Jako nadpis jsem si vypůjčil název knihy fejetonů Věry Noskové. Adresáti veřejných lži tu větu „Přece by nám nelhali“ neříkají nahlas, ale ta myšlenka je v nich zakořeněna.
Ale samozřejmě, že lžou. Protože jsou v tísni, protože si chtějí pomoci a spoléhají, že se na to nepřijde. Vedle primitivních kriminálních recidivistů existují i vysoce inteligentní asociální psychopati (dnes se tomu říká „disociální porucha osobnosti“). Nemají morální zábrany a využívají ostatní ke svému prospěchu. Na rozdíl od těch primitivních, kteří se nedokáží přetvařovat, zřídka končí v kriminále. Ti, kteří se selhali, odpadli cestou vzhůru. Ti talentovaní to dotáhnou až na nejvyšší místa. Neškodí ze zášti, ale protože je jim osud ostatních lhostejný a vlastní prospěch nade vše. Z té výšky dokáží škodit velkým komunitám i celým národům, pokud získali takový vliv. Talentovaní darebáci bývají i oblíbení.
Mezi svými nežádáme důkazy. Mimo okruh blízkých a dobře známých je žádat máme, vlastně musíme, protože se nelze spolehnout. Schováváme si účtenky a ptáme se, sháníme reference, uplatňujeme zkušenost, užíváme návody, mapy. Ale politika je pro velkou většinu lidí hodně daleko a skrytá. Dokonce i ta komunální ve větším městě. Nevidíme do účtů, nemáme čas ověřovat, a když se zeptáme, nedostaneme skutečnou odpověď, jen nějaké tvrzení. A když máme čas a motiv být neodbytní, tak další a další tvrzení. A začnou se zajímat, kde jsme zranitelní.
A média? Po dávno uplynulých desetiletích opět píší všichni skoro stejně a nežádoucí nezávislé nazývají dezinformátory. A prosazují cenzuru v zájmu pravdy a lásky. A chtějí kriminalizovat nenávistné projevy, monopol na nenávist a její šíření si ponechají.
Dnes jde o nadnárodní politiku, stamiliardy na současných nebo budoucích účtech. A jde o život. Přinejmenším o jeho kvalitu. Přece by nám nelhali? Spoléháme na lidi, které známe. Známe tajné služby? Pracují pro nás? Myslí na naše blaho i nositelé zahraničních metálů? A ta pestrá směsice fanatiků, dobrodruhů a zbohatlíků tím vydíratelnějších, čím více mohou ztratit…?
Nejsme soudci, abychom mohli předvolávat svědky a hodnotit důkazy. Ale nemůžeme se spolehnout. Musíme žádat důkazy. Nesmějí nám stačit tvrzení, obvinění a stokrát opakovaná prohlášení. Mohou být lživá.
Přece by nám nelhali? Není to lhostejné, protože oni myslí na vlastní prospěch, na to, co mohou získat a nebo ztratit. A lze se spolehnout, že na nás ostatní kašlou. Je těžké žít bez víry a málokdo umí žít nerozhodnut. Ale víra musí přijít až po přesvědčivých důkazech. Nesmí předcházet. Položme si klasickou otázku „Cui bono“, komu to prospívá?
Já jim nevěřím. Nepředložili žádné důkazy a celá konstrukce tvrzení je nepravděpodobná. A čin nepropívá obviněným, ale žalujícím. Lež tohoto rozsahu a dosahu je zločin. Nenávist by byla lichotivá, zaslouží jen opovržení. Budou škodit dál, když se jich nezbavíme.
Přece by nám nelhali?