lapit žádného skutečného špiona, musí tedy svoji existenci obhájit špiclováním facebookových příspěvků, vyráběním „teroristů“ z ničeho a senzačním odhalováním, že pracovníci ambasád jsou špioni. No děkuji pěkně, to se mohli zeptat mě, a řekl bych jim, že pracovníci všech ambasád pracují pro agentury svých zemí.
Co dodat? Jsem zvědav, jestli budou naši profesionální ochránci lidských práv sledovat Hadravův případ a případný proces stejně ostražitě jako sledují vše okolo Navalného. Přece jenom; kněz v base, to už tady dlouho nebylo a vyvolává to jisté konotace. I když je „jen“ pravoslavný.
Nakonec, i atentátníci na Heydricha nalezli své finální útočiště v kryptě pravoslavného chrámu. Takže ta propagandistická sázka nemusí vyjít úplně přesně tak, jak by si její rozehrávači přáli.