12. 4. 2021 RIA, překlad PrvníZprávy
Jeden z podezřelých v případě havárie malajsijského Boiengu (let MH17) na Donbasu v roce 2014, Rus Sergej Dubinskij, několik hodin po tragédii nevěděl o leteckém neštěstí.
(Na snímku rekonstruovaná přední část sestřeleného malajsijského letou linky MH-17 sestavená z trosek – Holandsko)
O tom svědčí odposlouchávané telefonní rozhovory žalovaného, které měli k dispozici novináři z Nizozemské rozhlasové a televizní společnosti (NOS).
„Jeden z hlavních podezřelých z procesu MH17 několik hodin nevěděl, že separatisté na východní Ukrajině sestřelili Boieng,“ informoval Nieuwsuur v televizi.
Podle televizního kanálu měli nizozemští novináři k dispozici audiokazety se záznamy asi tisíce telefonních rozhovorů, které Dubinskij vedl v červenci a srpnu 2014: Před, během a po leteckém neštěstí. Je třeba poznamenat, že nahrávky pořídily speciální služby Ukrajiny.
Podle Společného vyšetřovacího týmu (JIT), který uvádí vysílací společnost, jsou záznamy autentické.
V obvinění je Dubinskij označen jako vedoucí Ředitelství zpravodajských služeb (GRU) samozvané Doněcké lidové republiky ( DPR ).
Dubinskij v říjnu 2020 prostřednictvím platformy pro nezávislé novináře Bonanza media oslovil zástupce nizozemského soudu a státního zastupitelství a prohlásil, že je připraven podstoupit test detektoru lži v Rusku za přítomnosti nizozemského zástupce a odpovědět na otázky týkající se leteckého neštěstí. V tomto rozhovoru také uvedl, že v den tragédie byl poblíž vesnice Zaroščenskoje v Doněcké oblasti byl umístěn ukrajinský Buk; současně byla na obloze vidět i ukrajinská letadla.
Soud v Haagu vysvětlil, že Dubinského svědectví bude zohledněno, pokud se sám dostaví k soudu nebo tam podá žádost prostřednictvím právníka.
Haagský soud později rozhodl připustit k případu rozhovor Dubinského pro média Bonanza.
Soud pro havárii letu MH17 začal v Nizozemsku 9. března 2020. Podle něj jsou čtyři podezřelí – Rusové Igor Girkin, Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Pulatov je v procesu zastoupen mezinárodní skupinou složenou ze dvou nizozemských a jednoho ruského právníka. Zbytek podezřelých je souzen v nepřítomnosti.
Malajsijský Boeing letící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, let MH17, havaroval 17. července 2014 poblíž Doněcku. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Kyjev z havárie obvinil separatisty; ti uvedli, že nemají prostředky na sestřelení letadla v takové výšce. Společná vyšetřovací skupina (JIT), která pod vedením nizozemského generálního prokurátora, bez účasti Ruska, vyšetřuje okolnosti havárie, již dříve předložila průběžné výsledky. Vyšetřovatelé tvrdí, že Boeing byl sestřelen z protiletadlového raketového systému Buk patřícího 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil z Kurska.
Sestřelili Ukrajinci MH17, když ho považovali za Putinovo letadlo?
Jak pro RIA Novosti řekl ruský náměstek generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko , ruská strana dodala do Nizozemska nejen data ruských radarů, ale také dokumentaci prokazující, že raketový systém Buk, který zasáhl Boeing, patřil Ukrajině a raketa byla vystřelena z území kontrolovaného Kyjevem, ale tato informace byla vyšetřovateli ignorována. Současně v první den soudního jednání obžaloba připustila, že obdržela a studuje údaje ruské prokuratury.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že obvinění SVT z účasti Ruska na havárii malajsijského Boeingu jsou neopodstatněná a politováníhodná, vyšetřování je zaujaté a jednostranné. Prezident Vladimir Putin poznamenal, že Rusko nesmí vyšetřovat letecké neštěstí na východní Ukrajině a Moskva může výsledky vyšetřování uznat jenom tehdy, pokud se na něm plně podílí. Všechny rakety, jejichž motor předvedla nizozemská komise k vyšetřování pádu MH17, byly po roce 2011 zlikvidovány, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovaně uvedl, že Moskva kategoricky odmítá obvinění z účasti na havárii malajsijského Boeingu.